Ухвала суду № 87902928, 24.02.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2020
Номер справи
120/656/20-а
Номер документу
87902928
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

24 лютого 2020 р. Справа № 120/656/20-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Заброцька Людмила Олександрівна, розглянувши матеріали

за позовом: ОСОБА_1 ,

до: Державної фіскальної служби України, Виконуючого обов`язки Голови Державної фіскальної служби України Гутенко Дениса Вікторовича,

про: визнання протиправним та скасування висновку та наказу, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Виконуючого обов`язки Голови Державної фіскальної служби України Гутенко Дениса Вікторовича про визнання протиправним та скасування висновку та наказу, зобов`язання вчинити дії. Позовну заяву подано представником позивача - адвокатом Архіповим О.Ю.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.

Згідно з ч. 2 ст. 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатись до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Наведена норма кореспондується з положеннями п. 2 ч. 9 ст. 171 КАС України, згідно з якими про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові за його наявності для фізичних осіб) сторін, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання (для фізичних осіб).

Відповідно до абз. 4 ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання" місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.

Відповідно до абз. 10 ст. 3 цього ж Закону, реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Судом встановлено, що представником позивача в позовній заяві вказано адресу позивача: вул. Монастирська, буд. 12, м. Вінниця, 21050.

В той же час, до матеріалів позовної заяви представником позивача не надано доказів реєстрації позивача за вказаною адресою (відповідної сторінки паспорта громадянина України), що впливає на вирішення судом питання про визначення територіальної підсудності даної справи відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України.

Разом з тим, адреса для листування (поштова адреса) може бути відмінною від адреси проживання і також може бути додатково зазначена в позовній заяві, що узгоджується з приписами п.2 ч. 3 та п. 2 ч. 4 ст. 124 КАС України.

Таким чином, представнику позивача необхідно подати до суду докази реєстрації позивача за вказаною у позовній заяві адресою (копію відповідної сторінки паспорта громадянина України, тощо).

Крім того, відповідно до пунктів 4, 5, ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Так, обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача зазначає про необхідність поновити позивача на посаді начальника Закарпатської митниці ДФС, в той же час в прохальній частині позову, просить суд поновити ОСОБА_1 на посаді Директора Департаменту організації протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Державної фіскальної служби України.

З огляду на викладене, представнику позивача необхідно уточнити зміст заявлених позовних вимог або/та їх обгрунтування.

Також, згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів). А відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 94 КАС України, учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Однак, в порушення вказаної норми, представником позивача не засвідчено копії письмових доказів, які додані до позовної заяви.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивачем зазначені вимоги закону не виконано, до позовної заяви не долучено докази сплати судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Так, п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру ставка судового збору для фізичної особи складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

В силу положень Закону України "Про Державний бюджет України" на 2020 рік" станом на 01.01.2020 року встановлено розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб - 2102 гривні.

Відповідно до прохальної частини адміністративного позову ОСОБА_1 просить суд:

- визнати протиправними дії виконуючого обов`язки Голови Державної фіскальної служби України Гутенка Дениса Вікторовича щодо оцінювання результатів службової діяльності директора Департаменту організації протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Державної фіскальної служби України ОСОБА_1 у 2019 році;

- визнати протиправним та скасувати висновок щодо оцінювання результатів службової діяльності керівників самостійних структурних підрозділів апарату ДФС, які займають посади державної служби категорії «Б» у 2019 році, затверджений наказом ДФС України від 18.12.2019 № 2054-О «Про затвердження Висновків щодо оцінювання результатів службової діяльності державних службовців органів ДФС, які займають посади державної служби категорії «Б» і «В», у 2019 році» в частині оцінювання результатів службової діяльності директора Департаменту організації протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії ОСОБА_1 ;

- визнати протиправним та скасувати наказ Державної фіскальної служби України від 18.12.2019 № 2054-О «Про затвердження Висновків щодо оцінювання результатів службової діяльності державних службовців органів ДФС, які займають посади державної служби категорії «Б» і «В», у 2019 році» в частині затвердження висновку щодо оцінювання результатів службової діяльності директора Департаменту організації протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії ОСОБА_1 ;

- визнати протиправним та скасувати наказ Державної фіскальної служби України від 21.12.2019 № 2096-О «Про припинення державної служби та звільнення з посади ОСОБА_1 »;

- поновити ОСОБА_1 на посаді директора Департаменту організації протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Державної фіскальної служби України.

Таким чином позивачем заявлено п`ять вимог немайнового характеру.

Як зазначено у ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

З огляду на викладене, розмір судового збору за подання даного адміністративного позову, в якому заявлено 5 вимог немайнового характеру, для фізичної особи становить 4204 грн. (840,80*5 = 4204 грн.).

Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Виходячи з викладеного вище, позивачем має бути сплачений судовий збір, що в даному випадку становить 4204 грн.

Разом з тим, у позовній заяві представник позивача просить суд відстрочити сплату судового збору за подання даного адміністративного позову до ухвалення судового рішення у справі, у зв`язку із технічною неможливістю сплати судового збору на момент подання позову.

Стосовно зазначеного клопотання зауважую таке.

Порядок відстрочення сплати судового збору передбачений ст. 8 Закону України "Про судовий збір", в якій визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Таким чином, зауважую, що така підстава відстрочення сплати судового збору, як "технічна неможливість сплати судового збору на момент подання позову" не передбачена ст. 8 Закону України "Про судовий збір".

Будь - якими іншими обставинами клопотання про відстрочення сплати судового збору не мотивоване, а отже таке клопотання, як необгрунтоване, не підлягає задоволенню.

Частинами 1 та 2 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків шляхом:

- надання суду доказів сплати судового збору в сумі 4204 грн.;

- надання суду належним чином засвідчених копій документів, долучених до позовної заяви;

- уточнення змісту позовних вимог або/та їх обгрунтування;

- надання суду достовірних відомостей щодо зареєстрованої адреси проживання позивача, з долученням підтверджуючих документів.

Керуючись статтею 169 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Виконуючого обов`язки Голови Державної фіскальної служби України Гутенко Дениса Вікторовича про визнання протиправним та скасування висновку та наказу, зобов`язання вчинити дії, залишити без руху.

Запропонувати позивачу у 10-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, шляхом:

- надання суду доказів сплати судового збору в сумі 4204 грн.;

- надання суду належним чином засвідчених копій документів, долучених до позовної заяви;

- уточнення змісту позовних вимог або/та їх обгрунтування;

- надання суду достовірних відомостей щодо зареєстрованої адреси проживання позивача, з долученням підтверджуючих документів.

Дану ухвалу направити особі, яка подала позовну заяву, для відома та виконання.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Заброцька Людмила Олександрівна