
Справа № 310/8421/18
2/310/152/20
РІШЕННЯ
Іменем України
28 лютого 2020 року м.Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого – судді Мариніна О.В.
за участі секретаря судового засідання Бевз О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 310/8421/18 за позовною заявою ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Бердянське підприємство теплових мереж» про захист прав споживача, про списання заборгованості, зобов`язання провести перерахунок,
В с т а н о в и в:
ОСОБА_1 через свого представника – адвоката Амельченко Д.Д. звернулася з позовом до Приватного акціонерного товариства «Бердянське підприємство теплових мереж» про захист прав споживача, про списання заборгованості, зобов`язання провести перерахунок. Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона є власником квартири АДРЕСА_1 . З 2014 року ОСОБА_1 не отримує послуг з центрального теплопостачання, оскільки самостійно демонтувала батареї у зв`язку з тим, що послуги надавалися відповідачем нерегулярно з порушенням температурного режиму, а дозвіл на відключення від мережі централізованого опалення їй не надано. Послуг відповідача вона не потребує, самостійно здійснює опалення квартири за допомогою електричних конвекторів, проте відповідач продовжує нараховувати їй заборгованість за теплопостачання з 01.02.2014 року у зв`язку з чим згідно довідки № 275 від 18.09.2018 року ОСОБА_1 має заборгованість на суму 28153,69 грн. Враховуючи, що позивач належним чином не отримує послуги від відповідача у зв`язку з відсутністю батарей, внаслідок чого температурний режим не відповідає встановленим нормам просить про списання заборгованості та зобов`язання відповідача провести перерахунок.
Представник відповідача (за довіреністю) Дігтяренко В.С. надіслав відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав, обґрунтовуючи тим, що 10.08.2010 року між Позивачем та Відповідачем було укладено Договір № 200063 про надання послуги з централізованого опалення. Просив відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що відключення споживачів від мереж централізованого теплопостачання можливо лише за умови отримання попереднього дозволу постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної рішенням органу місцевого самоврядування або місцевого органу виконавчої влади для розгляду питань щодо відключення споживачів, тому посилання на відсутність приладів централізованого опалення як на підставу для здійснення перерахунку та списання нарахувань за послугу з централізованого опалення є необґрунтованим. Зрізання елементів опалення у позивача відбулось з порушенням встановленої процедури відключення та без отримання технічних умов на відключення. Самовільне, з порушенням визначеного для встановленого порядку відключення, споживачем своєї квартири від мережі централізованого теплопостачання не є підставою для звільнення його від оплати наданих послуг.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідач у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, просив відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши надані в силу ст. 81 ЦПК України докази в їх сукупності, дійшов до наступного висновку.
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 .
10.08.2010 року між Позивачем та Відповідачем було укладено Договір № 200063 про надання послуги з централізованого опалення.
09.04.2012 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про розірвання договору, на що отримала відмову.
У серпні 2014 року ОСОБА_1 самочинно демонтувала батареї, що підтверджується постановою № 577 від 12.11.2014 року якою ОСОБА_1 визнано винною у самовільному відключенні від системи центрального опалення шляхом зрізання батарей опалення. Дозвільні документи на проведення даних робіт були відсутні, у зв`язку з чим її притягнуто до відповідальності за ст. 150 КУпАП (а.с. 63).
Рішенням 09.02.2017 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до ПАТ «БПТМ» про розірвання договору відмовлено (рішення вступило в законну силу 25.04.2017 року), а.с. 22-27.
ОСОБА_1 зверталась до Відповідача з заявою про відключення від мереж централізованого опалення, проте протоколом засідання постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань по відключенню споживачів від системи централізованого опалення №5 від 21.09.2012 року відмовлено у видачі дозволу ОСОБА_1 на відключення від централізованого опалення (а.с. 38-40).
Оплату послуг за теплопостачання ОСОБА_1 не здійснює, у зв`язку з чим згідно довідки № 275 від 18.09.2018 року за розрахунком відповідача ОСОБА_1 має заборгованість на суму 28153,69 грн. (а.с. 13).
Відповідно до статті 6 Закону України «Про теплопостачання» державна політика у сфері теплопостачання базується на принципах, зокрема, державного управління і регулювання відносин у сфері теплопостачання; оптимального поєднання систем централізованого, помірно-централізованого, децентралізованого та автономного теплопостачання відповідно до затверджених місцевими органами виконавчої влади схем теплопостачання з періодом перегляду п`ять років.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про теплопостачання» споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Положеннями ст. 25 цього Закону, теплогенеруюча, Теплотранспортна та теплопостачальна організації мають право, в тому числі, обмежувати або припиняти постачання теплової енергії споживачам після письмового попередження, надісланого не пізніше ніж за три робочі дні, в разі заборгованості за спожиту теплову енергію в порядку, встановленому законодавством; обмежувати або припиняти постачання теплової енергії споживачам у разі виникнення обставин непереборної сили, передбачених у договорі.
Відповідності до пункту 25 Правил самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відповідно до пунктів 25, 26, 30 пункту 3 Правил № 630 відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку (п. 2.1 наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169 «Про затвердження змін до наказу Мінбуду України від 22 листопада 2005 року № 4).
При цьому обов`язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання (п. 2.2 наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169 «Про затвердження змін до наказу Мінбуду України від 22 листопада 2005 року № 4).
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджених наказом Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 установлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
Крім того, відповідно до статті 1 Закону України «Про теплопостачання» місцева (розподільча) теплова мережа - сукупність енергетичних установок, обладнання і трубопроводів, яка забезпечує транспортування теплоносія від джерела теплової енергії, центрального теплового пункту або магістральної теплової мережі до теплового вводу споживача.
Згідно з пунктом 22 Правил № 630 точками розподілу у багатоквартирному будинку, в яких здійснюється передача послуги централізованого опалення від виконавця споживачеві є відгалуження від стояків у межах квартири.
На виконання вимог пункту 25 Правил, наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства Українивід22 листопада 2005 року №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2005 року №1478/11758, затверджено Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання(далі - Порядок).
Згідно з пунктом 1.2 Порядку для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.
Відповідно до пункту 2.1 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків)від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення.
Після вивчення наданих власником (власниками) документів, Комісія у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
Отже, відключення від мереж централізованого теплопостачання допускається лише з дотриманням наступних умов: наявності технічної можливості такого відключення; дотримання державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення; звернення власника (власників) будинку до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП із зазначенням причини відключення(додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення, підтримане всіма власниками приміщень).
Так, за положеннями частини першої статті 13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
Відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Підведення централізованого опалення до стояка в межах квартири свідчить про виконання послуг теплопостачальною організацією, виконання своїх зобов`язання щодо надання послуг централізованого опалення, що тягне за собою наявність у споживача обов`язку оплатити надані послуги.
Таким чином, єдиною підставою для видачі виконавцями послуг з централізованого опалення (теплопостачальними організаціями) технічних умов для відокремлення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, є прийняте Комісією рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, що в свою чергу, оформлюється протоколом та подається заявником до виконавця послуг з централізованого опалення (теплопостачальної організації) у формі витягу з протоколу.
Будь-яких інших підстав для видачі виконавцями послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води (підігріву води) заявникам технічних умов на відключення від систем ЦО та ГВП чинний Порядок не передбачає.
Таким чином, за відсутності виконання даних умов на надання споживачем відповідного рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади, щодо відключення від мереж централізованого опалення - таке відключення підприємством-виконавцем послуг з централізованого опалення (теплопостачальної організації) не лише не передбачено, але і прямо заборонено законом.
Згідно пункту 23 «Правил надання послуг з централізованого опалення…» за несвоєчасну оплату послуг споживач сплачує пеню в установлених законом та договором розмірах. У разі перерви в наданні послуг, ненадання або надання їх не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних і якісних показників від нормативних, виконавець проводить перерахунок розміру плати за фактично надані послуги в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та виплачує споживачеві компенсацію за перевищення встановлених строків проведення аварійно-відбудовних робіт відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Пунктом 33 «Правил надання послуг з централізованого опалення…» визначено, що у разі неналежного надання або ненадання послуг виконавцем споживач повідомляє про це виконавця в усній формі за допомогою телефонного зв`язку чи у письмовій формі за адресами, що зазначені в договорі. У повідомленні зазначається прізвище, ім`я та по батькові, точна адреса проживання споживача, а також найменування виду неналежно наданої або ненаданої послуги. Повідомлення споживача незалежно від його форми (усна або письмова) обов`язково реєструється представником виконавця у журналі реєстрації заявок споживачів. Представник виконавця зобов`язаний повідомити споживачеві відомості про особу, яка прийняла повідомлення (прізвище, ім`я та по батькові), реєстраційний номер повідомлення та час його прийняття. Представник виконавця, якому не відомі причини неналежного надання або ненадання послуг, зобов`язаний узгодити з виконавцем точний час та дату встановлення факту ненадання послуг, надання їх не у повному обсязі або перевірки кількісних та/або якісних показників надання послуг. У разі необхідності проведення такої перевірки у приміщенні споживача представник виконавця повинен з`явитися до споживача не пізніше визначеного у договорі строку (пункт 35).
Відповідно до пунктів 37 та 38 «Правил надання послуг з централізованого опалення…» за результатами перевірки складається акт-претензія про неналежне надання або ненадання послуг (далі акт-претензія), який підписується споживачем та представником виконавця згідно з додатком 2. Акт-претензія складається у двох примірниках по одному для споживача та виконавця . У разі неприбуття представника виконавця в установлений договором строк для проведення перевірки кількісних та/або якісних показників або необґрунтованої відмови від підписання акта - претензії такий акт вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два споживачі.
Позивач, посилаючись на незабезпечення нормативної температури у її квартирі з боку Відповідача, не надала належних та допустимих доказів, що підтверджують ненадання або надання неналежної якості послуги з централізованого опалення.
Крім того, ПрАТ «БПТМ» забезпечується відпуск теплової енергії на потреби опалення в багатоквартирний будинок і в тому числі до квартири ОСОБА_1 , а не отримання чи отримання теплової енергії неналежного об`єму, внаслідок самовільного відключення від послуг теплопостачання, не звільняє від оплати за послуги теплопостачання та не підставою для проведення перерахунку, оскільки припинення споживання теплової енергії на опалення приміщень квартири у багатоповерховому будинку, відповідно і припинення відповідних нарахувань, можливе виключно шляхом відключення від мереж центрального опалення в установленому нормативними документами порядку.
Аналогічна позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 31 січня 2020 року справа № 490/12476/16-ц провадження № 61-29754св18.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, при цьому відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір слід віднести на рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 258-259, 263-265 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Бердянське підприємство теплових мереж» про захист прав споживача, про списання заборгованості, зобов`язання провести перерахунок - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Бердянський міськрайонний суд Запорізької області шляхом подачі в 30-денний строк апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Бердянського міськрайонного суду
Запорізької області О. В. Маринін