Рішення № 87952753, 02.03.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2020
Номер справи
160/11535/19
Номер документу
87952753
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2020 року Справа № 160/11535/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 18.11.2019 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, які виразились у відмові у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків середньомісячної (чинної) заробітної плати на підставі листа прокуратури Дніпропетровської області про розмір заробітної плати від 22.05.2018 № 19-120вих-18 відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ);

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити з 25.05.2018 (дата звернення з заявою про перерахунок) перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними законом України від 05.10.1995 № 358/95 ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ) з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати згідно листа прокуратури Дніпропетровської області про розмір заробітної плати від 22.05.2018 року № 19-120вих-18 року про розмір заробітної плати на посаді старшого слідчого першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Дніпропетровської області, яким присвоєно класний чин радник юстиції і які мають вислугу понад 10 років - тобто, на посаді, з якої останній був звільнений у зв`язку з виходом на пенсію з наступних складових: посадовий оклад, надбавка за класний чин (радник юстиції), надбавка за вислугу років в процентах, надбавка за виконання особливо важливої роботи, щомісячна премія, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, без обмежень її максимального розміру.

2. Ухвалою суду від 22.11.2019:

- клопотання ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду задоволено;

- визнано поважними причини пропуску строку звернення та поновлено строк звернення до адміністративного суду ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії;

- прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/11535/19;

- відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву;

- від відповідача витребувано засвідчені копії усієї пенсійної справи ОСОБА_1 (у тому числі заяви позивача та відповіді на них).

3. 13.12.2019 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказами його направлення позивачу та матеріали витребуваної пенсійної справи.

4. 16.12.2019 надійшло клопотання, в якому позивач просить суд залучити до матеріалів справи рішення Конституційного суду України.

5. 24.12.2019 від відповідача надійшли додаткові пояснення з доказами їх направлення позивачу.

6. 27.12.2019 засобами поштового зв`язку від позивача надійшла відповідь на відзив з додатками та доказом направлення відповідачу.

щодо строків розгляду справи

7. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.

8. У рішенні ЕСПЛ у справі «Сомор`яй проти Угорщини» (заява № 60934/13) відзначає, що пенсійні спори потребувають особливої ретельності.

9. Справа є важливою для позивача та вимагала особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

10. Позивач є пенсіонером органів прокуратури з 2016 року, та отримує пенсію за вислугою років, призначену на підставі постанови Новомосковського міськрайонного суду від 19.10.2016 у справі № 183/5060/16.

11. Позивачу було перераховано призначену пенсію у розмірі 90% від місячного заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати працюючого на посаді старшого слідчого першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Дніпропетровської області згідно із статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі постанови Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 28.04.2017 у справі № 183/1552/17.

12. Пенсія за вислугою років перерахована судом на підставі положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, частина перша якої встановлювала, що «прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку».

13. 27.09.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з письмовою заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років, до якої додав документи, підтверджуючі право на відповідний перерахунок, а саме листа-інформації прокуратури Дніпропетровської області від 22.05.2018 року за № 19-120вих-18.

14. Листом від 07.10.2019 Новомосковського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного Управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області відмовлено у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років, в зв`язку з тим, що відповідно до пункту 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 було скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та з 01.06.2015 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не перераховуються.

15. Позивач вважає вказані дії, тобто відмову відповідача перерахувати пенсію протиправними.

16. Законодавством, на підставі якого позивачу призначена та перерахована пенсія за вислугою років, було встановлено право осіб, яким органами Пенсійного Фонду України призначена пенсія згідно Закону України «Про прокуратуру», на її перерахунок.

17. У спірних правовідносинах не можуть бути застосовані положення Закону, які призводять до звуження існуючих прав і свобод.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

18. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугою років.

19. Станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії за вислугу років положення частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ втратили чинність.

20. Натомість, у чинному Законі України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII пенсійне забезпечення прокурорів врегульовано частинами 13, 20 статті 86 таким чином: «Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

21. Між тим, урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.

22. Таким чином, оскільки на час виникнення спірних правовідносин не прийнято і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, вимоги позивача про визнання дій та рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку вже призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років є безпідставними і задоволенню не підлягають.

23. Оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не має підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачеві на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

24. 01.09.2016 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Новомосковського об`єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (а.с.62).

25. До заяви було надано: трудову книжку, копію паспорта, військовий квиток, довідку з місця навчання.

26. Заяву та документи прийнято 01.09.2016 і зареєстровано під № 275 (а.с.63).

27. 09.09.2016 ОСОБА_2 звернувся з адміністративним позовом до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Новомосковського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови в призначенні позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ;

- зобов`язати відповідача призначити позивачу з 01 вересня 2016 року та виплачувати у подальшому пенсію за вислугу років згідно зі статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ.

28. Постановою суду від 19.10.2016 у справі № 183/5060/16 адміністративний позов ОСОБА_1 до Новомосковського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинення дій задоволено повністю, суд:

- визнав неправомірними дії Новомосковського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ;

- зобов`язав Новомосковське об`єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно зі статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ з 01 вересня 2016 року;

- стягнув з державного бюджету на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 551,20 грн.

29. Розпорядженням від 10.11.2016 № 556600 позивачу перераховано пенсію, вид пенсії – за віком, шифр пенсії – 101, дата перерахунку – 01.09.2016 попереднього 01.01.2015, вид перерахунку – облік справи, призначеної в минулих роках (а.с.53).

30. 31.03.2017 ОСОБА_2 звернувся з адміністративним позовом до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Новомосковського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків середньомісячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Дніпропетровської області про розмір заробітної плати від 01 вересня 2016 року № 18-12вих16 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05 жовтня 1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ);

- зобов`язати Новомосковське об`єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити позивачу з 28 грудня 2016 року (дата звернення) перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними законом України від 05 жовтня 1995 року № 358/95 ВР, у редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ) з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати згідно довідки Прокуратури Дніпропетровської області від 01 вересня 2016 року № 18-12вих16 та виплачувати в подальшому пенсію у такому розмірі.

31. Постановою суду від 28.04.2017 у справі № 183/1552/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до Новомосковського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинення дій задоволено повністю, суд:

- визнав протиправними дії Новомосковського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків середньомісячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області про розмір заробітної плати від 01 вересня 2016 року № 18-12вих16 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05 жовтня 1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ);

- зобов`язано Новомосковське об`єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 з 28 грудня 2016 року перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними законом України від 05 жовтня 1995 року № 358/95 ВР, у редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ) з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати згідно довідки прокуратури Дніпропетровської області від 01 вересня 2016 року № 18-12вих16 та виплачувати в подальшому пенсію у такому розмірі до внесення змін в законодавство;

- стягнув з державного бюджету на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 640 грн.

32. Листом від 22.05.2018 за № 19-120вих-18 прокуратура Дніпропетровської області на інформаційні запити позивача, що надійшли до прокуратури області 16.05.2018 та 18.05.2018, повідомила про наступне (а.с.16-17):

- згідно зі штатним розписом апарату регіональної прокуратури у грудні 2017 на посадах старших слідчих першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури області перебувало 2 старших слідчих, яким присвоєно класний чин радник юстиції і мають вислугу понад 10 років;

- загальна сума заробітної плати одного старшого слідчого у грудні 2017 склала – 47 162,49 грн, у тому числі оклад 5 780 грн, надбавка за класний чин 2 200 грн, надбавка за вислугу років 20% -1 445 грн, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи 70% - 6 597,50 грн, премія нарахована у розмірі 173,89% від місячного фонду заробітної плати – 29 942,99 грн, надбавка за службу на посадах старшого слідчого першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури області 15% - 1 197 грн;

- загальна сума заробітної плати іншого старшого слідчого у грудні 2017 склала – 102 297,26 грн, у тому числі оклад 2 865 грн, надбавка за класний чин 1 100 грн, надбавка за вислугу років 20% - 573 грн, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи 70% - 3 176,60 грн, премія нарахована у розмірі 173,89% від місячного фонду заробітної плати – 14 449,13 грн, надбавка за службу на посадах старшого слідчого першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури області 15% - 594,75 грн, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення у розмірі 30 085,38 грн кожна та нараховані відпускні – 19 368,02 грн;

- станом на 30.04.2018 згідно зі штатним розписом апарату регіональної прокуратури на посаді старшого слідчого першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури області перебував 1 старший слідчий, якому присвоєно класний чин радник юстиції і має вислугу понад 10 років, загальна сума заробітної плати якого склала – 23 096,38 грн, у тому числі оклад 5 126,84 грн, надбавка за класний чин 1 968,42 грн, надбавка за вислугу років 20% - 1 025,37 грн, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи 70% - 5 684,44 грн, премія нарахована у розмірі 55% від місячного фонду заробітної плати – 8 178,15 грн, надбавка за службу на посадах старшого слідчого першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури області 15% - 1 064,29 грн.

33. 25.05.2018 позивач звернувся до Новомосковського сервісного центра управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій зазначено, зокрема (а.с.20-21):

- в травні 2018 року отримав з прокуратури Дніпропетровської області інформацію № 19-120вих-18 від 22.05.2018 року про розмір заробітної плати на посаді старшого слідчого першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури області, яким присвоєно класний чин радник юстиції і які мають вислугу понад 10 років - тобто, на посаді, з якої я був звільнений в зв`язку з виходом на пенсію;

- у зв`язку з викладеним прошу здійснити перерахунок пенсії виходячи із розміру заробітної плати старшого слідчого першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури області за грудень 2017 року, з врахуванням таких складових заробітної плати: оклад, надбавка за класний чин радника юстиції, надбавка за вислугу років 20%, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премія у розмірі 173,89% від місячного фонду заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, надбавка за службу на посадах старшого слідчого першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури області.

34. Листом від 31.05.2018 № Л837118 Новомосковський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на заяву позивача від 25.05.2018, стосовно перерахунку пенсії призначеної згідно Закону України «Про прокуратуру», повідомив наступне (а.с.22):

- згідно постанови Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області по справі № 183/1552/17 (№ 2-а/183/120/17) від 28.04.2017 та ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду № 183/1552/17 (№ 2-а/183/120/17) від 24.07.2017, Вам було проведено перерахунок пенсії з 28.12.2016 з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Дніпропетровської області від 01.09.2016 № 18-12вих16, отже рішення суду виконані;

- відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та деяких інших законів. З 01.06.2015 пенсії призначені у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» не перераховуються;

- таким чином, провести перерахунок пенсії згідно Вашої заяви від 25.05.2018 та листа від 22.05.2018 № 19-120вих-18 прокуратури Дніпропетровської області, немає законних підстав.

35. 20.08.2019 ОСОБА_1 звернувся до Новомосковського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) з заявою про перерахунок пенсії з підстав працевлаштування (а.с.134).

36. Позивачу здійснено перерахунок пенсії (дата – час розрахунку 04.09.2019 16:47), шифр та вид пенсії – 218, пенсія за вислугу років; вид перерахунку – факт працевлаштування/звільнення; особливості – призначення за рішенням суду. Пенсію призначено згідно з Законом України щомісячно з 19.08.2019 по 30.11.2019 у розмірі 9 878,21 грн, з 01.12.2019 у розмірі 9 878,21 грн (а.с.133).

37. 26.09.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії виходячи із розміру заробітної плати старшого слідчого першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури області, з врахуванням таких складових заробітної плати: оклад, надбавка за класний чин радника юстиції, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премія у процентному розмірі від місячного фонду заробітної плати, матеріальна, допомога на вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, надбавка за службу на посадах старшого слідчого першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури області. Інформація прокуратури Дніпропетровської області № 19-120вих-18 від 22.05.2018 знаходиться у пенсійній справі (а.с.18).

38. Листом від 07.10.2019 № 7226/Л-09 Новомосковський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управлінні обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за результатами розгляду звернення позивача від 26.09.2019 з питання перерахунку Вашої пенсії призначеної згідно Закону України «Про прокуратуру», повідомив наступне (а.с.19):

- відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та деяких інших законів. З 01.06.2015 пенсії призначені у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» не перераховуються;

- таким чином, провести перерахунок пенсії згідно Вашої заяви від 26.09.2019 та листа від 22.05.2018 №19-120вих-18 прокуратури Дніпропетровської області, немає законних підстав.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

39. Із набранням чинності Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

40. До скасування вищевказаних норм, стаття 50-1 Закону № 1789-XII передбачала, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

41. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

42. Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII, внесені зміни до Законів № 1697-VII та № 1789-XII, визначивши, що з 01.01.2015 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України (частина вісімнадцята статті 50-1 та частина двадцята статті 86 відповідно).

43. Пунктом 2.3 рішення Конституційного Суду України у справі за конституційними скаргами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019, справа № 3-209/2018(2413/18, 2807/19), визначено, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

44. Частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

45. Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019

1) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

2) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

3) установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

4) рішення Конституційного Суду України є обов`язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

46. Суд погоджується із доводами позивача щодо порушення його права на перерахунок пенсії, оскільки звуження існуючих прав осіб не допускається.

47. Відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії згідно заяви, яка подана 25.05.2018, відповідач зазначив, що з 01.06.2015 пенсії призначені у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» не перераховуються.

48. Відмова у праві на перерахунок пенсії є обмеженням, що суперечить закону.

49. Суд зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

50. Постановою від 28.04.2017 у справі № 183/1552/17 встановлено, зокрема:

- листом від 06.01.2017 року № 474/02/15 позивача повідомлено, що згідно з постановою Новомосковського міськрайонного суду, справа № 183/5060/16 (2-а/183/169/16) від 19.10.2016 призначено пенсію за вислугу років, згідно статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014, з 01.09.2016. Розмір пенсії з 01.09.2016 складає – 6 585,47 грн. (10 975,79 грн. х 60%, де 10 975,79 грн заробітна плата для обчислення пенсії). Згідно з пунктом 2 статті 86 Закону України № 1697- VІІ від 14.10.2014 із змінами, внесеними Законом України № 76-VІІІ від 28.12.2014, пенсія працівникам прокуратури призначається в розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати. Таким чином, пенсію призначено та обчислено згідно норм чинного законодавства і перераховувати пенсію в розмірі 90% заробітку, законних підстав немає;

- відмова Новомосковського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області є неправомірною та такою, що суттєво порушує законні права і інтереси позивача з наступних підстав;

- як визнано сторонами, позивач працював в органах прокуратури Дніпропетровської області з 15.09.1999. Під час роботи позивача, до статті 51-1 Закону України «Про прокуратуру» було внесено зміни (в редакції від 26.07.2001), якими було передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку;

- у подальшому, з 01.01.2011 до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» було внесено зміни та прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» № 4697-VII від 14.10.2014 та Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII, що набув чинності з 01.01.2015, за нормами якої прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше, зокрема, з 01.10.2015 по 30.09.2016 - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів та слідчих прокуратури не менше 12 років 6 місяців;

- внесеними змінами у статті 86 нового Закону України «Про прокуратуру» та Законом № 76-VIII від 28.12.2014 встановлено новий порядок призначення та визначення розміру пенсії за вислугу років прокурорам та слідчим, яким значно погіршено умови пенсійного забезпечення та суттєво порушено законодавчо визначені до цього гарантії пенсійного забезпечення для прокурорсько-слідчих працівників, а саме збільшено стаж роботи, що дає право на пенсію за вислугу років та зменшено розмір відсотків призначеної пенсії від суми їхньої заробітної плати;

- щодо дії закону у часі необхідно зазначити, що у висновках Верховного Суду України про правильне застосування положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ вказано, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод;

- внесенням змін до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 Законом України від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII та припинення призначення пенсій за вислугу років Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ, у порушення статті 22 Конституції України, суттєво звужено зміст та обсяг соціальних гарантій працівників прокуратури, а саме: гарантоване Конституцією право на пенсійне забезпечення при наявності 20 років вислуги; зменшено відсотки розміру пенсії від розміру заробітної плати, порядку її розрахунку та скасовано право прокурора на пенсійне забезпечення за вислугу років;

- положення статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ є чинними і дають право працівникам прокуратури України, за наявності на день звернення - з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року вислуги років не менше 22 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців звертатися до органів Пенсійного фонду України про призначення відповідної пенсії за вислугу років;

- відповідач, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії за вислугу років в розмірі 90% заробітку, враховуючи стаж роботи позивача, який становить 22 роки 6 місяців і 1 день, всупереч вимогам Конституції України поширює дію Закону № 213-VІІ на новий Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ, який набрав чинності 15 липня 2015 року, не зважаючи на те, що прямої вказівки в означеному законі щодо можливості зворотної дії в часі не передбачено;

- крім цього, Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ, в частині регулювання питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури України є спеціальним законом, та на сьогоднішній день повинен застосовуватися органами Пенсійного фонду України при призначенні пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 цього Закону, за наявності відповідного загального та спеціального стажу і введений в дію після прийнятого Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII.

51. Отже, питання щодо права позивача на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними законом України від 05.10.1995 № 358/95 ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ) з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати вирішено постановою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 28.04.2017 у справі № 183/1552/17, що вбачається із способу захисту порушеного права, обраного судом у вказаній справі.

52. Постанова суду від 28.04.2017 у справі № 183/1552/17 набрала законної сили 25.05.2017, згідно даних з Єдиного державного реєстру судових рішень.

53. Таким чином, відповідач мав також провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі заяви позивача від 25.05.2018 та листа прокуратура Дніпропетровської області від 22.05.2018 за № 19-120вих-18.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

54. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

55. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

56. Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

57. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки право на перерахунок пенсії визнано судом при розгляді справи № 183/1552/17, яке є обов`язковим для виконання, отже суд в цій справі має додержуватись принципу правової визначеності.

58. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

59. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

60. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, які виразились у відмові у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків середньомісячної (чинної) заробітної плати ОСОБА_1 на підставі листа прокуратури Дніпропетровської області про розмір заробітної плати від 22.05.2018 № 19-120вих-18 відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ);

61. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 з 25.05.2018 перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними законом України від 05.10.1995 № 358/95 ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ) з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати згідно листа прокуратури Дніпропетровської області про розмір заробітної плати від 22.05.2018 року № 19-120вих-18 року про розмір заробітної плати на посаді старшого слідчого першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Дніпропетровської області, яким присвоєно класний чин радник юстиції і які мають вислугу понад 10 років - тобто, на посаді, з якої останній був звільнений у зв`язку з виходом на пенсію з наступних складових: посадовий оклад, надбавка за класний чин (радник юстиції), надбавка за вислугу років в процентах, надбавка за виконання особливо важливої роботи, щомісячна премія, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, без обмежень її максимального розміру.

62. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.

63. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

64. Повне рішення складено 02.03.2020.

Суддя І.О. Верба