
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/1696/20
У Х В А Л А
про звільнення від сплати судового збору
02 березня 2020 року місто Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулик А.Г., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій, -
в с т а н о в и в :
27.02.2020 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до ГУ НП у Львівській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність начальника Пустомитівського ВП ГУ НП у Львівській області Назара Коминара щодо невиконання та порушення вимог ст. 40 Конституції України, ст. ст. 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації»;
- зобов`язати начальника Пустомитівського ВП ГУ НП у Львівській області Назара Коминара розглянути по суті запит ОСОБА_1 від 20.01.2020 та надати вичерпну, обґрунтовану відповідь за власним підписом.
Позивач разом з позовною заявою подав клопотання про звільнення від сплати судового збору. Таке клопотання мотивоване важким матеріальним становищем позивача.
Розглянувши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суддя дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення, виходячи з наступного.
Судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством. Розмір судового збору визначається відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України "Про судовий збір".
Так, положеннями ст. 8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналогічні положення містить ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Пленум Вищого адміністративного суду України в Постанові №2 від 23.01.2015 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір" зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Таким чином, вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку, а її положення спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.
Як випливає із відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 21.11.2019 № 552/13-01-54-02 починаючи з І-го кварталу 2019 року по ІІІ-ій квартал 2019 року інформація про доходи позивача відсутня.
Суд також бере до уваги довідку Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 18.02.2020 № 662 згідно з якою позивач отримав соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за період з серпня 2019 року по січень 2020 року в розмірі 1989,60 грн.
Вказані обставини, на думку судді, свідчать про те, що майновий стан не дозволяє позивачу сплатити судовий збір за подання позовної заяви.
З урахуванням викладеного, для забезпечення належного балансу між інтересами держави у стягненні судового збору та правом позивача на звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки позивач через свій майновий стан не в змозі сплатити судовий збір, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 133, 243, 248 КАС України, суддя, -
у х в а л и в :
клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.
Суддя А.Г. Гулик