
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 березня 2020 р. Справа №480/609/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення розрахунку, нарахування та виплатити ОСОБА_1 компенсації за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2014 по справі № 589/3145/14-а, за період з 01.01.2014 по 02.08.2014, починаючи з 01.01.2014 по день фактичної виплати пенсії, тобто по 04.12.2019, у розмірі та порядку, визначених Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159; зобов`язати відповідача здійснити ОСОБА_1 розрахунок, нарахувати та виплатити компенсацію за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2014 по справі № 589/3145/14-а, за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 в сумі 27010,12 грн., починаючи з 01.01.2014 по день фактичної виплати пенсії, тобто по 04.12.2019 у розмірі та порядку, визначених Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2014 по справі № 589/3145/14-а управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 , сума доплати склала 27010,12 грн. Однак, в частині виплати нарахованої суми пенсії рішення суду було виконано лише 04.12.2019, у зв`язку із чим позивач просить зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити йому компенсацію за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати належної суми пенсії.
Відповідач подав до суду відзив у якому проти позову заперечує та зазначив, що на виконання постанови Шосткинського міськрайонного суду сумської області та Харківського апеляційного адміністративного суду по справі №589/3145/14-а було здійснено перерахунок пенсії, сума до виплати склала 27010,17 грн., яка була виплачена після надходження коштів від Пенсійного фонду України. Зважаючи на те, що перерахунок пенсії згідно з рішенням суду виконано вчасно, тобто після надходження до головного управління рішення суду, підстави для нарахування та виплати суми компенсації відсутні.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє частково позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії.
Постановою від 16.12.2014 Харківського апеляційного адміністративного суду по справі №589/3145/14-а частково задоволені позовні вимоги та зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області здійснити позивачу перерахунок та виплату державної основної пенсії у розмірі не менше 6 мінімальних за віком та додаткової пенсії за шкоду здоров`ю у розмірі не менше 50 відсотків пенсії за віком як інваліду 3 групи по захворюванню, що пов`язано з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, відповідно до ст. 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, що встановлена ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
На виконання даної постанови відповідачем здійснено відповідний перерахунок, і сума до сплати визначена в розмірі 27010,12 грн., що визнається як відповідачем в листі від 10.01.2020 № 2589//3-11, довідкою № 1 від 02.01.2020.
Сума в розмірі 27010,12 була перерахована 04.12.2019 на рахунок позивача, що підтверджується відповідною випискою банківської установи АТ КБ «Приватбанк», даний факт не заперечується сторонами.
Суд не погоджується із твердженнями представника відповідача, що підстави для нарахування та виплати компенсації відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" відсутні, виходячи із наступного.
Суд зазначає, що питання, пов`язані із здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані нормами Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою КМУ від 21.02.2011 № 159.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно зі ст. 2 вказаного Закону компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться) (ст. 3 Закону № 2050-Ш).
Статтею 4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" визначено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Частиною 2 ст. 6 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" передбачено, що виплата компенсації здійснюється за рахунок відповідного бюджету - підприємства, установи або організації, який фінансується з державного бюджету.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З аналізу наведених норм вбачається, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв`язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
При цьому, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).
Компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування, тобто, чи самим підприємством, установою чи організацією добровільно або на виконання судового рішення.
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", ст. 2 Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв`язку з порушенням їх виплати" компенсації, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, у тому числі пенсії. При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією, у даному випадку - органом пенсійного фонду, добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові колегії суддів Судової палати в адміністративних справах і Судової палати у цивільних справах Верховного суду України від 18.11.2014 у справі № 21- 518а14.
Судом встановлено, що ГУ ПФУ в Сумській області на підставі постанови від 16.12.2014 Харківського апеляційного адміністративного суду по справі №589/3145/14-а позивачу проведено перерахунок пенсії, при цьому виплату суми доплати до пенсії за період з січня по серпень 2014 року у сумі 27010,12 грн. була здійснена лише в грудні 2019 року.
Матеріалами справи спростовуються твердження представника відповідача про те, що Управлінням вчасно було здійснена виплата пенсії позивачу по судовому рішенню. Так, постанова Харківського апеляційного адміністративного суду по справі №589/3145/14-а була прийнята 16.12.2014, а виплата була здійснена лише 04.12.2019, що не заперечується учасниками справи.
При цьому, під час виплати заборгованості станом на 04.12.2019 відповідачем не вирішено питання щодо компенсації втрати частини доходів, у зв`язку з порушенням встановлених строків їх виплати відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати".
Суд зазначає, що в даному випадку, компенсація втрати частини доходів нараховується лише на ту частину заборгованості, яка вже виплачена позивачу, тобто на суму 27010,12 грн..
Враховуючи вищевикладене, суд задовольняє позовні вимоги позивача в частині зобов`язання ГУ ПФУ в Сумській області провести нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати в сумі здійсненого перерахунку пенсії на виконання постанови від 16.12.2014 Харківського апеляційного адміністративного суду по справі №589/3145/14-а в розмірі 27010,12 грн. за період з 01.01.2014 по день фактичного розрахунку 04.12.2019
Слід зазначити також те, що визнання незаконними бездіяльності ГУ ПФУ в Сумській області щодо відмови у виплаті суми компенсації втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" не є належним способом захисту прав позивача, які захищені судом шляхом зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити компенсацію, а тому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в цій частині.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати в установлений судом термін звіт про виконання судового рішення, слід зазначити наступне.
Частиною 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Таким чином, вказаною нормою встановлено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання. Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі на час розгляду справи.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул..Пушкіна, 1,к.і. 21108013) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,і.к. НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2014 по день фактичного розрахунку 04.12.2019 нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати в сумі здійсненого перерахунку пенсії в розмірі 27010,12 грн. на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2014 по справі №589/3145/14-а
В задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 03.03.2020
Суддя С.М. Гелета