
Справа № 420/7841/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
за участі:
секретаря судового засідання Белінського Г.В.,
представника позивача Носенко І.П. за ордером,
представника відповідача Кучеренка Г.А. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Дінекс-Трейд" до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №169358 від 09.12.2019 р.,-
І. Суть спору:
Приватне підприємство "Дінекс-Трейд" звернулося до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, в якому просило:
1.Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №169358 від 09.12.2019 р., якою ПП "Дінекс - Трейд" було притягнуто до адміністративно-правової відповідальності за перевищення встановлених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. № 1306 (з наступними змінами та доповненнями) габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а саме штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001р. № 2344-111 (з наступними змінами та доповненнями).
ІІ. Аргументи сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
Приватне підприємство "Дінекс - Трейд" (далі - ПП "Дінекс - Трейд"), згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань №1006058400 від 06.12.2019р., зареєстроване в якості суб`єкта господарювання основним напрямком діяльності якого є вирощування зернових культур, оптова торгівля зерном тощо.
ПП "Дінекс - Трейд" у своїй господарській діяльності використовує вантажні автомобілі для перевезення сільськогосподарської продукції та великогабаритної сільськогосподарської техніки.
26.10.2019р. старшими інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області ОСОБА_1 та ОСОБА_6 на 450 км а/д М-05 "Київ - Одеса" була проведена рейдова перевірка транспортного засобу марки МАN, модель ТGC 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з причепом марки EХО, модель 99981, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належать на праві власності ПП "Дінекс - Трейд", під керуванням гр. ОСОБА_4 про що складено акт № 193544проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.10.2019 р
В акті перевірки № 193544 від 26.10.2019 р. зазначено, що старшими інспекторами Управління Уктрансбезпеки в Одеській області Соколовим С.С. та Гринчуком В.В . під час проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу ПП "Дінекс - Трейд" було встановлено, що позивач здійснював перевезення вантажу: «З перевищенням габаритно-вагових норм без відповідного дозволу. Вантаж (комбайн с перевищенням встановлених п. 22.5 ІЩР габаритних норм на 46.15% (ширина 3 м 80 см)» тобто | допустив правопорушення відповідальність за яке передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001р. № 2344-ІІІ (з наступними змінами та доповненими).
В подальшому листом від 21.11.2019р. за №73188/32-1/24-19 Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області було повідомило ПП "Дінекс - Трейд" про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт з приводу порушення підприємством Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001р. №30 (з наступними змінами та ( доповненнями).
В повідомленні від 21.11.2019р. за №73188/32-1/24-19 Управлінням Уктрансбезпеки в Одеській області було додано, крім акту перевірки №193544 від І 26.10.2019р., розрахунок №193544 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №193544 від 26.10.2019р. про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів на загальну суму 6,60 евро.
Позивач зазначив, що будь-яких інших письмових доказів щодо обставин вчинення позивачем порушення пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою | Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. № 1306 (з наступними змінами та доповненнями) Управлінням Уктрансбезпеки в Одеській області ані до повідомлення від 21.11.2019р. за №73188/32-1/24-19, ані під час розгляду справи про порушення, який відбувся 09.12.2019 р. позивачу надано чи повідомлено не було.
За результатами розгляду 09.12.2019р. справи про порушення позивачем Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001р. №30 (з наступними змінами та доповненнями) в.о. начальника Управління Уктрансбезпеки в Одеській області Романом Демидюком було прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №169358, якою підприємство було притягнуто до адміністративної відповідальності за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а саме штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34.000 грн. (абз. 1 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001р. № 2344-111 (з наступними змінами та доповненнями).
Позивач зазначив, що не погоджується з наведеною вище правовою позицією відповідача щодо наявності підстав для притягнення ПП "Дінекс- Трейд" до адміністративної відповідальності за порушення п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. № 1306 з наступними змінами та доповненнями), згідно акту перевірки №193544 від 26.10.2019р. та вважає прийняту постанову протиправною та такою, що належить до скасування.
27.12.2019 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами загального позовного провадження.
29.01.2020 р. ухвалою занесеною до протоколу судового засідання, суд закрив підготовче провадження та призначив судове засідання для розгляду справи по суті.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, оскільки вважає, що постанову від 09.12.2019 р. №169358 прийняти відповідачем з урахуванням всіх обставин справи, а отже не належить до скасування.
Суд, ухвалою занесеною до протоколу судового засідання, відмовив відповідачу у прийнятті відзиву, оскільки він його надав 24.02.2020 р. під час перебування розгляду справи по суті та за відсутності доказів поважності причин пропуску строку надання відзиву до суду.
В судовому засіданні представник відповідача зазначив, що у позивача був відсутній дозвіл, а тому через перевищення ним габаритно-вагових норм понад 20% він правильно застосував штраф у розмірі 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, з`ясувавши обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення, свій висновок суд вмотивовує наступним чином
ІІІ. Обставини, встановлені судом.
Так, суд встановив, що позивач, згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань №1006058400 від 06.12.2019р., зареєстроване в якості суб`єкта господарювання основним напрямком діяльності якого є вирощування зернових культур, оптова торгівля зерном тощо (а.с.12).
Позивач у своїй господарській діяльності використовує вантажні автомобілі для перевезення сільськогосподарської продукції та великогабаритної сільськогосподарської техніки.
26.10.2019 р. посадовими особами відповідача було проведена рейдова перевірка транспортного засобу марки МАN, модель ТGC 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з причепом марки EХО, модель 99981, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належать на праві власності позивачу, під керуванням гр. ОСОБА_4 .
За результатами перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №193544 від 26.10.2019 р. (а.с.14).
В акті перевірки зазначено, що під час перевірки встановлено порушення, а саме: позивач здійснював перевезення вантажу: «З перевищенням габаритно-вагових норм без відповідного дозволу. Вантаж (комбайн с перевищенням встановлених п. 22.5 ІЩР габаритних норм на 46.15% (ширина 3 м 80 см)» тобто допустив правопорушення відповідальність за яке передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001р. № 2344-ІІІ (з наступними змінами та доповненими).
26.10.2019 р. відповідач склав розрахунок № 193544 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування (а.с.15)
Листом від 21.11.2019р. за №73188/32-1/24-19 відповідач повідомив позивача про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт з приводу порушення підприємством Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001р. №30 (з наступними змінами та доповненнями) (а.с.13).
0.12.2019р. за результатами розгляду справи про порушення позивачем Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001р. №30 (з наступними змінами та доповненнями) відповідач прийняв постанову №169358 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою підприємство було притягнуто до адміністративної відповідальності за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а саме штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34.000 грн. (абз. 1 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001р. № 2344-111 (з наступними змінами та доповненнями) (а.с17).
Вирішуючи питання щодо правомірності вимог позивача суд виходить з наступного.
IV Джерела права та висновки суду.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 року (далі - Положення №103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно з п.8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Підпунктом 15 пункту 5 Положення №103 передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб`єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року, відповідно до пунктів 3,4 якого органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи, які здійснюють контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Пунктом 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року встановлено вичерпний перелік підстав під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Згідно з п.16 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті під час рейдової перевірки може проводитись габаритно-ваговий контроль.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005р. № 2862- IV (з наступними змінами та доповненнями) визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (з наступними змінами та доповненнями) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один -з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. № 1306.
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Згідно з п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30 (з наступними змінами та доповненнями) визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Суд встановив, що позивач 17.10.2019р. у відділі безпеки дорожнього руху Управління безпеки дорожнього руху ДПП оформив дозвіл № 13008901-25095 НГ строком дії з 21.10.2019р. по 19.11.2019р. на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (копія додається), у тому числі, по маршруту - а/д М-05 (а.с.19).
При цьому, відділом безпеки дорожнього руху Управління безпеки дорожнього руху ДПП, згідно з дозволом № 13008901-25095 НГ строком дії з 21.10.2019р. по 19.11.2019р., було погоджено використання позивачем у дорожньому русі транспортних засобів, габаритні параметри яких по ширині не перевищують 3,49 м.
Однак відповідач розрахунком №193544 до акту №193544 від 26.10.2019р. про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів інкримінував підприємству перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів по ширині, передбачених вимогами п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. № 1306, - 2,6 м замість 3,49 м, передбачених вищезазначеним дозволом.
Суд зазначає, що приведений вище показник фактичного перевищення транспортним засобом позивача нормативних габаритних параметрів по ширині між 3,49 м (замість 2,6 м, як у п. 22.5 ПДР), згідно з дозволом № 13008901-25095 НГ, та 3,80 м, та актом перевірки №193544 від 26.10.2019р., суттєво і впливає на міру адміністративної відповідальності правопорушника, оскільки штраф у розмірі 34.000 грн., передбачений абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001р. № 2344-ІІІ (з наступними змінами та доповненими), і застосовується лише за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових ; норм понад 20%, але у даному випадку таке перевищення становить 8,88%, тобто (3,80 м х 100% / 3,49 м - 100%.
Відповідно до абз.14 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001р. № 2344-111 (з наступними змінами та доповненнями), перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу передбачає штраф у розмірі п`ятсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Суд погоджується з позицією позивача, що у даному випадку наявне перевищення позивачем нормативних габаритних параметрів по ширині транспортного засобу між 3,49 м, передбаченими дозволом № 13008901-25095 НГ, та 3,80 м, встановленими актом перевірки №193544 від 26.10.2019р., тобто перевищення габаритних параметрів мало місце на 0,31 м., у зв`язку з чим суд робить висновок про те, що застосована відповідачем у постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу № 169358 від 09.12.2019р. санкція не відповідає передбаченому абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Крім того, суд зазначає, що сама по собі санкція за перевищення встановлених законодавством габаритно - вагових норм, передбачена ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" застосовується виключно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Згідно з ч. 1 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є - дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Згідно з п.п.3, 15 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 (далі - Порядок №879) габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють відповідні підрозділи МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Відповідно до п.п.16, 18, 19 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль.
За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Згідно з п.20 Порядку №879 за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Відповідно до п.5 Порядку №1007/1207 працівники відповідних підрозділів МВС під час здійснення габаритно-вагового контролю: здійснюють зупинку транспортних засобів для проведення габаритно-вагового контролю у випадках, передбачених підпунктом 6 пункту 4 цього Порядку, з дотриманням Правил дорожнього руху; здійснюють перевірку у водія великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу наявності дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформленого та виданого в установленому законодавством порядку. У разі відсутності такого дозволу вживають заходів щодо проходження габаритно-вагового контролю таким транспортним засобом; у разі виявлення порушень правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, у тому числі за результатами здійснення їх габаритно-вагового контролю, вживають заходів реагування, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законодавчими актами.
Відповідно до пп.пп.4-8 п.4 Порядку №1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; у разі невиконання водієм транспортного засобу вимог посадових осіб Укртрансінспекції щодо зупинки транспортного засобу для проведення габаритно-вагового контролю повідомляють про це працівників відповідних підрозділів МВС; у разі відмови водія транспортного засобу від проходження габаритно-вагового контролю складають акт про відмову водія від проходження габаритно-вагового контролю; реєструють транспортні засоби, щодо яких здійснювався габаритно-ваговий контроль і параметри яких перевищують нормативні, у журналі обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів.
Згідно з п.2.4-2 ПДР у разі виявлення під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових та/або габаритних параметрів установленим нормам і правилам рух такого транспортного засобу та/або причепу забороняється до отримання в установленому порядку дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, про що складається відповідний акт.
Згідно з пп.5-1 п.2 Порядку №879 документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.
Відповідно до п.6 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Однак, відповідач в порушення зазначених вимог п. 20 Порядку від 27.06.2007р. № 879, п/п 5 п. 4 Порядку від 10.10.2013р. №1007/1207 за змістом акту перевірки №193544 від 26.10.2019р. не визначив приналежність транспортного засобу до великогабаритного, а саме не визначено габаритних параметрів як самого транспортного засобу, так і кількісних показників перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів.
Зокрема, наведені у розрахунку №193544 плати за проїзд до акту перевірки №193544 від 26.10.2019р. дані, не містить визначення осіб, уповноважених на проведення перевірки, та їх підписів.
Також суд звертає увагу, що, як це зазначено у самому розрахунку, він здійснювався на підставі п.31 постанови КМУ №879.
Приписами п.31 Постанови КМУ №879 при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу. Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.
З аналізу даного пункту Постанови КМУ №879 суд робить висновок, що вона застосовується при розрахунку, коли рух автомобіля здійснюється без дозволу.
З огляду на те, що в матеріалах справи міститься дозвіл № 13008901-25095 НГ по маршруту ПП «Порубне» -М19 - об`їзна Чернівців виїзд на Н03 - Н03 -об`їзна Хотина - Н03 - виїзд на М12-М12 - об`їзна Хмельницького виїзд на Н03 - Н03 - Любар виїзд на Н02-Н02-виїзд на М28-М28 - виїзд на М-15-М15 - ПП «Рені» та в зворотньому напрямку (а.с.19), суд вважає, що здійснений розрахунок на підставі п.31 Постанови КМУ №879 є невірним.
З урахуванням викладеного, суд робить висновок, що оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу до позивача прийнята без урахування всіх обставин справи, а отже є протиправна та належить до скасування.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи викладене вище, суд робить висновок, що позовні вимоги позивача належать до задоволення.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 2, 139, 244-246 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №169358 від 09.12.2019 р., якою ПП "Дінекс - Трейд" було притягнуто до адміністративно-правової відповідальності за перевищення встановлених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. № 1306 (з наступними змінами та доповненнями) габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а саме штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001р. № 2344-111 (з наступними змінами та доповненнями).
3. Стягнути з Управління Укртрансбезпеки в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства «Дінекс-Трейд» судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна),00 грн.
4. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
5. Позивач- Приватне підприємство «Дінекс-Трейд», адреса: 68671, Одеська область, Ізмаїльський район, с. Багате, вул. Центральна,28, код ЄДРПОУ 39423546.
Відповідач - Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, адреса: 65014, м. Одеса, вул. Успенська,4.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 04 березня 2020 року.
Суддя: О.Я. Бойко
.