Рішення № 87953802, 03.03.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2020
Номер справи
399/760/18
Номер документу
87953802
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2020 року м. Кропивницький Справа № 399/760/18

провадження № 2-іс/340/10/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши в порядку письмового провадження в місті Кропивницькому адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області протиправною та зобов`язання здійснити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

15 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (його Онуфрієвського сектору) щодо непризначення їй пенсії за віком як матері інваліда з дитинства;

- зобов`язати відповідача з 24.08.2018 призначити їй пенсію за віком відповідно до чинного законодавства, як матері інваліда з дитинства.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що усно у травні 2018 року звернулась до працівників пенсійного органу з приводу можливості призначення дострокової пенсії, як матері інваліда з дитинства, однак отримала усну відмову. В подальшому, позивач звернулась з письмовою заявою про надання переліку документів для призначення такої пенсії. Листом від 21.05.2018 пенсійний орган повідомив позивача про перелік документів для призначення пенсії. Через деякий час, позивач не зазначає точну дату, після того, як позивачу виповнилося 50 років, вона звернулась до пенсійного органу з проханням подивитись документи, ще раз перерахувати стаж, призначити пенсію згідно законодавства, однак отримала відмову оскільки працівники пенсійного органу на підставі п. 2.18 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 вимагали надати довідку, про те, що дитина позивача мала медичні показання для визнання її дитиною – інвалідом до досягнення шестирічного віку. Позивач вважає таку відмову такою, що не відповідає чинному законодавству (а.с.38-42).

Ухвалою Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 08.01.2020 справу передано на розгляд до Кіровоградського окружного адміністративного суду.

Згідно протоколу розподілу справ між суддями справу передано на розгляд судді Сагуну А.В. та прийнято до провадження 07.02.2020 (а.с.65).

Представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву, в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Представник відповідача зазначив, що позивач із заявою про призначення пенсії не звертався, рішення про відмову в призначені пенсії відповідачем не приймалось.

Додатково представник відповідача вказав, що позивач вперше звернулась з письмовим зверненням щодо надання переліку документів для призначення пенсії 05.05.2018. Розглянувши заяву, Онуфрієвським сектором обслуговування громадян надана відповідь листом від 21.05.2018 щодо переліку необхідних документів для призначення дострокової пенсії за віком, як матері особи з інвалідністю з дитинства, яка виховувала її до шестирічного віку.

Пізніше, позивач звернулась із заявою про визначення права на пенсію від 23.12.2019 з додатками до Онуфрієвського сектору обслуговування громадян. Листом від 26.12.2019 була надана відповідь позивачу про відсутність права для призначення пенсії, як к матері особи з інвалідністю з дитинства ( а.с.92-93).

Позивачем подано відповідь на відзив в якому просила задовольнити позовні вимоги (а.с.99-102).

Позивач в судове засідання не з`явився подавши клопотання про розгляд справи без її участі ( а.с.70).

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином (а.с. 69).

З урахуванням приписів ч.9 ст.205 КАС України, суд вирішив здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась 05.05.2018 з письмовим зверненням до Онуфрієвського сектору обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо надання переліку документів для призначення пенсії.

Копія заяви до суду не надана, сторони не заперечують обставини подання заяви.

Листом від 21.05.2018 №265/02-15 Онуфрієвським сектором обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надана відповідь щодо переліку необхідних документів для призначення дострокової пенсії за віком, як матері особи з інвалідністю з дитинства, яка виховувала її до шестирічного віку (а.с. 95).

ОСОБА_1 звернулась з позовною заявою до суду 15.11.2018 (а.с.1).

Позивачем не надано до суду інших доказів звернення до відповідача із заявою з додатками щодо призначення пенсії до часу звернення з позовом до суду.

Однак, судом встановлено, що після подання позовної заяви, позивач 23.12.2019 звернулася до Онуфрієвського сектору обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визначення права на пенсію, як матері інваліда з дитинства, з додатками (а.с.28).

Листом Онуфрієвського сектору обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 26.12.2019 №888/02.20-11 надана відповідь позивачу про відсутність права для призначення пенсії, як к матері особи з інвалідністю з дитинства (а.с.94).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно положень ст. 80 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991, № 1788-XII (далі по тексту – Закон № 1788-XII) заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи, а непрацюючим - до зазначених у статті 81 цього Закону органів за місцем проживання заявника.

Статтею 81 Закону № 1788-XII встановлено, що призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст. 82 Закону № 1788-XII документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії (стаття 81), не пізніше 10 днів з дня їх надходження.

Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

Частиною 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003 (далі по тексту – Закон №1058) встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Згідно п 1.1. Розділу 1 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 26.12.2018 №29-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (надалі - Порядок №22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Пунктом 1.7 Розділу 1 Порядку №22-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Відповідно до п.п. 3 п.33 Розділу 3 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, надає допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.

Згідно пп.1 п.4.1 Розділу 4 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Відповідно пп.1 п. 4.3 Розділу 4 Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно пп.2 п. 4.7 Розділу 4 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Суд зазначає, що позивачем не надано до суду доказів подання до відповідача заяви про призначення пенсії, відповідно до зазначених вище вимог законодавства України та відмови у призначенні пенсії, станом на день звернення до суду з позовною заявою, а тому вимоги про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не призначення позивачу пенсії за віком як матері інваліда з дитинства та зобов`язати відповідача з 24.08.2018 призначити позивачу пенсію за віком відповідно до чинного законодавства, як матері інваліда з дитинства є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Однак, суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Судом встановлено, що при розгляді заяви позивача про визначення права на пенсію від 23.12.2019 відповідачем, в порушення вимог ст. 82 Закону № 1788-XII, пп.1 п. 4.3 Розділу 4 Порядку №22-1, не прийнято рішення щодо призначення або відмови в призначенні пенсії, а лише повідомлено листом від 26.12.2019 №888/02.20-11 про відсутність права для призначення пенсії, як к матері особи з інвалідністю з дитинства, що не передбачено чинним законодавством України.

З огляду на викладене, суд з метою ефективного захисту права позивача вважає за необхідне вийти за межи позовних вимог, визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно не розгляду у передбачений законодавством спосіб заяви позивача про визначення права на пенсію від 23.12.2019 та зобов`язати повторно розглянути дану заяву.

При зверненні до суду з даним адміністративним позовом ОСОБА_1 сплачено судові витрати у розмірі 704,80 грн. (а.с.1).

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, у розмірі ?352,40? грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7 а, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області протиправною та зобов`язання здійснити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області стосовно нерозгляду у передбачений законодавством спосіб заяви ОСОБА_1 про визначення права на пенсію від 23.12.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у передбачений Законом України "Про пенсійне забезпечення" строк розглянути заяву ОСОБА_1 про визначення права на пенсію від 23.12.2019 й видати за наслідками її розгляду рішення по суті порушеного у заяві питання.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (ЄДРПОУ 20632802) у розмірі 352,40 грн. (триста п`ятдесят дві грн. 40 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду А.В. Сагун