Рішення № 87903015, 21.02.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2020
Номер справи
580/3801/19
Номер документу
87903015
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2020 року справа № 580/3801/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність щодо не внесення в реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового соціального страхування відомостей про сплачений позивачем єдиний внесок та кількість відпрацьованих днів в 2019 році;

- зобов`язати відповідача внести в реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового соціального страхування відомості про застраховану особу – позивача щодо сплаченого ним єдиного внеску, кількість відпрацьованих днів, страхового стажу за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень та 17 днів липня 2019 року.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що сплатив єдиний внесок за 2019 рік, проте згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за формою ОК-7 дані щодо сплаченого ним єдиного внеску у вказаному реєстрі відсутні. Пенсійний фонд України листом №67955/05-02 від 31.07.2019 повідомив позивача про відсутність станом на 31.07.2019 заборгованості по страхових внесках та інших платежах до бюджету Пенсійного фонду України. Позивач вважає, що не внесення органами Пенсійного фонду України до Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відомостей, пов`язаних зі сплатою єдиного внеску та подачею звітності по єдиному внеску порушує його право на своєчасне накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про його страховий стаж та дохід, порушує право на своєчасне внесення відомостей про сплачений ним єдиний внесок.

Відповідач проти позову заперечив. 15.01.2020 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що станом на 01.12.2019 заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску складає 18 632 грн. 98 коп. У зв`язку з наявністю у позивача заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску за 2018 рік стаж у 2019 році йому не зараховано, здійснені позивачем платежі в 2019 році зараховувались в рахунок погашення заборгованості за 2018 рік.

Крім цього зазначив, що органи Пенсійного фонду України не здійснюють наповнення інформаційної бази системи персоніфікованого обліку, тому вимога про внесення до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового соціального страхування відомостей щодо кількості відпрацьованих днів, страхового стажу, є необгрунтованими.

З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

20.01.2020 позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що 13.12.2019 отримав вимогу Головного управління ДПС у Черкаській області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-76519-51 від 11.11.2019 у сумі 18 631 грн. 91 коп. Оскільки органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки) протягом 15 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску, борг по сплаті єдиного у сумі 18 631 грн. 91 коп. внеску виник в жовтні 2019 року, тобто після припинення його діяльності та після сплати за відпрацьований 2019 в році період єдиного внеску, та після подачі відповідної ліквідаційної звітності. У позивача відсутня заборгованість зі сплати єдиного внеску, що підтверджується листом Пенсійного фонду України №67955/05-02 від 31.07.2019.

Ухвалою суду від 23.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження. Розгляд справи по суті розпочато 22.01.2020 без виклику учасників справи.

Дослідивши доводи учасників справи, викладені в заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив таке.

Позивач ОСОБА_1 здійснював нотаріальну діяльність та перебував на обліку в контролюючому органі як платник єдиного внеску.

Згідно платіжного доручення №21 від 06.02.2019 позивач сплатив єдиний внесок у сумі 7679 грн., в призначенні платежу зазначена сплата єдиного внеску за 2018 рік.

Згідно платіжного доручення №29 від 01.04.2019 позивач сплатив єдиний внесок у сумі 2755 грн., в призначенні платежу зазначена сплата єдиного внеску за 1 квартал 2019 року.

Згідно квитанції №ПН9227 від 16.07.2019 позивач сплатив єдиний внесок у сумі 2755 грн., в призначенні платежу зазначена сплата єдиного внеску за 2 квартал 2019 року.

Наказом Головного територіального управління юстиції у Черкаській області №490/06 від 10.07.2019 припинено діяльність приватного нотаріуса Шполянського районного нотаріального округу з 17.07.2019.

19.07.2019 позивач листом №161/01-19 направив Шполянській ДПІ Смілянського управління Головного управління ДФС у Черкаській області: заяву про ліквідацію або реєстрацію платника податків форми №8-ОПОП від 19.07.2019 вих. №160/01-16; заяву про надання відомостей щодо наявності (відсутності) заборгованості по обов`язковим платежам від 19.07.2019; копію наказу Головного територіального управління юстиції у Черкаській області №490/06 від 10.07.2019.

24.07.2019 позивач звернувся до Городищенського відділу обслуговування громадян управління з обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою №163/01-16 в якій просив у зв`язку з припиненням ним нотаріальної діяльності зняти його з обліку, як платника єдиного внеску, та видати довідку про відсутність (наявність) заборгованості по обов`язковим платежам, підконтрольним Пенсійного фонду України.

Згідно звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску від 25.07.2019 сума нарахованого позивачу єдиного внеску за період з 01.01.2019 по 31.07.2019 складає 6426 грн. 42 коп. (918 грн. 06 коп. в місяць).

Городищенський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління з обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на заяву позивача №163/01-16 від 24.07.2019 листом №67955/05-02 від 31.07.2019 повідомив позивача, що відповідно до даних особового рахунку в електронній базі ОССВ заборгованості по страхових внесках та інших платежах до Пенсійного фонду України станом на 31.07.2019 немає.

Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування форми ОК-7, сформованих 12.09.2019 та 16.12.2019, позивач не сплачував єдиний внесок в 2019 році.

11.11.2019 Головне управління ДПС у Черкаській області сформувало вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-76519-51, відповідно до якої заборгованість позивача з єдиного внеску станом на 31.10.2019 становить 18 631 грн. 98 коп. Вказана вимога була отримана позивачем 13.12.2019 та 20.12.2019 була оскаржена позивачем до Державної податкової служби України.

Головне управління ДПС у Черкаській області листом №8898/23-00-10-01-013 від 11.12.2019 надало Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області (відповідач у справі) інформацію стосовно вжитих заходів з погашення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та перелік суб`єктів господарювання фізичних та юридичних осіб, які мають заборгованість зі сплати єдиного внеску.

Згідно витягу з переліку фізичних осіб, які мають заборгованість зі сплати єдиного внеску, доданого до листа Головного управління ДПС у Черкаській області листом №8898/23-00-10-01-013 від 11.12.2019, за позивачем станом на 01.12.2019 обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску у сумі 18 631 грн. 98 коп.

Не погоджуючись із не зарахуванням сплати єдиного внеску за січень-липень 2019 року, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08.07.2010 №2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” (далі – Закон № 2464).

Пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону №2464 визначено, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Пунктом 1 статті 6 Закону №2464 визначено обов`язок платника єдиного внеску своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно пункту 31 частини 1 статті 1 Закону №2464 податкові органи - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, його територіальні органи.

Пунктом 7 частини 1 статті 1 Закону №2464 визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Згідно частини 1 статті 12 Закону №2464 завданнями центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Пунктами 2, 3 частини 2 статті 12 Закону №2464 визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, відповідно до покладених на нього завдань забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.

Згідно частини 6 статті 25 Закону №2464 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Згідно статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Згідно частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Таким чином, до страхового стажу підлягають включенню періоди, за які сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Судом встановлено, що сплачені позивачем суми єдиного внеску відповідно до платіжних доручень №21 від 06.02.2019 на суму 7679 грн. та №29 від 01.04.2019 на суму 2755 грн., квитанції №ПН9227 від 16.07.2019 на суму 2755 грн. були зараховані в рахунок погашення заборгованості за 2018 рік.

На час розгляду справи заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску складає 18 631 грн. 98 коп., що підтверджується листом Головного управління ДПС у Черкаській області №8898/23-00-10-01-013 від 11.12.2019 та доданих до нього переліком фізичних осіб, які мають заборгованість зі сплати єдиного внеску.

Оскільки позивач має заборгованість з єдиного внеску, відсутні підстави для зарахування до його страхового стажу періоду з січня по липень 2019 року, за який єдиний внесок не сплачений, тому позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

Посилання на лист Городищенського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №67955/05-02 від 31.07.2019 щодо відсутності у позивача заборгованості є необгрунтованими з огляду на таке.

Вказаним листом була надана відповідь на заяву позивача №163/01-16 від 24.07.2019, в якій він просив видати довідку про відсутність (наявність) заборгованості по обов`язковим платежам, підконтрольним Пенсійному фонду України.

Натомість, відповідно до пункту 3 частини 2 статті 12 Закону №2464 контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, яким є Державна податкова служба України, а не Пенсійний фонд України.

Посилання позивача на ту обставину, що заборгованість з єдиного внеску у сумі 18 631 грн. 91 коп. виникла в жовтні 2019 року є необгрунтованими, оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження вказаної обставини, та спростовуються встановленими судом обставинами, що сплачені позивачем в 2019 році суми єдиного внеску були зараховані в минулі періоду.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Головуючий суддя А.В. Руденко