
Справа № 265/8845/19
Провадження № 2/265/585/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
02 березня 2020 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді - Козлова Д. О.,
при секретарі - Азаровій А. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу № 265/8845/19 за позовом Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся із вказаним позовом, обґрунтовуючи його тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в департаменті соціального захисту населення Маріупольської міської ради, як отримувач щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Так 4 вересня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до уповноваженого управління з питання подовження виплати щомісячної адресної допомоги на наступний шестимісячний термін, внаслідок чого останньому було призначено таку допомогу з 04.09.2017 по 03.03.2018 в розмірі 884 грн. щомісячно, як для непрацездатної особо (дитини). Однак в період отримання допомоги ОСОБА_3 виповнилось 18 років, що в свою чергу призвело до зміни категорії працездатності та зміни розміру допомоги, яка повинна була виплачуватись з місяця наступного за місяцем досягнення повноліття. Тобто така допомога мала бути сплачена з 01.11.2017 (досягнення повноліття відповідачем 06.10.2017) по ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 442 грн. щомісячно. Таким чином за цей період ОСОБА_1 надмірно виплачені кошти в розмірі 1982,91 грн. На підставі викладеного просила суд стягнути з ОСОБА_4 суму надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 1982,91 грн., та витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 1921 грн.
У судове засідання представник позивача, яка діє на підставі довіреності, ОСОБА_5 , не з`явилась, надавши суду заяву, в якій заявлені позовні вимоги повністю підтримала та просила задовольнити позов, не заперечуючи проти ухвалення заочного рішення.
Відповідач, ОСОБА_1 , в судове засідання за невідомих суду причин не з`явився повторно, будучи про час та місце розгляду справи повідомленим належним чином.
За ч. 4 ст. 223 ЦПК суд ухвалив заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає заявлені позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що на підставі рішення позивача від 13 вересня 2017 року ОСОБА_6 , як неповнолітній дитині, ІНФОРМАЦІЯ_2 , була призначена допомога внутрішньо переміщеним особам на проживання щомісячно по 884 грн. з 4 вересня 2017 року по 3 березня 2018 року (а. с. 8).
При цьому в заяві від 4 вересня 2017 року ОСОБА_1 вказував, що він неповнолітня дитина, ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи проінформованим про те, що зазначена ним в заяві інформація та додані до неї документи можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів (а. с. 9).
В той же час на підставі рішення позивача від 28 березня 2018 року ОСОБА_1 , як працездатній особі з 6 жовтня 2017 року, було проведено перерахунок допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання в межах терміну призначення з 4 вересня 2017 року по 3 березня 2018 року, а саме з 1 листопада 2017 року по 3 березня 2018 року в сумі по 442 грн. щомісячно (а. с. 8).
За рішенням позивача від 13 квітня 2018 року також було визначено ОСОБА_1 переплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат проживання за період з 1 листопада 2017 року по 3 березня 2018 року (а. с. 7).
Суд встановив, що на підставі переліченого ОСОБА_1 була надмірно сплачена сума допомоги переміщеним особам на проживання в розмірі 1982,91 грн. за період з 1 листопада 2017 року по 3 березня 2018 року, що підтверджується розрахунком (а. с. 6).
Згідно із п. 2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505 (далі - Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам), (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
За п. 5 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім`ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім`ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред`являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім`ї, які претендують на отримання грошової допомоги, зокрема, прізвище, ім`я та по батькові; число, місяць, рік народження.
Відповідно до п. 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (в тому числі діти) - 884 грн. на одну особу (члена сім`ї); а для працездатних осіб - 442 грн. на одну особу (члена сім`ї). Якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім`ї або інформацією, поданою компетентним органом.
Згідно із п. 11 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам» уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу.
При цьому суд зазначає, що за п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Натомість правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.
Тому законодавець пов`язує повернення надмірно отриманих коштів, наданих у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, саме з недобросовісністю набувача, яку згідно ст. 81 ЦПК має довести позивач.
Обов`язок щодо надання достовірної інформації при поданні заяви про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, покладено на отримувача такої допомоги.
Механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна виплата відбулась з вини отримувача такої допомоги тобто внаслідок його зловживань, зокрема, шляхом повідомлення недостовірних відомостей.
Аналогічна правова позиція була викладена у постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року по справі № 332/2805/18.
З огляду на викладене суд зазначає, що звертаючись із заявою від 4 вересня 2017 року неповнолітня дитина, ОСОБА_1 , вказував, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , додаючи до заяви свій паспорт та довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, якими підтверджується, що ОСОБА_1 дійсно народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто діючі добросовісно, він повідомив правдиві відомості, що від нього вимагалось при поданні заяви про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання.
До того ж судом було встановлено, що маючи такі відомості, представники позивача самі ухвалили рішення від 13 вересня 2017 року про призначення такої допомоги відповідачу, як неповнолітній дитині, також й за період з 1 листопада 2017 року по 3 березня 2018 року в сумі по 884 грн. щомісячно.
Таким чином, враховуючи відсутність умислу у ОСОБА_1 на навмисне неповідомлення представників органу соціального захисту про досягнення ним повноліття 6 жовтня 2017 року, про що представникам позивача було добре відомо ще при призначенні такої допомоги відповідачу 13 вересня 2017 року, тому виходячи із необхідності дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідача, вказане свідчить про відсутність підстав для примусового повернення отриманих ОСОБА_1 коштів у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 1 листопада 2017 року по 3 березня 2018 року в сумі 1982,91 грн., через що у задовленні наявного позову слід відмовити.
Керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 223, 259, 263-265, 280-282 ЦПК, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте відповідачем шляхом подачі письмової заяви протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом 20 (двадцяти) днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Повний текст рішення суду складено та підписано 2 березня 2020 року.
Позивач: Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, ЄДРПОУ 41336065, юридична адреса: м. Маріуполь, пр. Миру 70.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , який мешкає в АДРЕСА_1 .
Суддя