
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 березня 2020 року Чернігів Справа № 620/142/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2253) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернігівського прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2253), в якому просить: визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення з 01.07.2015 по 28.02.2018; зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.07.2015 по 28.02.2018, включно.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно не нараховувалася та не виплачувалася йому в період проходження військової служби з 01.07.2015 по 28.02.2018 індексація грошового забезпечення відповідно до законодавства.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки Чернігівський прикордонний загін Державної прикордонної служби України є бюджетною організацією, а тому джерелом коштів для виплати грошового забезпечення військовослужбовцям та проведення індексації грошових доходів є Державний бюджет України, яким у 2016-2018 роках виплата індексації не передбачалася. Також зазначив, що позивач у період з 24.11.2015 по 02.03.2016 проходив військову службу у Східному та Північному регіональних управліннях Державної прикордонної служби України. Згідно наказу начальника Чернігівського прикордонного загону від 10.03.2016 № 52-ОС «По особовому складу» майор ОСОБА_1 приступив до виконання обов`язків за посадою 04.03.2016. Тому, в період з 24.11.2015 по 02.03.2016 розпорядниками коштів третього рівня були Східне та Північне регіональні управління Державної прикордонної служби України відповідно, які мали робити подання до Адміністрації Державної прикордонної служби України у потребі надання коштів на виплату грошового забезпечення військовослужбовців та індексації.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до копії військового квитка серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 19.03.2015 був призваний на військову службу згідно Указу Президента України № 15/2015 «Про часткову мобілізацію» та відповідно до наказу начальника ПнРУ Державної прикордонної служби України від 19.03.2015 № 78-ос призначений на посаду начальника відділення відділу забезпечення військової частини 2253 (а.с. 30)
Згідно витягу з наказу начальника Чернігівського прикордонного загону (1 категорії) Північного регіонального управління (1 категорії) Державної прикордонної служби України від 24.11.2015 № 306-ос ОСОБА_1 було виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення, як такого, що вибуває для подальшого проходження військової служби у розпорядження начальника Східного регіонального управління (1 категорії) Державної прикордонної служби України м. Харків, згідно наказу Голови Державної прикордонної служби України від 24.10.2015 № 1005-ос, з 24.11.2015 (а.с. 23).
Наказом начальника Чернігівського прикордонного загону (1 категорії) Північного регіонального управління (1 категорії) Державної прикордонної служби України від 02.03.2016 № 48-ос ОСОБА_1 було зараховано до списку особового складу загону та на всі види забезпечення, як такого, що прибув для подальшого проходження військової служби з Північного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України м. Житомир (а.с. 24) та відповідно до наказу начальника Чернігівського прикордонного загону (1 категорії) Північного регіонального управління (1 категорії) Державної прикордонної служби України від 10.03.2016 № 52-ос позивач приступив до виконання обов`язків за посадою з 04.03.2016 (а.с. 26).
Як вбачається з довідки Чернігівського прикордонного загону (військова частина 2253) від 02.01.2020 № 2 нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовцю Чернігівського прикордонного загону ОСОБА_1 з 01.07.2015 по 24.11.2015 та з 04.03.2016 по 28.02.2018 не проводилось. За період з 01.03.2018 по 23.12.2019 нарахована та виплачена індексація становить 1945,36 грн. (а.с. 8)
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Згідно з частиною другою статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Так, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закону № 1282-ХІІ) визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Статтями 2 та 4 Закону № 1282-ХІІ, зокрема, передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Приписами частини другої статті 5 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Тобто, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 6 Закону № 1282-ХІІ).
Згідно пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078) підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
В силу пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Відповідно до підпункту 2 пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Отже, індексація заробітної плати (грошового забезпечення) є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов`язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.
Разом з тим, судом встановлено, що позивач, у період з 24.11.2015 по 02.03.2016 проходив військову службу у Східному та Північному регіональних управліннях Державної прикордонної служби України та згідно наказу начальника Чернігівського прикордонного загону від 10.03.2016 № 52-ОС «По особовому складу» приступив до виконання обов`язків за посадою 04.03.2016. Отже, у відповідача у вказаний період був відсутній обов`язок нараховувати позивачу грошове забезпечення та його індексацію.
Таким чином, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2015 по 24.11.2015 та з 04.03.2016 по 28.02.2018; зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.07.2015 по 24.11.2015 та з 04.03.2016 по 28.02.2018.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Чернігівського прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2253) (вул. Квітнева, буд. 3-в, м. Чернігів, 14026, код ЄДРПОУ 14321765) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Чернігівського прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2253) щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2015 по 24.11.2015 та з 04.03.2016 по 28.02.2018.
Зобов`язати Чернігівський прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина 2253) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.07.2015 по 24.11.2015 та з 04.03.2016 по 28.02.2018.
В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 03 березня 2020 року.
Суддя В.О. Непочатих