
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
02 березня 2020 року м. Рівне №460/3718/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доДубенської міської ради Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Дубенської міської ради Рівненської області (далі - відповідач), в якому просив:
-визнати протиправним і скасувати рішення Дубенської міської ради від 13.09.2019 №4035, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
-зобов`язати Дубенську міську раду Рівненської області повторно розглянути на черговому пленарному засіданні клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га в АДРЕСА_3 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.
Мотивуючи вимоги позову, зазначав що відповідач протиправно відмовив йому у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва та обслуговування будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_3. , у зв`язку з тим, що згідно з п.3.32 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" житлові будинки слід розміщувати з відступом від червоних ліній житлових вулиць - не менше 3 метри. Дані вимоги не забезпечуються на земельній ділянці зазначеної конфігурації. Вказував на те, що відповідно до вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" віднесення земельної ділянки до земель вулиць здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, розробленого та затвердженого на сесії сільської ради, на якому нанесені геодезично зафіксовані червоні лінії. Також позивач зазначав, що в отриманій на його запит інформації від відповідача є посилання на генеральний план м. Дубно, однак відсутній додаток у вигляді викопіювання з генерального плану вулиці Млинівської, розробленого та затвердженого на сесії Дубенської міської ради Рівненської області, який би підтверджував розташування досліджуваної земельної ділянки в межах вулиці та на якому нанесені геодезично зафіксовані червоні лінії. Виходячи з цього, не можливо встановити факту співвідношення меж земельної ділянки та меж червоних ліній. На переконання позивача, рішення Дубенської міської ради про відмову в надані дозволу на розроблення проекту землеустрою є протиправним, необґрунтованим та не відповідає чинному законодавству, оскільки підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки можуть бути лише підстави, визначені ч.7 ст.118 Земельного кодексу України. Просив позов задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 04.12.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 10.01.2020 на 11:00 год.
Позиція відповідача щодо позовних вимог висловлена ним у відзиві на позовну заяву, відповідно до змісту якого він заперечував проти їхнього задоволення. На обґрунтування своєї позиції зазначав, що міською радою було надано цілком обґрунтовану відмову у наданні позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої в АДРЕСА_3, так як на земельній ділянці, на яку позивач по справі хотів отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою, не можуть бути забезпеченні вимоги п.3.32 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", згідно яких житлові будинки слід розміщувати з відступом від червоних ліній вулиць: магістральних - не менше 6 м, житлових - не менше 3 м. Так, у відповідності до п.9.2 "Архітектурно-планувальна структура міста" розділу 9 "Архітектурно-планувальна організація території" Генерального плану міста Дубно габарити червоних ліній по вул. Млинівській становлять 30 метрів. При цьому, відповідач покликався на те, що позивач вправі був замовити в землевпорядній організації виготовлення проекту землеустрою без надання такого дозволу міською радою. Також звертав увагу на те, що земельна ділянка на яку позивач по справі хотів отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою згідно схеми існуючих планувальних обмежень Генерального плану м. Дубно знаходиться в санітарно-захисній зоні кладовища по АДРЕСА_3 Крім того, відповідач зазначав, що ОСОБА_1 обрано невірний спосіб захисту своїх прав, оскільки в судовому порядку підлягає захисту саме право на отримання земельної ділянки у власність, а не оскарження відмови у надання дозволу на розробку землеустрою. Просив у задоволенні позову відмовити повністю (а.с.21-24).
Ухвалою суду від 10.01.2020 закрито підготовче провадження у справі. Розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 06.02.2020 на 14:30 год.
Ухвалою суду від 06.02.2020 вирішено перейти до розгляду справи №460/3718/19 у порядку письмового провадження.
З огляду на те, що розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження, то відповідно до вимог ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування за допомогою звукозаписувального пристрою не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено та сторонами не заперечувалося, що 15.07.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дубенської міської ради із заявою про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га в АДРЕСА_3 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). До цієї заяви додав графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки та повідомив, що на території України земельних ділянок з таким цільовим призначенням безоплатно у власність не отримував (а.с.11).
13.09.2019 Дубенською міською радою було прийняте рішення № 4035 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність", яким позивачеві відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої в АДРЕСА_3 (згідно публічної кадастрової карти), орієнтовною площею 0,1000 га у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови.
Зі змісту такого рішення вбачається, що підставою для відмови стало те, що згідно з п.3.32 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" житлові будинки слід розміщувати з відступом від червоних ліній житлових вулиць - не менше 3 метри. Дані вимоги не забезпечуються на земельній ділянці зазначеної конфігурації (а.с.12).
03.10.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з запитом на отримання публічної інформації, в якому, зокрема, просив надати :
-належним чином засвідчену копію схеми червоних ліній міста Дубно;
-належним чином засвідчені копії графічних документів, які ілюструвались на табло в залі засідань Дубенської міської ради на 78 сесії міської ради, під час розгляду питання про звернення гр. ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність;
-належним чином засвідчені копії рішень 74 та 75 сесій Дубенської міської ради про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (а.с.13).
Листом від 10.10.2019 №07/02-3624 відповідач повідомив, що відповідно до розділу 9 "Архітектурно-планувальна організація території" пояснюючої записки Генерального плану м. Дубно Рівненської області - габарити в червоних лініях вул. Млинівська становлять 30 метрів. Окрема схема червоних ліній міста Дубно відсутня. Також зазначено, що всі копії графічних матеріалів, що долучені до рішення сесії міської ради від 13.09.2019 № 4035 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність" були надані позивачу з листом від 25.09.2019. Повідомлено, що на 74 та 75 сесіях Дубенської міської ради рішення про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 не приймалися (а.с.14).
За таких обставин позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з ст. 3 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-III (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 14 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Частиною 2 статі 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно приписів п. "б" ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до абз.1 ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Частиною другою вказаної статті передбачено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до вимог ч.3, 4 ст.116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Відповідно до ч.1 ст.121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в містах - у розмірі не більше 0,10 гектара.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначається ст.118 ЗК України.
Так, відповідно до ч.1, 2 ст.118 ЗК України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
У відповідності до ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
За приписами норм ч.6 і 7 ст.118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема: для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Висновки аналогічного характеру містяться в постановах Верховного Суду від 18.10.2018 у справі №813/481/17, від 18.10.2018 у справі №527/43/17, від 25.02.2019 у справі №347/964/17 та від 22.04.2019 у справі №263/16221/17.
При цьому, чинним законодавством не передбачено права суб`єкта владних повноважень відступати від положень ст.118 ЗК України, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду від 27.02.2018 у справі №545/808/17.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон №280/97) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з ч.1, 2 ст.59 даного Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Частиною першою ст.71 Закону №280/97 передбачено, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.
Відтак, з огляду на вищенаведені норми, суд дійшов висновку, що питання безоплатної передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування, тобто, в даному випадку, Дубенської міської ради, з прийняттям відповідного рішення.
При цьому, суд звертає увагу на те, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про подальше надання її у власність чи користування, що узгоджується з висновками, висловленими у постановах Верховного Суду від 27.02.2018 у справі №545/808/17, від 22.05.2018, 468/1263/17-а, від 11.06.2019 у справі №826/841/17.
Суд враховує, що абз.3 ч.7 ст.118 ЗК України встановлено, що у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Таким чином, у вказаній частині ст.118 ЗК України, наведений не тільки вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, але й закріплено принцип "мовчазної згоди", згідно з яким зацікавлена особа має право розпочати виготовлення проекту землеустрою після спливу місячного терміну з моменту отримання органом місцевого самоврядування відповідного клопотання.
З матеріалів справи судом встановлено, що з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 звернувся до Дубенської міської ради 15.07.2019.
Отже, у відповідності до вимог ЗК України, рішення за результатами розгляду такої заяви повинно було бути прийнятим не пізніше 15.08.2019, зокрема, шляхом надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивованої відмови у його наданні.
Рішення, за результатами розгляду зазначеної заяви відповідачем прийнято 13.09.2019, тобто з пропуском встановленого ст.118 ЗК України місячного строку, що свідчить про його протиправність.
Суд зазначає, що замовлення розроблення проекту землеустрою за відсутності дозволу є правом особи, яким вона користується на власний розсуд, і наявність у ЗК України такого положення не звільняє орган місцевого самоврядування від виконання його функцій.
У межах даної адміністративної справи позивач оспорює не бездіяльність відповідача щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, а його рішення про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з підстав не забезпечення на бажаній земельній ділянці дотримання вимог п.3.32 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", відповідно до яких житлові будинки слід розміщувати з відступом від червоних ліній житлових вулиць - не менше 3 метри.
Щодо зазначених у оскаржуваному рішенні підстав відмови, то суд зазначає таке.
Пунктом 3.32 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", затверджених наказом Державного комітету України у справах містобудування і архітектури від 17.04.1992 №44, визначено, що житлові будинки слід розміщувати з відступом від червоних ліній вулиць: магістральних - не менше 6 м, житлових - не менше 3 м. Територія між червоною лінією і лінією забудови одно-, двоквартирних і блокованих будинків із земельними ділянками біля квартир входить до загальної площі ділянки.
Відповідно до вимог ст.1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038) генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту; план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон; детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.
Пунктом 14 частини 1 статті 1 Закону №3038 визначено, що червоні лінії - визначені в містобудівній документації щодо пунктів геодезичної мережі межі існуючих та запроектованих вулиць, доріг, майданів, які розділяють території забудови та території іншого призначення.
Частиною 1 статті 17 Закону №3038 передбачено, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.
Відповідно до ст.18 вказаного Закону план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об`єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об`єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів та підлягає стратегічній екологічній оцінці.
План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.
Зонування території здійснюється з дотриманням таких вимог: 1) урахування попередніх рішень щодо планування і забудови території; 2) виділення зон обмеженої містобудівної діяльності; 3) відображення існуючої забудови територій, інженерно-транспортної інфраструктури, а також основних елементів планувальної структури територій; 4) урахування місцевих умов під час визначення функціональних зон; 5) установлення для кожної зони дозволених і допустимих видів використання територій для містобудівних потреб, умов та обмежень щодо їх забудови; 6) узгодження меж зон з межами територій природних комплексів, смугами санітарно-захисних, санітарних, охоронних та інших зон обмеженого використання земель, червоними лініями; 7) відображення меж прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об`єктів.
Параметри використання території та будівель, запропонованих для розташування у межах декількох земельних ділянок або окремої земельної ділянки, зокрема функціональне призначення, граничні поверховість та площа забудови, можливе розміщення на ділянці, є обов`язковими для врахування під час зонування відповідної території.
Згідно з приписами ст.19 Закону №3038 детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.
Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці.
Детальний план території визначає: 1) принципи планувально-просторової організації забудови; 2) червоні лінії та лінії регулювання забудови; 3) функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами; 4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; 5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; 6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови; 7) черговість та обсяги інженерної підготовки території; 8) систему інженерних мереж; 9) порядок організації транспортного і пішохідного руху; 10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; 11) межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об`єктів (у разі відсутності плану зонування території). Детальний план території складається із графічних і текстових матеріалів.
З аналізу наведених норм слідує, що віднесення земельної ділянки до земель вулиць здійснюється відповідно до генерального плану (плану зонування, детального плану населеного пункту), розробленого та затвердженого на сесії міської ради, на якому нанесені геодезично зафіксовані червоні лінії.
Як встановлено судом з розділу 9 "Архітектурно-планувальна організація території" пояснюючої записки Генерального плану м. Дубно Рівненської області - габарити в червоних лініях вул. Млинівська становлять 30 метрів. Окрема схема червоних ліній міста Дубно відсутня.
Доказів наявності детального плану житлової вулиці Млинівської з визначенням червоних ліній матеріали справи не містять.
Тобто, Генеральний план міста Дубно не підтверджує розташування спірної земельної ділянки в межах вулиці, на якій нанесені геодезично зафіксовані червоні лінії.
З огляду на наведене, не можливо встановити факту співвідношення меж земельної ділянки та меж проектованих та існуючих червоних ліній, на які покликався відповідач у оскаржуваному рішенні.
Таким чином, на переконання суду, відповідач не представив належних та допустимих доказів стосовно не забезпечення на спірній земельній ділянці дотримання вимог п.3.32 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень".
Інших, визначених ч.7 ст.118 ЗК України підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою в оскаржуваному рішенні зазначено не було.
При цьому, відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути визнана обґрунтованою лише тоді, коли компетентним суб`єктом владних повноважень встановлюється невідповідність місця розташування об`єкта вимогам, встановленим Земельним кодексом України, вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Твердження відповідача про те, що спірна земельна ділянка знаходиться в санітарно-захисній зоні кладовища по вул . Млинівській у м. Дубно, судом до уваги не беруться, оскільки такі обставини не були покладені в основу прийняття оскаржуваного рішення.
За приписами ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З огляду на зазначене, враховуючи недотримання відповідачем, визначених у ст.118 ЗК України строку розгляду заяви позивача та підстав відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Дубенської міської ради від 13.09.2019 №4035, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Оскільки, відповідно до п.34 ч.1 ст.26, ч.1, 2 ст.59 Закону України № 280/97, заяву позивача відповідач має розглянути на пленарному засіданні, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог також в частині зобов`язання Дубенської міської ради повторно розглянути на черговій сесії відповідну заяву позивача.
З огляду на встановлені судом обставини у їх сукупності, виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
У відповідності до вимог ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оригінал квитанції про сплату судового збору знаходиться в матеріалах справи (а.с.4).
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Дубенської міської ради Рівненської області (вул. Замкова, 4, м. Дубно, Дубенський район, Рівненська область, 35603, код ЄДРПОУ 05391063) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати рішення Дубенської міської ради від 13.09.2019 №4035, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Зобов`язати Дубенську міську раду Рівненської області повторно розглянути на черговому пленарному засіданні клопотання ОСОБА_1 від 15.07.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га в АДРЕСА_3 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Дубенської міської ради Рівненської області судовий збір у сумі 1536,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 02 березня 2020 року.
Суддя Борискін С.А.