
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 лютого 2020 р. Справа № 480/19/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
представника позивача Дубовика В.В.,
відповідача Наливайко І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумитеплоенерго" до адміністратора Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради Наливайко Ірини Андріївни, Сумської міської ради в особі управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що 06.12.2019 представник товариства звернувся до "Центру надання адміністративних послуг" Сумської міської ради (ЦНАП СМР) та подав адміністратору Наливайко І.А. заяву про проведення реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄРДР та необхідні для цього документи. Документи адміністратором прийняті не були. Надано пояснення, що реєстр заблокований, тому прийняти документи технічно неможливо. Письмового повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації змін не надано.
Вважає такі дії протиправними, тому звернувся з відповідною заявою до поліції. ЦНАП СМР, який відповідно до вимог закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", віднесено до суб'єктів державної реєстрації, зобов'язаний був прийняти надані документи, склавши відповідний опис, здійснити реєстраційні дії. Відмова у прийнятті документів законом не передбачена та підстави для такої відмови не встановлено. Відмовляючи у прийнятті документів відповідач діяв не у порядку та не спосіб, встановлений законом, допустив протиправну бездіяльність.
Просить визнати протиправною бездіяльність адміністратора Управління ЦНАП СМР Наливайко І.А. щодо неприйняття за описом документів, наданих представником позивача для проведення реєстрації змін до відомостей про товариство. Зобов'язати ЦНАП СМР прийняти документи, вчинити дії щодо державної реєстрації змін.
Відповідач - ЦНАП СМР у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що 06.12.2019 представник позивача дійсно звернувся до адміністратора Наливайко І.А. з приводу подання документів для проведення реєстраційних дій. Адміністратором з'ясовано, що проведення будь-яких реєстраційних дій щодо позивача у реєстрі неможливе, що у свою чергу є перешкодою для прийняття документів за допомогою програмних засобів ЄДР у відповідності до Порядку державної реєстрації . Відповідно до вимог цього порядку прийняття заяви та документів для проведення реєстраційних дій здійснюється шляхом внесення документів до ЄДПРОУ за описом, що формується програмними засобами реєстру. Відмітка про недоступність реєстраційних дій не дає можливості здійснити прийняття документів жодному адміністратору на усій території України.
У зв'язку з неможливістю оформлення заяви за допомогою програмних засобів реєстру, адміністратор був позбавлений можливості виконати дій, передбачені законом та Порядком проведення державної реєстрації. Представнику позивача було запропоновано надіслати документи поштою або звернутися до відділу документообігу та інформаційного забезпечення для передачі документів реєстратору. Вважає, що права позивача не були порушені, оскільки йому не було відмовлено у прийнятті заяви.
Вимогу про зобов'язання провести реєстрацію змін вважає передчасною вимогою, оскільки позивач у запропонованому порядку до державного реєстратора не звертався.
У судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав. Додатково пояснив, що адміністратором йому було повідомлено про блокування реєстру та неможливість прийняття у зв'язку з цим заяви. Продемонстровано зображення на моніторі комп'ютера. Вважає, що відповідачем заява мала бути прийнята у інший спосіб, оскільки законодавством не надано право відмовити у її прийнятті.
Представник відповідача заперечення підтримала із зазначених підстав. Пояснила, що заява не могла бути нею оформлена у реєстрі, оскільки розділ реєстру щодо позивача був заблокований. Це не є наслідком несправності. Таке повідомлення свідчить про незавершення попередньої реєстраційної дії або у випадку, коли відомості потребують актуалізації. Ці дії мають бути вчинені державним реєстратором. Адміністратор такими повноваженнями не наділений. З записів у реєстрі вбачається, що проводилось скасування реєстраційних дій щодо позивача. Після цього можливість вчинення інших дій у реєстрі заблокована. Вважає, що позивач обізнаний з причинами цього, оскільки оскаржує дії державного реєстратора у іншій справі.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає. Судом встановлено, що 06.12.2019 представник ТВО "Сумитеплоенерго" звернувся до Центру надання адміністративних послуг у м. Суми для проведення державної реєстрації змін до відомостей про товариство, що міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Ця обставина сторонами не оспорюється.
Відповідно до ст. 1 ч. 1 п. 4 закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі Закон № 755-IV) державна реєстрація юридичних осіб - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом. Відповідно до ст. 5 ч. 1, зазначеного закону, система органів у сфері державної реєстрації становлять Міністерство юстиції України та інші суб'єкти державної реєстрації. Відповідно до ст. 1 ч. 1 п. 14 Закон № 755-IV виконавчі органи міських рад є суб'єктами державної реєстрації у разі державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до вимог "Положення про управління "Центра надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради управління є виконавчим органом Сумської міської ради, створене для надання адміністративних послуг, у тому числі щодо проведення реєстраційних дій (а.с. 103-106). Таким чином, Центр надання адміністративних послуг у м. Суми є суб'єктом державної реєстрації у розмінні Закону № 755-IV.
Відповідно до ст. 25 ч. 2 Закону № 755-IV порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).
Наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 № 359/5 затверджено "Порядок державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи" (далі Порядок), що визначає процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи (далі - державна реєстрація), права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації.
Відповідно до п. 2 Порядку уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації - посадова особа чи особа, яка перебуває у трудових відносинах із суб'єктом державної реєстрації, що відповідно до законодавства отримала ідентифікатор доступу до Єдиного державного реєстру виключно для цілей прийняття та повернення документів для державної реєстрації, а у випадку державної реєстрації громадських формувань, символіки громадських формувань у випадках, передбачених законами, - посадова особа Міністерства юстиції України та його територіальних органів в межах повноважень, визначених Законом.
У справі, яка розглядається, адміністратор Управління ЦНАП у м. Суми, Сумської міської ради Наливайко І.А. є уповноваженою особою суб'єкта державної реєстрації.
Відповідно до п. 3 Порядку державний реєстратор, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації приймають заяву та документи в паперовій формі за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру, примірник якого в день надходження заяви та документів у спосіб, відповідно до якого були подані документи, видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу до результатів розгляду документів через портал електронних сервісів. За бажанням заявника державний реєстратор, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формують та роздруковують заяву про державну реєстрацію, на якій заявник проставляє власний підпис за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній. Моментом прийняття заяви та документів вважається дата і час реєстрації заяви у Єдиному державному реєстрі. Відповідно до п. 9 Положення з поданих для державної реєстрації документів державний реєстратор, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації виготовляють електронні копії таких документів шляхом їх сканування, які долучаються до заяви, зареєстрованої у Єдиному державному реєстрі.
З наведених норм вбачається, що використання програмних засобів Єдиного державного реєстру при прийнятті документів, що подаються для вчинення реєстраційних дій, державним реєстратором, уповноваженою особою суб'єкта державної реєстрації є обов'язковим. Лише реєстрація заяви та документів у ЄДР є підтвердженням факту та моменту подання документів для державної реєстрації. Іншої форми прийняття документів без використання таких засобів Порядок не передбачає.
За поясненнями відповідачів, приймаючи заяву та документи адміністратор зобов'язаний використовувати програмні засобі реєстру. При зверненні представника позивача адміністратором у розділі реєстру щодо позивача було виявлено неможливість вчинення будь-яких дій. НА підтвердження цього відповідачами надано копії розділів з ЄДР. За загальним правилом при відкритті розділу реєстру адміністратор має можливість вибору реєстраційної дій, що підлягає вчиненню. Після цього формується заява та додаються у електронному вигляді документи (а.с. 139-141). При відкритті розділу реєстру щодо позивача 06.12.2019 було встановлено неможливість обрання виду реєстраційної дії (а.с. 142-144). У такому випадку проведення будь-яких дій, у тому числі і реєстрація заяви про внесенні змін до відомостей, є неможливим.
Як було зазначено вище реєстрація заяви про проведення реєстраційних дій здійснюється виключно з використанням програмних засобів ЄДР. Дослідженими доказами не спростовано твердження відповідача про неможливість прийняття заяви позивача з дотриманням встановленого порядку. Прийняття заяви без використання програмних засобів ЄДР Порядком не передбачено. За таких обставин, суд вважає, що відповідачем не допущено протиправної бездіяльності, оскільки заява та документи для проведення реєстрації змін не були прийняті через наявність об'єктивних обставин, що перешкоджають вчиненню таких дій. Суд вважає вимоги про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання прийняти документи необґрунтованими. Також необґрунтованою суд вважає вимогу про зобов'язання здійснити державну реєстрацію змін до відомостей про позивача. Відповідно до вимог закону Закону № 755-IV рішення про проведення реєстраційних дій, наявність підстав для зупинення реєстраційних дій чи відмови у їх проведенні приймаються державним реєстратором після розгляду документів. У даному випадку документи державним реєстратором не досліджувались, вимога про зобов'язання провести державну реєстрацію є передчасним.
На підставі викладеного, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумитеплоенерго" до адміністратора Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради Наливайко Ірини Андріївни, Сумської міської ради в особі управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо неприйняття за описом поданих 06.12.2019 року документів для проведення державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців громадських формувань; зобов'язання прийняти за описом документи для проведення державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдині державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; зобов'язання вчинити визначені ч.2 ст.25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» дії щодо державної реєстрації змін до відомостей на підставі поданих документів відмовити в зв'язку з необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення виготовлено 17.02.2020
Суддя О.В. Соп'яненко