Рішення № 87954613, 24.02.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2020
Номер справи
480/1637/19
Номер документу
87954613
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2020 р. справа № 480/1637/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Ломакіної К.І.

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Свистуна Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/1637/19

за позовом ОСОБА_1

до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії на підставі отриманої довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 09.05.2019 № 11/159, та зобов`язання здійснити перерахунок на підставі отриманої довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 09.05.2019 № 11/159, з урахуванням основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, без обмеження її граничним (максимальним) розміром, починаючи з 01.01.2016, здійснивши виплату перерахованої суми пенсії, з урахуванням проведених виплат. Свої вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 02.05.2019 №11/159, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.12.2017 у справі №818/1598/17.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначив, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.12.2017 у справі № 818/1598/17 від Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області до головного управління надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Оскільки вказаним рішенням не визначено зобов`язань до головного управління щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , зазначена довідка долучена до матеріалів пенсійної справи, перерахунок пенсії не проводився. Крім того, положеннями статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII визначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Відмітив, що норми цієї статті є діючими, рішенням Конституційного Суду України чи іншим законом скасовані не були. Тому підстави для здійснення перерахунку та виплати перерахованої пенсії позивача без обмеження граничного розміру відсутні (а.с.15-16).

Від позивача надійшла відповідь на відзив, де позивач зазначив, що після отримання довідки, виданої ліквідаційною комісією УМВС в Сумській області на виконання рішення суду, відповідач мав здійснити перерахунок пенсії (а.с.24-25).

Ухвалою суду від 11.05.2019 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

З огляду на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву, ухвалою суду від 10.06.2019 справа призначена в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою від 08.07.2019 зупинено провадження в адміністративній справі №480/1637/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії до набрання законної сили рішенням у справі № 592/13415/17.

Згідно з ухвалою суду від 17.02.2020 поновлено провадження у справі № 480/1637/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, справа призначена до розгляду на 24.02.2020.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача Свистун Д.В. проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази у їх сукупності, вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, в званні генерал-майора міліції був звільнений за вислугою років з посади начальника УМВС в Сумській області наказом Міністра внутрішніх справ №523 о/с від 21.06.2012.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18.12.2017 у справі №818/1598/17 задоволений адміністративний позов ОСОБА_1 та зобов`язано голову ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2016, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад за посадою начальника Управління Міністерства внутрішніх справ в Сумській області - 5400 грн.; оклад за спеціальним званням - генерал-майор - 2600 грн.; надбавка за стаж служби, розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням - 50% - 4000 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби - 12000 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (від посадового окладу) - 20 % - 1080 грн.; надбавка за оперативно - розшукову діяльність - 50 % від посадового окладу - 2700грн.;премія (від грошового забезпечення) - 55,4 % - 15390,12 грн.

На виконання зазначеного рішення суду, Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Сумській області підготувала та направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 02.05.2019 № 11/159 станом на 01 січня 2016 року (а.с. 11).

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області із заявою, в якій просив провести йому перерахунок на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданою ліквідаційною комісією управління МВС України в Сумській області на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.12.2017 у справі №818/1598/17.

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області листом від 10.05.2019 №4294/08-29 повідомило ОСОБА_1 про те, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.12.2017 у справі №818/1598/17, від Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області до головного управління надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 02.05.2019 № 11/159. Оскільки рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18.12.2017 у справі №818/1598/17 не визначено зобов`язань до головного управління щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , зазначена довідка долучена до матеріалів пенсійної справи, перерахунок пенсії не проводився (а.с.10).

Позивач не погодився з відмовою ГУ ПФУ в Сумській області у здійсненні перерахунку на підставі довідки про грошове забезпечення від 02.05.2019 та звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 3 ст. 63 вищевказаного Закону (в редакції на момент призначення пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

29.12.2015 набув чинності Закон України №900-VIIІ від 23.12.2015, яким вказану статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”.

Як убачається з наведених норм права, підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XIІ, визначаються Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі – Порядок №45).

Згідно з п. 1 Порядку №45, в редакції чинній на час виникнення права на перерахунок, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

При цьому, відповідно до пунктів 2, 3, 4 Порядку № 45, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Постановами Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 та від 18.11.2015 № 947 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268” (що діяла у період з 25.11.2015 по 24.09.2016) встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

У відповідності до Порядку №45 на адресу відповідача Управлінням Міністерства внутрішніх справ України було направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 31.05.2017 №11/148-85(3158) згідно постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 та ст. 63 Закону №2262-XIІ (а.с.37).

Разом з тим, за приписами ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

При цьому, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18.12.2017 у справі №818/1598/17, що станом на момент розгляду справи набрало законної сили, та яким, крім іншого, встановлено факт наявності у позивача права на проведення перерахунку з 01.01.2016 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, також встановлено факт наявності протиправних дій Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області під час видачі довідки про розмір грошового забезпечення позивача.

Так, судом у рішенні встановлено, що при збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо), зокрема, вказано, що посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за специфічні умови проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, премія мають бути включені до довідки про складові грошового забезпечення. У зв`язку з цим зобов`язано голову ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2016, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад за посадою начальника Управління Міністерства внутрішніх справ в Сумській області - 5400 грн.; оклад за спеціальним званням - генерал-майор - 2600 грн.; надбавка за стаж служби, розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням - 50% - 4000 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби - 12000 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (від посадового окладу) - 20 % - 1080 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50 % від посадового окладу - 2700грн.; премія (від грошового забезпечення) (55,4 %) - 15390,12 грн.

Як було встановлено судом, на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.12.2017 у справі №818/1598/17, Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було складено іншу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 02.05.2019 № 11/159.

Дана довідка була направлена до ГУ ПФУ в Сумській області та отримана відповідачем і долучена до матеріалів пенсійної справи позивача, що визнається представником відповідача у листі від 10.05.2019 № 4294/08-29 (а.с.10).

Вказаними обставинами підтверджується виконання норм Порядку №45 в частині дотримання алгоритму дій, що передують перерахунку пенсії.

Таким чином, відповідач, як державний орган, який зобов`язаний відповідно до ст. 19 Конституції України діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, за наявності встановленого рішенням суду, що набрало законної сили, права позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2016, зобов`язаний був у відповідності до ст.ст. 51, 63 Закону 2262-XIІ, Порядку №45 здійснити такий перерахунок.

Однак, як встановлено судом, відповідачем не було вчинено дій щодо його проведення, у зв`язку з чим така його бездіяльність не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відтак, позовні вимоги є обґрунтованими, у зв`язку з чим, суд, з урахуванням ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає необхідним визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за вислугу років з 01 січня 2016 року на підставі довідки від 02.05.2019 №11/159 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виготовленої Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.12.2017 у справі №818/1598/17 та зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 січня 2016 року на підставі зазначеної довідки від 02.05.2019 №11/159, виходячи з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру пенсії.

При цьому, задовольняючи позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії виходячи з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, суд враховує, наступне.

Відповідач обґрунтовуючи свою позицію в цій частині посилається на те, що під час перерахунку пенсії ГУ ПФУ в Сумській керується нормами чинними на момент його проведення, а саме ст. 13 Закону №2262-ХІІ (зі змінами, які діють з 01.05.2014), відповідно до якої максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення.

Однак, суд не може погодитись з такою позицією, оскільки відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії відповідачем) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів.

Дійсно, законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 8 липня 2011 року №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, яким цифри “90” замінено цифрами “80”, а згодом Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27 березня 2014 року №1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону № 2262-XII, згідно яких цифри “ 80” замінено цифрами “ 70”.

В той же час, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років спочатку у розмірі 80, а згодом у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому доводи відповідача з посиланням на рішення Конституційного Суду України та Європейського Суду з прав людини з приводу зміни механізму нарахування певних видів соціальних виплат та того, що до події, факту, застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони стали або мали місце, судом не приймаються до уваги.

Вказаний висновок узгоджується з практикою Верховного Суду, викладеної у постанові від 24.04.2018 (справа № 686/12623/17, провадження № К/9901/849/17).

У зв`язку з цим вказані доводи представника відповідача є необґрунтованими та суд не приймає до уваги.

При цьому, задовольняючи позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження граничного розміру пенсії суд враховує, наступне.

Відповідач, обґрунтовуючи своє позицію в цій частині, посилається на норми ст. 43 Закону №2262-XIІ, відповідно до яких максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Однак, рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 20.12.2016 №7-рп/2016 у справі №1-38/2016 положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року N 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Відповідно до п. 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 положення ч. 7 ст. 43 Закону N 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, з 20.12.2016 відсутня ч. 7 ст. 43 в Законі N 2262-XII.

Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06.12.2016 №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 1 січня 2017 року, у частині сьомій статті 43 Закону N 2262-XII слова і цифри “у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року” замінено словами і цифрами “по 31 грудня 2017 року”.

Буквальне розуміння змін внесених Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06.12.2016 №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі N 2262-XII відсутня ч. 7 ст. 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.

Це означає, що протягом 2017 року ст. 43 Закону N 2262-XII не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Отже, внесені Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 6 грудня 2016 року №1774 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі № 522/16882/17, від 31.01.2019 у справі №638/6363/17, від 12.03.2019 у справі №522/3049/17, від 14.05.2019 у справі №591/2109/17.

Таким чином, з 20.12.2016 та протягом 2017 року обмеження максимальним розміром пенсії не узгоджується з нормами чинного законодавства.

Що ж стосується вказаної норми ст. 43 Закону N 2262-XII (в редакції Законів України від 08.07.2011 №3668-VІ та від 24.12.2015 №911-VIII) у період з 01.01.2016 по 20.12.2016, відповідно до якої максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08.07.2011 №3668-ІV обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

За приписами п. 2 Прикінцевих положень Закону України від 24.12.2015 №911-VIII дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

Враховуючи, що пенсія позивачу була призначена ще в 2010 році, вказані норми не можуть поширюватись під час перерахунку пенсії позивачу, а відтак, доводи представника відповідача є необґрунтованими та суд не приймає до уваги.

Крім того, задовольняючи позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії виходячи з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення пенсії без обмеження граничного розміру пенсії, судом також враховано, що Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував у своїх рішеннях на тому, що правосуддя не повинно бути ілюзорним і має забезпечувати реальний захист прав особи і гарантії того, що справу буде вирішено остаточно рішенням в судовому провадженні (рішення від 09 грудня 2010 року у справі “Буланов та Купчик проти України”, від 13.02.2011 у справі Чуйкіна проти України).

Конституційний Суд України у рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 наголосив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (п. 9 абз. 10).

Верховним Судом України у постанові від 16.09.2015 у справі №826/4418/14 була сформована правова позиція, що рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникало б необхідності повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Враховуючи, що відповідач, заперечує в цій частині проти позовних вимог, та в обґрунтування своєї позиції посилається, в тому числі на норми Закону №2262-XIІ, які визнані неконституційними, а також на норми ст. 13 Закону №2262-XIІ в редакції, які не підлягають застосуванню при перерахунку вже призначеної пенсії, з метою уникнути необхідність наступних звернень, суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору в розмірі 768,04 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії на підставі отриманої довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 09.05.2019 № 11/159.

Зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити ОСОБА_1 перерахунок на підставі отриманої довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 09.05.2019 № 11/159, з урахуванням основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, без обмеження її граничним (максимальним) розміром, починаючи з 01.01.2016, здійснивши виплату перерахованої суми пенсії, з урахуванням проведених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 768,04 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 04 коп.).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення виготовлений 02.03.2020.