
Справа №345/60/20
Провадження № 2/345/275/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02.03.2020 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі головуючого-судді Онушканича В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін і без проведення судвого засідання справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Калуської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з вищенаведеним позовом. Свої вимоги мотивує тим, що 19.10.2017 року ОСОБА_1 зверталася до УСЗН Калуської міської ради за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, заповнивши Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 07.11.2017 року соціальну допомогу призначено на період з 01.10.2017р. по 31.03.2018р. Під час повторного звернення 27.04.2018 року ОСОБА_1 до УСЗН Калуської міської ради за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, спеціалістом І категорії сектору прийому громадян відділу соціальних допомог виявлено, що чоловіком заявниці ОСОБА_2 23.02.2018 року припинено реєстрацію, як безробітної особи. Даний факт є підставою для припинення призначеної допомоги малозабезпеченій сім`ї.
За результатами перевірки ОСОБА_1 з 01.03.2018 року припинено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, внаслідок чого надмірно виплачено кошти у розмірі 3287,56грн. за період з 01.03.2018 року по 31.03.2018 року.
Відповідачу було запропоновано добровільно повернути надмірно виплачені кошти до 11.06.2018 року. Станом на 16.12.2019 року, ОСОБА_1 самостійно повернуто на рахунок управління 400 грн.Належна до повернення на рахунок Управління соціального захисту населення Калуської міської ради сума державної допомоги у розмірі 2887,56 грн. - не повернута.Тому позивач змушений звернутися до суду та просить стягнути із ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї у розмірі 2887,56грн. за період з 01.03.2018 року по 31.03.2018 року, а також стягнути судові витрати.
Ухвалою Калуського міськрайонного суду від 17.01.2020 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі та копію позовної з додатками відповідач отримала 22.01.2020 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.25). Проте у строк, встановлений в ухвалі про відкриття провадження у справі, відповідачем не надано відзиву на позов без поважних причин, тобто своїм правом подати відзив на позовну заяву відповідач не скористалася, а тому суд вирішує спір за наявними матеріалами справи, відповідно до вимог ч. 8 ст. 178 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, доходить висновку, що позов слід задоволити, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 19.10.2017 року ОСОБА_1 зверталася до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, заповнюючи Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги (а.с.4-5) та Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 6-7).
Відповідно до поданих відповідачем документів та заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, рішенням УСЗН Калуської міської ради від 07.11.2017року ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї на період з 01.10.2017р. по 31.03.2018р. включно (а.с.8).
Відповідачу було відомо обов`язок повідомляти достовірні дані про майновий стан, що підтверджується її підписом на заявах про призначення усіх видів соціальної допомоги, де дослівно зазначено наступне: «… я усвідомлюю, що наведені мною відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Мене повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання мною соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, я зобов`язуюсь повідомити органи праці та соціального захисту населення. Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан моєї сім`ї мене попереджено» (а.с.4 зворот).
Матеріалами справи встановлено, що 23.02.2018року ОСОБА_2 був знятий з реєстрації як безробітний в Жидачівській районній філії Львівського обласного центру зайнятості згідно поданої заяви (а.с.11).
П.25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, передбачено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім`ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування
самостійно), дев`ятнадцятим - двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. N 198 - з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.
В результаті того, що відповідач не повідомила УСЗН Калуської міської ради про припинення її реєстрації, як безробітної особи, виникла переплата державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї у розмірі 3287,56 грн. за період з 01.03.2018р. по 31.03.2018р. (а.с.13,14).
Згідно із абз. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» встановлено, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до вимог пункту 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
Оскільки після відкриття провадження у справі відповідачем добровільно відшкодовано суму переплати державної допомоги (а.с. 27, 28), то рішення суду в частині стягнення з ОСОБА_1 на користь УСЗН Калуської міської ради надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї у розмірі 2887,56грн- не звертати до виконання.
У відповідності до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню понесені позивачем та документально підтверджені судові витрати. Водночас, оскільки відповідач після відкриття провадження у справі добровільно відшкодувала завдану шкоду, вказані дії суд розцінює, як визнання позову відповідачем.
Особливості розподілу витрат у разі визнання позову, закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду урегульовані нормами ст. 142 цього Кодексу. Зокрема, у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідному рішенні вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову (ч. 1 ст. 142 ЦПК України).
Враховуючи те, що позивачем при поданні позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 1921,00 грн. (а.с.1), а відповідачем фактично визнано позов до початку розгляду справи по суті, то згідно із ч. 1 ст. 142 ЦПК України розподіл судових витрат необхідно здійснити таким чином: позивачу з державного бюджету повернути 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, що становить 960,50 грн., та стягнути з відповідача на користь позивача 50 відсотків судового збору, сплаченого при зверненні з позовом до суду, що становить 960,50 грн.
На підставі викладеного та відповідно до ст.1166 ЦК України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, керуючись ст.ст. 141, 259, 263-265, 274 ЦПК України, -
у х в а л и в:
Позов задоволити.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської радинадміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї у розмірі 2887,56 грн. за період з 01.03.2018 року по 31.03.2018 року.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради 960,50 грн. судового збору на рахунок НОМЕР_2, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03193318.
Зобов`язати Калуське управління Державної казначейської служби України Івано-Франківської області (77301, м.Калуш, вул.Січинського, 1) повернути Управлінню соціального захисту населення Калуської міської ради (рахунок НОМЕР_2 , МФО 820172, код ЄДРПОУ 03193318) суму судового збору у розмірі 960,50 грн., сплачену згідно платіжного документа №37824037 від 17.12.2019 року.
Рішення суду в частині стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської радинадміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї у розмірі 2887,56 грн.- не звертати до виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення складено 02.03.2020 року.
Суддя