
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19 лютого 2020 року Справа № 280/5078/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лазаренка М.С.,
за участю секретаря судового засідання Дєткова Р.О.,
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника позивача Железняк А.В.
представника відповідача Марковської Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області (69089, м. Запоріжжя, вул.. Розенталь, 3-А, код ЄДРПОУ 03193241) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
18 жовтня 2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області, ідентифікаційний код: 03193241 щодо відмови у надісланні ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , рекомендованим листом за моїм зареєстрованим місцем проживання повідомлення про можливість отримання нею житла за рахунок субвенції або призначення їй грошової компенсації із зазначенням адреси, за якою необхідно звернутися, та строків звернення у порядку, визначеному абзацом 1 пункту 23 Порядку та умов надання у 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 877 від 15.11.2017 р., та щодо відмови в ознайомленні ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , під розпис з порядком та умовами отримання мною житла за рахунок субвенції чи грошової компенсації у порядку, визначеному абзацом 1 пункту 24 Порядку та умов надання у 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 877 від 15.11.2017 року;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області, ідентифікаційний код: 03193241, ознайомити ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , під розпис з порядком та умовами отримання нею житла за рахунок субвенції чи грошової компенсації у порядку, визначеному абзацом 1 пункту 24 Порядку та умов надання у 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 877 від 15.11.2017 р., після чого прийняти у ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , протягом трьох робочих днів від дати ознайомлення її під розпис з порядком та умовами отримання нею житла за рахунок субвенції чи грошової компенсації заяву про придбання житла та інші необхідні документи відповідно до вимог абзацу 2 пункту 24 та пункту 27 Порядку та умов надання у 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 877 від 15.11.2017 року.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2019 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання на 21 листопада 2019 року.
Протокольною ухвалою суду від 21 листопада 2019 в підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 11.12.2019.
Протокольною ухвалою суду від 11 грудня 2019 відкладено підготовче судове засідання на 27.01.2020.
Ухвалою суду від 11 грудня 2019 продовжено строк підготовчого провадження у справі №280/5078/19 строком на 30 (тридцять) днів.
Протокольною ухвалою суду від 27 січня 2020 рок закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 19 лютого 2020 року.
19 лютого 2020 року у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що 20.09.2019 р. до канцелярії Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області надійшла письмова заява ОСОБА_1 від 20.09.2019 р., в якій зазначено, що від співробітників УСЗН Запорізької РДА їй стало відомо про те, що з державного бюджету України місцевому бюджету було надано субвенцію у тому числі для придбання житла з метою забезпечення житлом осіб з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, відповідно до Порядку та умов надання у 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 877 від 15.11.2017 р. Лист відповідача від 16.08.2019 року № 11-14/4582 про можливість отримання житла за рахунок субвенції або призначення грошової компенсації із зазначенням адреси, за якою необхідно звернутися, та строків звернення, на яке посилається УСЗН Запорізької РДА у листі від 30.09.2019 р. (вих. № 11-14/4547) позивач не отримувала. Зазначає, що надіслання повідомлення про можливість отримання нею житла за рахунок субвенції або призначення грошової компенсації із зазначенням адреси, за якою необхідно звернутися, та строків звернення простим листом взагалі не надає можливості зафіксувати час отримання такого повідомлення та є порушенням п.23 Порядку. Крім того, ні ОСОБА_1 , ні її колишнього опікуна УСЗН Запорізької РДА не ознайомлювало навіть в усній формі з порядком та умовами отримання житла за рахунок субвенції чи грошової компенсації. Вважає, що своєю бездіяльністю службові особи УСЗН Запорізької РДА позбавили її права на отримання житла за рахунок субвенції з державного бюджету України місцевому бюджету або на призначення їй грошової компенсації. На підставі вищезазначеного, позивач просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
18.11.2019 відповідач надав суду відзив (вх. №48397), відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову у зв`язку з тим, що управління листом від 16.08.2019 року 16.08.2019 № 11-14/4582 повідомляло ОСОБА_1 про можливість отримання житла за рахунок субвенції з державного бюджету на 2019 рік або призначення грошової компенсації, згідно Порядку та умов, та наголошувало на необхідності звернення ОСОБА_1 за роз`ясненнями та ознайомленням з Порядком та умовами отримання житла за рахунок субвенції чи грошової компенсації до Управління, із зазначенням адреси та контактних телефонів Управління. Як наслідок, ОСОБА_1 відвідала Управління 20 вересня 2019 року та подала письмову заяву, в якій наголошувала на тому, що від співробітників Управління їй стало відомо про надання субвенції відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 877. Працівниками Управління було прийнято заяву, проте ознайомлюватися під розпис з Порядком та умовами надання субвенції ОСОБА_1 відмовилась, про що присутніми працівниками Управління було зроблено запис на бланку ознайомлення та складено відповідний Акт № 1 від 20.09.2019. Розпорядженням голови Запорізької райдержадміністрації від 28.08.2019 № 346 затверджено протокол засідання районної комісії від 27.08.2019 № 2, на якому комісією було розглянуто заяви та документи осіб до 23 років з числа дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які виявили бажання на виплату грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення з метою придбання житла (далі - грошова компенсація) відповідно до Порядку та умов. На розгляд комісії було надано заяви та документи дев`ятьма дітьми району та шістьма дітьми об`єднаних територіальних громад. Заяви та документів ОСОБА_1 у встановлені строки на розгляд комісії подано не було. Вважає, що позивач не надала можливості районній комісії розглянути її заяву та документи для включення до списку дітей, що потребують поліпшення житлових умов, для отримання у 2019 році субвенції з державного бюджету. Щодо отримання заявницею повідомлення рекомендованим листом, Управління листом від 30.09.2019 повідомляло ОСОБА_1 про те, що у відповідності до п.п. 23,24 орган соціального захисту населення надсилає рекомендованим листом повідомлення дитині про можливість отримання житла за рахунок субвенції або призначення грошової компенсації лише у випадку, якщо згідно з рішенням обласної комісії суми виділених коштів Запорізькому району достатньо для забезпечення грошовою компенсацією зазначеної дитини в порядку першочерговості. У зв`язку з вищевикладеним просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Під час розгляду справи по суті позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги, з підстав, викладених в адміністративному позові. Просили суд задовольнити позовні вимоги повністю.
Представник відповідача проти позову заперечив, з підстав, викладених у відзиві. Просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Суд, вислухавши думку сторін по справі, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Головою Запорізької районної державної адміністрації підписано розпорядження від 16.08.2019 № 339, яким було затверджено протокол засідання районної комісії від 15.08.2019 № 1.
Згідно пункту 1 вищевказаного протоколу районною комісією було визначено загальну потребу у придбанні житла для осіб від 16 до 23 років, що перебувають на соціальному квартирному обліку, яка склала 72 дитини, з яких в районі - для 31 дитини, у Біленьківській сільській раді Запорізького району - для 17 дітей, у Долинській сільській раді Запорізького району - для 10 дітей, у Широківській сільській раді Запорізького району - для 14 дітей (додаток 1 до протоколу № 1 від 15.08.2019).
У загальному списку дітей, що потребують поліпшення житлових умов, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як така, що позбавлена батьківського піклування, відповідно до рішення Малокатеринівської сільської ради від 14.07.2016 року № 34, була у черзі під номером 28 (додаток 1 до протоколу № 1 від 15.08.2019).
Додатком 2 до зазначеного протоколу засідання районною комісією було уточнено потребу у придбанні житла для осіб від 16 до 23 років, що перебувають на соціальному квартирному обліку в районі. У даному списку квартирного обліку дітей Запорізького району ОСОБА_1 перебувала у черзі під номером 13.
Пунктом 2 вищезазначеного протоколу для здійснення заходів згідно пунктів 23,24 Порядку та умов було визначено кількість дітей з врахуванням першочерговості: у районі - 15 дітей, у Біленьківській сільській раді Запорізького району - 2 дитини, у Долинській сільській раді Запорізького району - 2 дитини, у Широківській сільській раді Запорізького району - 2 дитини. Здійснити вказані заходи, згідно пункту 4 протоколу № 1, щодо дітей Запорізького району було доручено Управлінню соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області.
На виконання пунктів 2,4 рішення районної комісії, з метою визначення остаточного напрямку використання у 2019 році субвенції з державного бюджету Запорізькому району Запорізької області, а також уточнення місцезнаходження перших 15 дітей - сиріт, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, які перебувають на соціальному квартирному обліку по Запорізькому району (без урахування об`єднаних територіальних громад), управління листом від 16.08.2019 року 16.08.2019 № 11-14/4582 повідомляло ОСОБА_1 про можливість отримання житла за рахунок субвенції з державного бюджету на 2019 рік або призначення грошової компенсації, згідно Порядку та умов, та наголошувало на необхідності звернення ОСОБА_1 за роз`ясненнями та ознайомленням з Порядком та умовами отримання житла за рахунок субвенції чи грошової компенсації до Управління, із зазначенням адреси та контактних телефонів Управління. Лист ОСОБА_1 було надіслано за адресою її реєстрації, яку повідомила управлінню Малокатеринівська сільська рада: Запорізька АДРЕСА_2 , буд. 8-А.
20.09.2019 р. до канцелярії Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області надійшла письмова заява ОСОБА_1 від 20.09.2019 р., в якій просила відповідно до вимог пункту 23 Порядку та умов невідкладно надіслати їй рекомендованим листом за її зареєстрованим місцем проживання за адресою: АДРЕСА_3 , повідомлення про можливість отримання нею житла за рахунок субвенції або призначення їй грошової компенсації із зазначенням адреси, за якою необхідно звернутися, та строків звернення; також просила відповідно до вимог пункту 24 Порядку та умов невідкладно у письмовій формі інформувати її, куди та коли їй необхідно з`явитися з метою ознайомлення ОСОБА_1 під розпис з порядком та умовами отримання житла за рахунок субвенції чи грошової компенсації.
25.09.2019 до УСЗН Запорізької РДА поштою надійшла письмова заява від 21.09.2019 р., в якій позивач інформувала УСЗН Запорізької РДА про помилкове зазначення нею адреси зареєстрованого місця проживання у раніше поданій заяві від 20.09.2019 р., просила вважати дійсним зареєстрованим місцем її проживання: АДРЕСА_1
Управління листом від 30.09.2019 № 11-14/4547 надало роз`яснення ОСОБА_1 , що вона отримає від управління повідомлення рекомендованим листом, щодо реалізації її права на отримання грошової компенсації у 2019 році у тому випадку, якщо згідно рішення Обласної комісії, суми виділених коштів Запорізькому району будуть достатніми для забезпечення грошовою компенсацією усіх дітей, які перебувають на загальному соціальному квартирному обліку району, у черзі.
Не погодившись із бездіяльністю відповідача, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно абз. 3 ст. 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» дітьми, які позбавлені батьківського піклування є діти, які залишилися без піклування батьків у зв`язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами Національної поліції, пов`язаним з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов`язки, а також діти, розлучені із сім`єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, діти, батьки яких не виконують своїх батьківських обов`язків з причин, які неможливо з`ясувати у зв`язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та безпритульні діти.
Відповідно до абз. 3 ст. 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» особами із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є особи віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та особи, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування.
Рішенням Запорізького районного суду Запорізької області від 02 вересня 2014 року по справі №317/1822/14-ц батьки ОСОБА_1 були позбавлені стосовно неї батьківських прав до досягнення нею 18-річного віку.
Розпорядженням голови Запорізького районної державної адміністрації від 18.09.2014 року №479 неповнолітній ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 877 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 616), якою затверджено Порядок та умови надання у 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, забезпечення житлом дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа (далі - Порядок та умови), розпорядниками в частині придбання соціального житла, житла для дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, зокрема дітей з інвалідністю, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов є структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій.
Пунктом 4 Порядку встановлено, що субвенція спрямовується на:
- нове будівництво приміщень для розміщення малих групових будинків, житла для дитячих будинків сімейного типу, капітальний ремонт/реконструкцію житла для дитячих будинків сімейного типу, яке перебуває в комунальній власності;
- придбання житла у прийнятих в експлуатацію житлових будинках для дитячих будинків сімейного типу, соціального житла, житла для дітей;
- виплату грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей з метою придбання житла для зазначеної категорії осіб (далі - грошова компенсація);
- рецензування звітів про оцінку житла, яке придбавається на вторинному ринку;
- розроблення проектної документації на нове будівництво/капітальний ремонт/реконструкцію житла для дитячих будинків сімейного типу, нове будівництво приміщень для розміщення малих групових будинків.
Пункт 7 Порядку та умов передбачає, що для формування пропозицій стосовно потреби щодо спрямування субвенції за напрямами, передбаченими пунктом 4 цього Порядку, та визначення дітей, яким буде придбано житло або призначено грошову компенсацію, за розпорядженням голови рай держадміністрації утворюється відповідна комісія, яка є консультативно-дорадчим органом.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 877 головою Запорізької районної держадміністрації було підписано розпорядження від 09.08.2019 № 319 «Про створення районної комісії з питань використання у 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно- ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затвердження її складу та Положення про неї» (далі - районна комісія).
У відповідності до пункту 8 Порядку та умов до повноважень місцевої комісії належить:
- формування потреби щодо спрямування субвенції за напрямами, передбаченими пунктом 4 цих Порядку та умов, і підготовка відповідних пропозицій;
- уточнення пропозицій стосовно напрямів та об`єктів, на які буде спрямовано субвенцію;
- перевірка наявності у дитини статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, особи з їх числа;
- перевірка наявності документів про перебування дитини на квартирному обліку;
- перевірка наявності у дитини майнових прав на нерухоме майно або відчуження такого майна протягом останніх п`яти років;
- з`ясування можливості/неможливості вселення дитини у приміщення, що зберігалося за нею;
- перевірка наявності рецензованого звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), складеного відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»;
- визначення дитини, якій буде придбано житло або призначено грошову компенсацію.
Рішення місцевої комісії оформляється протоколом, який підписується всіма членами місцевої комісії, та подається районній держадміністрації для затвердження в установленому законодавством порядку не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня його прийняття.
На виконання зазначених положень Порядку та умов головою Запорізької районної державної адміністрації підписано розпорядження від 16.08.2019 № 339, яким було затверджено протокол засідання районної комісії від 15.08.2019 № 1.
Згідно пункту 1 вищевказаного протоколу районною комісією було визначено загальну потребу у придбанні житла для осіб від 16 до 23 років, що перебувають на соціальному квартирному обліку, яка склала 72 дитини, з яких в районі - для 31 дитини, у Біленьківській сільській раді Запорізького району - для 17 дітей, у Долинській сільській раді Запорізького району - для 10 дітей, у Широківській сільській раді Запорізького району - для 14 дітей (додаток 1 до протоколу № 1 від 15.08.2019).
У загальному списку дітей, що потребують поліпшення житлових умов, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як така, що позбавлена батьківського піклування, відповідно до рішення Малокатеринівської сільської ради від 14.07.2016 року № 34, була у черзі під номером 28 (додаток 1 до протоколу № 1 від 15.08.2019).
Додатком 2 до зазначеного протоколу засідання районною комісією було уточнено потребу у придбанні житла для осіб від 16 до 23 років, що перебувають на соціальному квартирному обліку в районі. У даному списку квартирного обліку дітей Запорізького району ОСОБА_1 перебувала у черзі під номером 13.
Згідно пункту 19 Порядку та умов, право на отримання житла за рахунок субвенції або грошової компенсації за власним вибором мають діти в порядку черговості взяття на квартирний облік.
Пунктом 1 протоколу № 1 рішенням районної комісії було визначено попередньо такі спрямування у 2019 році субвенції з державного бюджету (з урахуванням пропозицій місцевих комісій об`єднаних територіальних громад): - придбання житла для дітей;
-виплата грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей з метою придбання житла для зазначеної категорії осіб (далі - грошова компенсація);
-рецензування звітів про оцінку житла, яке придбавається на вторинному ринку. Остаточне рішення щодо визначення напрямків спрямування у 2019 році субвенції з державного бюджету мало вирішитись після проведення заходів згідно пунктів 23 та 24 Порядку та умов.
Відповідно до п.23 Порядку та умов орган соціального захисту населення надсилає рекомендованим листом дитині за місцем її проживання/перебування повідомлення про можливість отримання житла за рахунок субвенції або призначення грошової компенсації із зазначенням адреси, за якою необхідно звернутися, та строків звернення. Також орган соціального захисту населення додатково інформує дитину за допомогою телефонного зв`язку та надсилає копію повідомлення на її електронну адресу.
Згідно з п. 24 Порядку та умов орган соціального захисту населення надає дитині роз`яснення щодо її права на отримання житла за рахунок субвенції або грошової компенсації, ознайомлює з порядком та умовами отримання житла за рахунок субвенції чи грошової компенсації під розпис. Дитина протягом трьох робочих днів від дати ознайомлення з порядком та умовами отримання житла за рахунок субвенції або грошової компенсації визначає разом із законним представником або в разі його відсутності - з представником органу опіки та піклування за місцем свого походження (тільки в разі, коли дитина не досягла повноліття або визнана недієздатною особою, особою, цивільна дієздатність якої була обмежена) спосіб реалізації свого права на забезпечення житлом та звертається з відповідною заявою до органу соціального захисту населення.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач листом від 16.08.2019 року 16.08.2019 № 11-14/4582 повідомив ОСОБА_1 про можливість отримання житла за рахунок субвенції з державного бюджету на 2019 рік або призначення грошової компенсації, згідно Порядку та умов, та наголошувало на необхідності звернення ОСОБА_1 за роз`ясненнями та ознайомленням з Порядком та умовами отримання житла за рахунок субвенції чи грошової компенсації до Управління, із зазначенням адреси та контактних телефонів Управління.
Позивач вказує, що ані вона, ані її опікун не отримували вищевказаного листа відповідача.
У листі від 30.09.2019 р. (вих. № 11-14/4547 ) УСЗН Запорізької РДА зазначило, що повідомлення від 16.08.2019 р. про можливість отримання позивачем житла за рахунок субвенції або призначення їй грошової компенсації із зазначенням адреси, за якою необхідно звернутися, та строків звернення ОСОБА_1 було надіслано простим листом, а не рекомендованим, що суперечить вимогам абзацу 1 пункту 23 Порядку та умов.
З урахуванням викладеного вище, суд встановив, що відповідач власними діями порушив норми п.23 Порядку та умов надання у 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, забезпечення житлом дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у зв`язку з чим і порушено право позивача на отримання субвенції у 2019 році.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У зв`язку з вищевикладеним, суд вирішив для захисту прав, інтересів та свобод позивача вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області щодо порушення пункту 23 Порядку та умов надання у 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 877 від 15.11.2017 р. з урахуванням змін та доповнень станом на час надіслання Повідомлення від 16.08.2019 №11-14/4582 на адресу ОСОБА_1 .
Щодо позовної вимоги позивача про зобов`язання Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області, ідентифікаційний код: 03193241, ознайомити ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , під розпис з порядком та умовами отримання нею житла за рахунок субвенції чи грошової компенсації у порядку, визначеному абзацом 1 пункту 24 Порядку та умов надання у 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 877 від 15.11.2017 р., після чого прийняти у ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , протягом трьох робочих днів від дати ознайомлення її під розпис з порядком та умовами отримання нею житла за рахунок субвенції чи грошової компенсації заяву про придбання житла та інші необхідні документи відповідно до вимог абзацу 2 пункту 24 та пункту 27 Порядку та умов надання у 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 877 від 15.11.2017 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.25 Порядку та умов надання у 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа у разі коли протягом одного місяця з дати надіслання повідомлення, зазначеного у пункті 23 цих Порядку та умов, дитина не звернулася до органу соціального захисту населення або протягом трьох робочих днів з дати ознайомлення з порядком та умовами отримання житла за рахунок субвенції чи грошової компенсації не подала заяву про придбання житла, або за наявності підстав, визначених пунктом 33 цих Порядку та умов, місцевою комісією приймається рішення про можливість придбання житла за рахунок субвенції або призначення грошової компенсації дитині, яка є наступною за квартирним обліком. За дитиною, яка протягом одного місяця з дати надіслання повідомлення, зазначеного у пункті 23 цих Порядку та умов, не звернулася до органу соціального захисту населення або протягом трьох робочих днів з дати ознайомлення з порядком та умовами отримання житла за рахунок субвенції чи грошової компенсації не подала заяву про придбання житла, зберігається черговість на квартирному обліку.
У зв`язку з тим, що відповідачем порушено процедуру надіслання повідомлення ОСОБА_1 про можливість отримання нею житла за рахунок субвенції з державного бюджету на 2019 рік або призначення грошової компенсації, то й подальша процедура, передбачена Порядком та умовами не може бути дотримана відповідачем, оскільки дії, передбачені п.25 Порядку та умов безпосередньо залежать від дотримання процедури передбаченої п.23 Порядку та умов.
Відповідно до ст..3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Крім того, суд звертає увагу на те, що оскільки, на час ухвалення рішення по цій справі, бюджетний період 2019 року закінчився, порушене право позивача на отримання субвенції в 2019 році, не може бути відновлено в 2020 році.
Відповідно до приписів ч.1 та ч.2 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст.ст.9, 139, 243-246 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області (69089, м. Запоріжжя, вул.. Розенталь, 3-А, код ЄДРПОУ 03193241) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області щодо порушення пункту 23 Порядку та умов надання у 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 877 від 15.11.2017 р. з урахуванням змін та доповнень станом на час надіслання Повідомлення від 16.08.2019 №11-14/4582 на адресу ОСОБА_1 .
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 28.02.2020.
Суддя М.С. Лазаренко