
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2020 року м. Київ № 826/16402/18
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про:
- визнання протиправними дій Міністерства внутрішніх справ України щодо надання інформації про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії, в якій не вказано оклад за спеціальним званням - генерал поліції другого рангу в сумі 2800,00 грн., надбавку за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 5% посадового окладу, надбавку за почесне звання "Заслужений" у розмірі 10% посадового окладу, надбавку за особливі умови служби у розмірі 50% посадового окладу, надбавку за особливий характер у розмірі 50% посадового окладу, надбавку за безперервну службу в розмірі 50% посадового окладу, 33,3% премію;
- зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 14000,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2800,00 грн.; надбавка за вислугу років у розмірі 50% посадового окладу - 7000,00 грн.; надбавка за інтенсивність праці у розмірі 100% посадового окладу - 14000,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 20% посадового окладу - 2800,00 грн.; надбавку за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 5% посадового обкладу - 700,00 грн.; надбавку за почесне звання "Заслужений" у розмірі 10% посадового обкладу - 1400,00 грн.; надбавку за особливі умови служби у розмірі 50% посадового окладу - 7000,00 грн., надбавку за особливий характер у розмірі 50% посадового окладу - 7000,00 грн.; надбавку за безперервну службу в розмірі 50% посадового окладу - 7000,00 грн.; 33,3% премію - 21212,10 грн.
Ухвалою суду від 16.10.2018 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання заяв по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем під час врахування складових грошового забезпечення для обрахунку пенсії допущено помилку в частині визначення розміру окладу за військовим (спеціальним) званням та не враховано надбавку за науковий ступінь кандидата наук, надбавку за почесне звання "Заслужений", надбавку за особливий характер, надбавку за безперервну службу, премію. Підставою позову також зазначено Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого позов не визнається, оскільки під час оформлення довідок для перерахунку пенсії до грошового забезпечення позивача були включені надбавки та премії, що передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №304 "Про умови оплати праці посадових осіб, керівників та керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу", водночас відповідно до інформації ДФОП МВС України - першому заступнику Міністра внутрішніх справ України в травні 2016 року премія не встановлювалась. У відзиві також зазначено, що з 01.03.2018 постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 втратила чинність, тому види грошового забезпечення, що були визначені даною постановою не можуть бути включені до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.
У відповіді на відзив позивач підтримав підстави позову, наголосивши про невідповідність підзаконних нормативно-правових актів, якими відповідач обґрунтовує свої заперечення, статті 22 Конституції України та Рішенню Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015.
Дослідивши письмові докази, суд установив.
Відповідно до посвідчення, виданого 16.02.2005 №4640 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 13.02.2005.
Згідно з висновком від 17.02.2005 про призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (пенсійна справа №4640) заступнику Міністра внутрішніх справ України, генерал-лейтенанту ОСОБА_1 призначено пенсію з урахуванням таких складових грошового забезпечення:
посадовий оклад - 350,00 грн.;
50% підвищення посадового окладу - 175,00 грн.;
оклад за військове звання - 145,00 грн.;
30% надбавка за вислугу років - 201,00 грн.;
50% надбавка за особливі умови служби - 335,00 грн.;
50% надбавка за особливий характер - 335,00 грн.;
100% надбавка - 871,00 грн.;
20% за таємність - 105,00 грн.;
15% за наукову ступінь - 78,75 грн.;
20% надбавка за почесне звання "народний", "заслужений" - 105,00 грн.;
доплата від суми пенсії - 1674,05 грн.;
50% надбавка за безперервну службу - 2187,40 грн.;
33,3 % премія - 2185,21 грн.
Згідно з довідкою Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 03.08.2017 №22/6-4640 виданої ОСОБА_1 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №304 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.05.2016 за посадою заступника Міністра внутрішніх справ становить:
посадовий оклад - 14000,00 грн.;
оклад за військовим (спеціальним) званням генерал-лейтенант - 145,00 грн.;
надбавка за вислугу років 50% - 7000,00 грн.;
надбавка за інтенсивність праці 100% - 14000,00 грн.;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 2800,00 грн.
Позивач звернувся до Міністра внутрішніх справ України Авакову А.Б. з листом від 01.10.2018, в якому просив: дати доручення відповідним службам МВС України визначити позивачу вірні розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії враховуючи складові, що були базовими при обчисленні пенсії в лютому 2005 року; довідку про перерахування розміру грошового забезпечення направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, а її копії на адресу заявника; надати заявнику копію довідки про розрахунок розміру призначеної пенсії у лютому 2005 року.
Листом від 04.10.2018 №22/6-Н-2122 Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України повідомлено позивача, що при оформленні довідок для перерахунку пенсій до грошового забезпечення включені надбавки та премія, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №304.
Вважаючи протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо невидання довідки для перерахунку пенсії з зазначенням відповідних складових, позивач звернувся до суду.
Судом відмовлено в задоволенні клопотання про залишення позовних вимог без розгляду в зв`язку з пропущенням строку звернення до суду, позаяк за змістом частини третьої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення не проведений з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ урегульовано Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII (набрав чинності 29.12.2015) статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною, за якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Згідно зі статтею 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина друга). Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина третя).
За змістом абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, починаючи з січня 2016 року перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення за відповідною посадою у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлювалось, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. За змістом статті 9 цього Закону до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Отже, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постановою від 18.11.2015 №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268" (набрала чинності 02.12.2015) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до пунктів 1-4 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацами першим-шостим пункту 5 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на 01.01.2016) установлювалось, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 01.01.2008 для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Відповідно до абзацу сьомого пункту 5 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
За змістом пункту 5 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на 01.01.2016, а також станом на час розгляду відповідачем заяви позивача від 01.10.2018 про видачу довідки з додатковими видами грошового забезпечення) щомісячні додаткові види грошового забезпечення, зокрема, надбавки, а також премія, підлягають врахуванню при перерахунку пенсії та включенню в довідку у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Як установлено судом, згідно з довідкою від 03.08.2017 №22/6-4640 позивачу здійснено перерахунок пенсії з урахуванням складових: посадовий оклад - 14.000,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням генерал-лейтенант - 145,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 7.000,00 грн.; надбавка за інтенсивність праці 100% - 14.000,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 2.800,00 грн.
Підставами позову зазначено, що позивачу невірно визначено оклад за військовим (спеціальним) званням генерал-лейтенант - 145,00 грн.
До позову додано висновок від 17.02.2005 про призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", відповідно до якого ОСОБА_1 призначалась пенсія з урахуванням присвоєного звання генерал-лейтенант.
Відповідно до пункту 12 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції, зокрема, генерал-лейтенанту міліції - генерал поліції другого рангу.
Згідно з Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 особам, яким призначено спеціальне звання генерал поліції другого рангу визначено оклад в розмірі 2800,00 грн.
За змістом абзацу другого пункту 5 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на 01.01.2016) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У відзиві представник відповідача наголосив, що правовою підставою для перерахунку пенсії позивачу слугувала постанова Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №304 "Про умови оплати праці окремих керівних працівників державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу", в якій відсутня посада зі заступника міністра зі спеціальним званням.
На думку суду, відсутність правового регулювання щодо прирівняння посади заступника Міністра внутрішніх справ України до посад поліцейських зі спеціальним званням не може бути підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії відповідно до статті 63 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому на позивача повинні поширюватись положення постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у частині окладу за спеціальним званням та складових грошового забезпечення, які враховуються під час перерахунку пенсії.
З урахуванням наведеного висновку, суд погоджується з доводами позивача, що перерахунок його пенсії повинен був здійснюватись з урахуванням окладу за спеціальним званням генерал поліції другого рангу в розмірі 2800,00 грн.
Позивач також зазначив, що в довідку про перерахунок його пенсії мали бути включені: надбавка за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 5 % посадового окладу - 700,00 грн.; надбавка за почесне звання "Заслужений" у розмірі 10% посадового обкладу - 1400,00 грн.; надбавку за особливі умови служби у розмірі 50% посадового окладу - 7000,00 грн., надбавка за особливий характер у розмірі 50% посадового окладу - 7000,00 грн.; надбавка за безперервну службу в розмірі 50% посадового окладу - 7000,00 грн.; 33,3% премія - 21212,10 грн.
Як уже вказувалось судом, пунктом 5 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на 01.01.2016) передбачалось, що для перерахунку пенсій враховуються види грошового забезпечення, зокрема, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі.
У висновку від 17.02.2005 про призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" зазначено, що ОСОБА_1 пенсія призначена з урахуванням надбавки за почесне звання "народний", "заслужений" у розмірі 20 % від посадового окладу, надбавка за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 15 % посадового окладу. З відкритих джерел судом установлено, що ОСОБА_1 захистив дисертацію кандидата юридичних наук на тему "Профілактика корисливих та корисливо-насильницьких злочинів, скоєних жінками на тлі наркоманії" (http://odnb.odessa.ua).
Відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" передбачено виплачувати поліцейським: надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11 (підпункт 1); надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством (підпункт 2) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час (підпункт 3); надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі (підпункт 4); доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем (підпункт 5); доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов`язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням (підпункт 6); надбавку за почесне звання "заслужений" - у розмірі 10 відсотків посадового окладу (підпункт 7).
"Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 №260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799 встановлено: до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення (пункт 3); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу. Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу (пункт 4); поліцейським Національної поліції виплачується надбавка за почесне звання "заслужений" у розмірі 10 відсотків посадового окладу. Надбавка за почесне звання "заслужений" установлюється поліцейським у разі, якщо виконання ними службових обов`язків згідно з посадами збігається за профілем з почесним званням (пункт 8); поліцейським виплачується доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню: за науковий ступінь кандидата наук (освітній і водночас перший науковий ступінь доктора філософії) - у розмірі 5 відсотків посадового окладу; за науковий ступінь доктора наук (другий науковий ступінь) - у розмірі 10 відсотків посадового окладу (пункт 9); керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці (пункт 12).
Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про можливість застосування до позивача положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", враховуючи положення пункту 5 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яким встановлені види грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про наявність правових підстав для включення у довідку для перерахунку пенсії надбавки за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 5 % посадового окладу - 700,00 грн. та надбавки за почесне звання "Заслужений" у розмірі 10% посадового обкладу - 1400,00 грн. Водночас виплата надбавок за інтенсивність праці у розмірі надбавки за особливі умови служби, надбавки за особливий характер, надбавки за безперервну службу постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не передбачено, тому такі види грошового забезпечення обґрунтовано не включено до довідки про перерахунок пенсії.
Щодо премії, то суд зазначає, що до внесення змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та "Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", передбачалося, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов`язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.
Відповідно до абзацу сьомого пункту 5 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Натомість відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем`єр-міністра України або Першого віце-прем`єр-міністра України, Віце-прем`єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від постанові від 12.12.2018 справа №802/2196/17, надаючи тлумачення положенням статті 63 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та наведеним постановам Уряду України, дійшла висновку, що Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 №988 делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення. За висновком Великої Палати, в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
У постановах від 09.08.2019 справа №202/7622/17, від 15.08.2019 справа №821/256/17, від 25.11.2019 справа №809/325/18 Верховний Суд висловив позицію, за якою в довідку для перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 включаються надбавки та премії, які фактично виплачувалися поліцейським за відповідними посадами у місяці, з якого відбувається перерахунок пенсії, водночас. Оскільки надбавки за виконання особливо важливих завдань та оперативно-розшукову діяльність, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, тому ці надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.
Судом витребувано в Міністерства внутрішніх справ України докази виплати премій за посадою заступника Міністра внутрішніх справ України. Листом від 10.078.2019 №22/6-3758 Міністерство повідомило, що за посадою заступник Міністра внутрішніх справ України зі спеціальним званням, який проходить службу, грошове забезпечення не нараховувалось та не виплачувалось.
З урахуванням наведеної судової практики, зважаючи на те, що станом на час виникнення в позивача права на перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №304 та від 11.11.2015 №988 не передбачались виплата саме надбавки за особливі умови служби у розмірі 50% посадового окладу, надбавки за особливий характер у розмірі 50%; надбавки за безперервну службу в розмірі 50%, а також не виплачувалась премія, відсутні підстави для включення до довідки про перерахунок пенсії вказаних складових.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в частині: визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо невключення до довідки про розмір грошового забезпечення від 03.08.2017 №22/6-4640, виданої Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (станом на 01.05.2016) окладу за спеціальним званням - 2800,00 грн., надбавки за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 5% посадового окладу, надбавки за почесне звання "заслужений" у розмірі 10% посадового окладу; зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку (станом на 01.05.2016)про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 14000,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2800,00 грн.; надбавка за вислугу років у розмірі 50% посадового окладу - 7000,00 грн.; надбавка за інтенсивність праці у розмірі 100% посадового окладу - 14000,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 20% посадового окладу - 2800,00 грн.; надбавку за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 5% посадового обкладу - 700,00 грн.; надбавку за почесне звання "Заслужений" у розмірі 10% посадового обкладу - 1400,00 грн.
Позивачем зазначено, що положення "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якими обмежується право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, не відповідають статті 22 Конституції України та висновкам Конституційного Суду України в Рішенні від 03.02.2009 №4-рп/2015, відповідно до яких положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення. При цьому Конституційний Суду України зазначив, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України.
З цього приводу суд зазначає, що Велика Палата Верховного Суду України в постанові від 12.12.2018 справа №802/2196/17-а, даючи тлумачення, частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 5 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не дійшла висновків про встановлення вказаним Порядком нових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також не встановила невідповідності Порядку статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Велика Палата Верховного Суду, проаналізувавши рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011, від 02.03.1999 №2-рп/99, положення Конституції України щодо повноважень Уряду України, дійшла висновку про безпідставними тверджень щодо невідповідності абзацу п`ятого та сьомого пункту 5 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зауваживши, що політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.
Щодо строку звернення до суду, то зазначає, що відповідно до статті 51 Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Оскільки підставою для перерахунку пенсії є відповідна довідка, в якій визначено складові грошового забезпечення, суд вважає, що в даному спорі шестимісячний строк не може бути застосований.
Крім того, довідка зі складовими грошового забезпечення відповідачем направлялась до органу Пенсійного фонду України. З метою отримання інформації щодо складових грошового забезпечення, які враховані під час перерахунку пенсії, позивач звернувся з листом від 01.10.2018 до Міністра внутрішніх справ України. Інформацію про складові грошового забезпечення позивачу повідомлено листом від 04.10.2018 №22/6-Н-2122, водночас позов подано до суду 08.10.2018. Наведена обставина врахована судом під час вирішення питання про дотримання позивачем строків звернення до суду.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1409,60 грн. (квитанція від 08.10.2019 №17908803). Оскільки позов задоволено частково, сторонами не подано інших доказів понесення судових витрат, на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо невключення до довідки про розмір грошового забезпечення від 03 серпня 2017 року №22/6-4640, виданої Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (станом на 01 травня 2016 року) окладу за спеціальним званням - 2800,00 грн., надбавки за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 5% посадового окладу - 700,00 грн.; надбавки за почесне звання "заслужений" у розмірі 10% посадового окладу - 1400,00 грн.
Зобов`язати Міністерства внутрішніх справ України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку (станом на 01 травня 2016 року) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (станом на 01 травня 2016 року) з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 14000,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2800,00 грн.; надбавка за вислугу років у розмірі 50% посадового окладу - 7000,00 грн.; надбавка за інтенсивність праці у розмірі 100% посадового окладу - 14000,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 20% посадового окладу - 2800,00 грн.; надбавку за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 5% посадового обкладу - 700,00 грн.; надбавку за почесне звання "Заслужений" у розмірі 10% посадового обкладу - 1400,00 грн.
У задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Міністерство внутрішніх справ України (ідентифікаційний код 00032684, місцезнаходження: 01024, місто Київ, вулиця Богомольця, будинок 10).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець