Рішення № 87920714, 27.02.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2020
Номер справи
1.380.2019.006869
Номер документу
87920714
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.006869

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Хоми О.П.,

з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,

з участю представника позивача Кісіля Р.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

в с т а н о в и в :

Головне управління ДПС у Львівській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Львівській області) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ), в якому просить стягнути з відповідача податковий борг у сумі 43 784 грн 62 к., який виник на підставі визначених контролюючим органом податкових повідомлень-рішень від 26.06.2018: №0236551311, №0236531311 за платежем «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування», №0236601311 за платежем «військовий збір», штрафних санкцій та пені.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що податкові повідомлення-рішення від 26.06.2018: №0236551311, №0236531311 за платежем «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» та №0236601311 за платежем «військовий збір» прийнято на підставі акта перевірки від 14.05.2018 №1187/13-01-13-11/ НОМЕР_1 . На даний час сума зобов`язання є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплачена, що зумовило звернення до суду з даною позовною заявою.

На виконання вимог частини третьої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив інформацію про зареєстроване місце проживання відповідача.

Надіслана рекомендованою кореспонденцією відповідачу за адресою місце знаходження, підтвердженою відділом обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУ ДМС України у Львівській області, судова повістка повернулася з відміткою поштового відділення на конверті «адресат відсутній».

Відповідно до положень статті 126 КАС України відповідач вважається таким, що його повідомлено про дату, час і місце судового розгляду.

На вимогу частини першою статті 130 КАС України відповідача викликано в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання.

Ухвалою від 02.01.2020 відкрито загальне позовне провадження у справі з проведенням підготовчого засідання, відповідачу запропоновано подати відзив на позов.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався.

Ухвалою суду від 12.02.2020 закінчено підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду на 27.02.2020.

Відповідно до положень статті 205 КАС України справа вирішена на підставі наявних у ній доказів.

Суд, з`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ГУ ДФС у Львівській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податків до бюджету податку на доходи фізичних осіб ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2016, результати якої оформлено актом від 14.05.2018 №1187/13-01-13-11/ НОМЕР_1 .

Перевіркою встановлено, що відповідно до відомостей Шостої Львівської державної нотаріальної контори від 15.06.2017 №6975/10/17-01/254 ОСОБА_1 отримано дарування (спадщину) від фізичної особи, що не є членом сім`ї першого ступеня споріднення грошові вклади в сумі 476 205 грн 97 к. (в тому числі: грошові вклади - 114 235 грн 60 к., грошові вклади - 14 762, 25 доларів США, що станом на 22.01.2016 по курсу НБУ становить 361 970 грн 37 к.), що відображено в «Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» (форма 1-ДФ) за ознакою доходу « 114» відповідно до підпункту 164.2.10 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, який підлягає включенню до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та відображенню платником податку в річній декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).

ОСОБА_1 декларацію про майновий стан і доходи за 2016 рік до податкового органу не подавав, дохід в результаті дарування (спадщини) грошових вкладів за 2016 рік не декларувала, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір від доходу в результаті спадщини (дарування) житлового будинку та земельної ділянки за 2016 рік не сплатила.

Вказане зумовило висновки контролюючого органу про порушення ОСОБА_1 :

- підпункту 164.2.10 пункту 164.2 статті 164, пункту 167.2 статті 167 Податкового кодексу України (донараховано податок на доходи фізичних осіб за 2016 рік на загальну суму 23 810 грн 30 к.);

- підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49, пункту 179.1 статті 179 Податкового кодексу України в частині неподання декларації майновий стан і доходи за 2016 рік;

- підпунктів 1.2, 1.3, 1.5, 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, підпунктів 168.1.1, 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 №71-VIII (донараховано військовий збір за 2016 рік на загальну суму 7 143 грн 09 к.).

На підставі акта від 14.05.2018 №1187/13-01-13-11/ НОМЕР_1 ГУ ДФС у Львівській області 26.06.2018 прийнято податкові повідомлення-рішення:

- №0236551311, яким ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» на суму 29 762 грн 90 к., з яких 23 810 грн 30 к. - за податковими зобов`язаннями, 5 952 грн 60 к. - за штрафними (фінансовими) санкціями;

- №0236531311, яким ОСОБА_1 застосовано штрафну (фінансову) санкцію за платежем «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» у розмірі 170 грн;

- №0236601311, яким ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «військовий збір» на суму 8 928 грн 86 к., з яких 7 143 грн 09 к. - за податковими зобов`язаннями, 1 785 грн 77 к. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Окрім цього, у зв`язку з несплатою позивачем у встановлені законодавством строки грошового зобов`язання, контролюючим органом нарахована пеня у сумі 4 922 грн 86 к.

ГУ ДФС у Львівській області на адресу відповідача надіслано податкову вимогу від 31.08.2018 №92008-17 на суму 43 784 грн 62 к., що підтверджується корінцем податкової вимоги.

Відомості про сплату ОСОБА_1 боргу у матеріалах справи відсутні.

Відповідно до довідки ГУ ДФС у Львівській області від 05.11.2019 №2122/9/13-01-51-08 податковий борг ОСОБА_1 станом на 04.11.2019 становить 43 784 грн 62 к. та складається із:

- податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування (11010500): 23 810 грн 30 к. - основний платіж, 6 122 грн 60 к. - штрафна санкція, 3 786 грн 82 к. - пеня;

- військового збору (11011000): 7 143 грн 09 к. - основний платіж, 1 785 грн 77 к. - штрафна санкція, 1 136 грн 04 к. - пеня.

При вирішення справи суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до підпункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно до статті 16 Податкового кодексу платники податків зобов`язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до статті 41 Податкового кодексу контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, є органи доходів і зборів.

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, податковий борг ОСОБА_1 виник у зв`язку із несплатою у встановлений законом строк податкових зобов`язань, визначених контролюючим органом податковими повідомленнями-рішеннями від 26.06.2018: №0236551311, №0236531311, №0236601311 та пені на загальну суму 43 784 грн 62 к.

Позивач ствердив, що податкові повідомлення-рішення від 26.06.2018: №0236551311, №0236531311, №0236601311 відповідачем в адміністративному та судовому порядку не оскаржено. Докази зворотного у матеріалах справи відсутні.

Вказане свідчить, що сума податкового зобов`язання ОСОБА_1 є узгодженою та у встановлені строки до бюджету не сплачена.

У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби у відповідності до вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

На виконання вказаних положень Податкового кодексу ГУ ДФС у Львівській області надіслано на адресу відповідача податкову вимогу від 31.08.2018 №92008-17 усього на суму 43 784 грн 62 к.

Погашення податкового боргу платників податків регулюється главою 9 Податкового кодексу.

Згідно з пунктом 95.1. статті 95 Податкового кодексу контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95).

Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Матеріалами справи підтверджується наявність у ОСОБА_1 податкового боргу в розмірі 43 784 грн 62 к.

Ураховуючи викладене, суд дійшов переконання, що позовні вимоги ГУ ДФС у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.

Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в :

Позов Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ 43143039) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу, - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до бюджету 43 784 (сорок три тисячі сімсот вісімдесят чотири) грн 62 к. податкового боргу.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 02 березня 2020 року.

Суддя О.П. Хома