
Михайлівський районний суд Запорізької області
Справа № 321/210/20
Провадження № 3/321/86/2020
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03.03.2020 року
Суддя Михайлівського районного суду Запорізької області Машкіна Н.В., за участю: секретаря судового засідання Бородіної І.В., прокурора Циганія О.Ю., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши адміністративну справу, що надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Національної поліції України Департаменту Стратегічних розслідувань у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Запоріжжя, Запорізької області, громадянки України, паспорт НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , працює контролером КУ «Михайлівський комунгосп» Михайлівської селищної ради Михайлівського району, Запорізької області, раніше до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, не притягалась, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
12.11.2015 року відбулось засідання першої сесії Михайлівської селищної ради сьомого скликання Михайлівського району Запорізької області.
На вказаному засіданні голова Михайлівської селищної ради сьомого скликання Михайлівського району Запорізької області Ракша О.В. виступив з оголошенням про підсумки виборів депутатів Михайлівської селищної ради сьомого скликання та про визнання їх повноважень, згідно з яким до Михайлівської селищної ради депутатом обрано ОСОБА_1 .
З цього приводу Михайлівською селищною радою прийнято рішення від 05.11.2015 року № 2, яким визнано повноваження ОСОБА_1 , як депутата Михайлівської селищної ради сьомого скликання.
29.04.2018 року після проведення виборів до Михайлівської об`єднанної територіальної громади згідно рішення № 2 від 24.05.2018 Михайлівської селищної ради Михайлівського району Запорізької області було обрано депутатів. Удовенко Г.О. не була обрана до Михайлівської об`єднанної територіальної громади, у зв`язку з чим припинила свої повноваження, як депутата Михайлівської селищної ради сьомого скликання.
Оскільки повноваження ОСОБА_1 , як депутата Михайлівської селищної ради Михайлівського району Запорізької області сьомого скликання 24.05.2018 року були припинені, відповідно до ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вона є субєктом декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та була зобов`язана наступного року після припинення діяльності подавати у встановленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Проте, ОСОБА_1 , достовірно знаючи про необхідність подати декларацію особи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, у порушення вимог ч. 2 ст. 45, рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 подала її несвоєчасно, а саме 10.07.2019 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (в редакції Закону № 1700-VII від 14.10.2014) - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у несвоєчасній подачі майнової декларації не заперечувала. Пояснила, що про обов`язок подання такої декларації за 2018 рік вона була обізнала і навіть намагалася її подати, проте не змогла цього зробити у зв`язку з тим, що не змінила адресу електронної пошти. Коли факт неподання майнової декларації було виявлено, вона змінила адресу електронної пошти і подала вказану декларацію, проте зробила це не вчасно.
Прокурор у судовому засіданні вказав, що оскільки повноваження ОСОБА_1 , як депутата Михайлівської селищної ради Михайлівського району Запорізької області сьомого скликання 24.05.2018 року були припиненні, відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вона є суб`єктом декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та була зобов`язана наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік. Проте, не зробила це вчасно, внаслідок чого підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Окрім визнання ОСОБА_1 провини у вчиненні адміністративного правопорушення, її провина також повністю доведена в ході судового розгляду відповідними доказами.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно дотримуватися Конституції та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов`язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних та пов`язаних з корупцією правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане як малозначне.
ОСОБА_2 будучи депутатом Михайлівської селищної ради Михайлівського району Запорізької області, відповідно до ст. 1, п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, є суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.
10.06.2016 року, Національним агентством з питань запобігання корупції прийнято рішення № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яким передбачено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
1)перший етап — з 00 год. 00 хв. 01.09.2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб`єктів декларування:
-щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 рік займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
-декларації, передбачені абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або
місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;
-повідомлення про суттєві зміни в майновому стані Суб`єкта декларування, передбачені ч. 2 ст. 52 Закону, службових осіб, які станом на 01.09.2016 рік чи пізніше цієї дати займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;
2)другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01.01.2017 для всіх інших суб`єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Крім цього, зазначені у пункті 1 цього рішення декларації подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
В рішенні Національного агентства з питань запобігання корупції рішенні №3 від 10.08.2016 року (із змінами, внесеними рішенням Національного агентства від 06.09.2016року №18, від 30.09.2016року №57 та від 03.11.2016 року №106) «Роз`яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю», зазначено, що законом передбачено чотири типи декларацій суб`єкта декларування, однією з яких є:
1) декларація суб`єкта декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Оскільки повноваження ОСОБА_1 , як депутата Михайлівської селищної ради Михайлівського району Запорізької області сьомого скликання 24.05.2018 були припиненні, відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вона є суб`єктом декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та була зобов`язана наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Проте встановлено, що згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр - https://public.nazk.gov.ua) ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua (гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування)10.07.2019 року, що є порушенням вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції, рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016, відповідальність за яке встановлена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є місце розташування Михайлівської сільської ради - Запорізька область, Михайлівський район, смт. Михайлівка, вул. Центральна, буд. 22, оскільки декларацію особи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування подавала в Михайлівській сільській раді.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є 10.07.2019 рік - дата несвоєчасного подання декларації.
Фактичним днем виявлення вказаного адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, відповідно до ст. 251, 252 КУпАП є дата складання протоколу, тобто 30.01.2020 рік. оскільки саме в цей день посадовою особою органу Національної поліції надається оцінка зібраним доказам у їх сукупності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Вказане правопорушення, пов`язане з корупцією, має формальний склад, тобто є таким, що не передбачає наслідків, як обов`язкової ознаки об`єктивної сторони. У той же час, обов`язковою ознакою об`єктивної сторони цього правопорушення з формальним складом завжди є діяння.
Таким чином, згідно прямої вказівки у ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційним правопорушенням є тільки умисна дія.
Відповідно до вимог ст.ст. 9, 33, 245, 252 КУпАП, особа може бути притягнена до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення.
Ч. 1 статті 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП – несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 33 КУпАП, при накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан.
При призначенні адміністративного стягнення ОСОБА_1 , суд бере до уваги характер вчиненого нею правопорушення, особу правопорушника і вважає доцільним призначити їй адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. 280, 283, 284 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) грн. 00 коп. у прибуток держави: (отримувач коштів УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA118999980313090106000026007, код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , у прибуток держави судовий збір в сумі 420(чотириста двадцять) гривень 40 коп. (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Строк пред`явлення постанови до виконання складає три місяці з дати її винесення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Михайлівського районного суду
Запорізької області Н.В. Машкіна