
Справа № 361/1474/19
Провадження № 2/361/292/20
07.02.2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 лютого 2020 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
судді - Сердинського В.С.
при секретарі - Мищенко С.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів,
установив:
Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області звернулося з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів.
Позивач зазначав, що в травні 2018 року управлінням соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області (далі Управління), в результаті проведених перевірок на призначення житлових субсидій, був виявлений факт надміру виплачених державних коштів за період з вересня 2015 року по квітень 2017 року.
Так, 07 вересня 2015 року до Управління звернулася ОСОБА_1 із заявою про призначення їй житлової субсидії. У декларації про доходи зазначила, що на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована та проживає сама.
На підставі поданої заяви та декларації, була призначена житлова субсидія з вересня 2015 року по квітень 2017 року в порядку, встановленому відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі Положення).
Право на призначення субсидії мають сім`ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання з урахуванням пільг перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов`язкового відсотка платежу.
Забезпечення соціального захисту малозабезпечених сімей в Україні в умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги здійснюється шляхом надання родинам, які потребують державної соціальної допомоги у вигляді щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання.
Відповідно до вимог п.13 Положення, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.
Починаючи з липня 2015 року внесено зміни до законодавства, відповідно до яких забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені Положенням.
Враховуючи відсутність документів від житлово-експлуатаційної організації та відповідні нормативні зміни, Управлінням у 2015 році використовуються дані про зареєстрованих осіб, які зазначені у декларації про доходи і витрати.
Так, рішеннями про призначення субсидії було визначено право ОСОБА_1 на призначення субсидії на період з вересня 2015 року по квітень 2017 року.
З 01 травня 2017 року відповідачу припинено нарахування субсидії у зв`язку із заборгованістю з оплати за житлово-комунальні послуги за березень-квітень 2017 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 р. №300.
У липні 2018 році, коли ОСОБА_1 набула право на призначення субсидії на вступний період, в ході повторного особистого звернення до Управління, головним спеціалістом відділу прийому громадян було виявлено недостовірну інформацію про місце реєстрації заявниці, що вплинуло на нарахування та право отримання субсидії.
Згідно п.3 Положення, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад.
Отже, відповідно до законодавства, у травні 2018 року, під час автоматичного перерахунку по закінченню опалювального періоду, Управлінням робилися запити до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Броварської міської ради на всіх отримувачів субсидії.
24.05.2018 р. до Управління надійшла довідка щодо зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, відповідно до якої за адресою: АДРЕСА_1 , ніхто не зареєстрований.
Відповідно до довідки від 18.11.2016 р., ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Центральному ОУПФУ м. Києва (Оболонський район) та отримує пенсію за віком по місцю реєстрації у АДРЕСА_2 .
Відтак, листом від 13.08.2018 р. відповідача було повідомлено про припинення надання та повернення житлової субсидії у розмірі 24 003 грн. 42 коп. шляхом перерахування на рахунки Управління, як передбачено п. 20 Положення. Також, було запропоновано підписати договір про повернення коштів, але ОСОБА_1 відмовилася у добровільному порядку їх повертати.
Відповідач, при заповненні декларації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій» від 28.02.2015 р. №106, була повідомлена, що в разі подання нею в неповному обсязі, наданні недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані або фактично проживають у житловому приміщенні, їх доходи та витрати, їй буде припинено надання субсидії та повернуто надміру перераховану заплачену) суму житлової субсидії.
Згідно з п.14 Положення, громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту заселення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.
Дана вимога Постанови ОСОБА_1 виконана не була, тобто відповідач свідомо ухилялась від падання правдивої інформації, а саме відсутності зареєстрованих осіб за адресою її фактичного місця проживання, що й призвело до надміру виплачених державних коштів.
Згідно абз. 8 п. 20 Положення, у разі коли громадянин добровільно не повернув надміру виплачену суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Посилаючись на викладене, позивач просив суд стягнути з ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) паспорт серія: НОМЕР_2 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_3 , на рахунки управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області МФО 820172, код ЄДРПОУ 03193637, надміру виплачені державні кошти в сумі 24003 грн. 42 коп. щодо виплаченої субсидії за споживання: електроенергії на р/р 35413048121763 - 936 (дев`ятсот тридцять шість) грн. 65 коп.; природного газу на р/р 35410048221763 - 22656 (двадцять дві тисячі шістсот п`ятдесят шість) грн. 31 коп.; водопостачання і водовідведення на р/р 35414048421763 - 410 (чотириста десять) грн. 46 коп., стягнути з ОСОБА_1 на рахунок Управління МФО 820172, код ЄДРПОУ 03193637, р/р НОМЕР_3 суму сплаченого судового збору в розмірі 1 921 грн.
В судовому засіданні представник позивача Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області Фрунзе Т.В. позовні вимоги підтримала, надала пояснення аналогічні позовній заяві, просила про задоволення позову в повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 позовні вимоги не визнав, заперечував проти їх задоволення в повному обсязі. У відзиві на позов зазначав, що відповідно до вимог п. 13 Постанови КМУ № 106 від 28.02.2015 р. «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій», позивачем було отримано необхідні довідки та інформацію та прийнято рішення про призначення субсидії. Керуючись вимогами законодавства, яке регулює питання призначення субсидій, позивач, отримавши всі необхідні документи у вересні - жовтні 2015 року, сам допустив порушення вимог законодавства, а відповідач жодних дій, спрямованих на умисне повідомлення недостовірних відомостей про майно та доходи, які вплинули на встановлення права на призначення субсидії, не вчиняла, тому її вини в тому, що позивач призначив їй субсидію на підставі отриманих документів, немає.
Посилаючись на викладене, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Судом встановлено, що 07 вересня 2015 року до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області звернулася відповідач ОСОБА_1 із заявою про призначення їй житлової субсидії (а.с.6).
Відповідно до довідки Броварського районного відділу Управління ДМС України в Київській області №4913 від 30 вересня 2015 року, за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані особи відсутні (а.с.7).
На підставі поданої заяви та доданих документів відповідачу ОСОБА_1 , з урахуванням усіх громадян, які зареєстровані на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1 , була призначена житлова субсидія з вересня 2015 року по квітень 2017 року в порядку, встановленому відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі Положення) (а.с.9-10,13).
Право на призначення субсидії мають сім`ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання з урахуванням пільг перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов`язкового відсотка платежу.
Забезпечення соціального захисту малозабезпечених сімей в Україні в умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги здійснюється шляхом надання родинам, які потребують державної соціальної допомоги у вигляді щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання.
Згідно п. 3 Положення, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад.
Згідно довідки від 24.05.2018 р. щодо зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, за адресою: АДРЕСА_1 , ніхто не зареєстрований (а.с.12).
Відповідно до довідки від 18.11.2016 р., ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Центральному ОУПФУ м. Києва (Оболонський район) та отримує пенсію за віком по місцю реєстрації у АДРЕСА_2 (а.с.8).
Згідно розрахунку справа №27924, розмір призначеної субсидії з вересня 2015 року по квітень 2017 року становить: 410,46 грн. – КП «Броваритепловодоенергія», 22656,31 грн. – ТОВ «Київоблгаз Збут», 936,65 грн. – Броварський РЕМ. Загальна сума боргу становить 24003,42 грн. (а.с.11).
13 серпня 2018 року Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області звернулося до відповідача ОСОБА_1 з повідомленням №01-12/4436 про припинення надання та повернення житлової субсидії та повернення безпідставно виплачених коштів в сумі 24003,42 грн. (а.с.15).
На момент звернення позивача з даним позовом до суду, надміру виплачені грошові кошти відповідачем не повернуто.
Згідно з п.14 Положенням, громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово- комунальних послуг, умов їх надання, підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.
Відповідно до п.1 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997 р. № 39/283/90/5 «Про затвердження Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями» зі змінами від 26.08.2014 р., повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках: - виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.
Відповідно до п. 20 вищезазначеного Положення, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, субсидія припиняється у випадку, коли під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім`ї державним соціальним інспектором з`ясовано, що будь-хто із складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно, здає у найм (оренду) житлове приміщення (будинок) або його частину.
Згідно з частиною першою статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч.ч.1,5 ст.81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно ч.ч.1,2 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин, суд дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі та стягненню із відповідача надміру виплачених державних грошових коштів у розмірі 24003,42 грн.
Крім того, керуючись ст.141 ЦПК України, суд вважає необхідним стягнути із відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 грн.
Керуючись п. 2 Наказу від 29.12.1997 р. №39/283/90/5 «Про затвердження Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями», ст.ст. 1212, 1215, 1166 ЦК України, ст.ст. 3, 4, 76, 80, 81, 89, 141, 258-259, 263-265, 350, 354 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , на рахунки Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області (МФО 820172, код ЄДРПОУ 03193637), надміру виплачені державні кошти в сумі 24003 (двадцять чотири тисячі три) грн. 42 коп. щодо виплаченої субсидії за споживання: - електроенергії на р/р НОМЕР_4 в розмірі 936 (дев`ятсот тридцять шість) грн. 65 коп.; - природного газу на р/р НОМЕР_5 в розмірі 22656 (двадцять дві тисячі шістсот п`ятдесят шість) грн. 31 коп.; - водопостачання і водовідведення на р/р НОМЕР_6 в розмірі 410 (чотириста десять) грн. 46 коп.
Стягнути із ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області (МФО 820172, код ЄДРПОУ 03193637, р/р НОМЕР_3 ) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя В. С. Сердинський