
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/19/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 березня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства “Санаторій “Моршинкурорт” Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровиця” до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
встановив:
Дочірнє підприємство “Санаторій “Моршинкурорт” Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровиця” звернулося до суду з позовною заявою, в якій просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0192965704 від 02.12.2019 року винесене Головним управління ДФС у Львівській області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач покликається на те, що проведеною камеральною перевіркою ДП “Санаторій “Моршинкурорт” ПАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровиця” встановлено порушення термінів сплати узгоджених сум податкових зобов`язань, зазначених у податкових деклараціях з плати за землю, за період з грудня 2018 року по січень 2019 року, в зв`язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку. Тому, до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 10 %. Позивач зазначає, що контролюючим органом 29.03.2019 прийняті рішення про розстрочення податкового боргу №17, №18 та укладено договори про надання розстрочення податкового боргу по земельному податку з юридичних осіб. Згідно договорів про розстрочення податкового боргу, ГУ ДФС у Львівській області надало позивачу розстрочення по земельну податку на загальну суму 2 372 000 грн під проценти строком з 29.03.2019 по 27.09.2019. Згідно виписки з рахунку №145, що не заперечується відповідачем та відображено в акті перевірки №632/13-01-57-04/02649905 від 22.11.2019, позивачем виконано взяті на себе зобов`язання щодо своєчасної сплати розстроченої суми передбаченої Договорами. Однак, як вбачається з акту перевірки №632/13-01-57-04/02649905 від 22.11.2019 на розстрочені (відстрочені) грошові зобов`язання із сплати земельного податку відповідачем нараховано штраф з дати укладання договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання з 29.03.2019 по 27.09.2019, чим порушив норми податкового законодавства. З цих підстав, позивач вважає, що у відповідача не було підстав для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0192965704 від 02.12.2019. Просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою від 03.01.2020 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач 27.01.2020 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що за результатами камеральної перевірки ДП “Санаторій “Моршинкурорт” ПАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровиця” з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з земельного податку за грудень 2018 по січень 2019 відповідачем складено акт №632/13-01-57-04/02649905 від 22.11.2019. На підставі вказаного акту відповідач прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0192965704 від 02.12.2019. Перевіркою встановлено порушення визначених у пп.57.1 ст.57 ПК України строків сплати суми узгодженого грошового зобов`язання по земельному податку, а тому, на підставі п.126.1 ст.126 ПК України позивачу нараховано штраф у розмірі 10% за затримку сплати грошового зобов`язання за платежем земельний податок з юридичних осіб. З урахуванням наведеного, представник відповідача вважає вимоги позивача безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. У задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю.
06.02.2020 представник позивача подав відповідь на відзив, зміст якого аналогічний позовній заяві.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач - ДП “Санаторій “Моршинкурорт” ПАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровиця” зареєстроване як юридична особа код ЄДРПОУ 02649905. Місцезнаходження: 82482, Паркова площа, 3, м. Моршин, Львівська область.
ГУ ДФС у Львівській області на підставі підпункту 19-1.1 пункту 19-1 статті 19, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, розділу І Податкового кодексу України, та відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 глави 8 розділу ІІ Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ДП “Санаторій “Моршинкурорт” ПАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровиця” з питань своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов`язань по земельному податку за період грудень 2018 року по січень 2019 року.
За результатами вказаної перевірки складено акт про результати камеральної перевірки №632/13-01-57-04/02649905 від 22.11.2019 за період грудень 2018 по січень 2019.
Перевіркою встановлено порушення ДП “Санаторій “Моршинкурорт” ПАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровиця” код ЄДРПОУ 02649905 визначених у пп.57.1 ст.57 ПК України строків сплати суми узгодженого грошового зобов`язання по земельному податку, а саме: несвоєчасне подання платіжного доручення до установи банку за періоди що перевірявся, а тому, на підставі п.126.1 ст.126 ПК України позивачу нараховано штраф у розмірі 10% за затримку сплати грошового зобов`язання з земельного податку.
На підставі висновків акта перевірки №632/13-01-57-04/02649905 від 22.11.2019 ГУ ДФС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.12.2019 №0191491251, яким зобов`язано ДП “Санаторій “Моршинкурорт” ПАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровиця” сплатити штраф у розмірі 10% від суми задекларованого грошового зобов`язання по земельному податку з юридичних осіб в сумі 111 467, 60 грн.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідача безпідставним та прийнятим з порушенням вимог Податкового кодексу України. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Абзацом першим пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України (далі – ПК України) передбачено обов`язок платника податку самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Враховуючи викладене, на платника податків покладено обов`язок здійснити встановлені строки сплату узгодженого грошового зобов`язання. Не сплачене у встановлений законом строк грошове зобов`язання визначається сумою податкового боргу платника податків.
Пунктом 126.1 статті 126 ПК України передбачено, що у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Отже, передумовою нарахування штрафних санкцій з підстав, визначених пунктом 126.1 статті 126 ПК України, є несплата платником податків суми узгодженого податкового зобов`язання у встановлені законом строки.
Зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. Зміна строку сплати податку здійснюється, зокрема, у формі розстрочки (пункти 32.1, 32.2 статті 32 ПК України).
Розстроченням, відстроченням грошових зобов`язань або податкового боргу, відповідно до пункту 100.1 статті 100 ПК України є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов`язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Пунктом 100.6 статті 100 Податкового кодексу України передбачено, що розстрочені суми грошових зобов`язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.
Пунктом 100.13 статті 100 Податкового кодексу України передбачено, що порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов`язань або податкового боргу платника податків встановлюється центральним органом державної податкової служби або спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи в межах їх повноважень.
Судом встановлено, що 29.03.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області було прийнято рішення №17 про розстрочення податкового боргу та укладено з ДП “Санаторій “Моршинкурорт” ПАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровиця” договір про надання розстрочення податкового боргу від 29.03.2019 по земельному податку з юридичних осіб, рішення про розстрочення грошового зобов`язання від 29.03.2019 №18 та договір про надання розстрочення грошового зобов`язання від 29.03.2019 №18 по земельному податку з юридичних осіб.
Вищевказаних договорах зазначено, про розстрочення податкового боргу із земельного податку на суму 619 013,82 грн строком з 29.03.2019 по 27.09.2019 та на суму 1 752 986,18 грн строком з 29.03.2019 по 27.09.2019 згідно графіків сплати передбачених договорами.
Як вбачається з акту перевірки №632/13-01-57-04/02649905 від 22.11.2019 на розстрочені грошові зобов`язання із сплати земельного податку Головне управління ДФС у Львівській області нарахував штраф ДП “Санаторій “Моршинкурорт” ПАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровиця” у сумі 111 467,60 грн.
Позивач відповідно до вищевказаних договорів про надання розстрочення податкового боргу та затверджених у них графіках здійснив сплату орендної плати у загальній сумі 2 372 000 грн, про що свідчать наявні в справі платіжні доручення та виписка з рахунку №145, тобто виконав взяті на себе зобов`язання щодо своєчасні сплати розстроченої суми передбаченої Договорами.
Так, 10.10.2013 Міністерством доходів і зборів України видано наказ №574 “Про затвердження Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов`язань (податкового боргу) платників податків”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за №1853/24385 (далі - Порядок №574).
Відповідно до пункту 3.9 Порядку №574 на розстрочені (відстрочені) грошові зобов`язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (податкового боргу).
Таким чином, відповідно до наведених вище положень податкового законодавства штрафні санкції не нараховуються у разі прийняття контролюючим органом рішення про розстрочення (відстрочення) сплати грошового зобов`язання (податкового боргу) з дати прийняття такого рішення.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що податковим органом при прийнятті податкового повідомлення-рішення №0192965704 від 02 грудня 2019 року не враховано дію в період з 29.03.2019 по 27.09.2019 договорів про розстрочення податкового боргу №17, 18, неможливість нарахування штрафу за такий період та протиправно не враховано сплачені позивачем суми розстроченого податкового боргу, що в сукупності дає підстави для висновку про наявність підстав для скасування даного податкового повідомлення-рішення в судовому порядку як протиправного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності свого рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області №0192965704 від 02.12.2019 про застосування до дочірнього підприємства “Санаторій “Моршинкурорт” Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровиця” штрафних санкцій в сумі 111 467,60 грн.
Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, вул. Стрийська, 35, м. Львів, код ЄДРПОУ 39462700) за рахунок бюджетних асигнувань на користь дочірнього підприємства “Санаторій “Моршинкурорт” Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровиця” (місцезнаходження: 82482, Паркова площа,3, м. Моршин, Львівська область, ЄДРПОУ 02649905) судовий збір в сумі 1921 (одна тисяча двадцять одна) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Гулкевич І.З.