
Копія
Справа № 560/4354/19
РІШЕННЯ
іменем України
02 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лісовогринівецької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лісовогринівецької сільської ради, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,075 га по АДРЕСА_1 , із земель запасу Лісовогинівецької сільської ради в межах населеного пункту с. Лісові Гринівці , з метою передачі у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що викладена у протокольному рішенні п`ятдесят першої сесії Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району від 21 серпня 2019 року;
- зобов`язати Лісовогринівецьку сільську раду Хмельницького району повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження вказаного проекту землеустрою і прийняти рішення сесії сільської ради у відповідності до вимог ст. 118 ЗК України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням 28-ї сесії Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району п`ятого скликання від 25 лютого 2009 року № 161 позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,075 га по АДРЕСА_1 с. Лісові Гринівці із земель запасу Лісовогинівецької сільської ради в межах населеного пункту с. Лісові Гринівці, з метою передачі у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. У пункті 2 вказаного рішення було зазначено, що розроблений проект відведення подати на розгляд сесії Лісовогринівецької сільської ради для прийняття рішення про передачу земельної ділянки. На підставі прийнятого рішення сільської ради та на його виконання позивач замовила в ліцензованій землевпорядній організації ПП «Діоріт Плюс 1» Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 . Зазначений проект землеустрою був виготовлений в 2017 році. Даний проект землеустрою був погоджений відділом архітектури та землеустрою виконавчого комітету Лісовогринівецької сільської ради. Сформована на підставі вказаного проекту землеустрою земельна ділянка з кадастровим номером 6825083600:01:001:1334 була зареєстрована у Державному земельному кадастрі за рішенням державного кадастрового реєстратора 07.11.2017. В подальшому проект землеустрою був переданий для затвердження до Лісовогринівецької сільської ради. Проте Лісовогринівецька сільська рада впродовж 2018-2019 років неодноразово розглядала заяву позивача про затвердження вказаного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність і жодного разу не прийняла позитивного рішення про затвердження зазначеного проекту без повідомлення причин відмови у його затвердженні. В останнє заява позивача розглядалася спочатку постійною депутатською комісією з питань земельних відносин, природних ресурсів та екології виконкому сільської ради 30 липня 2019 року. У членів даної депутатської комісії не виникло жодних претензій до розробленого проекту землеустрою і питання було вкотре передано на розгляд сесії Лісовогринівецької сільської ради. Протокольним рішенням п`ятдесят першої сесії Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району від 21 серпня 2019 року проект землеустрою черговий раз затверджений не був. Разом з тим жодних законних підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою, які визначені у ст. 118 Земельного Кодексу України, відповідачем при прийнятті рішення наведено не було, що свідчить про незаконність та упередженість відповідача під час розгляду заяви позивача.
Ухвалою суду від 28.12.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
23.01.2020 судом отримано заперечення на позов, згідно якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що проект рішення, за заявою гр. ОСОБА_1 , був винесений на розгляд земельної комісії Лісовогринівецької сільської ради та згодом на 51 чергову сесію Лісовогринівецької сільської ради першого скликання. За результатами поіменного голосування Рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу земельної ділянки у приватну власність» не набрало необхідної кількості голосів, а тому є таким що не вступило в законну силу.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності та взаємозв`язку, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що рішенням 28-ї сесії Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району п`ятого скликання від 25 лютого 2009 року № 161 ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,075 га по АДРЕСА_1 із земель запасу Лісовогинівецької сільської ради в межах населеного пункту с. Лісові Гринівці, з метою передачі у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. У пункті 2 рішення зазначено, що розроблений проект відведення подати на розгляд сесії Лісовогринівецької сільської ради для прийняття рішення про передачу земельної ділянки.
На підставі вказаного рішення сільської ради та на його виконання позивач замовила та виготовила в ліцензованій землевпорядній організації ПП «Діоріт Плюс 1» Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 .
Проект землеустрою погоджено відділом архітектури та землеустрою виконавчого комітету Лісовогринівецької сільської ради, що підтверджується Висновком про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки № 754 від 23.06.2017 року.
Також, Висновком державної експертизи землевпорядної документації від 13.10.2017 №18949/82-17 зазначений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 був визнаний таким, що відповідає вимогам земельного законодавства України і прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам. Зауваження та пропозиції до проекту в державного експерта відсутні.
Сформована на підставі вказаного проекту землеустрою земельна ділянка з кадастровим номером 6825083600:01:001:1334 була зареєстрована у Державному земельному кадастрі за рішенням державного кадастрового реєстратора 07.11.2017, що підтверджується наданою до суду позивачем копією витягу з державного земельного кадастру від 07.11.2017.
Позивач неодноразово зверталася до відповідача із заявами про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,075 га по АДРЕСА_1 , із земель запасу Лісовогинівецької сільської ради в межах населеного пункту с. Лісові Гринівці, з метою передачі у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Проте, Лісовогинівецькою сільською радою проект рішення "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу земельної ділянки у приватну власність гр. ОСОБА_1 " неодноразово відхилявся, у зв`язку з не набранням необхідних більшості голосів депутатів.
06.06.2019 позивач повторно звернувся до Лісовогринівецької сільської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,075 га по АДРЕСА_1 , із земель запасу Лісовогинівецької сільської ради в межах населеного пункту с. Лісові Гринівці, з метою передачі у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Протокольним рішенням п`ятдесят першої сесії Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району від 21 серпня 2019 року проект землеустрою затверджений не був, оскільки за результатами поіменного голосування Рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу земельної ділянки у приватну власність» не набрало необхідної кількості голосів.
Позивач, вважаючи, що рішенням відповідача порушені його права та законні інтереси, звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Як стверджує позивач, бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду її заяви протягом строку, встановленого ст. 118 Земельного кодексу України, та у спосіб, передбачений Законом України "Про місце самоврядування в Україні".
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах законності.
Частиною 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Разом з тим, відповідно до змісту п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Частиною 1 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно з ч. 2 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Частиною 3 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що рішення вважається прийнятим, якщо воно прийнято більшістю депутатів від загального складу ради.
Згідно статті 25 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.
Види документації із землеустрою: а) схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць; б) проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць; в) проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів; г) проекти землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок; д) проекти землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб; е) проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь; є) проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів; ж) проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); з) робочі проекти землеустрою; и) технічна документація із землеустрою щодо визначення та встановлення в натурі (на місцевості) державного кордону України; і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); ї) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту; й) технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок; к) технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель.
Види документації із землеустрою та їх склад встановлюються виключно цим Законом.
Відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-технічних документів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою засвідчується: у паперовій формі - підписом та особистою печаткою сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою; в електронній формі - електронним цифровим підписом сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою, згідно із законодавством про використання електронного цифрового підпису.
Статтею 30 Закону України «Про землеустрій» встановлено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.
З урахуванням вимог Закону України «Про землеустрій», Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування» ОСОБА_1 06.06.2019 подала до Лісовогринівецької сільської ради проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,075 га по АДРЕСА_1 , із земель запасу Лісовогинівецької сільської ради в межах населеного пункту с. Лісові Гринівці, з метою передачі у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Так, частиною 9 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що Земельний кодекс України визначає чіткий алгоритм розгляду заяв громадян для передачі земельної ділянки у власність, особа звертається до відповідних органів із заявами для погодження проекту землеустрою, отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в статті 122 органи приймають одне з відповідних рішень. При цьому, Земельний кодекс України зобов`язує орган державної влади або орган місцевого самоврядування у випадках ухвалення рішення про відмову в надані такого погодження чи дозволу, належним чином мотивувати причини такої відмови у відповідності до закону.
Як убачається з матеріалів справи, Лісовогинівецькою сільською радою проект рішення "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу земельної ділянки у приватну власність гр. ОСОБА_1 " було відхилено у зв`язку з не набранням необхідних більшості голосів депутатів.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 9 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Вищевикладене свідчить, що за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.06.2019 про затвердження проекту землеустрою відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Лісовогринівецька сільська рада на пленарному засіданні повинна була прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою чи рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою.
Відповідач, Лісовогринівецька сільська рада, жодного з рішень відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України не прийняла.
В порушення вимог частини 9 статті 118 Земельного кодексу України Лісовогринівецька сільська рада не прийняла рішення по заяві громадянки ОСОБА_1 від 06.06.2019. Тобто, орган місцевого самоврядування не приймає рішення по суті заяви, а лише приймає рішення про відхилення розгляду проекту землеустрою, що є ознаками бездіяльності.
Зважаючи на наведене судом встановлено, що Лісовогринівецька сільська рада не приймаючи рішення за заявою ОСОБА_1 від 06.06.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,075 га по АДРЕСА_1 , із земель запасу Лісовогинівецької сільської ради в межах населеного пункту с. Лісові Гринівці, з метою передачі у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, діяла не у спосіб, що передбачений Конституцією та Земельним кодексом України, в результаті чого допустила протиправну бездіяльність, чим порушила право позивача на безоплатне одержання у власність земельної ділянки.
Аналогічний правовий підхід викладений в постанові Верховного Суду від 27 лютого 2018 року в справі № 545/808/17.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог частин 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,075 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , із земель запасу Лісовогинівецької сільської ради в межах населеного пункту с. Лісові Гринівці , з метою передачі у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, та зобов`язання відповідача повторно розглянути на пленарному засіданні сесії заяву ОСОБА_1 від 06.06.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,075 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , із земель запасу Лісовогинівецької сільської ради в межах населеного пункту с. Лісові Гринівці, з метою передачі у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, з прийняттям обґрунтованого та законного рішення.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції від 27.12.2019 ОСОБА_1 під час звернення з даним позовом до суду було сплачено судовий збір у розмірі 1536,80 грн., який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 258-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 06.06.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,075 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , із земель запасу Лісовогинівецької сільської ради в межах населеного пункту с. Лісові Гринівці , з метою передачі у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Зобов`язати Лісовогринівецьку сільську раду Хмельницького району Хмельницької області повторно розглянути на пленарному засіданні сесії заяву ОСОБА_1 від 06.06.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,075 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , із земель запасу Лісовогинівецької сільської ради в межах населеного пункту с. Лісові Гринівці , з метою передачі у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, з прийняттям обґрунтованого та законного рішення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий 01.11.2006 Хмельницьким РВ УМВС України в Хмельницькій області Відповідач:Лісогринівецька сільська рада (вул. Центральна, 4, с. Лісові Гринівці, Хмельницький район, Хмельницька область, 31340 , код ЄДРПОУ - 04403717)
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький