
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3603/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Алєксєєвої Н.Ю.,
за участю:
секретаря судового засідання – Панькіної А.С.,
позивача – ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південній залізниці про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
26 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південній залізниці про:
- визнання протиправною бездіяльність Управління МВС України на Південній залізниці в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південній залізниці щодо не в оформленні та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області необхідних документів для призначення пенсії за вислугою років;
- зобов`язання Управління МВС України на Південній залізниці в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південній залізниці підготувати і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області документи, передбачені постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, для вирішення питання про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років за заявою від 28.05.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач неправомірно не оформлено необхідні документи та не подано їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для призначення ОСОБА_1 пільгової пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року позовну заяву залишено без руху у зв`язку з невідповідністю її вимогам статей 160,161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою від 28 листопада 2019 року виправлено описку, допущену у вступній, описовій та резолютивній частинах ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року про залишення позовної заяви без руху та повторно направлено позивачу копію ухвали від 30 вересня 2019 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 січня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, призначено судове засідання на 27 січня 2020 року.
Протокольною ухвалою суду від 27 січня 2020 року відкладено розгляд справи на 02 березня 2020 року у зв`язку з неявкою позивача щодо якого немає відомостей про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання.
05 лютого 2020 року від Ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південній залізниці надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що позивач був звільнений без права на пенсію за вислугою років, а тому відповідні документи для призначення йому пенсії до Головного управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області Ліквідаційною комісією не надсилались. МВС України 25.09.2018 видано наказ №787 «Про організаційно-штатні зміни у МВС», відповідно до якого при територіальних медичних об`єднаннях МВС України по областях розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань. Вказаний сектор створений також і в Державній установі «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області». До функцій сектору, серед іншого, відноситься прийом від особи, яка набула права на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" заяв та документів для призначення (перерахунку) пенсії, перевірка правильності оформлення поданих документів, розгляд звернень, заяв та скарг з питань пенсійного та соціального забезпечення, осіб, звільнених з ОВС, оформлення довідок про грошове забезпечення та інші повноваження. Таким чином з 29.03.2/019 у Ліквідаційної комісії УМВС України на Південній -залізниці відсутні будь-які повноваження щодо ведення пенсійних справ.
21 лютого 2020 року позивач надав до суду відповідь на відзив, у якій вказував, що рішення про призначення або відмову в призначенні певного виду пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" приймають виключно органи Пенсійного фонду України, а не територіальні органи МВС України в особі Ліквідаційна комісія Управління МВС України на Південній залізниці. Зазначав, що сектор із соціально-гуманітарних питань при ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Харківській області» уповноважений лише на зберігання документів щодо пенсійного забезпечення колишніх співробітників органів внутрішніх справ та надання до уповноваженого структурного підрозділу, яким є Управління МВС України на Південній залізниці матеріалів щодо призначення перерахунку пенсій для оформлення довідок про "готове забезпечення пенсіонерів ОВС, а відтак не уповноважений вчиняти самостійні дії щодо виготовлення та направлення до управління Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для призначення чи перерахунку пенсій.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач явку в судове засідання уповноваженого представника не забезпечив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Наказом начальника УМВС України на Південній залізниці від 10.09.2015 № 170 о\с ОСОБА_1 звільнений з органів МВС України на підставі п. 64 «Г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служи рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ з календарною вислугою 20 років.
28.05.2019 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України на Південній залізниці із заявою про направлення до ГУПФ України в Полтавській області відповідних документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років у строки, визначені постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007. У разі недотримання вимог ст. 9, 19, 46 Конституції України направити мотивовану обґрунтовану відмову в невиконанні постанови правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007.
Листом Ліквідаційної комісії УМВС України на Південній залізниці від 25.06.2019 №К-139/119-29/01-2019 повідомлено позивачу, що до компетенції Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області не входять питання з подання заяв до ПФУ України про призначення пенсій громадянам. З приводу отримання копії послужного списку з особової справи та набуття права на пенсію, копія заяви направлена до розпорядника необхідної інформації - УКЗ ГУНП в Харківській області.
Вважаючи протиправною бездіяльність Управління МВС України на Південній залізниці в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південній залізниці щодо не в оформленні та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області необхідних документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом
При підготовці документів МВС України керується чинними нормативно-правовими актами, а саме: Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XI (далі - Закон № 2262), постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. №393» від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року N 393 (далі - Постанова № 393), Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», рішеннями Конституційного суду України та іншими чинними нормативно-правовими актами.
Згідно із частиною 1 статті 48 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.
При цьому, відповідно до пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року, №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України.
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Таким чином, позивач для призначення йому пенсії за вислугою років, мав подати документи до територіальних підрозділів Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи Міністерства внутрішніх справ України.
На реалізації зазначених положень, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.09.2018 року, №787 «Про організаційно-штатні зміни у МВС» при територіальних медичних об`єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областям, місту Києву розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань, до функцій який в тому числі віднесено:
- прийом від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону заяви та документів для призначення (перерахунку) пенсії;
- перевірка правильності оформлення поданих документів для призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта громадянина України та іншим документам;
- надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС, особам, що мають право отримувати пенсію по втраті годувальника, документів, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення тощо;
- розгляд звернень, заяв та скарг з питань пенсійного та соціального забезпечення осіб, звільнених з ОВС, та членів їх сімей, а також іншої кореспонденції з питань, що належать до компетенції сектору.
Тобто, Міністерством внутрішніх справ України делеговано сектору із соціально-гуманітарних питань, який діє в складі Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» владні функції в частині прийому та первинного опрацювання документів (заяв) щодо призначення пенсій.
Таким чином, у Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області відсутні повноваження в частині прийому та первинного опрацювання документів ОСОБА_1 щодо призначення пенсій.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує виключно тим, що він має право на пенсію за вислугу років.
З даного приводу суд зазначає наступне.
Пунктом "б" статті 1-2 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262- XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до пункту "а" статті 12 Закону № 2262 пенсія за вислугу років призначається:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року до 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення, мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з і жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Частиною 1 статті 17 Закону № 2262-ХІІ визначено вичерпний перелік видів служби та періодів часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом.
Частиною 2 статті 17 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Відповідно до частини 4 статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини 2 статті 17-2 Закону № 2262-ХІІ перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ, Кабінет Міністрів України прийняв Постанову "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 року № 393 (далі - Постанова № 393).
Згідно пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, серед іншого, час: проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції - один місяць служби за три місяці; у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств - один місяць служби за півтора місяця.
Аналізуючи норми Закону № 2262, суд зазначає, що ані в ст. 12, ані в ст. 17 вказаного Закону не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності вислуги, обчисленої на пільгових умовах. Тоді, як вказаними нормами чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності певних календарних років, та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років.
Умови призначення пенсій за вислугу років встановлені саме Законом № 2262 (ст. 12), а не Порядком № 393.
Матеріалами справи підтверджено, що на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ (10.09.2015) календарна вислуга років ОСОБА_1 становить 20 років 07 місяців 15 днів.
Суд зазначає, що вислуга років ОСОБА_1 в 20 років 07 місяців 15 днів, не дає йому права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до вимог ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається, зокрема, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, у період з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше.
Суд вважає за необхідне вказати, що дану норму не було визнано неконституційною, або такою, що порушує права людини.
При цьому, законодавець розмежовує такі поняття як "вислуга років" та "календарна вислуга років". При цьому, до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії. В той же час, для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному Законом розмірі, а до цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні Законом не передбачено.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії Управління МВС України на Південній залізниці (вул. Жон Мироносець, 5, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 08603175) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 03 березня 2020 року.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва