Рішення № 87954413, 24.02.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2020
Номер справи
460/4372/19
Номер документу
87954413
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

24 лютого 2020 року м. Рівне №460/4372/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом

Управління Держпраці у Рівненській області доФізична особа-підприємець ОСОБА_1 про застосування заходів реагування, -В С Т А Н О В И В:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Управління Держпраці у Рівненській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування шляхом:

1) повного зупинення виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою кран-балок:

- тельфера електричного підвісного Т - 10432 (монорельс) керований з підлоги 0=2,0 т. зав. № 642306;

- крана мостового опорного одно балкового, керований з підлоги 0 = 3,2 т зав. № 178 з тельфером електричним Т - 10532 зав № 1035137;

- таля електричного підвісного ТЕ 050-711-20-01 (монорельс) керований з підлоги зав №9251;

- таля електричного підвісного ТЕ 050-711-20-01 (монорельс) керований з підлоги зав № 14200;

- таля електричного підвісного ТЕ 050-711-20-01 (монорельс) керований з підлоги зав № 14640;

2) заборони експлуатації:

- верстата поперечно-розрізного однопильного № РВ00303;

- верстата торцовочного-повздовжньо відризного однопильного № РВ00304;

- верстата поперечно-обрізного окантовочного однопильного №РВ00305

Ухвалою від 26.12.2019 позовну заяву Управління Держпраці у Рівненській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування прийнято до розгляду. Відкрито провадження в адміністративній справі №460/4372/19. Розгляд справи вирішено провадити за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним зафіксовані порушення вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки, виявлені під час перевірки експлуатації обладнання відповідачем, а тому, подальша експлуатація такого обладнання створює загрозу життю та здоров`ю людей. Таким чином, з підстав наведених Законом, позивач звернувся до суду з даним позовом про застосування заходів реагування.

У встановлений судом строк відповідачем не подано до суду відзив на адміністративний позов. А тому, в силу вимог ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Поміж тим, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань від відповідача до суду також не надходило.

Дослідивши подані письмові докази, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Управління Держпраці у Рівненській області № 1449 від 25.10.2019 та направлення Управління Держпраці у Рівненській області № 1017-Н/09-27 від 25.10.2018 з 28 жовтня 2019 року по 31 жовтня 2019 року посадовими особами відповідача проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також пов`язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини у фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 .

За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки суб`єкта господарювання від 31 жовтня 2019 року № 17А/07-07.

Проведеною перевіркою встановлено порушення дотримання вимог охорони праці та промислової безпеки, а саме:

- фізична особа-підприємець ОСОБА_1 не розробив і не реалізував комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці, що є порушенням ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;

- у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на основі Типового положення, з урахуванням специфіки виробництва та вимог нормативно-правових актів з охорони праці не розроблене і не затверджене положення підприємства про навчання з питань охорони праці, що є порушенням п. 3.2 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці НПАОП 0.00-4.12-05;

- на розпиловочних верстатах (верстат поперечно- розрізний однопильний № РВООЗОЗ, верстат торцовочний-повздовжньо відризний однопильний № РВ00304, верстат поперечно-обрізний окантовочний однопильний № РВ00305) відсутні огородження зубчатих, ременних передач шківів, що є порушенням роз. XVII п.5.1 «Правила техніки безпеки і виробничої санітарії під час обробки природного каменю» НПАОП 26.7-1.01- 85;

- кран-балки не пройшли періодичних (повного, часткового) технічних оглядів, експертних обстежень в зв`язку із закінченням розрахункового строку експлуатації, та подальших повних позачергових технічних оглядів, чим порушено вимоги п.3 гл.3 розд. VІ п.1 гл.4 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;

- допущена експлуатація кран-балок, в яких не працюють (демонтовані) прилади та пристрої безпеки, а саме: пристрої, що запобігають самовільному випадінню вантажозахоплювальних органів з вантажного гака (запобіжні замки); кінцеві вимикачі обмежників висоти підіймання вантажу; ключ-марки, що є порушенням вимог п.14 гл.6 розд. VІ НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;

- на основі Типового положення про службу охорони праці з урахуванням специфіки виробництва та видів діяльності, чисельності працівників, умов праці та інших факторів роботодавець не розробив і не затвердив Положення про службу охорони праці підприємства, не

визначив структуру служби охорони праці, її чисельність, основні завдання, функції та права її працівників відповідно до законодавства, що є порушенням п.1.2 «Типового положення про службу охорони праці НТІАОП 0.00-4.35-04.;

- фізична особа-підприємець ОСОБА_1 за свої кошти не забезпечив фінансування та не організував проведення періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників (полірувальник - ОСОБА_2 , каменотес - ОСОБА_3 , каменотес - ОСОБА_4 , полірувальник - ОСОБА_5 , полірувальник - ОСОБА_6 , полірувальник - ОСОБА_7 ), що є порушенням ст. 17 Закону України «Про охорону праці»;

- фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 не подана та не зареєстрована у територіальному органі Держпраці декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки (розпилювання блоків природного каменю), що є порушенням п.21 (додатку 6 п.13) Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2011р. №1107.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон №877-V) заходи контролю здійснюються, зокрема, органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.

Згідно з пп. 16 п.4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96 (далі - Положення №96) Державна служба України з питань праці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Відповідно до пп.5 п.6 Положення №96 Державна служба України з питань праці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об`єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.

Згідно з ч.1, 2 Закону №877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

Відповідно до ч.6 ст.7 Закону №877-V, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Судом досліджено Акт перевірки від 31 жовтня 2019 року № 17А/07-07 в якому міститься інформація про те, що один примірник акту отримав відповідач 31.10.2019. Відповідачем було підписано Акт з поміткою, що зауважень до нього він не має.

31.10.2019 Управління Держпраці у Рівненській області було складено припис №17П/07-07/17А на останньому аркуші якого міститься відмітка про його отримання відповідачем.

Згідно ч.7, 8 ст.7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Отже, саме до повноважень Держпраці та його територіальних органів належить державний нагляд за додержанням суб`єктами господарювання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, та вони наділені правом звертатись з відповідним позовом до адміністративного суду у разі необхідності вжиття заходів реагування у вигляді зупинення виконання робіт (виробництва) у випадку встановлення порушень суб`єктами господарювання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Суд зазначає, що в адміністративних справах щодо застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) суд має встановити наявність підстав для застосування таких заходів на момент постановлення судового рішення, зокрема, наявність не усунутих суб`єктом господарювання порушень вимог законодавства, які дійсно створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Мета застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) полягає в убезпеченні працівників підприємства та його відвідувачів від можливої небезпеки. Разом з тим, форма такого захисту повинна бути розумною, не порушувати прав відповідача і не повинна перешкоджати власнику (користувачу) вживати заходів до усунення виявлених порушень.

Захід реагування у вигляді повного зупинення виконання робіт (виробництва) є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Суд встановив, що підставою для звернення позивача до суду з даним позовом був висновок щодо порушення відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці і промислової безпеки, які викладені в акті перевірки.

Позивач вказує, що виконання робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідача, функціонує з порушенням правил та норм безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, а тому є підстави для застосування заходів реагування шляхом:

1) повного зупинення виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою кран-балок:

- тельфера електричного підвісного Т - 10432 (монорельс) керований з підлоги 0=2,0 т. зав. № 642306;

- крана мостового опорного одно балкового, керований з підлоги 0 = 3,2 т зав. № 178 з тельфером електричним Т - 10532 зав № 1035137;

- таля електричного підвісного ТЕ 050-711-20-01 (монорельс) керований з підлоги зав №9251;

- таля електричного підвісного ТЕ 050-711-20-01 (монорельс) керований з підлоги зав № 14200;

- таля електричного підвісного ТЕ 050-711-20-01 (монорельс) керований з підлоги зав № 14640;

2) заборони експлуатації:

- верстата поперечно-розрізного однопильного № РВ00303;

- верстата торцовочного-повздовжньо відризного однопильного № РВ00304;

- верстата поперечно-обрізного окантовочного однопильного №РВ00305

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, приймаючи до уваги те, що відповідачем не надано до суду жодного належного доказу, що станом на дату розгляду справи ним усунуті порушення, не надано будь-яких доказів на спростування чи виконання вказаних у акті порушень, а тому суд дійшов до висновку, що позов управління Держпраці у Рівненській області до ФОП ОСОБА_1 про застосування заходів реагування є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не спростовано відсутності порушень вимог законодавства у сфері охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а тому, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов є обґрунтований та підставний.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами. Натомість відповідач доказів усунення виявлених порушень, чи часткового їх усунення - не надав. Відтак позов підлягає до задоволення.

Разом з тим, суд не вбачає підстав для звернення цього рішення до негайного виконання, про що просив позивач, з огляду на наступне.

Згідно положень ст.371 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються рішення суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; 7) накладення арешту на активи, що пов`язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.

Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283 цього Кодексу.

Отже, рішення суду про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контрою) не підлягає негайному виконанню.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати, відповідно до ст.139 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Управління Держпраці у Рівненській області (вул. Лермонтова, 77, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ 39780243) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) про застосування заходів реагування – задовольнити повністю.

Застосувати до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) заходи реагування шляхом:

1) повного зупинення виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою кран-балок:

- Тельфера електричного підвісного Т - 10432 (монорельс) керований з підлоги 0=2,0 т. зав. № 642306;

- Крана мостового опорного одно балкового, керований з підлоги 0 = 3,2 т зав. № 178 з тельфером електричним Т - 10532 зав № 1035137;

- Таля електричного підвісного ТЕ 050-711-20-01 (монорельс) керований з підлоги зав № 9251;

- Таля електричного підвісного ТЕ 050-711-20-01 (монорельс) керований з підлоги зав № 14200;

- Таля електричного підвісного ТЕ 050-711-20-01 (монорельс) керований з підлоги зав № 14640.

2) заборони експлуатації:

- Верстата поперечно-розрізного однопильного № РВ00303;

- Верстата торцовочного-повздовжньо відризного однопильного № РВ00304;

- Верстата поперечно-обрізного окантовочного однопильного №РВ00305.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 24 лютого 2020 року.

Суддя Щербаков В.В.