
Справа № 626/2811/19
Провадження № 2/626/139/2020
РІШЕННЯ
Іменем України
02.03.2020 року м. Красноград
Красноградський районний суд Харківської області у складі:
головуючого- судді Гусар П.І.
за участі секретаря Івашкіної Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -
ВСТАНОВИВ:
УПСЗН Красноградської РДА звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 03.01.2019 року звернулась до УПСЗН Красноградської РДА з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Під час звернення ОСОБА_1 особисто заповнила та подала заяву на призначення соціальної допомоги та декларацію про доходи та майновий стан зазначивши в ІІ розділі доходи членів сім`ї дохід отриманий в УПСЗН, стипендію сина ОСОБА_2 , а також зазначила, що інших доходів і земельних паїв не має.
На підставі вказаного звернення відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року у розмірі 4969,72 грн щомісячно.
На виконання вимог законодавства щодо здійснення контролю за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги, управлінням було використано відомості ДФС з Державного реєсту фізичних осіб-платників податків. З інформації, яка була отримана 10.05.2019 року, встановлено, що в період з 10.2018 року по 12.2018 року син відповідача ОСОБА_2 отримав дохід від надання майна в оренду 7453,42 грн. ( земельної ділянки, яка здана в оренду СВК "Україна").
УПСЗН Красноградської РДА здійснено перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 державної соціальної допомоги та здійснено розрахунок надміру виплачених коштів у сумі 3105,60 грн.
Позивачем 11.06.2019 року направлялось ОСОБА_1 повідомлення щодо повернення до 30.06.2019 року виплаченої надміру допомоги малозабезпеченій сім`ї, але надміру виплачені кошти не повернуті, тому позивач просить стягнути з відповідача надміру отримані кошти у сумі 3105,60 грн.
Від представника позивача до суду надійшла письмова заява в якій просить розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідачка ОСОБА_1 позов визнала і просила розглянути справу без її участі, про що подала до суду заяву.
Враховуючи те, що учасники справи належним чином повідомлені про день та час розгляду справи, суд вважає за можливе відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів не здійснюючи фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлено, що 03.01.2019 року ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН Красноградської РДА з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.13-14). У заяві ОСОБА_1 підтвердила власним підписом про наступне:
-вона підтверджує відсутність змін у складі сім`ї (при повторному зверненні);
-вона усвідомлює, що наведені ним відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України;
-її повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути або могли вплинути на отримання ним соціальної допомоги, компенсації та пільг, вона зобов`язується повідомити органи праці та соціального захисту населення;
-про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї її попереджено;
-про отримання повідомлення про призначення допомоги протягом 15-ти днів повідомлений;
-у разі виходу на роботу або зміни місця проживання має повідомити протягом 5-ти днів.
Також ОСОБА_1 заповнила декларацію про доходи та майновий стан, де вказала доходи членів сім`ї, а саме дохід отриманий в УПСЗН, стипендію сина ОСОБА_2 , а також зазначила, що інших доходів і земельних паїв не має (а.с.11-12).
На підставі вказаного звернення відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року у розмірі 4969,72 грн щомісячно (а.с.10).
Згідно з інформацією, отриманою від ДФС з державного реєстру фізичних осіб, платників податків з`ясовано, що син ОСОБА_1 - ОСОБА_2 і період з 10.2019 рокку по 12.2019 року отримав дохід від надання майна в оренду в сумі 7453,42 грн. ( земельної ділянки, яка здана в оренду СВК "Україна"). Як наслідок, відповідачу припинено виплату державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї та проведено перерахунок, за яким ОСОБА_3 має повернути кошти в сумі 3105,60 грн.
Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги передбачені Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" №1768-ІІІ від 01 червня 2000 року та Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" № 250 від 24 лютого 2003 року (далі Порядок).
Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону №1768-ІІІ соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
За частинами першою, другою, п`ятою, шостою, сьомою та десятою статті 4 цього ж Закону для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.
Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 2, 3 Порядку соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї).
Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону №1768-ІІІ, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до пункту 14 Порядку середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 №486/202/524/455/3370 (зі змінами) (далі - Методика).
Відповідно до підпункту 5.16 пункту 5 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги (далі Методика) до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять зокрема:
- доходи від особистого селянського господарства, земельних ділянок, наданих для ведення городництва (садівництва), сінокосіння, випасання худоби, та земельної частки (паю), виділеної внаслідок розпаювання землі.
Відповідачу 11.06.2019 року було направлено повідомлення про припинення та повернення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на рахунок УПСЗН до 30.06.2019 року, але до цього часу сума боргу в розмірі 3105,60 грн. не повернута.
Як передбачено п.28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог, відповідачка позов визнала.
Згідно ст. 141 ЦПК України стягненню з відповідача підлягають судові витрати на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 5, 76- 81, 141, 247, 263-265 ЦПК України,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , яка зареєстрована і проживає в с.Копанки, Красноградського району, Харківської області, на користь Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області (м.Красноград, вул.Бєльовська, б.84, Харківської області), надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в сумі 3105 (три тисячі сто п`ять) гривень 60 коп., які перерахувати на р/р UA 14820172034318001700003741, МФО 851011, УДК в Харківській області, код ЄДРПОУ 03196481.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , яка зареєстрована і проживає в с.Копанки, Красноградського району, Харківської області, на користь Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області (м.Красноград, вул.Бєльовська, б.84, Харківської області), судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) гривню 00 коп., які перерахувати на р/р UA 928201720343191008600003741 в ДКСУ, м.Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03196481, одержувач: УПСЗН Красноградської РДА Харківської області.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області через Красноградський районний суд Харківської області шляхом подачі в 30 денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Суддя