Рішення № 87921013, 18.02.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2020
Номер справи
1.380.2019.005256
Номер документу
87921013
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.005256

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2020 року

15 год. 00 хв. м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Гордійчук Г.В., представниці відповідача Бойчук Ю.Р., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (79005 м. Львів вул. Ф.Ліста 1) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про зобов`язання до вчинення дій,

В С Т А Н О В И В:

Галицька районна адміністрація Львівської міської ради звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до ОСОБА_1 , у якій просить суд зобов`язати ОСОБА_1 - власника нежитлових приміщень на

АДРЕСА_2 , за власні кошти демонтувати огорожу, самовільно встановлену на прибудинковій території у дворі будинку АДРЕСА_2 .

Підставою позову зазначено те, що відповідачка самостійно захопила частину території об`єкта благоустрою (прибудинкової території) у буд. АДРЕСА_2 , що є порушенням Правил благоустрою м. Львова. Попередження про добровільний демонтаж нею не виконано, як і не виконано розпорядження Галицької районної адміністрації № 310 від 16.08.2018 про демонтаж огорожі. Беручи до уваги усі зазначені факти невиконання та недотримання ОСОБА_1 вимог чинного законодавства, позивач на виконання своїх повноважень звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою суду від 04.11.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі.

Ухвалою суду від 24.12.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні представниця позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити.

Відповідачка, належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення ШКІ 7906004786011 (а.с. 72), у судове засідання не прибула, причин неявки суду не повідомила.

18.11.2019 за вх. № 42863 надіслала відзив на позовну заяву, у якому зазначила, що браму, яка захищає вихід з магазину, демонтує до 03.12.2019.

Суд заслухав вступне слово представниці позивача, всебічно і повно з`ясував усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та встановив таке.

Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 155315424 від 06.02.2019 власницею нежитлових приміщень у буд . АДРЕСА_2 є ОСОБА_1 (а.с. 13, зворот).

Балансоутримувачем зазначеного будинку є Львівське міське комунальне підприємство «Айсберг».

11.04.2019 уповноваженою особою ЛМКП «Айсберг» у присутності свідків складено протокол про адміністративне правопорушення за ст. 152 КУпАП № 27 про те, що громадянкою ОСОБА_1 , власницею нежитлових приміщень, самовільно захоплено частину території об`єкта благоустрою (прибудинкової території) у буд. АДРЕСА_2 , що є порушенням Правил благоустрою м. Львова. Правопорушення виявлено 22.02.2019 (а.с. 15).

На підставі цього протоколу 10.06.2019 адміністративною комісією Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради прийнято постанову № 75, згідно з якою на ОСОБА_1 відповідно до ст. 152 КУпАП накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 гривень (а.с. 16).

Комісією у складі майстрів ЛМКП «Айсберг» складено акт від 19.07.2019 про те, що власником нежитлових нежитлових приміщень у буд. АДРЕСА_2 не демонтовано самовільно влаштовану огорожу на прибудинковій території вищевказаного будинку

(а.с. 17).

22.07.2019 комісією у складі працівників ЛМКП «Айсберг» проведено обстеження технічного стану будинку на АДРЕСА_2 та складено відповідний акт (а.с. 18), на підставі якого винесено та скеровано ОСОБА_1 попередження № 561 щодо зобов`язання останньої демонтувати самовільно влаштовану огорожу у дворі будинку АДРЕСА_2 (а.с. 19).

16.08.2019 виконуючим обов`язки голови Галицької районної адміністрації ЛМР видано розпорядження № 310 «Про демонтаж огорожі, самовільно встановленої на прибудинковій території в дворі будинку АДРЕСА_2 , яким затверджено висновок міжвідомчої комісії Галицького району від 30.07.2019 (протокол № 25 § 2, а.с. 20) та зобов`язано гр. ОСОБА_1 - власницю нежитлових приміщень на АДРЕСА_2 , за власні кошти демонтувати огорожу, самовільно встановлену на прибудинковій території у дворі будинку АДРЕСА_2 (а.с. 21).

З метою перевірки виконання комісією у складі майстрів ЛМКП «Айсберг» 16.09.2019 проведено обстеження та виявлено, що гр. ОСОБА_1 вимог розпорядження № 310 від 16.08.2019 у встановлений строк не виконано, про що складено відповідний акт (а.с. 22).

Беручи до уваги усі факти невиконання та недотримання ОСОБА_1 вимог чинного законодавства, Галицька районна адміністрація на виконання своїх повноважень звернулася до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує таке.

Згідно з ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

До компетенції виконавчих органів міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян (пп. 7 п. «а» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до пп. 3 п. «б» ч. 1 ст. 31 цього Закону до відання виконавчих органів міських рад належать делеговані повноваження, зокрема здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об`єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.

Згідно з ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти голови районної в місті ради, прийняті в межах наданих повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Частинами 1, 4 статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом; рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов`язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Відповідно до п. 4.34, 4.66 Положення про Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому № 977 від 01.11.2016 «Про затвердження Положень про районні адміністрації Львівської міської ради та їх структур», до повноважень районної адміністрації належать здійснення контролю за утриманням будинків (квартир), які належать громадянам, а також прилеглих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян та звернення до судових органів з позовними заявами, скаргами щодо справ про виселення громадян з жилих приміщень, у яких вони незаконно проживають; визнання осіб такими, які втратили право на користування жилими приміщеннями; щодо фактів самочинного будівництва; з інших справ, які виникають у процесі здійснення наданих районній адміністрації повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 319 Цивільного кодексу України власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства.

Частиною 5 ст. 319 Цивільного кодексу України визначено, що власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

До об`єктів благоустрою населених пунктів належать прибудинкові території (п. 2 ч.1 ст. 13 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів»).

Згідно з статтею 14 зазначеного Закону об`єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.

Зазначене кореспондується з Правилами благоустрою м. Львова, затвердженими ухвалою Львівської міської ради № 376 від 21.04.2011.

Визначення поняття «прибудинкова територія» міститься у Правилах утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76, згідно з якими це територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку.

Утримання будинків і прибудинкових територій - це господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.

На об`єктах благоустрою забороняється виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов`язковість його отримання передбачена законом (ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»).

Суд зазначає, що порядок влаштування огорож зі сторони магістральних вулиць і доріг та між суміжними землекористувачами, а також житлових вулиць місцевого значення у

м. Львові з врахуванням існуючих архітектурних традицій, функціонально-планувальних вимог до забудови вулиць, типології елементів огорож регулюється Положенням про порядок встановлення огорож у м. Львові, затвердженим рішенням виконкому № 834 від 09.09.2011.

Відповідно до п. 5.1 Положення особа, яка має намір влаштувати огорожу, повинна отримати дозвіл (розпорядження голови районної адміністрації) на проведення таких робіт.

Пунктом 20.1.24 Правил благоустрою м. Львова передбачена відповідальність, зокрема, за самочинне встановлення постійних і тимчасових огорож.

Як встановлено судом у процесі розгляду справи та з урахуванням відсутності доказів протилежного, ОСОБА_1 дозволів на встановлення огорожі на прибудинковій території будинку АДРЕСА_2 уповноваженими органами у встановленому законом порядку не видавалося.

Крім того, відповідачка у поданому до суду відзиві на позовну заяву доказів отримання дозволу не надала, факту самовільного встановлення огорожі не спростувала та зобов`язалася демонтувати таку до 03.12.2019 (а.с. 38).

Судом встановлено, що відповідачкою вимог розпорядження виконуючого обов`язки голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради № 310 «Про демонтаж огорожі, самовільно встановленої на прибудинковій території в дворі будинку АДРЕСА_2 » від 16.08.2019 не виконано, зазначене у відзиві на позовну заяву зобов`язання демонтувати огорожу до 03.10.2019 не дотримано, що підтверджується наявним у матеріалах справи актом від 05.12.2019, складеним комісією ЛМКП «Айсберг» та доданим викопіюванням фотознімка (а.с. 43, 44).

Доказів виконання чи скасування розпорядження ОСОБА_1 до суду не подано. Відтак суд зазначає, що розпорядження № 310 від 16.08.2019 є чинним та обов`язковим до виконання.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленим статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Доказів понесення вказаних витрат позивачем не надано.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (79005 м. Львів вул. Ф.Ліста 1; код за ЄДРПОУ 20847537) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про зобов`язання до вчинення дій задовольнити повністю.

2. Зобов`язати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) - власника нежитлових приміщень на АДРЕСА_2 , за власні кошти демонтувати огорожу, самовільно встановлену на прибудинковій території у дворі будинку

АДРЕСА_5 . Судові витрати розподілу не підлягають.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 28.02.2020.

Суддя Р.П. Качур