Рішення № 87921801, 02.03.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2020
Номер справи
520/1037/2020
Номер документу
87921801
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

02 березня 2020 р. № 520/1037/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді - Білової О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд: зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Київським РВХМУ УМВС України в Харківській обл. АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 ) на підставі даних, викладених у листі ГУ ПФУ в Харківській області щодо призначення пенсії за відповідною посадою з 16.11.2010 позивачу та довідки про розмір грошевого забезпечення № 26/1723 від 30.01.2018 (визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, станом на момент призначення пенсії) із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячних додаткових види грошового забезпечення які є чинним (цілком ідентичними по змісту та формулюванням) відповідно до порядку та умов виплати грошового забезпечення військовослужбовців визначених у постанови Кабінету Міністрів України № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 (в чинний редакції від 10.01.2019), а саме: преміювання військовослужбовців (п.2 ст.5) та надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовця (п.6. ст.6).

Ухвалою суду від 03.02.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів Служби безпеки України, йому призначена пенсія відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач вважає, що відповідачем протиправно проведено перерахунок пенсії без урахування преміювання військовослужбовців (п.2 ст.5) та надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовця (п.6. ст.6).

Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач діяв в межах повноважень, у спосіб та на підставі чинного законодавства. Також зазначив, що відповідач має право на перерахунок пенсії виключно на підставі довідок, наданих відповідачу уповноваженим органом, в якому проходив службу позивач.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є пенсіонером органів Служби безпеки України, відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується пенсійним посвідченням.

Позивач перебуває на обліку у Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

Позивачу з 16.10.2010 призначено пенсію.

Станом на 01.01.2017 розмір пенсії позивача визначався, виходячи з таких видів грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 1910.00 грн;

- оклад за військове звання - 135,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 818 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. (особи, які працюють в умовах режимних обмежень -15%, - надбавка за інформ.-аналітичне забезпеч. 50%, - надбавка за оперативно-розшукову діяльність 20%, - надбавка за особливо важливі завдання 100%, - надбавка за службу в підрозділі «к» (боротьба з корупцією) 50% - премія 50%) - 4990,46 грн.(а.с. 20)

Також, судом встановлено, що станом на 01.01.2018 та 01.01.2019 розмір пенсії позивача складався із таких видів грошового: посадового окладу - 9460 грн, окладу за військове звання - 1480 грн, процентної надбавки за вислугу років 50 %: - 5470 грн премії 50% - (замість 0%).

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.12.2019 по справі № 520/11826/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено в повному обсязі. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 1 січня 2018 року щодо зменшення розміру встановленої пенсії з 90 % до 70% грошового забезпечення. Зобов`язано відповідача здійснити перерахунок призначеної з 1 січня 2018 року пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, з урахуванням розміру встановленої пенсії за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення.

Позивач вважає, що відповідач протиправно не врахував при обчисленні пенсії позивача такі складові додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, як преміювання військовослужбовців (п.2 ст.5) та надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовця (п.6. ст.6).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2 Порядку № 45).

Згідно пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом та направлена ним до відповідного управління ПФУ.

Крім того, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, призначення (перерахунки) пенсій органами Пенсійного фонду України здійснюються на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів.

Суд зазначає, що довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії №999 від 12.04.2018, на підставі якої, зокрема, перераховано позивачу пенсію з 01.01.2018, є чинною. Відповідно, відповідач мав обов`язок виконати передбачені законом дії на підставі цієї довідки та призначив позивачу пенсію.

Як вбачається з наданих відповідачем документів з пенсійної справи позивача, довідок про новий розмір грошового забезпечення позивача від уповноваженого органу до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області не надходило та позивачем до відповідача не було надано. Позивачем суду не надано доказів зворотного.

Суд зазначає, що без отримання відповідного повідомлення (довідки) у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.

При цьому суд зазначає, що довідка № 26/1723 від 30.01.2018 стосується не розміру пенсії позивача, яку йому необхідно призначити з 01.01.2018, а розміру грошового забезпечення позивача, яке він отримував під час проходження служби з 01.11.2008 по 31.10.2010.

Отже, позивач помилково вважає, що орган ПФ України має повноваження самостійно визначати розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, виходячи із довідки про розмір грошового забезпечення, яке отримував позивач з 01.11.2008 по 31.10.2010 (довідка № 26/1723 від 30.01.2018) застосувавши інші величини, ніж у такій довідці наявні, виходячи з інших сум посадового окладу - 9460 (замість 1910 станом на 01.01.2017) грн, окладу за військове звання - 1480 (замість 135 станом на 01.01.2017) грн, процентної надбавки за вислугу років 50 %: - 5470 (замість 40% - 818 станом на 01.01.2017) грн премії 0% - (замість 50%) (відображених у довідці №10015 від 30.10.2019).

Суд зауважує, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.

Так, суд вказує на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області при призначенні пенсії керувалося лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які були надані уповноваженим органом, та не могло визначити і врахувати будь-які інші складові, окрім тих, що були включені до відповідної довідки, що відповідає вимогам чинного законодавства України.

Зазначена правова позиція узгоджується з практикою Верховного Суду, зокрема, в постановах від 11.07.2019 у справі №642/7159/16-а, від 19.07.2019 у справі №640/17250/16-а, від 10.09.2019 у справі № 521 /16215/16-а вказано, що: "органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках".

В силу приписів ч.5 ст. 242 КАС України, суд враховує вказану позицію суду касаційної інстанції.

Щодо посилання позивача на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 залишено без змін, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", - суд вважає необґрунтованим з огляду на те, що в цьому разі також відповідач має отримати від уповноваженого органу (Служби безпеки України у Харківській області) відповідну довіку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, в якій саме уповноважений орган має визначити для органу ПФ України відповідні види грошового забезпечення та їх суми.

Суд також не приймає посилання представників сторін на інші рішення судів, в тому числі у зразкових справах (крім рішення Верховного Суду по справі №240/6263/18 від 13.03.2019, яке на момент подання цього позову рішення не набрало законної сили та стосуються відносин до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18), оскільки жодне з них не стосується спірних правовідносин - права органу ПФ України самостійно визначати види та розміри грошового забезпечення для обчислення пенсії особам, яким пенсії призначені відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складений 02 березня 2020 року.

Суддя Білова О.В.