Рішення № 87955468, 28.02.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.02.2020
Номер справи
826/13211/18
Номер документу
87955468
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 лютого 2020 року м. Київ № 826/13211/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження матеріали адміністративної справи

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач), в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії без врахування усіх видів основного та додаткового грошового забезпечення поліцейських, а саме сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та зобов`язання вчинити такі дії.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем безпідставно не включено до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії суми усіх видів грошового забезпечення, в тому числі основних та додаткових, що призводить до зниження суми пенсійної виплати.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 вересня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

11 жовтня 2018 року від відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, з якого вбачається, що відповідач не погоджується з заявленими позовними вимогами, оскільки позивачу перерахована пенсія на підставі довідки, наданої Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, у якій зазначено лише суми посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, а також премії, а отже протиправні дії саме Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у спірних правовідносинах відсутні.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 січня 2019 року зупинено провадження в адміністративній справі №826/13211/18 до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у адміністративній справі №826/3783/18.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2020 року поновлено провадження в адміністративній справі №826/13211/18.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Відповідно до грошового атестату від 07.05.2014 № 36/14 позивачу призначено пенсію у розмірі, обрахованого з розміру грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії.

У березні 2018 року на підставі пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», позивачу з 01.01.2016 здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 15.03.2018 № 22/6-72084.

Так, відповідно до зазначеної довідки до розміру грошового забезпечення за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського до посади позивача на день звільнення із служби для обчислення суми пенсії включено: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, а також премії.

На звернення позивача щодо підстав невключення до сум грошового забезпечення інших основних та додаткових видів грошового забезпечення, відповідач листом від 19.04.2018 № 15138/08/С-2963 повідомив, що перерахунок пенсії здійснено на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, а визначення розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії не належить до повноважень органів пенсійного фонду.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Згідно частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Відповідно до пункту 5 Постанови № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Так, згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п`ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

З системного аналізу зазначених вище норм слідує, що у даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві не має повноважень визначати розмір грошового забезпечення для призначення пенсії, в тому числі включати або виключати ті чи інші основні або додаткові види грошового забезпечення.

У спірних правовідносинах відповідач перераховує та здійснює виплату пенсії на підставі довідки, наданої Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, у якій уповноваженим органом визначено відповідний розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, здійснюючи перерахунок пенсії на підставі довідки від 15.03.2018 № 22/6-72084 діяло у межах повноважень та на підставі вимог чинного законодавства.

Суд звертає увагу, що позивач фактично висловлює незгоду із розміром грошового забезпечення, що викладений у довідці від 15.03.2018 № 22/6-72084. Проте, правомірність такої довідки не є предметом оскарження у межах даної адміністративної справи, а тому окремій оцінці та дослідженню не підлягає. Слід також зазначити, що позивач, у разі незгоди з діями уповноваженого органу щодо формування даної довідки, не позбавлений права на звернення до суду за захистом відповідних прав та інтересів у встановленому чинним законодавством порядку.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, позивачем не доведено протиправність бездіяльності відповідача, тоді як відповідачем доведено правомірність його дій щодо належного перерахунку пенсії, а тому, адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення суду, відповідно до частини першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Аверкова