Рішення № 87987515, 04.03.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2020
Номер справи
340/341/20
Номер документу
87987515
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2020 року м.Кропивницький Справа № 340/341/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Пасічника Ю.П. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25006, вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

04.02.2020 до Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі відповідач) в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо незаконної відмови від перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за період з 03.08.1982 р. по 16.02.1992р. у м. Магадан;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області призначити позивачеві пенсію відповідно даних про заробітну плату в м. Магадан з 03.08.1982 р. по 16.02.1992р.

Ухвалою суду від 10.02.2020р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.25).

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 21.08.2019р. позивачеві призначено пенсію за віком. Під час призначення пенсії позивачеві не було враховано заробітну плату за час роботи в Магаданській області з 03.08.1982 р. по 16.02.1992р. через відсутність відомостей про суми заробітної плати, які підтверджені первинними документами.

Не погоджуючись з вказаними висновками посадових осіб відповідача позивач вказує, що період роботи з 03.08.1982 р. по 16.02.1992р. підтверджено копією трудової книжки, архівними довідками що періодів роботи та сум нарахованої заробітної плати, а тому з метою захисту порушеного права звернулась до суду з даним позовом.

Відповідачем 25.02.2020р. надано відзив на позов вимоги якого не визнаються з тих підстав, що для врахування заробітної плати за період роботи з 03.08.1982 р. по 16.02.1992р. для призначення пенсії необхідні первинні документи, на підставі яких видана довідка про заробітну плату, які натомість відсутні (а.с.28,29).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити враховуючи наступне.

З матеріалів пенсійної справи позивача долученої до матеріалів справи вбачається, що відповідно до рішення відповідача №112750001345 позивачеві з 21.08.2019р. призначено пенсію за віком розмір якої на дату призначення склав 1564 грн. (а.с.32, звор.).

Відповідно до розрахунку стажу для призначення пенсії, який на момент призначення склав 26 років 2 місяці 1 день, відповідачем враховано період роботи з 19.08.1977р. по 02.10.2014р., в т.ч. період роботи з 03.08.1982 р. по 16.02.1992р. (а.с.33).

Згідно записів в трудовій книжці позивача в період з 03.08.1982 р. по 16.02.1992р. позивач працювала (а.с.7,8):

- з 03.08.1982 по 10.02.1986 – Магаданське автотранспортне монтажне підприємство №3;

- з 10.02.1986р. по 16.02.1992р. – совхоз «Магаданський».

Вказані обставин підтверджено копіями трудових договорів та архівними довідками архівного відділу адміністрації Магаданської області від 23.06.2009р. №С-12 з (а.с.9-12, 14-17).

Згідно архівних довідок архівного відділу адміністрації Магаданської області від 23.04.2009р. №С-12 з, та від 06.06.2018р. №С-14 з, за період з 03.08.1982 по 16.02.1992 року позивачеві нараховувалась та виплачувалась заробітна плата у відповідних розмірах (а.с.13,19).

Відповідно до інформації ОДКУ «Державний архів Магаданської області» викладеній в листі від 12.07.2018р. №С-23 зэ, вбачається, що архівні довідки оформлені на підставі первинних документів, але надати їх копії не має можливості через технічні причини та великою завантаженістю архівних працівників (а.с.18).

Вищевказані обставини стали підставою для відмови позивачеві у врахуванні сум заробітку за період з 03.08.1982 по 16.02.1992 року при призначенні пенсії та подальшого звернення позивача до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Визначення принципів, засад і механізмів функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій унормовано Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (надалі – Закон 1058).

Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв (ч. 1 ст. 40 Закону 1058).

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії (абз. 2 ч. 4 ст. 42 Закону 1058).

Згідно ч. 1 ст. 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII (надалі – Закон 1788), середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 66 Закону 1788, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Як вже встановлено судом та вбачається з матеріалів пенсійної справи позивача, звертаючись до відповідача із заявою про призначення пенсії, позивачем надано всі наявні у нього документи, які підтверджують стаж роботи та розмір заробітку для обчислення пенсії (а.с.35 звор.,36).

Доводи відповідача щодо відсутності первинних документів про нарахування позивачеві заробітної плати є безпідставними, оскільки неможливість їх надати обумовлена об`єктивними чинниками на які позивач жодним чином не може вплинути.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно покладає на позивача тягар обов`язку доведення наявності документів про нарахування заробітної плати в період з 03.08.1982 по 16.02.1992 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В даному випаду суд дійшов висновку, що відповідач відмовляючи позивачеві у врахуванні сум заробітку за період з 03.08.1982 по 16.02.1992 року при призначенні пенсії, діяв необґрунтовано та без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а тому позов належить задовольнити повністю.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України позивачеві мають бути відшкодовані витрати по сплаті судового збору в розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області щодо відмови при призначенні ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії за віком, врахувати її заробітну плату за період роботи з 03.08.1982 р. по 16.02.1992р.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області призначити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) пенсію за віком з урахуванням даних про її заробітну плату за період роботи з 03.08.1982 р. по 16.02.1992р.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) здійснені судові витрати на оплату судового збору в сумі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802).

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. Пасічник