Рішення № 87954594, 12.02.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2020
Номер справи
480/5446/19
Номер документу
87954594
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 лютого 2020 р. Справа № 480/5446/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Калініна С.К.,

представника відповідача - Свистуна Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5446/19

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 через представника звернулась до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, у якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 25.10.2019 №3523 про відмову позивача у переході з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу";

- зобов`язати відповідача перевести позивачу пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Ухвалою суду від 23.12.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

15.01.2020 до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву (а.с.40). У відзиві відповідач зазначає, що відмова у переході з пенсії за віком до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” мотивована тим, що у позивача відсутні 10 років стажу на посадах віднесених до категорії посад державної служби визначених Законом України “Про державну службу” №889 від 10.12.2015, що набув чинності 01 травня 2016 року. Спеціальний стаж складає 8 років 8 місяців. Так, до спеціального стажу не зарахований період роботи в Виконавчому комітеті Сумської міської ради з 21.03.1988 по 30.11.1991 у відділенні Ощадного банку СРСР, оскільки посади працівників відділення Ощадбанку не віднесені до категорії посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 №3723 та відповідними актами Кабінету Міністрів України.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти задоволення позову з підстав, викладених у письмовому відзиві.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обгрунтовують позовні вимоги та відзив на позов. - встановив наступне.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером та перебуває на облізу в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області.

З 25.09.2018 позивачу призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с.27-28).

03.10.2018 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.30-31).

В подальшому, з 25.09.2018 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.29).

З 25.09.2018 позивач отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", що підтверджується довідкою ГУПФУ в Сумській області від 14.11.2019 (а.с.32).

Проте, згодом позивач отримала лист від 29.10.2019 №30831/03.2-17 про відмову у переході на пенсію за віком держслужба (а.с.33). Зі змісту листа свідчить, що позивачу відмовлено у переході з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв`язку з відсутністю 10 років стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державної служби визначених Законом України "Про державну службу" №889-У1ІІ від 10.12.2015, що набув чинності з 01 травня 2016. Спеціальний стаж складає в років 8 місяців. До спеціального стажу не зарахований період роботи з 21.03.1988 по 30.11.1991 у відділенні Ощадного банку СРСР. оскільки посади працівників відділення Ощадного банку не віднесені до категорії посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ та відповідними актами Кабінету Міністрів України. Розмір пенсії з 01.11.2019 склад 4438,11 грн.

Не погодившись із таким рішенням, позивач звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення", громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях регулюються Законом України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015, який набрав чинності 01.05.2016 (за винятком окремих положень) (далі - Закон України №889-VIII).

Відповідно до частини 2 статті 1 Закону України №889-VIII державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Статтею 7 Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 передбачено, що державний службовець має право, серед іншого, на відпустки, соціальне та пенсійне забезпечення відповідно до закону.

Згідно підпункту 1 пункту 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015, визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст.490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 12 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону України №889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон України №3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 цього Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пунктом 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 встановлено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889-VIII.

Відповідно до п.8 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідні категорії посад державної служби, робота на яких зараховується до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до умов Закону України №3723-ХІІ визначені статтею 25 цього Закону. Цією ж статтею передбачено, що віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

На виконання постанови Верховної Ради України від 16.12.1993 «Про введення в дію Закону України «Про державну службу» постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 затверджено Порядок обчислення стажу державної служби, яким було визначено посади і органи, час роботи на яких зараховується до стажу державної служби, який діяв на час виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок №283).

Таким чином, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283. Тобто, крім роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, зараховуються інші періоди, передбачені цим Порядком №283.

Пунктом 5 Порядку №283 встановлено, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Абзацом третім пункту 2 Порядку №283 встановлено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.

Згідно з абзацом чотирнадцятим вказаного Додатку до Порядку №283 у Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби входять: Держбанк СРСР, Зовнішекономбанк СРСР, Будбанк СРСР, Промбудбанк СРСР, Агропромбанк СРСР, Житлосоцбанк СРСР, Ощадний банк СРСР, їх республіканські банки (контори), крайові, обласні (міські) управління, а також міські і районні відділення.

Таким чином, періоди роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів в даних установах, серед яких зазначені Ощадбанк СРСР зараховуються до стажу державної служби.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії трудової книжки Серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 з 21.03.1988 працювала на різних посадах в Ощадбанку СРСР, зокрема:

запис №15 - 21.03.1988 переведена на посаду старшого інспектора відділу обліку та звітності на підставі наказу №52об від 21.03.1988 (а.с.13);

запис №16 - 28.02.1990 призначена інспектором ІІ категорії відділу контролю за платежами населення при переході на нові умови оплати праці на підставі наказу №75л від 28.02.1990;

запис №17 - 01.02.1991 переведена бухгалтером відділу контролю за розрахунками по платежам населення у зв`язку зі змінами штатного розпису на підставі наказу №34-х від 26.02.1991;

запис №18 - 01.09.1991 переведена контролером-оператором відділу обробки документів на підставі наказу №212 від 01.07.1991;

запис №19 - 10.03.1992 у відповідності із Законом УССР від 20.03.1991 "Про банки та банківську діяльність" створено державний спеціалізований комерційний Ощадний банк України, Наказ від 10.03.1992 №14;

запис №20 - 03.02.1995 переведена на посаду заступника начальника пенсійного відділу на підставі наказу №40-л від 03.02.1995;

запис №21 - 01.08.1995 призначена на посаду начальника пенсійного відділу на підставі наказу №138-л від 01.08.1995;

запис №22 - 01.09.1998 у зв`язку із проведенням реорганізації структури відділення, переведена на посаду начальника пенсійного сектору відділу бухгалтерського обліку звітності та контролю на підставі наказу №102-о від 31.08.1998;

запис №23 - 28.07.1999 згідно постанови КМУ від 21.05.1999 №876 Державний спеціалізований комерційний Ощадний банк України перетворено у відкрите акціонерне товариство Державний ощадний банк України, лист №21-04 від 06.07.1999 ВАТ Державний ощадний банк України (а.с.14).

Разом з тим, відповідно до довідки ГУНП в Сумській області від 03.10.2018 №6366/12/2/02-2018 про стаж державної служби ОСОБА_1 становить 14 років 8 місяців 09 днів. До даного стажу державної служби зараховано періоди роботи у Ощадному банку СРСР, УМВС в Сумській області, ГУМВС в Сумській області та ГУНП в Сумській області (а.с.20-22).

Згідно пункту 5 Порядку №283 обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Вказані посади спеціалістів, на яких позивач працювала у міському відділенні Ощадного банку СРСР входять до наведених у Порядку №283 посад та мають включатися до стажу державної служби для призначення пенсії державного службовця, а тому наявні законні підстави для зарахування періодів роботи позивача на вищевказаних посадах до стажу державної служби.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що періоди роботи позивача з 21.03.1988 по 30.11.1991 на вказаних посадах у відділенні Ощадного банку СРСР підлягають зарахуванню до стажу державної служби, та стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Законом України №889-VIII з урахуванням стажу роботи у відділенні Ощадного банку СРСР, а також на посадах МВС України, який не заперечується відповідачем, становить понад 14 років, що дає ОСОБА_1 право на переведення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Вказаний висновок суду узгоджується з правовою позицією, висловленою у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.05.2019 по справі №0940/20/19.

Відповідно до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням викладеного вище, суд дійшов висновку, що рішення відповідача 25.10.2019 №3523 про відмову ОСОБА_1 у переході з пенсії за віком, яка була призначена відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" є протиправним, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 25.10.2019 №3523 про відмову ОСОБА_1 у переході з пенсії за віком, яка була призначена відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсію за віком, яка була призначена відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення буде складено 21.02.2020 року.

Суддя О.М. Кунець