Рішення № 87954287, 02.03.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2020
Номер справи
420/8102/19
Номер документу
87954287
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/8102/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65017, код ЄДРПОУ 38226516) до товариства з обмеженою відповідальністю “Комплекс” (адреса: 65068, м. Одеса, вул. Героїв Оборони Одеси 68, код ЄДРПОУ 22483476) про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю “Комплекс”, у якому позивач просить суд передати картотеку поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, вул. Героїв оборони Одеси буд. 68,70,72.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від житлово-експлуатаційних організацій, інших підприємств, установ та організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек на території міста Одеси є здійсненням публічно-владних управлінських функцій на виконання делегованих Департаменту повноважень. ТОВ «Комплекс» не виконало вимоги Пункту 3 розділу II прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” та не передало картотеку з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, чим в свою чергу, порушено встановлений публічний порядок управління.

На думку позивача, відсутність відомостей про громадян в Реєстрі територіальної громади міста Одеси може створити негативні юридичні наслідки під час реалізації громадянами своїх прав у сфері, реєстрації місця проживання/перебування, отримання адміністративних послуг, вчинення правочинів (заповіти, акти цивільного стану), нарахування соціальних пільг, тобто різного кола правовідносин, де необхідно відомості про місце реєстрації проживання.

Ухвалою суду від 02.01.2020 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

20.01.2020 р. від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за участю сторін.

Судом вказане клопотання розглянуто та призначено судове засідання у справі.

Ухвалу суду від 02.01.2020 року направлено на адресу відповідача та отримано представником 04.02.2020 року, однак в строк передбачений законом, відповідачем не надіслано на адресу суду відзив на позовну заяву чи будь-які інші заперечення проти даного позову.

В судовому засіданні 02.03.2020 року представник позивача не заперечувала щодо продовження розгляду справи в письмовому провадженні. Представник відповідача не з`явився, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.4 ст.229 КАС України.

Дослідивши обставини, якими обґрунтовувались позовні вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

25.11.2019 року Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради звернувся до ТОВ «Комплекс» з листом № 01-02-17/8896 щодо необхідності надання картотеки поквартирного обліку (форми Б) та картки реєстрації осіб (форми А), що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення 6507403057540.

На адресу департаменту 11 грудня 2019 року надійшла відповідь від 05 грудня 2019 року за підписом директора ТОВ «Комплекс», згідно якої зазначено, що:

«Згідно Розпорядження КМУ від 24.04.2019 р. №264-р, будинки 68,70,72 по вулиці Героїв Оборони Одеси в м. Одеса, - віднесені до сфери управління Одеської обласної державної адміністрації та знаходяться на балансі ТОВ «Комплекс». Тобто зазначене майно знаходить у державній власності. Отже жодного відношення до територіальної громади м. Одеси – не має.

За останній час вашими працівниками в будинку АДРЕСА_1 з невідомих причин були зняті з реєстрації мешканці, які були зареєстровані підприємством (які на законних підставах проживають більше 30 років і які відпрацювали на підприємстві більше 10 років) з печаткою «скасовано», навіть якщо ТОВ «Комплекс» не мав повноважень здійснити реєстрацію, ці дії щодо зняття з реєстрації особи, повинні проводитись - виключно за рішенням суду.

У зв`язку з цим, правління підприємства та мешканці гуртожитків невпевнені що після передання архівної картотеки з питань реєстрації фізичних осіб, не будуть проводитись вищевказані дії з печаткою «скасовано» стосовно мешканців без рішення суду.

З цих причин, а також те, що на даний час будинки відносяться до державної власності, передати дану картотеку не представляється можливим.»

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” від 10.12.2015 року №888-VIII були внесені зміни, зокрема, до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, який було доповнено статтею 37-1 “Повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб”, згідно з якою до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.

Законом №888-VIII також внесені зміни до Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, а саме у статті 3 абзац сьомий викладено в такій редакції: “орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради”.

Статтею 11 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, в редакції Закону №888-VIII від 10.12.2015 року, розмежовані повноваження органів реєстрації та державних органів у сфері реєстрації фізичних осіб.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, здійснює: узагальнення практики застосування нормативно-правових актів з питань реєстрації місця проживання, виявлення проблемних питань у сфері реєстрації місця проживання та розроблення шляхів їх вирішення; розроблення проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері реєстрації місця проживання; встановлення у межах своїх повноважень вимог до програмного забезпечення реєстрів територіальних громад та стандарти обміну даними між такими реєстрами.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб: контролює дотримання органами реєстрації законодавства з питань реєстрації місця проживання; надає методологічну та технічну допомогу у забезпеченні взаємодії між реєстрами територіальних громад; вносить пропозиції щодо забезпечення формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб та бере участь у розробленні проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері реєстрації фізичних осіб.

Облік громадян України, які проживають за межами України, ведеться закордонними дипломатичними установами України у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Отже, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” від 10.12.2015 року №888-VIII, органам місцевого самоврядування надані повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб, зокрема щодо:

- формування та ведення Реєстру територіальних громад;

- реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці;

- передачі інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.

Крім того, за приписами пункту 3 розд. ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №888-VIII, до 4 квітня 2016 року житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передають їх відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

До 4 квітня 2016 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб, передає відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад картотеки з питань реєстрації фізичних осіб, наявні в його територіальних органах.

Передача картотек з питань реєстрації фізичних осіб здійснюється одночасно з передачею у комунальну власність обладнання для зберігання та обробки зазначених картотек, якщо воно перебуває у державній власності.

Таким чином, у зв`язку з набранням чинності Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” від 10.12.2015 року №888-VIII, у органів місцевого самоврядування виникли повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб, а в організацій, що забезпечували ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, обов`язок передати ці картотеки відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Відповідно до загальної компетенції, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання (ст. 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).

Так, на виконання вищенаведених положень чинного законодавства, 16 березня 2016 року Одеською міською радою прийнято рішення № 421-VII “Про здійснення виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”. Вказаним рішенням, ухвалено:

1. Забезпечити створення умов, необхідних для реалізації виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”.

2. Визначити, що виконавчим органом Одеської міської ради, що здійснюватиме повноваження органу реєстрації, передбачені Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, на території міста Одеси є Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради.

3. Доручити Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради вжити заходи, передбачені законом з метою створення умов для реалізації повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”.

Рішення Одеської міської ради від 16.03.2016 року № 421-VII наявне у загальному доступі на офіційному веб-сайті Одеської міської ради.

Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” для виконання повноважень, віднесених до відання виконавчих органів Одеської міської ради щодо надання адміністративних послуг. Департамент є самостійною юридичною особою.

Відповідно до статей 37-1, 40, 52 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, законів України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг”, “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, “Про адміністративні послуги”, “Про Державний реєстр виборців”, рішення Одеської міської ради від 16 березня 2016 року № 421-VII “Про здійснення виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, 27 жовтня 2016 року виконавчим комітетом Одеської міської ради прийнято рішення № 324 “Про комплексні заходи із забезпечення реалізації положень Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” в частині здійснення реєстрації фізичних осіб, які проживають або перебувають на території м. Одеси”

Пунктом 2 вказаного рішення Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради доручено, зокрема забезпечити приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від житлово-експлуатаційних організацій, інших підприємств, установ та організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек, а також картотек центрального органу виконавчої влади, що реалізував державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб, наявних в його територіальних органах на території міста Одеси (пп. 2.5).

Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 324 від 27.10.2016 року наявне у загальному доступі на офіційному веб-сайті Одеської міської ради.

Таким чином, Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради реалізує на території м. Одеси повноваження в сфері реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, у тому числі уповноважений здійснювати приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек, для формування та ведення Реєстру територіальних громад.

З огляду на вищезазначене, Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради є належним позивачем у справі, права якого в межах спірних правовідносин порушуються неможливістю виконання покладених на нього повноважень щодо формування та ведення Реєстру територіальної громади м. Одеси.

Відповідно до вказаної статті, орган реєстрації здійснює: формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.

Таким чином, наведеними законодавчими положеннями органи місцевого самоврядування, до яких належить позивач, наділені адміністративними повноваженнями щодо формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачі інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.

Крім того, п.3 розд. ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №888-VIII зобов`язано житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передати таки картотеки до 4 квітня 2016 року відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

Відповідач по справі належить до таких суб`єктів, які повинні виконати приписи п.3 розд.ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №888-VIII в частині передачі позивачу картотеки мешканців будинків, за адресою: м.Одеса, вул. Героїв оборони Одеси буд. 68,70,72.

Отже, спір щодо належного виконання відповідачем приписів п. 3 розд. ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №888-VIII належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки спрямований виключно на забезпечення виконання позивачем своїх владних управлінських функцій в сфері реєстрації фізичних осіб, і не стосується реалізації органом місцевого самоврядування своїх прав щодо розпорядження комунальною власністю.

Правова основа діяльності об`єднання співвласників багатоквартирного будинку визначається Законом України “Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку”, статтею 2 якого визначено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Даний закон не наділяє об`єднання співвласників багатоквартирного будинку функціями з реєстрації фізичних осіб за місцем місця проживання.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності з ч. 2 ст. 74 КАС України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно зі ст. 76 КАС України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що у відповідача наявний обов`язок по передачі Департаменту картотеки поквартирного (покімнатного) обліку фізичних осіб у вказаному гуртожитку, і такий обов`язок на час вирішення даного спору відповідачем не виконаний.

Підстави для розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Департамента надання адміністративних послуг Одеської міської ради (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65017, код ЄДРПОУ 38226516) до товариства з обмеженою відповідальністю “Комплекс” (адреса: 65068, м. Одеса, вул. Героїв Оборони Одеси 68, код ЄДРПОУ 22483476) про зобов`язання вчинити певні дії -задовольнити.

Зобов`язати ТОВ “Комплекс” передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку поквартирного обліку за адресою: м.Одеса, вул. Героїв оборони Одеси буд. 68,70,72.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ “Перехідні положення” КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя Токмілова Л.М.

.