Постанова № 87896920, 27.02.2020, Енергодарський міський суд Запорізької області

Дата ухвалення
27.02.2020
Номер справи
316/1989/19
Номер документу
87896920
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 316/1989/19

Провадження № 3/316/1/20

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.02.2020 рік м.Енергодар

Енергодарський міський суд Запорізької області у складі судді Куценка М.О.,

секретар судового засідання Рябуха О.В.,

прокурор Сухова Н.А.,

особа, відносно якої складено протокол – ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які надійшли з Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце роботи та посада: депутат Енергодарської міської ради Запорізької області; директор ТОВ «Мастер» (код ЄДРПОУ 22161235), зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду перебувають два протоколи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 , які надійшли до суду з Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України.

В ході розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді депутата Енергодарської міської ради Запорізької області, будучи, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб`єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, 23.04.2018 року придбала майно, а саме автомобіль марки RENAULT модель MASTER державний номер НОМЕР_1 вартістю 335850 (триста тридцять п`ять тисяч вісімсот п`ятдесят) гривень, що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб станом на 01.01.2018 року. Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», у ОСОБА_1 , починаючи з 23.04.2018 року виник обов`язок у десятиденний строк подати письмове повідомлення про суттєві зміни у майновому стані про придбання зазначеного майна, шляхом заповнення відповідної форми змін в особистому кабінеті користувача на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua. Кінцевою датою подання такого повідомлення, без порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» у даному випадку є 03.05.2018 року. Проте у порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» не повідомив про суттєві зміни в майновому стані, що виникли у зв`язку із продажем зазначеного майна.

Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді депутата Енергодарської міської ради Запорізької області, будучи, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб`єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, 23.04.2018 року, отримав дохід від продажу транспортного засобу - автомобіля марки RENAULT модель MASTER державний номер НОМЕР_1 , у розмірі 181020 (сто вісімдесят одна тисяча двадцять) гривень, що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01.01.2018 року, та, у порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» не повідомив про суттєві зміни в майновому стані, що виникли у зв`язку із продажем зазначеного майна.

Оскільки ОСОБА_1 інкримінується два адміністративних правопорушення, передбачених однією статтею КУпАП, справи у відношенні останнього одночасно розглядаються одним і тим же органом (судом), суд приходить до висновку, що адмінматеріали № 316/1989/19 (пр. № 3/316/1/20) за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП та № 316/1990/19 (пр. № 3/316/2/20) за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП слід об`єднати в одне провадження під загальним № 316/1989/19 (пр. № 3/316/1/20).

У судовому засіданні ОСОБА_1 просив закрити провадження по справі, у зв`язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, про що надав відповідне письмове клопотання.

Прокурор не заперечувала проти задоволення клопотання ОСОБА_1 .

Вислухавши доводи учасників процесу, суд прийшов до наступного висновку.

Згідно із пп. «в» п.1 ч.1ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цьогозакону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування, що прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За змістом ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені упункті 1,підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентствадеклараціюособи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції чинній на момент вчинення правопорушення), у разі суттєвої зміни у майновому стані суб`єкта декларування, тобто особи зобов`язаної подавати декларацію відповідно до цьогоЗакону, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб`єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов`язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Разом із тим, 02.10.2019 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 140-ІХ«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції», яким внесла зміни до ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції»,визначивши обов`язок щодо подання декларації про суттєві зміни у майновому стані виключно для суб`єктів декларування, які є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб`єктів декларування, які займають посади пов`язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до ст. 50 цього Закону.

Згідно зі ст. 50 ЗУ «Про запобігання корупції», під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, в цій статті розуміються Президент України, Прем`єр-міністр України, член Кабінету Міністрів України, перший заступник або заступник міністра, член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Антимонопольного комітету України, Голова Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Голова Фонду державного майна України, його перший заступник або заступник, член Центральної виборчої комісії, член, інспектор Вищої ради правосуддя, член, інспектор Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, народний депутат України, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Уповноважений із захисту державної мови, члени Національної комісії зі стандартів державної мови, Директор Національного антикорупційного бюро України, його перший заступник та заступник, Голова Національного агентства з питань запобігання корупції та його заступники, Генеральний прокурор, його перший заступник та заступник, Голова Національного банку України, його перший заступник та заступник, член Ради Національного банку України, Секретар Ради національної безпеки і оборони України, його перший заступник та заступник, Керівник Офісу Президента України, його перший заступник та заступник, Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим, його перший заступник та заступник, радник або помічник Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем`єр - міністра України, особи, посади яких належать до посад державної служби категорії «А» або «Б», та особи, посади яких частиною першою статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» віднесені до першої-третьої категорій, а також судді, прокурори і слідчі, керівники, заступники керівників державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, їх апаратів та самостійних структурних підрозділів, керівники, заступники керівників державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, юрисдикція яких поширюється на територію однієї або кількох областей, Автономної Республіки Крим, міст Києва або Севастополя, керівників державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міста республіканського в Автономній Республіці Крим або обласного значення, району в місті, міста районного значення, військові посадові особи вищого офіцерського складу».

Зазначені зміни вступили в силу 01.01.2020 року, тобто є чинними на день розгляду справи. Отже законодавчим актом №140-ІХ внесені зміни, якими скасований обов`язок подання інформації про суттєві зміни у майновому стані для осіб, які не займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб`єктів декларування, які не займають посади, пов`язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до ст. 50цього Закону.

Згідно зі ст.58 Конституції України, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Зазначене узгоджується із нормами ст.8 КУпАП, відповідно до яких особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Разом із тим, закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів (ч.2 ст.8 КУпАП).

Як встановлено судом переліком визначеним ст.50 Закону України «Про запобігання корупції» посада, яку обіймає ОСОБА_1 не віднесена до посад службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а відтак положення ч.2ст.52ЗУ «Прозапобігання корупції»до неї не застосовуються.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що на час розгляду справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 діє законодавчий акт, який виключає адміністративну відповідальність за порушення вимог частини 2статті 52 Закону України «Про запобігання корупції», тому в діях останнього відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 172-6 КУпАП.

У відповідності до ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.247,283,294 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративні матеріали № 316/1989/19 (пр. № 3/316/1/20) за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП та № 316/1990/19 (пр. № 3/316/2/20) за ч. 2 ст. 172-6 КУпАПу відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , об`єднати в одне провадження під загальним № 316/1989/19 (пр. № 3/316/1/20).

Провадження по справі про адміністративні правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП закрити, у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів до Запорізького апеляційного суду.

Суддя М. О. Куценко