Рішення № 87920679, 02.03.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2020
Номер справи
360/5463/19
Номер документу
87920679
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

02 березня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5463/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання незаконним рішення, -

ВСТАНОВИВ:

26 грудня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання незаконним рішення.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що рішенням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії па Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України від 27.06.2019 (протокол №4) позивач позбавлений статусу учасника ліквідації наслідків аварії па ЧАЕС у зв`язку з відсутністю документів, які б підтвердили факт виконання робіт в зоні відчуження.

Позивач вважає зазначене рішення відповідача протиправним, оскільки вважає, що у відповідача було достатньо документів, які підтверджують участь позивача в ліквідації наслідків на ЧАЕС.

На підставі викладеного позивач просить суд:

- визнати незаконним рішення комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС при Міністерстві праці та соціальної політики України від 27.06.2019 (протокол № 4) про необґрунтованість видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та вилучення посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, про що надав відзив на позовну заяву (а.с. 44-45) в обґрунтування якого зазначено, що регіональна комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Луганської обласної державної адміністрації 19.04.2019 розглянула документи ОСОБА_1 та прийняла рішення про направлення документів на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Міністерства соціальної політики України, в зв`язку з тим, що в поданих документах заявника відсутні дні виїзду на об`єкти (в населені пункти) зони відчуження. На виконання рішення вищезазначеної регіональної комісії документи ОСОБА_1 направлені Департаментом соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації на розгляд Комісії. Комісією 27.06.2019 розглянуті вищезазначені документи та прийнято рішення про відсутність підстав для підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Луганською обласною державною адміністрацією в 1997 році, оскільки не підтверджено виконання робіт у зоні відчуження. У копії довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 19.07.2000 № 51/1/9422 зазначено проходження військової служби ОСОБА_1 у військовій частині 68555 у період з 30.05.1986 по 15.08.1986, проте виконання робіт у зоні відчуження не підтверджуються, місце дислокації військової частини у зазначений період с. Оране, що не дає правових підстав для визначення статусу.

Ухвалою суду від 02 січня 2020 року позовну заяву залишено без руху (а.с. 29-30).

Ухвалою суду від 11 січня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у відритому судовому засіданні на 06 лютого 2020 року (а.с. 37-38).

06 лютого 2020 року судове засідання відкладено до 02.03.2020 (а.с. 51).

Сторони в судове засідання не прибули про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, причини неявки суду невідомі.

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.

Дослідивши письмові докази, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є інвалідом другої групи (захворювання пов`язане з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків на ЧАЕС), що підтверджено копіями документів, а саме: паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 (а.с. 3), посвідченнями серії НОМЕР_3 та особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_4 (а.с. 8), довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №51/1/9422 від 19.07.2000, експертним висновком №20.04.2006 №24628/24-5, довідкою до акта огляду МСЕК №101548 серії 10 ААБ (а.с. 15-17).

Відповідно до протоколу засідання комісії з визначення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації №3 від 19.04.2019, вирішено направити архівну особову справу ОСОБА_1 направлено на перегляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 90-91).

На підставі наведеного Департаментом соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації (далі - Департамент соціального захисту) було направлено до Департаменту у справах ветеранів, осіб з інвалідністю та постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи лист №2/2828-31 від 03.05.2019, в якому Департамент соціального захисту просив переглянути справу ОСОБА_1 як спірну, у зв`язку з тим, що усі матеріали особових справ постраждалих громадян, з підтверджуючими документами відповідного статусу, залишилися на непідконтрольній Україні території у м.Луганську, а довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 51/1/9422 від 19.07.2000 не відображає дні виїзду в зони (а.с. 76).

Відповідно до витягу з протоколу № 4 засідання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 27.06.2019, вирішено, що відсутні підстави для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Луганською обласною державною адміністрацією в 1997 році ОСОБА_1 , оскільки не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження (а.с. 7).

Не погодившись з таким рішення відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частині 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ).

Згідно ч.1 ст. 1 Закону №796-ХІІ визначено, що цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Відповідно до статті 10 Закону №796-ХІІ, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 14 Закону №796-ХІІ для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів.

Статтею 15 Закону №796-ХІІ встановлено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі - Порядок № 551) та зобов`язано міські державні адміністрації провести до 1 січня 2021 року заміну посвідчень у зв`язку із затвердженням нових зразків посвідчень.

Відповідно до пункту 1 Порядку № 551, цей Порядок визначає процедуру видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачає видачу посвідчень громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Пунктом 4 Порядку № 551 визначено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. - не менше п`яти, а в 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році" (категорія 2) серії А синього кольору.

Відповідно до пункту 11 Порядку №551, посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів, зокрема:

довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку;

особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою.

Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.

Під час заміни посвідчення з однієї категорії на іншу попереднє посвідчення підлягає вилученню уповноваженим органом для подальшого зберігання в особовій справі постраждалої особи.

Згідно з п. 13 Порядку № 551 спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінсоцполітики, до складу якої, крім його фахівців, входять представники МОЗ, ДАЗВ, МВС, Міноборони, Київської облдержадміністрації та громадських об`єднань, статутна діяльність яких пов`язана із соціальним захистом осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (за згодою), за поданням уповноважених органів.

Відповідно до пункту 14 Порядку № 551, рішення комісій, зазначених у пункті 13 цього Порядку, є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення такими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення таких комісій підлягає вилученню уповноваженими органами.

Суд зазначає, що згідно довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №51/1/9422 ОСОБА_1 у період з 30.05.1986 по 15.08.1986 у складі військової частини №68555 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, місце дислокації частини село Оране (а.с. 15, 77).

Участь позивача у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС також підтверджується, записом у військовому квитку ОСОБА_1 серії НОМЕР_5 та довідкою №82 від 15.08.1997 КСП «Ленінський шлях» щодо підвищеної оплати праці позивача у зазначений період його перебування у складі військової частини №68555 (а.с. 10-14).

Також суд зазначає, що с. Оране Іванківського району Київської області, де була розміщена військова частина №68555, у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року, відносилося до зони посиленого радіоекологічного контролю, а тому посилання відповідача на те, що місце дислокації військової частини у с.Оране не дає правових підстав для визначення спірного статусу є необгрунтованими.

Крім того, у відповідності до пункту 11 Порядку №551 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС також може бути підтверджено на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою, якщо особа відноситься до 1 категорії постраждалих.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 відноситься до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_4 (а.с. 8).

Експертним висновком Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії з установлення зв`язку хвороб, інвалідності та смерті з впливом іонізуючого випромінювання та інших шкідливих наслідків аварії на Чорнобильській АЕС №20.04.2006 №24628/24-5, довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 10 ААБ №101548 та довідкою МОЗ про результати визначення ступеня втрати працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги серії 10 ААБ №055628, складеної за результатами повторного огляду, підтверджується, що позивачу встановлено другу групу інвалідності, у зв`язку з захворюванням пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 16-17).

Отже, суд зазначає, що усіма необхідними документами підтверджується, статус ОСОБА_1 як учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Крім того, суд бере до уваги положення частини першої статті 6 КАС України де зазначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Одним із суттєвих елементів принципу верховенства права є принцип юридичної визначеності.

Позивач тривалий час, зокрема з 1997 року мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, користувався відповідними пільгами, встановленими законодавством України для даної категорії осіб та розраховував на стабільність і передбачуваність свого статусу.

Таким чином, рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України від 27.06.2019 про відсутність підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та вилучення вказаного посвідчення призводить до погіршення правового статусу особи, що в контексті змісту Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод може розцінюватись як невиправдане втручання держави у права особи, гарантовані Конвенцією, що не відповідає принципу пропорційності заходу, меті такого втручання, а також принципу правової визначеностію.

Отже, суд дійшов висновку, що спірне рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України від 27.06.2019 є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності дій у спірних правовідносинах.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки наданих доказів в їх сукупності дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання незаконним рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 27.06.2019 про відсутність підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків на аварії на Чорнобильській АЕС визначеного Луганською обласною державною адміністрацією в 1997 році ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя О.В. Ірметова