Рішення № 87953602, 03.03.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2020
Номер справи
280/770/20
Номер документу
87953602
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03 березня 2020 року Справа № 280/770/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації (69063, м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 48, код ЄДРПОУ 03193005)

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі-позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації (далі – третя особа), в якому позивач просить суд:

визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо призначення ОСОБА_1 , пенсії із зменшенням пенсійного віку на три роки, починаючи моменту виникнення в мене такого права, а саме з 09.11.2019 року;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 , пенсію із зменшенням пенсійного віку на три роки згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи моментіу виникнення такого права, а саме з 09.11.2019 року.

Ухвалою суду від 10.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживав м.Єльськ Єльського району Гомельської області. Позивач зверталася до відповідача із заявою про призначення пенсії на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідач відмовляв у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку у зв`язку з не підтвердженням того, що місце проживання відноситься переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Вважає відмову протиправною, просить позов задовольнити.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень вказано, що право на пенсію зі зниженням пенсійного віку на умовах статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначається з урахуванням періодів проживання або роботи на території радіоактивного забруднення. Подані позивачем документи в їх сукупності такого факту не підтверджують, а м. Єльськ Гомельської області відсутнє у переліку населених пунктів який міститься у Постанові КМ УРСР №106 від 23.07.1991, у зв`язку з чим відсутні підстави для призначення пенсії позивачу зі зменшенням пенсійного віку. Просить у позові відмовити.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача надала пояснення від 20.02.2020 №03.2-39/0234, відповідно до яких зазначає, про те, що на виконання ухвали суду про витребування доказів надає постанову Ради Міністрів Республіки Білорусь від 01.06.1992 №328 №Про затвердження переліку територій (населених пунктів інших об`єктів), віднесених до зон радіоактивного забруднення» та лист від 31.01.1992 №40.34. Просить прийняти до відома надані документи.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст.263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , 1962 р.н., РНОКПП НОМЕР_1 , є особою, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) Серія Б, виданим Запорізькою обласною Радою 01.12.1994 року за №200798. Копія даного посвідчення додається до цієї позовної заяви.

14.11.2019 року позивач у віці 57 років звернувся до Комунарського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою встановленого зразка для призначення мені пенсії із зниженням пенсійного віку згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796.

25.11.2019 № 4087/025 позивач отримав повідомлення про відмову в призначенні пенсії, з підстав що згідно листа Головного управління гідрометеорології Республіки Білорусь від 31.01.1992 № 4-34 в зоні з правом на відселення м. Єльськ не значиться.

Оскільки позивач вважає, що у нього наявні всі необхідні документи, які підтверджують право на пенсію зі зниженням пенсійного віку, 12.12.2019 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зі скаргою щодо неправомірності дій Комунарського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, та поставив питання, на якій підставі при визначенні органами Пенсійного фонду його права на призначення пенсії не було враховано постанову Ради Міністрів Республіки Білорусь від 01.06.1992 № 328 "Про затвердження переліку територій (населених пунктів та інших об`єктів), які відносяться до зон радіаційного забруднення".

10.01.2020 листом №173/К-9/Е відповідачем була надана відмова, яка вмотивована тим що, оскільки м.Єльськ Єльського району Гомельської області в переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 №106 не зазначений, право на пенсію зі зниженням пенсійного віку, відповідно до Закону №769 у позивача відсутнє.

В обґрунтування своїх доводів позивач надав до суду наступні документи: копію посвідчення потерпілого від ЧАЕС серія Б № 200798 від 01.12.1994, довідку від 03.11.1994 року № 66 про період проживання з 15.07.1986 року по 13.04.1990 року в м.Єльську Єльського району Гомельської області.

Згідно довідки від 03.11.1994 року № 66 Єльський район Гомельської області, знаходиться в зоні з правом на відселення з рівнем забрудненості грунту цезієм - 137 від 5 до 15 Ки/км2.

Крім того, відповідно до записів в трудовій книжці позивача, у період з 26.05.1981 року по 11.04.1990 року, він працював водієм третього класу автомобілів категорії «В». «С». «Р» у Єльському районному виробничому об`єднанні з внробничо-технічного забезпечення сільського господарства., що також підтверджує факт проживання у м.Єльську Єльського району Гомельської області.

Вважаючи відмову відповідача у праві на пенсію зі зниженням пенсійного віку, відповідно до Закону №769 протиправною, позивач звернувся до суду. Надаючи оцінку правовідносинам які виникли, суд виходив з наступного.

Згідно абз. 1 ч. 1 ст. ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі Закон № 796-ХІІ), особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Відповідно до абз. 5 п. 2 ч. 1 ст. 55 (далі Закон № 796-ХІІ), потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на 3 роки* та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.

Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Частиною 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.

Відповідно до ч. 3 ст. 65 Закон № 796-ХІІ, посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 4 ст. 65 Закон № 796-ХІІ).

Пунктом 31 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» від 11.07.2018 № 551, набрала чинності 25.07.2018, (далі Постанова № 551) установлено, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 2 та 3), особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2), потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), потерпілого від Чорнобильської катастрофи (серія Г), дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (серія Д), дружини (чоловіка), опікуна дітей померлого громадянина із числа (ліквідаторів, потерпілих), смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, видані за зразками, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 № 501 «Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», від 20 січня 1997 № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та від 21 серпня 2001 р. № 1105 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 № 51», є дійсними до заміни їх в установленому порядку.

Також, п. 1 Постанови № 551, затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, що додається.

Відповідно до п. 2 цього Порядку, посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадян, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружин (чоловіків) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також опікунам дітей (на час опікунства) померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, і надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон), іншими актами законодавства.

Абзацом 5 п. 6 цього Порядку передбачено, що потерпілим від Чорнобильської катастрофи (не віднесеним до категорії 2), які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які станом на 1 січня 1993 р. прожили в зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, і таким, що постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а в зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення Потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) серії Б зеленого кольору.

Відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Абзацом 6 п. п. 5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, передбачено подання до заяви про призначення пенсії за віком документів, які підтверджують особливий статус особи, а саме: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідки про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, виданої органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

З системного аналізу вищенаведених норм, суд дійшов висновку, що документом, який підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими чинним законодавством, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». У свою чергу, довідки про період роботи та проживання на забруднених територіях є підставою для визначення в установленому порядку статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 02.11.2018 у справі № 398/3389/16-а (№ К/9901/45186/18), від 31.10.2018 у справі № 212/12245/13-а (№ К/9901/1087/18).

Суд зазначає, що наявність у позивача посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) серія НОМЕР_2 від 01.12.1994, надає позивачу право користуватися пільгами, визначеними Законом № 796-ХІІ, в тому числі, правом на зниження пенсійного віку при призначенні пенсії за віком.

Крім того, суд звертає увагу на те, що третьою особою була надана Постанова Ради Міністрів Республіки Білорусь від 01.06.1992 №328 «Про затвердження переліку територій (населених пунктів інших об`єктів), віднесених до зони радіоактивного забруднення. Зазначена постанова втратила чинність відповідно до Постанови Кабінету Міністрів Республіки Білорусь від 19 лютого 1996 г. №116 " Про затвердження переліку територій (населених пунктів інших об`єктів), віднесених до зони радіоактивного забруднення (зазначена постанова є у відкритому доступі мережі інтернет). Слід зазначити, що перелік населених пунктів постійно змінювався.

Відповідно до п 3.2 Постанови №116 до населених пунктів в зоні с правом відселення, де повністю забруднений грунт віднесено м. Єльськ.

Також, суд не погоджується з посилання відповідача у відзиві та листі від 10.01.2020 №173/К-9/Е на Постанову Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 №106, так як зазначеною Постановою затверджений перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи лише в межах України, відповідно населених пунктів інших держав там не має, тому і посилання відповідача на зазначену Постанову є безпідставним.

Отже, відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ, позивач має право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку.

Також, суд зазначає, що п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-IV передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно ч. 2 ст. 45 Закону № 1058-IV заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Оскільки, позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із 14.11.2019, у віці 57 років, то пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку, позивачу необхідно призначити саме з цієї дати, а ні з 09.11.2019, як вважає позивач. Суд вважає, що порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов`язання відповідача призначити позивачу з 14.11.2019 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку у відповідності зі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, знайшли своє підтвердження під час розгляду справи.

Відтак, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Суд присуджує на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації (69063, м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 48, код ЄДРПОУ 03193005)- задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо призначення ОСОБА_1 , пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 , пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 14.11.2019 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158 б, код ЄДРПОУ 20490012).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду – протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 03.03.2020.

Суддя О.В. Конишева