Рішення № 87955149, 03.03.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2020
Номер справи
560/721/20
Номер документу
87955149
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/721/20

РІШЕННЯ

іменем України

03 березня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом першого заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Приватного акціонерного товариства "Холод" про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області звернувся в суд з позовом до Приватного акціонерного товариства "Холод", в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Приватного акціонерного товариства «Холод» щодо незабезпечення виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки при утриманні захисної споруди цивільного захисту (сховища №84077) та невиконання вимог припису №3 від 14.01.2019, внесеного Хмельницьким міськрайонним управління ГУ ДСНС України в Хмельницькій області;

- зобов`язати Приватне акціонерне товариство «Холод» вжити заходів, необхідних для усунення порушень, викладених у приписі №3 від 14.01.2019, внесеному Хмельницьким міськрайонним управління ГУ ДСНС України в Хмельницькій області та привести захисну споруду цивільного захисту (сховище № 84077) у придатний для використання за цільовим призначенням (готовності до укриття населення) стан.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перевіркою відповідача на предмет додержання ним вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту було встановлено ряд порушень та зроблено висновок про невідповідність технічного стану і неготовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту (сховища) № 84077, яке знаходиться по вул. Тупікова, 1 у місті Хмельницькому, яке перебуває на його балансі.

Суд, ухвалою від 10.02.2020 року відкрив провадження та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Позивач у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Відзив на позовну заяву до суду не надіслав.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі наявних доказів в порядку письмового провадження, так як явка сторін не визнавалася судом обов`язковою.

Суд, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, дійшов висновків, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що на підставі наказу №822 від 27.12.2018, виданого ГУ ДСНС України у Хмельницькій області та посвідчення №5 від 08.01.2019, Хмельницьким міськрайонним управлінням ГУ ДСНС у Хмельницькій області у період з 10.01.2019 по 14.01.2019 проведено планову перевірку щодо додержання ПрАТ «Холод» (КОД ЄДРПОУ 01553830, місце знаходження: м. Хмельницький, вул. Тупікова, 1 вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

За результатами перевірки складено акт №4 від 14.01.2019, та виявлено ряд порушень, у тому числі, щодо утримання захисної споруди цивільного захисту - сховища №84077, яке згідно паспорта належить відповідачу. Порушення зафіксовані у пунктах 30-41 акту №4 від 14.01.2019, який надано для ознайомлення в.о. директора ОСОБА_1 , про що свідчить підпис останнього у вказаному акті.

Так, перевіркою встановлено ряд порушень Наказу МВС України №579 від 09.07.2018 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту», зокрема: не перевірено герметичність захисної споруди, сховище не укомплектоване медикаментами та лікарськими засобами, необхідним майном на розрахункову кількість осіб, що укриваються, відповідно до переліку майна, необхідного для укомплектування, телефонним зв`язком, не встановлені ліхраті, не забезпечено первинним засобами пожежогасіння.

З метою приведення сховища №84077 у готовність до використання за призначенням, Хмельницьким міськрайонним управлінням ГУ ДСНС України у Хмельницькій області посадовій особі підприємства 14.01.2019 внесено припис № 3 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки зі строком виконання до 14.03.2019 та складено протокол за ст.175 КУпАП. Відповідно до вказаного протоколу відповідальною особою сплачено штраф у розмірі 34 грн.

В подальшому, відповідно до наказу №562 від 26.09.2019, посадовими особами Хмельницького міськрайонного управління ГУ ДСНС у Хмельницькій області у період з 30 по 31 жовтня 2019 проведено позапланову перевірку ПрАТ «Холод» на предмет виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

В ході позапланової перевірки встановлено, що керівництвом підприємства вимоги припису в частині приведення захисних споруд цивільного захисту в готовність до укриття населення не виконано, їх належний технічний стан не забезпечено. У зв`язку із цим, відносно відповідальної особи підприємства складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 188-16 КУпАП.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Пунктом 11 ч. 1 ст. 18 Кодексу цивільного захисту України (далі КЦЗ України) встановлено, що до повноважень інших центральних органів виконавчої влади у сфері цивільного захисту належить організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту суб`єктів господарювання, що належать до сфери їх управління, та захисних споруд цивільного захисту державної власності, що перебувають на балансі суб`єктів господарювання приватної форми власності.

До завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення дотримання вимог законодавства щодо створення, зберігання, утримання, використання та реконструкції захисних споруд цивільного захисту, здійснення обліку захисних споруд цивільного захисту, які перебувають на балансі (утриманні) (п. 15, 16 ч. 1 ст. 20 КЦЗ України).

Згідно з ч. 8 ст. 32 цього Кодексу, утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб`єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 КЦЗ України, до захисних споруд цивільного захисту належать, в тому числі, сховище - герметична споруда для захисту людей, в якій протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних факторів, які виникають внаслідок надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів.

Частиною 6 ст. 32 КЦЗ України визначено, що проектування, будівництво, пристосування i розміщення захисних споруд та об`єктів подвійного призначення здійснюються згідно з нормами, які розробляються відповідно до Закону України «Про будівельні норми».

Згідно Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 № 138, утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами. Здійснення контролю за готовністю захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням забезпечує ДСНС разом з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими держадміністраціями. Для забезпечення ведення обліку захисних споруд МВС запроваджує систему їх нумерації (присвоєння облікових номерів) та надає рекомендації щодо організації міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, районними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування обліку фонду захисних споруд. У разі присвоєння захисній споруді облікового номера один примірник картки та оригінал паспорта з відповідною відміткою повертаються балансоутримувачу, другий примірник картки та копія паспорта залишаються у районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністраціях, органах місцевого самоврядування, третій примірник картки та копія паспорта надсилаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям для організації ведення обліку фонду захисних споруд на території відповідних територіально-адміністративних одиниць. ДСНС веде загальнодержавний електронний облік захисних споруд. Балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд, конструкцій і обладнання, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення їх у готовність до використання за призначенням у строк, визначений паспортом захисної споруди, але не більше 12 годин.

Відповідно до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 № 579 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 липня 2018 за № 879/32331), споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни.

Для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувачі здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд.

Оцінка стану готовності захисних споруд (далі - оцінка стану готовності) здійснюється щороку з метою виявлення недоліків у стані утримання та експлуатації захисних споруд, передбачення заходів щодо приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням.

За результатами оцінки стану готовності захисну споруду може бути визнано як готову, обмежено готову або неготову до використання за призначенням.

Захисна споруда вважається обмежено готовою або неготовою, якщо вона має хоча б один із недоліків, зазначених в основних недоліках в утриманні захисних споруд, що погіршують стан їх готовності, наведених у додатку 13 до цих Вимог.

Поряд із цим, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи (ст.64 КЦЗ України).

Згідно ст.ст.66, 67 КЦЗ України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону. До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, серед іншого, належить: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб`єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом (ч.1 ст.68 КЦЗ України).

Разом з цим, перевіркою додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, яка проводилась у період з 10.01.2019 по 14.01.2019 посадовими особами Хмельницького міськрайонного управління ГУ ДСНС у Хмельницькій області було виявлено ряд порушень, у тому числі, щодо утримання захисної споруди цивільного захисту - сховища №84077, а саме: не перевірено герметичність захисної споруди, сховище не укомплектоване медикаментами та лікарськими засобами, необхідним майном на розрахункову кількість осіб, що укриваються, відповідно до переліку майна, необхідного для укомплектування, телефонним зв`язком, не встановлені ліхраті, не забезпечено первинним засобами пожежогасіння.

Усі виявлені під час зазначеної перевірки порушення були відображені у внесеному Приватному акціонерному товаристві "Холод" приписі від 14 січня 2019 року № 3.

В подальшому, посадовими особами Хмельницького міськрайонного управління ГУ ДСНС у Хмельницькій області у період з 30 по 31 жовтня 2019 проведено позапланову перевірку ПрАТ «Холод» на предмет виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

В ході позапланової перевірки встановлено, що керівництвом підприємства вимоги припису в частині приведення захисних споруд цивільного захисту в готовність до укриття населення не виконано, їх належний технічний стан не забезпечено.

Судом враховано та підтверджено матеріалами справи, що вимоги припису Приватне акціонерне товариство "Холод" не виконало ані в установлений Хмельницьким міськрайонним управлінням ГУ ДСНС у Хмельницькій області строк, ані на час розгляду цієї справи.

При цьому, відповідач не оскаржував у судовому порядку дії посадових осіб Хмельницького міськрайонного управління ГУ ДСНС у Хмельницькій області щодо проведення перевірки та винесення за її результатами припису.

Відтак, з урахуванням зазначених обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Аналогічний правовий підхід викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.05.2019 у справі №820/4717/16.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз - відсутні, з врахуванням положень ч. 2 ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Приватного акціонерного товариства «Холод» щодо незабезпечення виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки при утриманні захисної споруди цивільного захисту (сховища №84077) та невиконання вимог припису №3 від 14.01.2019, внесеного Хмельницьким міськрайонним управління ГУ ДСНС України в Хмельницькій області.

Зобов`язати Приватне акціонерне товариство «Холод» вжити заходів, необхідних для усунення порушень, викладених у приписі №3 від 14.01.2019, внесеному Хмельницьким міськрайонним управління ГУ ДСНС України в Хмельницькій області та привести захисну споруду цивільного захисту (сховище № 84077) у придатний для використання за цільовим призначенням (готовності до укриття населення) стан.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 03 березня 2020 року

Позивач:Перший заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Проскурівська, 63, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 02911102) Відповідач:Приватне акціонерне товариство "Холод" (вул. Тупикова, 1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 01553830)

Головуючий суддя П.М. Майстер