Рішення № 87986497, 02.03.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2020
Номер справи
160/1212/20
Номер документу
87986497
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2020 року Справа № 160/1212/20 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Кучма К.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул.Шмідта, 16, м.Дніпро, 49006, код ЄДРПОУ 08353525) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача, щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, які були зазначені у довідці про розміри грошового забезпечення та надані в березні - квітні 2018 року до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії позивача;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок розмірів посадових окладів за посадою та за військове звання позивача, відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 до постанови №704, з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника “50% розміру мінімальної заробітної плати”, встановленого законом на 01.01.2018 року та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти та зобов`язати відповідача направити відповідну довідку про розміри грошового забезпечення позивача до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 р.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером Міністерства оборони України. 01.03.2018 року набрала чинності постанова КМУ № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців, у зв`язку з чим, а також на підставі постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року. Листом від 16.12.2019 року №7/14148/3 відповідачем було повідомлено позивача, що його посадовий оклад встановлено в розмірі 4 650 грн., з округленням (1762 * 2,64 = 4651,68), оклад за військовим званням у розмірі 1 410 грн. з округленням (1762 * 0,8 = 1409,60). Позивач вважає, що під час розрахунку відповідач протиправно використовував розмір прожиткового мінімуму, замість 50% мінімальної заробітної плати, а тому він був змушений звернутися до суду з даним позовом за захистом своїх прав та інтересів з даним позовом.

Ухвалою суду від 03.02.2020 року було відкрито провадження по даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

На виконання вимог ухвали суду 25.02.2020 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що п.4 постанови КМУ №704 в редакції постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року вказано, що посадові оклади визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. Тобто для визначення посадового окладу необхідно брати прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений для працездатних осіб на 1 січня 2018 року, а з додатків 1, 12, 13, 14 беруться лише зазначені в них коефіцієнти та множаться, але аж ніяк не процедура визначення посадових окладів. Так, посадова особа КМУ, яка розробляла зміни до постанови №704, допустила суперечність та не узгодженість між п.4 постанови КМУ №704 в редакції постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року та приміток до додатків не виключивши з приміток до додатків 1, 12, 13, 14 норму на яку посилається позивач. З огляду на вище викладене слід дійти висновку, що примітки в додатках 1, 12, 13, 14 постанови №704 до 21.02.2018 року лише дублювали п.4 постанови №704, тобто юридична сила зазначених приміток прямо зазначалась нормою пункту 4 постанови №704. Отже при викладені в новій редакції п.4 постанови №704 в своїй діяльності посадові особи органів державної влади повинні використовувати саме п.4 постанови №704, а не примітки в додатках, які за змістом дублювали п.4 постанови №704, до внесення змін постановою КМУ №103. За таких обставин, позовні вимоги до Дніпропетровського ОТЦК та СП щодо визнання дій протиправними позивачем недоведені та є безпідставними, а отже в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Керуючись приписами ст.263 КАС України, суд ухвалив розглянути адміністративну справу без повідомлення учасників справи, у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві, позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву, дослідивши письмові докази, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером Міністерства оборони України.

Позивач з 01.01.2005 року перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію, як полковник у відставці, ветеран військової служби, учасник бойових дій, інвалід війни.

Відповідно до перерахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі № ФД82194 від 01.05.2018 року пенсія позивачу призначена (обчислена) із сум грошового забезпечення: посадовий оклад – 4 650 грн., оклад за військове звання - 1 410 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 030 грн., премія 0% - 0,00 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга 34 роки) у розмірі 7 953,75 грн.

11.12.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою щодо визначення йому розміру посадового окладу та окладу за військове звання, дати вказівки про внесення відповідних змін в розмірі його окладів та про відправку цих змін до органів пенсійного фонду для перерахунку пенсії.

Листом від 16.12.2019 року № 7/14148/3 відповідач повідомив позивача, що відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2017 року № 704 (зі змінами) розміри посадових окладів, окладів за військове звання визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року. Згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.02.2017 року №2246-VIII встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2018 року становить 1762 гривень. Відповідно до наказу начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 30.12.2004 року №388 ОСОБА_1 був звільнений з посади начальник організаційно-планового відділу – заступника начальника 861 бази резерву автомобільної техніки Південного оперативного командування. У зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 01 березня 2018 року за посадою встановлено 21 тарифний розряд якому відповідає тарифний коефіцієнт 2,64. Приймаючи до уваги вищевикладене, посадовий оклад встановлено у розмірі 4 650 грн. з округленням (1762 * 2,64 = 4 651,68), оклад за військовим званням встановлено 1 410 грн. з округленням (1762 * 0,80 = 1 409,90).

Аналізуючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Постанова КМУ №704 набрала чинності з 1 березня 2018 року.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови КМУ №704.

Пунктом 2 постанови КМУ №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. – 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. – 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. – 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

13 лютого 2008 року постановою КМУ №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі – довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 Порядку №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з ч.4 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з п. «а» ст.13 Закону № 2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

В силу постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 тарифний розряд для посади начальника організаційно-планового відділу – заступника начальника бази резерву автомобільної техніки (з якої звільнявся позивач), визначено - 21, якому відповідає тарифний коефіцієнт 2,64.

Відповідно до Примітки 1 Додатку 1 до вказаної постанови КМУ, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Крім того, для військового звання, передбачено тарифний коефіцієнт 0,80.

Одночасно Приміткою до Додатку 14 до зазначеної постанови КМУ передбачено що, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1 762 грн., а мінімальна заробітна плата – 3 723 грн. Отже, 50% мінімальної заробітної плати буде складати 1 861,50 грн.

Таким чином, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням повинен бути 1861,50 грн.

Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає необхідним визнати протиправними дії відповідача щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, які були зазначені у довідці про розміри грошового забезпечення і надані до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно з ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Так, при складанні довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, відповідачем не правильно розраховано розмір посадового окладу та окладу за військовим званням застосовуючи прожитковий мінімум, в той час як потрібно здійснити обрахунок виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.

Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок розмірів посадових окладів за посадою та за військове звання позивача, відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 до Постанови №704, з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника “50% розміру мінімальної заробітної плати”, встановленого законом на 01.01.2018 року та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти і направити відповідну довідку про розміри його грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку його пенсії з 01.01.2018 р.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що дана позовна заява підлягає задоволенню повністю з викладених вище підстав.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 263 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, які були зазначені у довідці про розміри грошового забезпечення і надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснити перерахунок розмірів посадових окладів за посадою і за військове звання ОСОБА_1 , відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 до Постанови №704, з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника “50% розміру мінімальної заробітної плати”, встановленого законом на 01.01.2018 року та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти і направити відповідну довідку про розміри його грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку його пенсії з 01.01.2018 р.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржено в строки, передбачені статтею 295 КАС України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційної-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С. Кучма