№2-a-171/08
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2008р. Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі
головуючого судді Чернецького В.А.,
при секретарі Купрєєнко А.С. ,
з участю: представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Костянтинівка адміністративну справу за позовом Костянтинівського міжрайонного прокурора, який виступає в інтересах ОСОБА_3, до ОСОБА_4 Праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської Ради, третя особа головне ОСОБА_4 державного казначейства у Донецькій області, про визнання неправомірними дій відповідача та спонуканні до виплати як учаснику війни недоотриманої щорічної допомоги до дня перемоги,
ВСТАНОВИВ:
28 березня 2008 року Костянтинівський міжрайонний прокурор, який виступає в інтересах ОСОБА_3, звернувся в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій протиправними та стягнення недоотриманої ним щорічної разової грошової допомоги як учасника війни за 2007 рік. Він обґрунтовував свої вимоги тим, що у відповідності до ст. 14 ОСОБА_5 України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Відповідач ухиляється від сплати йому вказаних коштів в повному обсязі, сплативши цю грошову допомогу в розмірах, встановлених відповідним законом про державний бюджет України в 2007 році - 55 грн. Оскільки розмір цих виплат не відповідає розміру мінімальної пенсії за віком у відповідний період, просив визнати вказані дії відповідача протиправними та зобов"язати його перерахувати щорічну разову грошову допомогу за 2007 рік у відповідності до наведених в позові розрахунків та зобов'язати відповідача сплатити ОСОБА_3 за рахунок державного бюджету 1175, 18 гривень.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та їх підстави, вказані у позовній заяві. Вважав, що строк позовної давності пропущений не був, бо про вказане порушення відповідачем соціального законодавства було виявлено лише у вересні поточного року при проведенні планової прокурорської перевірки додержання законодавства з боку УПСЗН Костянтинівського міськвиконкому.
Представник відповідача ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення (надалі УПСЗН) ОСОБА_6 підтвердила, що ОСОБА_3 дійсно знаходиться на обліку в УПСЗН як учасник війни. Позов не визнала та пояснила наступне. Відповідач є бюджетною установою і здійснює виплату ветеранам війни до 05 травня щорічної допомоги в межах затверджених кошторисом асигнувань. Відповідно до п. 1 "Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до використання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою KM України №228 від 28 лютого 2002р., кошторис бюджетних установ є основним плановим документом, який надає повноваження бюджетній установі щодо отримання доходів і здійснення видатків. Міністерство праці та соціальної політики України відповідно до ОСОБА_5 про Державний бюджет України на відповідний рік є головним розпорядником коштів "Щорічна разова допомога ветеранам війни". Таким чином Міністерством праці доводяться до Головного управління праці та соціального захисту населення лімітні асигнування по зазначеній виплаті та затверджує кошторис, відповідно до якого проводяться виплати, В розділі Ш ОСОБА_5 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (надалі ОСОБА_5) визначено, що виплати грошової допомоги відповідним категоріям громадян провадиться відповідно до ОСОБА_5 України про Державний бюджет на відповідний рік. Тому вважала, що виплата разової щорічної допомоги до дня перемоги ОСОБА_3 у 2007 році проведена законно і підстав для задоволення позову немає. Згідно ст. ст. 13, 17-1 спеціального ОСОБА_5 виплата разової грошової допомоги встановлена щорічно до 5 травня. Особи, які не отримали цієї допомоги мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги. Вважала, що прокурор пропустив строк для звернення з позовом до суду, бо виплата ЗО 2007 рік закінчена 30 вересня 2007 року, а прокурор звернувся до суду тільки 10 жовтня 2008 року. Тому, наполягала на застосуванні строків позовної давності.
Суд залучив до справи у якості заінтересованої особи Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, але представник третьої особи у судове засідання не одноразово не з'явився, хоч належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи. Суд вирішив розглянути справу у їх відсутність.
Суд, заслухав сторони та вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, якою затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів). Таким чином, відповідач - ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, є головним розпорядником коштів місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету, на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо, зокрема, пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Тому, звернення з позовними вимогами до управління праці та соціального захисту населення щодо стягнення разової грошової допомоги учаснику війни є обґрунтованими і саме цей відповідач зобов'язаний сплатити за рахунок Державного бюджету недоплачені суми допомоги, оскільки статтею 63 спеціального ОСОБА_5 фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього ОСОБА_5, здійснюється за рахунок Державного бюджету України і ОСОБА_4 є розпорядником коштів Державного бюджету України.
ОСОБА_3 є ветераном війни - учасником ВВВ і має пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни (ас. 10), у цій якості перебуває на обліку у відповідача (ас. 4-6). ст. 14 ОСОБА_5 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлена щорічна разова виплата до 5 травня учасникам війни у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, ст. 17-1 передбачено отримання разової цієї грошової допомоги до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги. ОСОБА_5 України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" була зупинена ст. 14 ОСОБА_5 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Разова грошова допомога за 2007 рік в розмірі 55 грн. встановлена ст. 29 ОСОБА_5 України "Про Державний бюджет України на 2007 рік". Вказана сума ОСОБА_3 була своєчасно сплачена через відділення поштового зв’язку №10 згідно платіжному дорученню №1265 від 18.04.2007р. ( ас. 30).
Суд вважає, що дії ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо виплати щорічної разової грошової допомоги ветерану війни ОСОБА_3 у 2007 році у розмірі лише 55 гривень слід визнати протиправними. При цьому суд керується рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, згідно якому визнана такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною) стаття 29 ОСОБА_5 України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", за якою у 2007 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до спеціального ОСОБА_5 здійснюється у таких розмірах: ветеранам війни - учасникам війни - 55 гривень; а також пункт 13 статті 71 цього ж закону, яким зупинено на 2007 рік дію ст. 13 спеціального ОСОБА_5.
Розмір мінімальної пенсії за віком на час виплати ОСОБА_3 допомоги у 2007 році законодавством встановлений у розмірі 406 грн. ОСОБА_5 прокурор у позові помилково визначив суму мінімальної пенсії на час виплати (на квітень 2007р.) - 210, 06 грн., тоді як такий розмір мінімальної пенсії за віком ніколи не існував. З оглядом на наведене, сума позову у 1175, 18 грн. трохи завищена, тому позов підлягає частковому задоволенню.
Суд вважає, що з урахуванням вже отриманої ОСОБА_3 разової грошової допомоги у 2007 році, розмір недоотриманої нею такої допомоги у цьому ж році складає 1163 грн. ((406 грн. х 3) - (55 грн.)).
Визнавши вказані вище дії відповідача протиправними, слід зобов'язати ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради сплатити позивачу цю суму за рахунок Державного бюджету.
У відповідності до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Виплата щорічної допомоги до 5 травня є щорічною та виплачується до 30 вересня відповідного року. Не володіючи знаннями у соціальному законодавстві пенсіонерка та просто людина похилого віку про порушення свого права самостійно дізнатися не могла. Планова перевірка додержання законодавства відносно надання пільг учасникам війни у 2007 році прокурором проводилася у вересні 2008 року (ас. 4), коли і було виявлене вищезазначене порушення права. Тому, суд вважає, що прокурором строк давності для звернення з позовом до суду не порушений.
На підставі викладеного та керуючись ст. 19, 95, 116, 117 Конституції України, ст. 13 ОСОБА_5
України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальної захищеності", ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 99ч.2, 100 ч. 1, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Костянтинівського міжрайонного прокурора, який виступає в інтересах ОСОБА_3, до ОСОБА_4 Праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської Ради, третя особа головне ОСОБА_4 державного казначейства у Донецькій області - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області щодо недоплати ОСОБА_3 щорічної грошової допомоги до 05 травня у 2007 році.
Зобов'язати ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради за рахунок Державного бюджету сплатити ОСОБА_3 за 2007 рік як ветерану війни - учаснику війни 1163 (одну тисячу сто шістдесят три) гривні шляхом перерахування з розрахункового рахунку №35214011001529, КПК 2501150, КЕКВ 1341 в УДК м. Костянтинівка Донецької області, МФО 834016, ОКПО 03197428.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.