Рішення № 87955219, 12.02.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2020
Номер справи
580/3153/19
Номер документу
87955219
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2020 року справа № 580/3153/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши за правилами загального позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (далі - відповідач), в якій з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 08.11.2019 просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо врахування періодів участі позивача у антитерористичній операції та операції об`єднаних сил із 03.01.2018 по 22.02.2018 та 12.06.2018 по 13.09.2018 до обрахунку середньомісячного доходу сім`ї при призначенні житлової субсидії на період із жовтня 2018 по квітень 2019 року;

- визнати протиправними дії відповідача щодо не здійснення повідомлення позивача протягом трьох календарних днів з дня прийняття рішення про призначення (відмову) житлової субсидії, а саме із 01.08.2019;

- визнати протиправними дії відповідача щодо не здійснення повідомлення позивача протягом трьох календарних днів з дня прийняття рішення про призначення (відмову) житлової субсидії на подану заяву від 30.08.2019;

- визнати протиправними дії відповідача щодо неналежної форми здійснення повідомлення позивача про призначену житлову субсидію.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що відповідач за наслідками розгляду його заяв від 22.10.2018 та від 30.08.2019 в порушення вимог Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» не здійснив повідомлення позивача у належній формі, а також протягом трьох календарних днів з дня прийняття рішення про призначення (відмову) житлової субсидії. Крім того, до обрахунку середньомісячного доходу сім`ї при призначенні житлової субсидії на період із жовтня 2018 по квітень 2019 року на думку позивача, були враховані періодів участі позивача у антитерористичній операції та операції об`єднаних сил із 03.01.2018 по 22.02.2018 та 12.06.2018 по 13.09.2018. Не погоджуючись з таким діями відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 13.11.2019 здійснено перехід із спрощеного позовного провадження до загального позовного провадження; вирішено розгляд адміністративної справи №580/3153/19 здійснювати за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання.

Усною ухвалою від 10.01.2020 закрито підготовче провадження у справі, призначено розгляд справи по суті на 14.01.2020 на 09 год. 00 хв.

10.12.2019 та 24.12.2019 до суду надійшло клопотання позивача про проведення розгляду справи без його участі.

14.01.2020 до суду надійшла заява відповідача, в якій просить здійснювати розгляд справи без його участі.

Ухвалою суду від 14.01.2020 постановлено здійснювати подальший розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання дій протиправними, у порядку письмового провадження.

Представником відповідача надано до суду відзив на адміністративний позов, в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. При цьому зазначено, що 01.08.2019 комісія виконавчого комітету Черкаської міської ради для розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, надання населенню пільг та житлових субсидій (далі - комісія) з метою виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.05.2019 у справі № 580/1122/19, розглянула заяву ОСОБА_1 від 22.10.2018 про призначення житлової субсидії. За результатом розгляду вищезазначеної заяви ОСОБА_1 , комісія ухвалила провести розрахунок соціальних норм житла та соціальних нормативів відповідно до абзацу 6-7 пункту 9 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 виходячі з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично в ньому проживають, на 2 особи; призначити житлову субсидію відповідно до абзацу 9 пункту 9 Положення на розділені особові рахунки. Пунктом 5 Положення передбачено, що субсидія призначається за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, які надаються відповідно до законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов`язкового відсотка платежу. Різниця вище вказаних позицій і є розмір субсидії. Згідно пункту 35 Положення, для розрахунку субсидії з початку опалювального сезону, середньомісячний сукупний дохід осіб враховується за перше півріччя 2018 року. Відповідно даних ДПС та Пенсійного фонду України середньомісячний сукупний дохід членів домогосподарства ОСОБА_1 за відповідний період становить 9461,96 грн. Таким чином, відповідно до середньомісячного сукупного доходу домогосподарства ОСОБА_1 , частка середньомісячного сукупного доходу яку він має сплачувати за житлово-комунальні послуги, становить 19,97%, а саме 1889,55 грн. Розмір плати за житлово-комунальні послуги у соціальної норми житла та соціальних нормативів у жовтні 2018 року становив 1424,20 грн., у листопаді 2018 року - 2967,78 грн. та у квітні 2019 - 1662,23 грн. У зв`язку з тим, що обсяг визначеного для сім`ї платежу у жовтні 2018 року та квітні 2019 року перевищував розмір плати за житлово-пальні послуги, розрахований розмір субсидії за жовтень 2018 року та квітень 2019 року становить 0,00 грн., з листопада 2018 року - 1078,23 грн. Також вказав, що нараховані суми житлової субсидії за період з листопада 2018 року по березень 2019 року в розмірі 5393,87 грн. позивач може отримати у готівковій формі через платіжну систему «Система термінових переказів «Швидка копійка» АТ «Ощадбанк». На підставі викладеного, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних ОСОБА_1 .

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що позивач заявою від 22.10.2018 звернувся до відповідача за призначенням житлової субсидії, що надійшла до відповідача 29.10.2018 за вх. №12534/28-5/01-9.

За наслідками розгляду вказаної заяви позивача, Департамент соціальної політики Черкаської міської ради 08.01.2019 відмовив йому в наданні житлової субсидії, оскільки позивачем у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії не вказано у повному обсязі відомості про всіх членів сім`ї домогосподарства, а також не зазначено сімейний стан осіб, які входять до складу домогосподарства.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 24.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.07.2019 у справі № 580/1122/19, визнано неправомірною бездіяльність департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 22.10.2018. Зобов`язано відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 22.10.2018 та прийняти за результатами її розгляду відповідне рішення про призначення чи відмову у призначенні житлової субсидії. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

01.08.2019 комісія виконавчого комітету Черкаської міської ради для розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, надання населенню пільг та житлових субсидій (далі - комісія) з метою виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.05.2019 у справі №580/1122/19, розглянула заяву ОСОБА_1 від 22.10.2018 про призначення житлової субсидії.

За результатом розгляду вищезазначеної заяви ОСОБА_1 відповідно витягу з протоколу № 39, комісія ухвалила провести розрахунок соціальних норм житла та соціальних нормативів відповідно до абзацу 6-7 пункту 9 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 виходячі з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично в ньому проживають, на 2 особи; призначити житлову субсидію відповідно до абзацу 9 пункту 9 Положення на розділені особові рахунки.

29.08.2019 позивач отримав від Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради повідомлення про призначення субсидії на ЖКП з жовтня 2018 по квітень 2019 року.

В подальшому, позивач звернувся до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради із заявою від 30.08.2019 вх. №Б-446/28-5/01-11, в якій просив повідомити чи бралися до розрахунку для отримання субсидії суми грошового забезпечення отриманого ним за період з 03.01.2018 по 22.02.2018 та з 12.06.2018 по 13.09.2018 під час участі у антитерористичній операції. Також серед іншого, п. 5 вказаної заяви просив повторно розглянути заяву про призначення субсидії та при обрахунку не враховувати суми отримані за період з 03.01.2018 по 22.02.2018 та з 12.06.2018 по 13.09.2018.

Листом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 10.09.2019 за вих. №Б-446/28-5/01-11 позивача повідомлено, що згідно пункту 11 Положення, для розрахунку субсидії з початку опалювального сезону, середньомісячний сукупний дохід осіб враховується за перше півріччя 2018 року. Відповідно даних ДПС та Пенсійного фонду України середньомісячний сукупний дохід членів домогосподарства ОСОБА_1 за відповідний період становить 9461,96 грн. Таким чином, відповідно до середньомісячного сукупного доходу домогосподарства ОСОБА_1 , частка середньомісячного сукупного доходу яку він має сплачувати за житлово-комунальні послуги, становить 19,97%, а саме 1889,55 грн. Розмір плати за житлово-комунальні послуги у соціальної норми житла та соціальних нормативів у жовтні 2018 року становив 1424,20 грн., у листопаді 2018 року - 2967,78 грн. та у квітні 2019 - 1662,23 грн. У зв`язку з тим, що обсяг визначеного для сім`ї платежу у жовтні 2018 року та квітні 2019 року перевищував розмір плати за житлово-пальні послуги, розрахований розмір субсидії за жовтень 2018 року та квітень 2019 року становить 0,00 грн., з листопада 2018 року - 1078,23 грн. Нараховані суми житлової субсидії за період з листопада 2018 року по березень 2019 року в розмірі 5393,87 грн. будуть виплачені під час фінансування субсидії за вересень 2019 року у готівковій формі через платіжну систему «Система термінових переказів «Швидка копійка» АТ «Ощадбанк».

Також у листі вказано, що для розрахунку середньомісячного доходу, як особі, яка брала участь у проведенні антитерористичної операції не враховувались отримане позивачем у період безпосередньої участі у проведенні антитерористичної операції (операції об`єднаних сил) грошове забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги.

Не погоджуючись з вказаними діями відповідача щодо призначення житлової субсидії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.

Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі - Положення №848), визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій.

Відповідно до п. 1 Положення №848 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Отримання житлових субсидій не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Згідно із п. 2 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до п. 3 Положення №848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики.

Відповідно до п. 4 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 03.01.2018 по 22.02.2018 та з 13.06.2018 по 13.09.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської областей, що підтверджується довідками від 16.04.2018 № 191 та від 01.10.2018 № 91.

Пунктом 10 Положення №848, до середньомісячного доходу осіб, які беруть (брали) безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції (операції об`єднаних сил), та/або до середньомісячного доходу членів їх сімей не враховуються: отримані ними у період безпосередньої участі у проведенні антитерористичної операції (операції об`єднаних сил) грошове забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги, що здійснюються працівникам правоохоронних органів, військовослужбовцям та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, МВС, Національної поліції, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, іншим працівникам утворених відповідно до закону військових формувань; отримана ними у період та/або після безпосередньої участі у проведенні антитерористичної операції (операції об`єднаних сил) благодійна допомога незалежно від розміру та джерела походження.

Відповідно Положення №848, для розрахунку субсидії з початку опалювального сезону, середньомісячний сукупний дохід враховується за перше півріччя року.

Згідно рішення про призначення субсидії за період із жовтня 2018 по квітень 2019 року та відповідно довідки про доходи членів сім`ї дохід ОСОБА_1 становить - 26306,74 грн, а його матері ОСОБА_2 - 30465 грн. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї, що взятий для обрахунку субсидії – 9461,96 грн (26306,74 грн + 30465 грн = 56771,74 грн. : на 6 місяців = 9461,96 грн).

Отже, із копій рішень про призначення субсидії судом встановлено, що для розрахунку розміру субсидії не враховувались отримані позивачем суми грошового забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги, що були нараховані йому у період безпосередньої участі у проведенні антитерористичної операції (операції об`єднаних сил).

При цьому, листом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 10.09.2019 за вих. №Б-446/28-5/01-11 позивачу повідомлено, що для розрахунку середньомісячного доходу, як особі, яка брала участь у проведенні антитерористичної операції не враховувались отримане позивачем у період безпосередньої участі у проведенні антитерористичної операції (операції об`єднаних сил) грошове забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги.

Тому безпідставним є твердження позивача, щодо протиправності дій відповідача стосовно врахування періодів участі позивача у антитерористичній операції та операції об`єднаних сил із 03.01.2018 по 22.02.2018 та 12.06.2018 по 13.09.2018 до обрахунку середньомісячного доходу сім`ї при призначенні житлової субсидії на період із жовтня 2018 по квітень 2019 року.

Крім того, відповідно до п. 13 Положення №848, для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація).

Заява та декларація можуть бути надіслані структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання) поштою або в електронній формі через офіційний веб-портал Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з накладенням кваліфікованого електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених у процесі автентифікації з використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків.

Як встановлено, з матеріалів справи позивач звернувся до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради із заявою від 30.08.2019 вх. №Б-446/28-5/01-11 в якій просив:

1) повідомити чи бралися до розрахунку для отримання субсидії суми грошового забезпечення отриманого за період з 03.01.2018 по 22.02.2018 та з 12.06.2018 по 13.09.2018 під час участі у антитерористичній операції;

2) надати розрахунок середньомісячного доходу, який став підставою для призначення субсидії щомісячно в сумі 0,00 грн сукупного доходу на підставі заяви від 22.10.2019 про призначення субсидії;

3) надати формулу та розрахунок на підставі якого приймалось рішення що перевищує норми для надання житлової субсидії в разі, якщо підставою для відмови у призначенні житлової субсидії стало перевищення сукупного доходу над соціальними нормами;

4) надати копію акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 складеного 30.07.2019;

5) повторно розглянути заяву про призначення субсидії та при обрахунку не враховувати суми отримані за період з 03.01.2018 по 22.02.2018 та з 12.06.2018 по 13.09.2018.

Листом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 10.09.2019 за вих. №Б-446/28-5/01-11 позивача повідомлено, що згідно пункту 11 Положення №848, для розрахунку субсидії з початку опалювального сезону, середньомісячний сукупний дохід осіб враховується за перше півріччя 2018 року. Відповідно даних ДПС та Пенсійного фонду України середньомісячний сукупний дохід членів домогосподарства ОСОБА_1 за відповідний період становить 9461,96 грн. Таким чином, відповідно до середньомісячного сукупного доходу домогосподарства ОСОБА_1 , частка середньомісячного сукупного доходу яку він має сплачувати за житлово-комунальні послуги, становить 19,97%, а саме 1889,55 грн. Розмір плати за житлово-комунальні послуги у соціальної норми житла та соціальних нормативів у жовтні 2018 року становив 1424,20 грн., у листопаді 2018 року - 2967,78 грн. та у квітні 2019 - 1662,23 грн. У зв`язку з тим, що обсяг визначеного для сім`ї платежу у жовтні 2018 року та квітні 2019 року перевищував розмір плати за житлово-пальні послуги, розрахований розмір субсидії за жовтень 2018 року та квітень 2019 року становить 0,00 грн., з листопада 2018 року - 1078,23 грн. Нараховані суми житлової субсидії за період з листопада 2018 року по березень 2019 року в розмірі 5393,87 грн. будуть виплачені під час фінансування субсидії за вересень 2019 року у готівковій формі через платіжну систему «Система термінових переказів «Швидка копійка» АТ «Ощадбанк».

Також у листі вказано, що для розрахунку середньомісячного доходу, як особі, яка брала участь у проведенні антитерористичної операції не враховувались отримане позивачем у період безпосередньої участі у проведенні антитерористичної операції (операції об`єднаних сил) грошове забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги.

Статтею 18 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема, на одержання письмової відповіді про результати розгляду заяви чи скарги.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані, зокрема, письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

В силу приписів статті 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

Судом встановлено, що відповідачем при розгляді заяви позивача від 30.08.2019 вх. №Б-446/28-5/01-11 було дотримано вищезазначених норм Закону України «Про звернення громадян», що виявилось у належному розгляді протягом одного місяця від дня її надходження.

З огляду на встановлене та оскільки заява позивача від 30.08.2019 вх. №Б-446/28-5/01-11 була подано не за формою встановленою Мінсоцполітики відповідно до п. 13 Положення №848 щодо призначення житлової субсидії, у порядку отримання інформації, то це стало підставою для розгляду її Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради у відповідності до вимог Закону України «Про звернення громадян», та надання відповіді у формі листа.

А тому твердження позивача щодо протиправності дій відповідача стосовно не здійснення повідомлення позивача протягом трьох календарних днів з дня прийняття рішення про призначення (відмову) житлової субсидії на подану заяву від 30.08.2019 та щодо не належної форми здійснення повідомлення позивача про призначену житлову субсидію не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, а позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення у цій частині.

Стосовно визнання протиправними дій відповідача щодо не здійснення повідомлення позивача протягом трьох календарних днів з дня прийняття рішення про призначення (відмову) житлової субсидії, а саме із 01.08.2019, суд зазначає таке.

Відповідно п. 14 Положення №848 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.

У разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді або смс-повідомлення).

З матеріалів прави судом встановлено, що 19.08.2019 відповідачем складено письмове повідомлення про призначення позивачу субсидії на ЖКП з жовтня 2018 по квітень 2019 року згідно протоколу № 39 від 01.08.2019, яке відповідно до матеріалів справи отримане позивачем лише 29.08.2019.

Тобто, судом встановлено та не заперечується відповідачем, що позивача в порушення п. 14 Положення №848 не було повідомлено про призначення житлової субсидії протягом трьох календарних днів з дня прийняття рішення (01.08.2019), тому такі дії відповідача є протиправними, а позов у цій частині підлягає задоволенню.

Щодо форми здійснення повідомлення позивача про призначену житлову субсидію, то суд звертає увагу, що Положення №848 дає відповідачу право самостійно обирати форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді або смс-повідомлення), а тому суд не погоджується з доводами позивача, що лист відповідача не є належною формою повідомлення про призначення житлової субсидії та як наслідок визнання дій відповідача в цій частині протиправними.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обгрунтованими а вимоги такими, які належить задовольнити частково.

Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307, м. Черкаси, 18005, ідентифікаційний код 37853109) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо не здійснення повідомлення ОСОБА_1 протягом трьох календарних днів з дня прийняття рішення про призначення (відмову) житлової субсидії, а саме із 01.08.2019.

3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Суддя О.А. Рідзель