
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.006282
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мартинюка В. Я.
секретар судових засідань Жовковська Ю. В.
за участю:
представника позивача – Настасяк О. І.,
представника відповідача – Михавків І. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агробудсервіс» до Державного підприємства «Стрийське лісове господарство» про визнання бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агробудсервіс» (надалі – ТзОВ «Аргобудсервіс») звернулося з позовом до Державного підприємства «Стрийське лісове господарство» (надалі – ДП «Стрийське лісове господарство»), в якому просить суд:
- визнати бездіяльністю дії у розгляді звернень про видачу спеціального дозволу на використання лісових ресурсів у кварталі №84 (у виділах 2 та 4);
- зобов`язати видати лісорубний або лісовий квиток як спеціальний дозвіл на використання лісових ресурсів у кварталі №84 (у виділах 2 та 4), які знаходяться у користуванні позивача для здійснення господарської діяльності у Південно-Тростяницькому родовищі на території Миколаївського району Львівської області.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач порушив норми чинного законодавства, зокрема ст.69 Лісового кодексу України, яка регулює питання одержання спеціального дозволу на використання лісових ресурсів. Позивач вказує, що скеровував на електронну та фактичну адреси ДП «Стрийське лісове господарство» заяви на одержання лісорубного талону, як передбачено нормами Лісового кодексу України. Однак, відповідач, всупереч вимог чинного законодавства України, запитуваного дозволу або відповіді щодо розгляду заяв про видачу лісорубного талону, - не надав. Оскільки відсутність такого дозволу унеможливлює здійснення ТзОВ «Агробудсервіс» господарської діяльності, - позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.
Представник позивача вимоги підтримав з викладених міркувань, просить позов задоволити.
Представник відповідача проти позову заперечив з тих підстав, що відповідачем не отримувались звернення позивача.
Ухвалою від 16.12.2019 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 06.02.2020, внесеною до протоколу підготовчого засідання, суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
ТзОВ «Агробудсервіс» здійснює господарську діяльність з видобування корисних копалин, а саме піску та вапняку, як вбачається з установчого документа товариства - статуту.
Свою діяльність товариство здійснює на підставі наступних дозволів:
- спеціальний дозвіл Державної служби геології та надр України на користування надрами №246 від 06.03.1995;
- дозвіл Головного управління Держпраці у Львівській області на виконання робіт у вибухопожежонебезпечних зонах, в діючих електроустановках напругою понад 1000 В (до 10 кВ включно), виконання відкритих гірничих та маркшейдерських робіт, №0699.17.46 від 18.12.2017;
- дозвіл Головного управління Держпраці у Львівській області на експлуатацію устаткування №0700.17.46 від 18.12.2017.
Як вбачається з листа №1436 від 28.12.2004, директор Стрийського державного лісогосподарського підприємства Павлів Й.В., за результатами розгляду проекту відведення земельної ділянки для передачі у оренду ТзОВ «Агробудсервіс» склав висновок Стрийського держлісгоспу, яким погодив місцерозташування земельної ділянки загальною площею 4,5 га, яка знаходиться у виділах 1 (площа 0,5 га), 3 (площа 4.0 га) кварталу №84 Роздільського лісництва та передачі її в оренду на 20 років ТОВ «ТзОВ «Агробудсервіс».
Відповідно до рішення Миколаївської районної ради №296 від 04.01.2006, погоджено проект землеустрою щодо відведення земель ТзОВ «Агробудсервіс» під розширення кар`єру піску загальною площею 6,5 га, з них на території Миколаївської міської ради 2,2 га, у тому числі 2,0 га ріллі резервного фонду Миколаївської міської ради, 0,2 га лісів І групи Стрийського держлісгоспу, на території Бродківської сільської ради - 4,3 га лісів І групи Стрийського держлісгоспу.
Рішенням Львівської обласної ради №503 від 03.03.2006 погоджено проект землеустрою щодо відведення земель ТзОВ «Агробудсервіс» під розширення кар`єру піску загальною площею 6,5 га, з них на території Миколаївської міської ради 2,2 га, у тому числі 2,0 га ріллі резервного фонду Миколаївської міської ради в оренду на 5 років, 0,2 га лісів І групи Стрийського держлісгоспу в оренду терміном на 20 років, на території Бродківської сільської ради - 4,3 га лісів І групи Стрийського держлісгоспу в оренду терміном на 20 років.
З листа Львівської обласної державної адміністрації №275/01-25 від 07.05.2007 щодо передачі в оренду земельних ділянок вбачається інформація щодо затвердження проекту землеустрою, надання ТзОВ «Агробудсервіс» в оренду земельної ділянки загальною площею 6,5 га, забезпечення відшкодування ТзОВ «Агробудсервіс» втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. Вказаний лист скеровано до Миколаївської районної адміністрації із вказівкою Голові Миколаївської РДА заключити договір оренди.
Відповідно до проекту землеустрою щодо відведення земель ТзОВ «Агробудсервіс» для передачі їх у оренду та листа Львівської ОДА №275/01-25 від 07.05.2007, Головою Миколаївської РДА Кіндрацьким В.М. видано Розпорядження №169 від 11.05.2007 «Про надання в оренду земельних ділянок за межами населеного пункту земель ТзОВ «Агробудсервіс» терміном на 20 років під розширення кар`єру піску для розробки Південно- Тростянецького родовища піску загальною площею 6,5 га.
Як вбачається з договору оренди землі №32/1 від 18.09.2007, орендодавцем є Миколаївська районна державна адміністрація в особі Голови Кіндрацького В.М., а орендарем – ТзОВ «Агробудсервіс» в особі директора Зробка П.В. 04.10.2007 вказаними сторонами підписано акт прийому-передачі земельної ділянки.
Відповідно до розрахунку втрат лісогосподарського виробництва спричинених вилученням угідь ТзОВ «Агробудсервіс», який проведений обласним Головним управлінням земельних ресурсів від 09.12.2005, розмір втрат за 4,5 га лісів становив 416,394 тис. грн.
З картографічних матеріалів вбачається, що 01.11.2009 узгоджено межі діючих кар`єрів у кварталі №84 (виділи 2 та 4) ДП «Стрийський лісгосп».
У 2019 році ТзОВ «Агробудсервіс» провело розрахунок всіх інших видів втрат у кварталі №84 виділ 1-5, розрахованих у науковому обґрунтуванні державним вищим навчальним закладом Національний Лісотехнічний Університет України на суму 6 040 048,38 грн. Вказаний розрахунок затверджено Розпорядженням Миколаївської районної державної адміністрації №129 від 14.05.2019, за участю всіх зацікавлених сторін, окрім ДП «Стрийське лісове господарство» які, були належним чином повідомленні.
У 2019 році ТзОВ «Агробудсервіс» сплатило заборгованість по орендній платі до визначених видів бюджетів.
ТзОВ «Агробудсервіс» звернулось до ДП «Стрийське лісове господарство» із заявою №84 від 24.09.2019, в якій просить відвести насадження у рубку, які знаходяться у кварталі 84 (виділ 2 та 4) Роздільського лісництва, який розташований в с.Тростянець Миколаївського району Львівської області, на основі лісівничо-таксаційної характеристики відповідно до наукового обґрунтування, яке виконане науковцями Національного лісотехнічного університету України та затверджено комісією з визначення збитків власникам землі, та землекористувачів при Миколаївській районній адміністрації.
Як вбачається з витягу з електронної пошти вів 25.09.2019, доданого до заяви Вх.№10570 від 25.02.2020 про долучення додатків (матеріалів) до справи, - ТзОВ «Агробудсервіс» скерувало на електронну адресу ДП «Стрийське лісове господарство» заяву про видачу лісорубного квитка від 24.09.2019, з усіма необхідними додатками.
Дані обставини також підтверджуються представником відповідача.
Аналогічна заява №94 від 28.10.2019 позивачем повторно надіслана відповідачу поштою, яка згідно даних відділення поштового зв`язку Стрий повернуто за зворотною адресою товариства з обмеженою відповідальністю «Агробудсервіс».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні норми чинного законодавства.
Згідно ст.5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" ліс, як природний ресурс загальнодержавного значення, підлягає державній охороні і регулюванню використання на всій території України.
Відповідно до ст.3 Лісового кодексу України (надалі – ЛК України) лісові відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Лісові відносини, що виникають при використанні землі, надр, вод, а також відносини щодо охорони, використання й відтворення рослинного та тваринного світу, не врегульовані цим Кодексом, регулюються відповідними законодавчими актами.
Стаття 2 ЛК України визначає поняття лісових відносин. Такими є суспільні відносини, які стосуються володіння, користування та розпоряджання лісами і спрямовуються на забезпечення охорони, відтворення та стале використання лісових ресурсів з урахуванням екологічних, економічних, соціальних та інших інтересів суспільства.
Статтею 16 ЛК України передбачено право користування лісами. Таке здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування.
Згідно з ст.65 ЛК України, використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання.
Положеннями ст.69 ЛК України передбачено нормативне регулювання лісових відносин, які стосуються спеціального використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці. Таке використання проводиться за спеціальним дозволом (лісорубний квиток або лісовий квиток), який видається безоплатно.
Нормами цієї статті щодо спеціального дозволу передбачено наступне.
Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов`язаних і не пов`язаних із веденням лісового господарства.
Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Рішення про видачу або відмову у видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів приймається протягом одного місяця з дня подання документів власником лісу або лісокористувачем.
Порядок видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів затверджений Постановою Кабінету Міністрів України «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів» №761 від 23.05.2007.
Цей Порядок визначає умови і механізм видачі лісорубного або лісового квитка, як спеціального дозволу на використання лісових ресурсів.
Лісорубний або лісовий квиток – є основним документом, на підставі якого:
- здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів;
- ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню;
- ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.
Лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з
питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства на заготівлю деревини під час проведення рубок
головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
Відповідно до п.132 додатку до Закону України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» №3392-VІ від 19.05.2011, спеціальний дозвіл на спеціальне використання лісових ресурсів (лісорубний квиток, ордер, лісовий квиток) віднесені до дозвільних документів.
Відповідно до п. 1 Положення про Державне агентство лісових ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №521 від 8.10.2014, Державне агентство лісових ресурсів України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства.
У структуру Державного лісового агентства входить Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства, якому підвідомче Державне підприємство «Стрийське лісове господарство».
Державне лісове агентство, відповідно до покладених на нього завдань, організовує видачу в установленому порядку спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів (п.п. 11 п. 4 згаданого Положення).
Для отримання спеціального дозволу позивач звернувся до ДП «Стрийське лісове господарство», що підтверджується заявами №84 від 24.09.2019 та №94 від 28.10.2019.
Доказ скерування таких заяв позивач підтверджує витягом з електронної скриньки від 25.09.2019 (а.с. 200) та копією службового чеку про відправлення поштової кореспонденції від 29.10.2019 (а.с. 199).
Як передбачено нормами ст.69 ЛК України – рішення про видачу або відмову у видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів приймається відповідним органом впродовж одного місяця з дня подання документів власником лісу або лісокористувачем.
В матеріалах справи відсутні докази надання ДП «Стрийське лісове господарство» відповіді на заяви ТзОВ «Агробудсервіс» №84 від 24.09.2019 та №94 від 28.10.2019.
При цьому, слід зазначити, що заява №94 від 28.10.2019, як зазначалось вище не була вручена відповідачу.
В судовому засіданні представник відповідача усно підтвердив факт одержання заяви від 25.09.2019 на електронній адресі ДП «Стрийське лісове господарство».
Доказів на спростування бездіяльності щодо розгляду такої заяви відповідач не надав.
Наведене дозволяє суду констатувати факт про те, що відповідач діяв не у відповідності до норм чинного законодавства, допустивши бездіяльність з приводу розгляду згаданої заяви, а відтак, позовна вимога в частині визнання протиправної бездіяльності підлягає задоволенню.
З приводу вимоги про зобов`язання відповідача видати лісорубний або лісовий квиток, як спеціальний дозвіл на використання лісових ресурсів, суд зазначає наступне.
Враховуючи те, що відповідачем заява №84 від 24.09.2019 розглянута не була, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні такої вимоги, та задля захисту прав позивача, у відповідності до вимог ч.2 ст.9 КАС України та ч.4 ст.245 КАС України вийти за межі позовних вимог та зобов`язати розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Агробудсервіс» щодо видачі спеціального дозволу (лісорубного квитка).
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими в частині визнання бездіяльності дій Державного підприємства «Стрийське лісове господарство» у розгляді звернень Товариства з обмеженою відповідальністю «Агробудсервіс» про видачу спеціального дозволу на використання лісових ресурсів, та такими, що підлягають задоволенню. В іншій частині у задоволенні позову слід відмовити.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
адміністративний позов задовольнити частково та вийти за межі позовних вимог.
Визнати бездіяльністю дії Державного підприємства «Стрийське лісове господарство» щодо не розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Агробудсервіс» №84 від 24.09.2019 про видачу спеціального дозволу на використання лісових ресурсів у кварталі №84 (у виділах 2 та 4).
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Зобов`язати Державне підприємство «Стрийське лісове господарство» розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Агробудсервіс» №84 від 24.09.2019 про видачу спеціального дозволу на використання лісових ресурсів у кварталі №84 (у виділах 2 та 4) протягом одного місяця з дня набранням рішення законної сили.
Стягнути з Державного підприємства «Стрийське лісове господарство» (місцезнаходження: вул.Галицька, 2, м.Стрий, Львівська область, 82400; код ЄДРПОУ - 00992415) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агробудсервіс» (місцезнаходження: с.Тростянець, Миколаївський район, Львівська область, 81614; код ЄДРПОУ - 05444279) 1 921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення виготовлено та підписано 04 березня 2020 року.
Суддя В. Я.Мартинюк