Рішення № 87953181, 19.02.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2020
Номер справи
274/3638/17
Номер документу
87953181
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2020 року м. Житомир справа № 274/3638/17

категорія 103020000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гуріна Д.М.,

секретар судового засідання Шуляк О.Ю.,

за участю: представника позивача - Березовенка В.П.,

представників відповідача - Гуменюк Н.В., Мусевич А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівської районної виборчої комісії Житомирської області про визнання протиправними та скасування рішень,

встановив:

У 2017 році ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , звернулися до Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області із позовами до Бердичівської районної виборчої комісії Житомирської області про визнання протиправними та скасування рішень Бердичівської районної виборчої комісії від 11 вересня 2017 року про звернення до вищого керівного органу Аграрної партії України щодо відкликання депутатів Бердичівської районної ради Житомирської області та від 6 жовтня 2017 року про звернення до вищого керівного органу Аграрної партії України про визнання обраним депутатом Бердичівської районної ради наступного за черговістю кандидатів у депутати від Аграрної партії України.

Ухвалами Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 18 вересня 2017 року відкриті провадження в адміністративних справах.

Ухвалами Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 8 листопада 2017 року справи об`єднані в одне провадження.

20 лютого 2019 року ухвалою судді Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Бердичівської районної виборчої комісії Житомирської області про визнання протиправними та скасування рішень передано на розгляд до Чуднівського районного суду Житомирської області у зв`язку з неможливістю утворити новий склад суду через задоволення заяв про самовідводи.

23 вересня 2019 року ухвалою судді Чуднівського районного суду Житомирської області матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Бердичівської районної виборчої комісії Житомирської області про визнання протиправними та скасування рішень передано на розгляд Житомирському окружному адміністративному суду за підсудністю.

18 жовтня 2019 року до Житомирського окружного адміністративного суду надійшли матеріали справи №274/3638/17.

Відповідно до протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями від 18 жовтня 2019 року справа була передана для розгляду головуючому судді Гуріну Д.М.

23 жовтня 2019 року ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду справу прийнято до загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання з викликом (повідомленням) сторін на 8 листопада 2019 року на 11:00.

Відповідно до довідки у справі (Том №7 а.с.3) 8 листопада 2019 року розгляд справи не відбувся у зв`язку з неприбуттям позивачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та представника відповідача та у зв`язку з надходженням заяви від позивача ОСОБА_1 про відкладення розгляду справи у зв`язку з перебуванням на лікарняному. Наступне підготовче засідання призначено на 29 листопада 2019 року на 12:00.

У підготовчому засіданні суд ухвалою від 29 листопада 2019 року, постановленою у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України без виходу до нарадчої кімнати, закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 13 грудня 2019 року на 15:30, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 29 листопада 2019 року (Том №7 а.с.41).

У судовому засіданні суд ухвалою від 13 грудня 2019 року, постановленою у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, без виходу до нарадчої кімнати оголосив перерву у судовому засіданні до 22 січня 2020 року до 15:30, у зв`язку з неприбуттям позивачів, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 13 грудня 2019 року (Том №7 а.с.43).

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 22 січня 2020 року залишено без розгляду адміністративний позов ОСОБА_2 та адміністративний позов ОСОБА_3 до Бердичівської районної виборчої комісії Житомирської області про визнання протиправними та скасування рішень (Том №7 а.с.69-72).

У судовому засіданні суд ухвалою від 22 січня 2020 року, постановленою у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, без виходу до нарадчої кімнати оголосив перерву у судовому засіданні до 31 січня 2020 року до 15:30. (Том №7 а.с.65-66).

Відповідно до довідки у справі судове засідання, призначене на 31 січня 2020 року на 15:30, не відбулось у зв`язку з перебуванням судді Гуріна Д.М. на амбулаторному лікуванні у період з 31 січня 2020 року до 4 лютого 2020 року. Наступне судове засідання призначене на 19 лютого 2020 року на 15:00 (Том №7 а.с.74).

Під час розгляду справи позивач ОСОБА_1 неодноразово уточнював позовні вимоги згідно заяв від 19 вересня 2017 року та від 9 жовтня 2017 року. Суд розглядає позовні вимоги ОСОБА_1 з підстав і в межах заявлених позовних вимог у наступній редакції:

- визнати протиправним та скасувати рішення Бердичівської районної виборчої комісії від 11 вересня 2017 року «Про народну ініціативу щодо відкликання депутата ОСОБА_1 Бердичівської районної ради Житомирської області, обраного на чергових виборах 25 жовтня 2015 року шляхом висування від місцевої організації політичної партії «Аграрна партія України»;

- визнати протиправним та скасувати рішення XII (позачергового) з`їзду Аграрної партії від 22 вересня 2017 року про відкликання депутата Бердичівської районної ради ОСОБА_1 ;

- визнати протиправним та скасувати рішення Бердичівської районної виборчої комісії від 6 жовтня 2017 року про визнання обраним депутатом Бердичівської районної ради наступного за черговістю кандидата у депутати від Аграрної партії України (Том №1 а.с.56-69).

У судове засідання 19 лютого 2020 року прибув представник позивача, який заявлені позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі з підстав, що зазначені у позові. В обґрунтування позовних вимог пояснив, що відповідачем при здійсненні відкликання депутата Лащука В ОСОБА_4 були порушені процедурні питання. Так, 5 серпня 2017 року у с.Семенівка по вулиці Героїв Майдану на території приватного підприємства «Агро СЕМ», очолюваного ОСОБА_5 , всупереч положень статті 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», котра передбачає заборону проводити збори виборців щодо відкликання депутата місцевої ради у місцях видачі заробітної плати, відбулися збори громадян під головуванням ОСОБА_5 , названі зборами виборців, на яких прийнято рішення про ініціативу відкликання депутатів Бердичівської районної ради зокрема ОСОБА_1 . Підставою для початку процедури відкликання позивача, як депутата Бердичівської районної ради, згідно повідомлень Бердичівських ЗМІ стало його, нібито, небажання працювати з виборцями, та відмова приймати участь у зборі підписів проти скасування мораторію на продаж землі, який проводила на теренах Бердичівського району Аграрна партія України, наміри позивача виступити за звільнення голови Бердичівської районної ради ОСОБА_6 , зрада інтересів виборців та «продажність», порушення статуту Аграрної партії України. Однак, як свідчать вказані повідомлення у ЗМІ, причиною для ініціювання відкликання позивача, як депутата Бердичівської районної ради були названі зовсім інші, не передбачені Законом підстави. Про факт проведення таких зборів позивача, як депутата районної ради, було повідомлено у телефонному режимі 6 серпня 2017 року головою Бердичівської районної виборчої комісії Гуменюк Н.В. Згідно повідомлень у Бердичівських ЗМІ, зокрема - на сайті «Бердичів Діловий» було опубліковано інформацію про засідання Бердичівської районної комісії від 10 серпня 2017 року, на якому було прийнято рішення про початок перевірки дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради ОСОБА_1 за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів, вибіркову перевірку їхніх підписів. Однак, про проведення такого засідання Бердичівська районна виборча комісія позивача не повідомляла, на засідання не запрошувала, жодних документів йому не надала, чим порушила права, передбачені статтею 48 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Крім того, за наявною у позивача інформацією, склад Бердичівської районної виборчої комісії становить 16 осіб, проте, згідно повідомлень ЗМІ та супроводжуючих їх фотозвітів на засіданні Бердичівської районної виборчої комісії були присутніми лише 5 членів комісії. Отже, засідання зазначеної виборчої комісії 5 серпня 2017 року проведено з порушенням встановленого Законом порядку і є неповноважним, а прийняте на ньому рішення - незаконним.

Крім того, у серпні 2017 року відповідач отримав повідомлення від Бердичівської районної державної адміністрації щодо проведення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, в якому зазначено, що «забезпечити участь у перевірці достовірності відомостей про громадян, що містяться у підписних листах по багатомандатному виборчому округу Бердичівського району Житомирської області щодо відкликання ОСОБА_1 Бердичівської районної ради Житомирської області за народною ініціативою із зазначених у Вашому відношенні підстав, відповідно до чинного законодавства можливо із зазначенням конкретних правових підстав та чітко визначених правових норм, які дають право на вчинення таких дій». Проте, відповідач таких правових підстав на адресу відділу Державного реєстру виборців не надав. Відтак, представники Державного реєстру виборців не брали участі у проведенні перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Також представником позивача пояснено, що використання бази даних Реєстру для здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, статтею 26 Закону України «Про Державний реєстр виборців» не передбачено. Така ж позиція висловлюється Центральною виборчою комісією України розпорядником Державного реєстру виборців та міститься у постанові Центральної виборчої комісії України від 26 січня 2017 року №13.

Крім того, представники правоохоронних органів також не брали участі у перевірці достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах про відкликання депутата Бердичівської районної ради ОСОБА_1 , зібраних за народною ініціативою, оскільки Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» не встановлений конкретизований алгоритм, порядок та межі участі, повноваження працівників правоохоронних органів в проведенні вибіркової перевірки підписів осіб в підписних листах».

Виходячи з наведеного, Бердичівська районна виборча комісія не перевірила достовірність відомостей, що міститься у підписних листах та, фактично, не встановила, що саме виборцями в розумінні статті 70 Конституції України та статті 3 Закону України «Про місцеві вибори» було внесено пропозицію про відкликання депутатів Бердичівської ради, що фактично є свідченням того, що не дотримано вимоги статей 38-40 Закону «Про статус депутатів місцевих рад», а саме частини 1 статті 38 вказаного Закону в якій зазначено, що право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою мають громадяни України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу. Відтак, відповідач не мав права 12 вересня 2017 року приймати рішення про звернення до вищого керівного органу Аграрної партії України щодо відкликання депутата Бердичівської районної ради Житомирської області ОСОБА_1 за народною ініціативою. Крім того, вказане рішення прийнято з порушенням терміну прийняття такого рішення - до 20 днів, за відсутності підстав, визначених статтею 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», без повідомлення позивача належним чином про таке засідання всупереч положенням статті 48 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Окрім того, представники Бердичівської районної виборчої комісії відмовилися надати позивачу копію рішення від 12 вересня 2017 року про звернення до вищого керівного органу Аграрної партії України щодо відкликання депутата Бердичівської районної ради Житомирської області ОСОБА_1 за народною ініціативою чим, на думку представника позивача, грубо порушили Закон України «Про місцеві вибори» та Закон України «Про статус депутатів місцевих рад».

Представником позивача пояснено, що Бердичівською районною виборчою комісією Житомирської області порушено порядок, терміни та умови процедури внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, а саме - без залучення органу ведення Державного реєстру виборців та правоохоронних органів з метою здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, порушенням термінів проведення перевірки достовірності підписів, які містяться у підписних листах, без зазначення встановлених законом підстав для відкликання депутатів, порушенням прав позивача на надання відповідних пояснень та присутності на засіданні комісії під час розгляду питання про його відкликання за народною ініціативою. Відповідно Бердичівська районна виборча комісія Житомирської області не мала правових підстав для прийняття рішення про звернення до вищого керівного органу Аграрної партії України щодо відкликання депутата Бердичівської районної ради Лащука В.М., у зв`язку з чим рішення про звернення до вищого керівного органу Аграрної партії України щодо відкликання депутата Бердичівської районної ради Житомирської області ОСОБА_1 за народною ініціативою є передчасним та протиправним, а ухвалення Бердичівською районною виборчою комісією рішень у невстановлений спосіб, з перевищенням повноважень, усупереч вимогам законодавства України, а також оформлення комісією постанов без дотримання порядку ухвалення свідчать про їх незаконність.

Представником позивача пояснено, що серед 800 підписів, які були проставлені виборцями у підтримку відкликання ОСОБА_1 як депутата районної ради містились недоліки. Крім того, стосовно невідповідності дій та переконань позивача партійній програмі Аграрної партії України, то представником позивача пояснено, що наявність програми від депутата місцевої ради не вимагається.

Крім того, представником позивача пояснено, що XII (позачерговий) з`їзд Аграрної партії не був уповноважений розглядати звернення Бердичівської районної виборчої комісії «Про звернення до вищого рівного органу Аграрної партії України щодо відкликання депутата Бердичівської районної ради Житомирської області ОСОБА_1 за народною ініціативою» та приймати відповідне рішення. Представник позивача зазначає, що у порядку забезпечення позову ОСОБА_1 18 вересня 2017 року Бердичівським міськрайонним судом було винесено хвалу, якою зупинено дію рішення Бердичівської районної виборчої комісії від 11 вересня 2017 року про звернення до вищого керівного органу Аграрної партії України щодо відкликання депутата Бердичівської районної ради Житомирської області ОСОБА_1 за народною ініціативою. Про факт винесення цієї ухвали позивачем було 21 вересня 2017 року письмово повідомлено Центральний апарат Аграрної партії та 22 вересня, до початку XII з`їзду партії, надано копію вказаної ухвали.

За таких обставин XII (позачерговий) з`їзд Аграрної партії України, прийнявши 22 вересня 2017 року рішення про відкликання ОСОБА_1 , як депутата Бердичівської районної ради, грубо порушив вимоги статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно.

Представником позивача також зауважено, що згідно з положеннями статті 27 Закону України «Про місцеві вибори» засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності на ньому більше половини членів комісії від складу цієї комісії. Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії. Однак, як зазначив представник позивача, на засіданні Бердичівської районної виборчої комісії, на якому було прийнято рішення про визнання обраним депутатом Бердичівської районної ради наступного за черговістю кандидата у депутати від Аграрної партії України, за наявною у позивача інформацією, були присутніми лише 8 із 16 членів Бердичівської районної виборчої комісії. Відтак, вказане засідання було неповноважним, а прийняті на ньому рішення - протизаконними.

У судове засідання 19 лютого 2020 року прибули представники відповідача, які проти заявлених позовних вимог заперечували та просили відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, що зазначені у відзиві на адміністративний позов. В обґрунтування заперечень щодо невідповідності та неточності у підписах виборців за відкликання депутата місцевої ради ОСОБА_1 пояснили, що відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше 150 осіб для відкликання депутата районної ради, проти депутата ОСОБА_1 було зібрано більше 800 підписів. До реєстру виборців доступу не було. До підписних листів були долучені копії паспортів, які повернуті головам ініціативних груп. 9 серпня 2017 року партійна організація надала відповідачу протокол №1 загальних зборів виборців про відкликання депутатів районної ради, зокрема ОСОБА_1 з додатками: списками виборців, присутніх на зборах, зразки підписних листів, заяви осіб, які дали згоду на включення до ініціативної групи зі збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутатів, ксерокопії паспортів цих осіб, заява офіційного представника ініціативної групи про згоду бути офіційним представником та копію його паспорту. Також комісії були передані підписні листи з підписами виборців на підтримку відкликання депутатів за народною ініціативою. Протоколом №2 було оформлене засідання комісії та винесена постанова на основі протоколу. Перевірка підписів Бердичівською районною виборчою комісією тривала 20 днів. Рішення у формі постанови за результатами перевірки було прийнято 2/3 переважною більшістю присутніх на засіданні (10 осіб присутніх). Усі рішення підписані були двома особами, головою Бердичівської районної виборчої комісії Гуменюк Н.В. та секретарем засідання виборчої комісії Ашихміною К.В. що не заборонено законом. Крім того, засідання має проводити будь який член комісії. Представником відповідача пояснено, зокрема, що перевірка достовірності інформації (у тому числі дотримання процедури звітування депутатом перед громадою) викладеної в протоколі виборців не повинна була проводитись і проведена бути не могла, оскільки виборча комісія законом такими повноваженнями не наділена. На думку представників відповідача, Бердичівська районна виборча комісія, вчинила дії та прийняла рішення, які цілковито відповідають вимогам закону.

Заслухавши пояснення представника позивача та пояснення представників відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Судом встановлено, що 10 листопада 2015 року за наслідками місцевих виборів, які відбувалися 25 жовтня 2015 року, ОСОБА_1 був обраний депутатом Бердичівської районної ради Житомирської області.

11 вересня 2017 року на засіданні Бердичівської районної виборчої комісії Житомирської області було прийнято рішення «Про народну ініціативу щодо відкликання депутата Бердичівської районної ради Житомирської області ОСОБА_1 , обраного на чергових виборах 25 жовтня 2015 року шляхом висування від місцевої організації політичної партії «Аграрна партія України» (Том №1 а.с.45-77).

22 вересня 2017 року XII (позачерговим) з`їздом Аграрної партії України, на підставі рішення Бердичівської районної виборчої комісії від 11 вересня 2017 року «Про звернення до вищого керівного органу Аграрної партії України щодо відкликання депутата Бердичівської районної ради Житомирської області ОСОБА_1 за народною ініціативою» було прийнято рішення про відкликання ОСОБА_1 , як депутата Бердичівської районної ради (Том №1 а.с.78).

6 жовтня 2017 року Бердичівською районною виборчою комісією, на підставі вказаного рішення XII (позачергового) з`їзду Аграрної партії України від 22 вересня 2017 року було прийнято рішення про визнання обраним депутатом Бердичівської районної ради наступного за черговістю кандидата у депутати від Аграрної партії України (Том №2 а.с.182).

Позивач, вважаючи рішення Бердичівської районної територіальної виборчої комісії від 11 вересня 2017 року та від 6 жовтня 2017 року, а також рішення XII (позачергового) з`їзду Аграрної партії України від 22 вересня 2017 року протиправними, прийнятими з порушенням передбаченого законом порядку відкликання депутатів місцевої ради за народною ініціативою, відсутністю правових підстав для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, такими, що грубо порушують його права та законні інтереси, як громадянина України, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд виходив з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 частини 1, частини 3 статті 5 Закону України від 11 липня 2002 року № 93-IV «Про статус депутатів місцевих рад» (далі – Закон України «Про статус депутатів місцевих рад») повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі: його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку. Спори щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом.

Згідно з частиною 1 статті 37 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» підставами для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради можуть бути: 1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції і законів України, що встановлено судом; 2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин, передбачених статтею 10 цього Закону, обов`язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі; 3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням його передвиборної програми, невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов`язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.

Пунктом 4 частини 2 статті 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що рішення про внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше: 150 осіб для відкликання депутата районної ради.

На виконання вказаної норми 5 серпня 2017 року відбулись збори виборців багатомандатного виборчого округу Бердичівського району. Кількість учасників зборів - 275 осіб.

Абзацом першим частини 3 статті 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що не пізніш як за два дні до дня проведення зборів виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, про дату, місце та час їх проведення повідомляються регіональні та/або місцеві засоби масової інформації. Представникам засобів масової інформації гарантується безперешкодний доступ на збори виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата ради за народною ініціативою.

На виконання вимог вказаної правової норми 3 серпня 2017 року було надіслано повідомлення в місцеві ЗМІ про проведення зборів виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, про дату, місце та час їх проведення, а 4 серпня 2017 року оприлюднено дану інформацію у газеті «Бердичів діловий» (Том №1 а.с.14-16).

Стосовно створення ініціативної групи.

Абзацом другим частини 3 статті 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що у разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (далі - ініціативна група), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного округу, та затверджується її персональний склад. Кількість членів ініціативної групи у разі відкликання депутата має становити: районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - не менше 50 осіб.

На виконання вимог наведеної норми утворена ініціативна група складала – 75 осіб.

Відповідно до частини 1 статті 39 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у триденний строк після дня проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, особа, визначена офіційним представником ініціативної групи, повідомляє відповідну територіальну виборчу комісію про факт проведення зборів. До повідомлення додається витяг з протоколу зборів, в якому зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи. Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення щодо проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата, відповідні місцеву організацію партії, партію (у разі якщо депутат був обраний шляхом висування його місцевою організацією партії) та місцеву раду.

5 серпня 2017 року здійснено повідомлення офіційним представником ініціативної групи Бердичівській районній виборчій комісії про факт проведення зборів. До повідомлення додані: витяги з протоколу зборів та інформація про склад ініціативної групи (Том №2 а.с.127-137).

Стосовно підтримки пропозицій.

На підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, обраного у багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрана така кількість підписів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, що є більшою виборчої квоти, яка була визначена у відповідному багатомандатному виборчому окрузі під час проведення виборів депутатів місцевої ради згідно із законом про місцеві вибори, але не меншою ніж кількість голосів, поданих за відповідну місцеву організацію партії у відповідному територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний депутатом. (абзац третій частини 1 статті 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).

У період з 5 серпня 2017 року до 8 серпня 2017 року (включно) членами ініціативної групи зібрано 828 підписів за відкликання депутата ОСОБА_1 .

На виборах в Осиківському територіальному виборчому окрузі, у якому був обраний депутат ОСОБА_1 , проголосувало 177 виборців за Аграрну партію України, що менше ніж кількість зібраних підписів.

Кількість підписів, що була зібрана (828 підписів) перевищує виборчу квоту (332 голоси) по округу.

6 серпня 2017 року Бердичівська районна виборча комісія надіслала повідомлення шляхом надіслання телефонограми про те, що 5 серпня 2017 року були проведені загальні збори виборців багатомандатного виборчого округу щодо відкликання депутатів Бердичівської районної ради ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 голові Бердичівської районної ради (повідомлення №65 від 7 серпня 2017 року (Том №2 а.с.152).

6 серпня 2017 року Бердичівська районна виборча комісія телефонограмою (оскільки 6, 7 серпня 2017 року - вихідні дні) проінформувала кожного депутата, а 8 серпня 2017 року письмово повідомила депутатів, відповідну місцеву організацію партії та Бердичівську районну раду, про ініціативу виборців (Повідомлення за вих. №61, 62, 63, від 7 серпня 2017 року (Том №2 а.с.151, 153).

9 серпня 2017 року партійна організація надала Бердичівській районній виборчій комісії Протокол №1 загальних зборів виборців щодо відкликання депутатів районної ради, у тому числі і ОСОБА_1 (Том №2 а.с.92-115) з додатками: списки виборців, присутніх на зборах, зразки підписних листів, заяви осіб, які дали згоду на включення до ініціативної групи зі збору підписів на підтримку пропозиції з відкликання депутатів, ксерокопії паспортів цих осіб, заява офіційного представника ініціативної групи про згоду бути офіційним представником та копія його паспорту. Також комісії були надані підписні листи з підписами виборців на підтримку відкликання депутатів за народною ініціативою (Том №2 а.с.245-261, Том №5 а.с.1-281).

9 серпня 2017 року Бердичівська районна виборча комісія у відповідності до частини 1 статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» отримала заповнені підписні листи, прошиті та скріплені підписами офіційного представника та трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та протокол зборів виборців, що утворили відповідну ініціативну групу.

Стосовно перевірки підписів Бердичівською районною виборчою комісією.

Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців, скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів.

На цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) у такі строки: 2) у разі відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - протягом двадцяти днів з дня отримання матеріалів (частина 2 статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).

10 серпня 2017 року голова Бердичівської районної виборчої комісії скликала засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів. На цьому засіданні відповідно до частини 2 статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» територіальна виборча комісія перевірила дотримання вимог статей 38-40 цього Закону, а саме: законність підстав і правильність внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою; правильність оформлення підписних листів та відповідну кількість підписів.

На тому ж засіданні комісії було виконано вимогу частини 2 статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», проведено обов`язкове залучення визначених законом державних органів, а саме:

- органів ведення Державного реєстру виборців - шляхом направлення комісією відповідного листа-повідомлення до Відділу державного реєстру виборців Бердичівської райдержадміністрації;

- правоохоронних органів - шляхом направлення комісією відповідного листа - повідомлення до Бердичівського відділу поліції головного управління національної поліції в Житомирській області.

Направлено звернення в органи ведення Державного реєстру виборців Бердичівського району для здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та до правоохоронних органів для залучення у вибірковій перевірці підписів громадян (не менше 10 відсотків від загальної кількості) (Том №2 а.с.155).

Отже, комісією було виконано вимоги частини 2 статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

11 серпня 2017 року Бердичівська районна виборча комісія надіслала начальнику Бердичівського районного відділу ведення державного реєстру виборців (надалі - Відділ держреєстру виборців) відношення про забезпечення з 11 серпня 2017 року до 16 серпня 2017 року участі у перевірці достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах щодо відкликання депутата місцевої ради ОСОБА_1 за народною ініціативою (Том №2 а.с.156).

11 серпня 2017 року Бердичівська районна виборча комісія надіслала голові Бердичівської РДА та начальнику відділу держреєстру виборців спільне відношення про забезпечення з 11 серпня 2017 року до 16 серпня 2017 року участі у перевірці достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах щодо відкликання депутатів місцевої ради за народною ініціативою зокрема ОСОБА_1 (Том №2 а.с.159).

11 серпня 2017 року Бердичівською районною виборчою комісією направлено відношення до Бердичівського відділу поліції Головного управління національної поліції в Житомирській області за вих. №69 від 11 серпня 2017 року про залучення правоохоронних органів при проведенні перевірки підписних листів (Том №2 а.с.179).

17 серпня 2017 року Бердичівською районною виборчою комісією було отримано листа від начальника Бердичівського відділу поліції ГНУП в Житомирській області Зінченко О.В., в якому містились докладні рекомендації щодо проведення ще однієї комісії з перевірки відповідності поданих підписних листів вимогам чинного законодавства, за результатами якої у разі виявлення такої невідповідності комісія зобов`язана негайно звернутися до правоохоронних органів (Том №2 а.с.191).

Бердичівська районна виборча комісія надіслала повідомлення за вих. №76 від 17 серпня 2017 року начальнику Бердичівського відділу поліції ГНУП в Житомирській області Зінченко О.В. про те, що проведена перевірка підписних листів виборців щодо відкликання депутата районної ради ОСОБА_1 та зазначила, що при перевірці порядку збору підписів та оформлення підписних листів порушень не виявлено.

18 серпня 2017 року було отримано відповіді від голови Бердичівської РДА Томашевського Е.Є. на надіслані Бердичівська районна виборча комісія відношення про забезпечення участі у перевірці достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою ОСОБА_1 №02-10\1859 (Том №2 а.с.160).

У своїй відповіді голова Бердичівської РДА Томашевський Е.Є., зокрема зазначив, що забезпечити участь у перевірці відомостей про громадян, що містяться у підписних листах по багатомандатному округу, щодо відкликання ОСОБА_1 депутата Бердичівської районної ради за народною ініціативою із зазначених у Вашому відношенні підстав, відповідно до чинного законодавства, можливо із зазначенням конкретних підстав та чітко визначених правових норм, які дають право на вчинення таких дій.

Оскільки у листі голови Бердичівської РДА ОСОБА_7 відповіді на запитання щодо участі у перевірці підрозділів райдержадміністрації та відділів виборців не було отримано, Виборча комісія надіслала голові Бердичівської РДА та начальнику Відділу держреєстру виборців спільне відношення (повторно) про їх участь у перевірці достовірності відомостей про громадян, що містяться у листах щодо відкликання депутатів місцевої ради за народною ініціативою зокрема ОСОБА_1 від 17 серпня 2017 року (Том №2 а.с.165).

19 серпня 2017 року Бердичівською виборчою комісією було складено акт перевірки підписів громадин у підписних листах по Багатомандатному округу бердичівського району Житомирської області щодо відкликання депутатів Бердичівської районної ради, у якому зазначено, що при перевірці порядку збору підписів та оформлення підписних листів порушень не виявлено (Том №2 а.с.190).

Також, Бердичівська районна виборча комісія надіслала голові Бердичівської РДА та начальнику Відділу держреєстру виборців втретє спільне відношення про забезпечення їх участі у перевірці достовірності відомостей про громадян, в підписних листах щодо відкликання депутатів місцевої ради за народною зокрема ОСОБА_1 (від 21 серпня 2017 року Том №2 а.с.168).

23 серпня 2017 року було отримано відповіді від голови Бердичівської РДА Томашевського Е.Є. на надіслані Виборчою комісією Відношення про забезпечення участі у достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах щодо депутата місцевої ради за народною ініціативою ОСОБА_1 за №02-10/1880, у якій він зазначив аналогічні відповіді, що і у попередніх листах.

29 серпня 2017 року було отримано відповіді від голови Бердичівської РДА Томашевського Е.Є. на надіслані Виборчою комісією Відношення про забезпечення участі у достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах щодо депутата місцевої ради за народною ініціативою ОСОБА_1 за №02-10)1910, у якій зазначено, що закон не передбачає участі підрозділів райдержадміністрації та відділів виборців у проведенні різного роду перевірок іншими суб`єктами владних повноважень.

Отже, Бердичівська районна виборча комісія зі свого боку виконала вимоги щодо залучення правоохоронних та інших органів відповідно до закону для проведення перевірки даних. Небажання органів взяти участь у проведенні перевірки не свідчить про не залучення їх до такої перевірки.

Щодо залучення до перевірки органів ведення реєстру виборців.

З даного приводу Центральна виборча комісія винесла постанову №13 від 26 січня 2017 року «Про звернення до комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. Зокрема, ЦВК зазначила та звертає увагу на існуючу правову невизначеність відносно способу здійснення територіальними виборчими комісіями перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться у підписних листах, із залученням, зокрема, органів ведення Реєстру.

Згідно з частиною 2 статті 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання, поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Територіальна виборча комісія із залученням органів ведення Реєстру здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Однак вказаною статтею не передбачено використання органами ведення Реєстру персональних даних виборців, що містяться у базі даних Реєстру, для здійснення перевірки та не встановлено способу, в який територіальна виборча комісія залучає органи ведення Реєстру.

Також слід враховувати, що правові та організаційні засади ведення Реєстру врегульовано Законом України від 22 лютого 2007 року № 698-V «Про Державний реєстр виборців» (далі – Закон України «Про Державний реєстр виборців»), згідно з частиною другою статті 2 якого база даних Реєстру, будь-яка її частина, копія бази даних або її частини, персональні дані Реєстру можуть використовуватися лише для цілей, передбачених статтею 26 цього Закону, перелік яких є вичерпним.

Так, за змістом пункту 4 частини 1 та частини 2 статті 26 Закону України «Про Державний реєстр виборців» під час підготовки до виборів Президента України, народних депутатів України, виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад чи сільських, селищних, міських голів, до всеукраїнського або місцевого референдуму персональні дані Реєстру можуть використовуватися лише для: проведення передбаченої у частині другій цієї статті перевірки відомостей про виборців. Під час підготовки до виборів і референдумів персональні дані Реєстру можуть використовуватися лише для проведення перевірки достовірності відомостей про виборців, які поставили свої підписи у підписних листах на підтримку проведення всеукраїнського референдуму, а також відомостей, що надаються до відповідних виборчих комісій щодо кандидатів, уповноважених та довірених осіб, членів ініціативної групи референдуму, кандидатур до складу виборчих комісій.

Натомість використання бази даних Реєстру для здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, статтею 26 Закону України «Про Державний реєстр виборців» не передбачено.

Відтак правові підстави для використання персональних даних Реєстру органами ведення Реєстру під час їх залучення територіальною виборчою комісією до перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах па підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, відсутні.

Водночас комісія не наділена повноваженнями щодо усунення законодавчих прогалин, зокрема, щодо визначення способу залучення органів ведення Реєстру до здійснення територіальними виборчими комісіями перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах.

При цьому слід наголосити, що посадові та службові особи органів ведення Реєстру несуть відповідальність, зокрема, за обробку даних Реєстру на підставах або у спосіб, що не передбачені законами, рішеннями розпорядника Реєстру, прийнятими відповідно до Закону України «Про Державний реєстр виборців» (пункт 4 частини 3 статті 33 Закону України «Про Державний реєстр виборців»).

Користувачі Системи особисто попереджаються про персональну відповідальність за порушення вимог Закону України «Про Державний реєстр виборців» (пункт 34 Порядку доступу органів ведення та регіональних органів адміністрування Державного реєстру виборців до бази даних Державного реєстру виборців, затверджений постановою Центральної виборчої комісії від 9 квітня 2013 року №73).

Таким чином, Центральна виборча комісія вважає за необхідне звернути увагу, що використання бази даних Реєстру для здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, можливе лише у разі внесення відповідних змін до статті 26 Закону України «Про Державний реєстр виборців», оскільки за змістом частини 2 статті 41 Закону до відповідної перевірки залучаються саме органи ведення Реєстру, які жодним чином не можуть ототожнюватися з базою даних Реєстру, використання якої при проведенні вказаної перевірки законодавством не передбачено.

Зокрема ЦВК зазначає, що відповідно до статті 46 Закону рішення, дії або бездіяльність виборчої комісії, окремих осіб, які входять до її складу, можуть бути оскаржені порядку, встановленому законом про місцеві вибори.

Натомість Бердичівська районна виборча комісія Житомирської області неодноразово зверталась до державного реєстру виборців, однак на свої звернення не отримала відповідь про можливість використати Реєстр для перевірки відомостей.

У судовому засіданні представниками відповідача пояснено, що ініціативною групою були передані копії паспортів громадян, які підписувалися за відкликання депутатів. Під час перевірки підписних листів, були використані копії паспортів для перевірки даних, які після перевірки були повернуті ініціативній групі з метою недопущення розголошення персональних даних.

Таким чином за підсумком перевірки 11 вересня 2017 року відповідно до шостого абзацу частини 4 статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» за підсумком проведеної перевірки територіальною виборчою комісією було прийнято рішення про повну відповідність вимогам закону наданого пакету документів з відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою ОСОБА_1

11 вересня 2017 року проведено чергове засідання Бердичівської районної виборчої комісії з порядком денним: «Про наслідки перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться у підписних листах щодо відкликання депутата ОСОБА_1 , результати якого оформлено протоколом №2 від 11 вересня 2017 року, обраного на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року шляхом висування від місцевої організації політичної партії «Аграрна партія України» та вибіркову перевірку їхніх підписів» (Том №2 а.с.204-210).

На засіданні узагальнено підсумки збору підписів та зроблено висновок, що він повністю відповідає встановленій законом процедурі та прийнято рішення про звернення до вищого керівного органу партії «Аграрна партія України», місцева організація якої висувала відповідних депутатів, про відкликання депутата ОСОБА_1 . Бердичівської районної ради за народною ініціативою та підписи виборців вважити такими, що є достовірними.

11 вересня 2017 року Бердичівською районною виборчою комісією прийнято постанову «Про народну ініціативу та звернення до вищого керівного органу партії щодо відкликання депутатів ОСОБА_1 , обраного на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року шляхом висування від місцевої організації політичної партії «Аграрна партія України», у якій постановила: 1. Затвердити Протокол про узагальнення підсумків перевірки відповідності документів; 2. Звернутись до вищого керівного органу партії «Аграрна партія України» щодо відкликання депутата ОСОБА_1 . Бердичівської районної ради за народною ініціативою; 3. Копію Постанови надати представнику ініціативної групи (Том №201-203).

22 вересня 2017 року XII (позачерговим) З`їздом Аграрної партії України прийнято рішення №11 про відкликання депутатів Бердичівської районної ради Житомирської області» та відкликано депутатів Бердичівської районної ради Житомирської області: зокрема ОСОБА_1 (Том №2 а.с.192).

2 жовтня 2017 року Бердичівською районною виборчою комісією отримано рішення вищого керівного органу Аграрної партії України, прийняте відповідно до її статуту. Після чого, голова виборчої комісії проінформувала про зміст рішення ініціативну групу.

Відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня отримання відповідного рішення зобов`язана визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації партії (частина 9 статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).

4 жовтня 2017 року голова комісії скликала засідання комісії щодо визнання обраними депутатами наступними за черговістю кандидатів у депутати від місцевої організації партії. Рішення не було прийняте.

6 жовтня 2017 року голова комісії скликала засідання комісії, оскільки це останній день дотримання термінів про визнання обраними депутатами наступними за черговістю кандидатів у депутати від місцевої організації партії: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 . Рішення було прийнято одноголосно.

Таким чином, аналізуючи протокол №1 загальних зборів виборців багатомандатного виборчого округу Бердичівського району Житомирської області щодо відкликання депутатів Бердичівської районної ради Житомирської області за народною ініціативою було з`ясовано, що підставою відкликання за народною ініціативою депутата ОСОБА_1 стали: невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням його передвиборної програми, невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» зобов`язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.

Відповідно до частин 1, 4, 6, 8 статті 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов`язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об`єднаннями громадян. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями. Депутат місцевої ради не пізніш як та сім днів повідомляє виборців про час і місце проведення звіту через місцеві засоби масової інформації або в інший спосіб. Депутат місцевої ради інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення його звіту, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення, дані депутатові у зв`язку з його депутатською діяльністю. Звіти і зустрічі депутатів місцевої ради з виборцями висвітлюються засобами масової інформації. Звітування відбувається на відкритій зустрічі з громадянами.

Отже, про час і місце проведення цієї зустрічі жителі мають бути завчасно повідомлені, а за результатами зустрічі проінформовані про роботу депутата.

Йдучи на вибори до Бердичівської районної ради за списками від аграрної партії, кожен із кандидатів знав і погодився із партійною програмою Аграрної партії України.

Однак, депутат Лащук В.М. спочатку відмовився підписати фракційну угоду, а згодом 27 липня 2017 року написав заяву про вихід із фракції Аграрної партії Бердичівської районної ради - про що повідомив голову фракції Аграрної партії Бердичівської районної ради ОСОБА_11 та голову Бердичівської районної ради Самчика М.Ю.

Щодо решти доводів представника позивача суд зазначає наступне.

У судових дебатах представник позивача проголосив промову у якій повідомив про інші, відмінні від позовної заяви підстави позову, що суд розцінює як намагання змінити позовну заяву без подання відповідної заяви, тому такі доводи не приймаються судом.

Окремо слід наголосити на тому, що деякі недоліки та неточності у списках виборців та роботі комісії, повідомлені представником позивача, не впливають на правомірність прийнятого рішення та не можуть бути самі по собі підставою для спростування та неприйняття факту волевиявлення громадян.

Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .

З огляду на відмову у задоволенні позову у повному обсязі, судові витрати понесені позивачем відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України

вирішив:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Бердичівської районної виборчої комісії Житомирської області (пл.Соборна, 23, м.Бердичів, Житомирська область, 13301) про визнання протиправними та скасування рішень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складене 02 березня 2020 року.

Суддя Д.М. Гурін