Рішення № 87893190, 24.02.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2020
Номер справи
520/13922/19
Номер документу
87893190
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

24 лютого 2020 р. справа №520/13922/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бідонька А.В.,

за участю секретаря судового засідання - Дронь А.В.,

представника відповідача -Бєлової Н.В.,

за участю:

представника позивача - Третякової Л.Ф,

представника відповідача - Немашкової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить суд: 1. Визнати протиправним рішення відділу з питань призначення та перерахунку пенсій № 21 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 55 від 07.06.2019р.; 2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи:

- з 24.11.1972 р. по 30.11.1974 р. період проходження військової служби в Радянській армії;

- з 19.08.1995 по 15.04.1997 на посаді інспектора митниці в Державний митний комітет Магістральна митниця (01.03.1996 присвоєно персональне звання «Інспектор митної служби III рангу», 28.05.1996 прийняв присягу держслужбовця);

- з 16.04.1997 по 19.12.1999 на посаді головного інспектора митниці в Державна митна служба України Магістральна митниця (29.04.1998 присвоєно персональне звання «Інспектор митної служби II рангу);

- з 20.12.1999 по 31.03.2004 на посаді головного інспектора митного поста «Гоптівка» (24.05.2000 присвоєно персональне звання «Інспектор митної служби І рангу, 21.04.2003 присвоєно персональне звання «Радник митної служби III рангу»);

- з 01.04.2004 по 30.07.2004 на посаді головного інспектора сектору експлуатації технічних засобів митного контролю митного поста «Гоптівка» (01.04.2004 присвоєно спеціальне звання «Інспектор митної служби 1 рангу»); з 01.08.2004 по 28.02.2006 на посаді старшого інспектора пасажирського відділу митного поста «Гоптівка»;

- з 01.03.2006 по 02.07.2007 на посаді старшого інспектора відділу митного оформлення №2 митного поста «Гоптівка»;

- з 03.07.2007 по 28.04.2008 на посаді старшого інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Гоптівка»;

- з 01.05.20008 по 31.05.2010 на посаді старшого інспектора сектору митного оформлення суб`єктів зовнішньо-економічної діяльності № 2 митного поста «Гоптівка» Харківська митниця у порядку переведення з Магістральної митниці; 01.06.2010 по 19.01.2012 на посаді інспектора сектору митного оформлення відділу митного оформлення «Гоптівка» митного поста «Автомобільний» Харківська обласна митниця у порядку переведення з Харківської митниці;

- з 20.01.2012 по 18.02.2012 на посаді інспектора сектору № 4 митного поста «Гоптівка» Харківська обласна митниця;

- з 19.02.2012 по 14.03.2012 на посаді інспектора сектору № 1 митного поста «Гоптівка» Харківська обласна митниця;

- з 15.03.2012 по 22.04.2012 на посаді інспектора сектору № 4 митного поста «Гоптівка» Харківська обласна митниця;

- з 23.04.2012 по 01.12.2013 на посаді інспектора митного поста «Гоптівка» Харківська обласна митниця (01.06.2013 присвоєно 11 ранг державного службовця);

- з 02.12.2013 по 24.12.2014 на посаді головного державного інспектора митного поста «Гоптівка» Харківська митниця (24.12.2013 присвоєно спеціальне звання «інспектор податкової та митної справи І рангу»);

- з 25.12.2014 по 24.02.2016 на посаді головного державного інспектора митного поста «Гоптівка» Харківської митниці ДФС у порядку переведення із Харківської митниці Міндоходів (18.08.2015 присвоєно спеціальне звання Радник податкової та митної справи III рангу);

- з 25.02.2016 по 15.05.2019р. на посаді головного державного інспектора митного поста «Щербаківка» Харківська митниця ДФС. Звільнено у відповідності до п.1 ч. 7 ст. 83 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII у зв`язку із досягненням державним службовцем 65-річного віку.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 04 червня 2019 року виходячи із розрахунку 90 % від заробітної плати державного службовця відповідно до довідок Харківської митниці ДФС № 20-70-05-02/62 від 15.05.2019р. та № 20-70-05-02/63 від 15.05.2019р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено йому в зарахуванні до стажу державної служби періоди проходження військової служби та роботи в митних органах. Відмовляючи позивачу у переведенні на пенсію державного службовця рішенням № 55 від 07.06.2019р. Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області всупереч ст. 19 Конституції України безпідставно не застосувало Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи» від 4 липня 2013 року №405-VIІ, який є чинним на сьогоднішній день і на день звернення позивача за призначенням пенсії, яким прямо встановлюється, що період роботи (служби) посадових осіб (у тому числі тих, яким присвоювалися спеціальні та/або персональні звання) у митних органах та організаціях зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи па час досягнення віку, передбаченого Законом України "Про державну службу".

Зазначені обставини зумовили позивача звернутись до суду з даним позовом для захисту своїх порушених прав.

Ухвалою суду від 23.12.2019 року відкрито спрощене провадження у справі.

Суд зазначає, що відповідно до положень ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Представником відповідача через канцелярію суду 03.01.2020 р. подано відзив, в якому відповідач проти заявленого позову заперечував, вважаючи позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. (а.с. 56-59). Також представником відповідача вказано, що згідно наданих позивачем документів, останній не має достатнього стажу державної служби. В обґрунтування своїх оводів також зазначає, що основним критерієм, за яким визначається можливість зарахування періодів роботи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу. Таким чином, періоди роботи позивача в органах митної служби на посадах, за якими присвоюються спеціальні звання, до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії державного службовця незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку, не зараховуються. також зазначив, що відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229 період проходження військової служби до стажу державної служби не зараховується. Таким чином, на думку відповідача, період проходження військової служби ОСОБА_1 з 24.11.1972 по 30.11.1974 до стажу державної служби зарахувати неможливо. Вважає, що управлінням, винесено рішення про відмову в призначені пенсії відповідно до норм Закону України «Про державну службу», оскільки необхідний стаж державної служби у позивача відсутній.

Представником позивача 21.01.2020 року надана відповідь на відзив, в якій сторона позивача з доводами Головного управління ПФУ в Харківській області не погоджується (а.с. 63-66). Зазначає, що згідно записів трудової книжки, ОСОБА_1 працював більше 20 років, як посадова особа в органах Державної митної служби па посадах, на яких відповідно до вимог законодавства присвоювалися персональні звання та ранги державного службовця. 28.05.1996 позивач прийняв присягу держслужбовця. Звільнено його також було як державного службовця у відповідності до п.1 ч. 7 ст. 83 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII у зв`язку із досягненням державним службовцем 65-річного віку. Згідно довідки Харківська митниця ДФС 7368/ДЗН/20-70-04 від 23.09.2019, відповідно до наказу Харківської митниці Міндоходів від 22.10.2013 № 286-0 «Про присвоєння рангів державних службовців» ОСОБА_1 з 01.06.2013 присвоєно 11 ранг державного службовця. У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 839 «Про спеціальні звання посадових осіб органів доходів і зборів» (зі змінами), наказу Харківської митниці Міндоходів від 18.08.2015 № 527-0 «Про присвоєння спеціальних звань» ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання «Радник податкової та митної справи III рангу».

Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи заявленого позову, просив суд задовольнити позов в повному обсязі.

У судовому засіданні представник відповідача проти вимог заявленого позову заперечувала, просила суд відмовити в його задоволенні.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , перебуває па обліку у відділі з питань перерахунку пенсій № 21 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

04.06.2019 позивач звернувся до Київського відділу обслуговування громадян у м.Харкові із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та падав довідки Харківської митниці ДФС № 20-70-05-02/62 віл 15.05.2019 та №20-70-05-02/63 від 15.05.2019, які були долучені до матеріалів пенсійної справи.

Рішенням відділу з питань перерахунку пенсій № 21 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 55 від 07.06.2019р., яке було отримане позивачем 02.09.2019р., позивачу відмовлено у переході на пенсію державного службовця (а.с. 39).

Рішення вмотивоване тим, що згідно трудової книжки ОСОБА_1 працював з 19.08.1995 по 15.05.2019 в органах митної служби та станом на 01.05.2016 йому не встановлено ранг державного службовця відповідно до Закону № 889-УІІ. Тому, на думку суб`єкта владних повноважень, цей період не можна зарахувати до стажу державної служби. Таким чином, і права на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 не має.

Позивач не погодившись з таким рішенням відповідача, вважаючи його протиправним та таким, то порушує його права, звернувся з даним позовом до суду.

Суд зазначає, що спірним у даній справі є незарахування пенсійним органом до стажу державної служби позивача періодів проходження військової служби з 24.11.1972 року по 30.11.1974 року та періодів роботи в органах митної служби з 19.08.1995 по 15.05.2019 року.

По суті спірних правовідносин суд зазначає, що положеннями ст.46 Конституції України унормовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ (далі - Закон № 889-VІІІ), яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі - Закон № 3723-ХІІ).

Відповідно до пункту 2 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу" (№ 3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону визначено право державних службовців у випадках, визначених цими пунктами, на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", зокрема:

- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;

- для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

У пункті 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, вказано, що цей Закон набирає чинності з 1 травня 2016 року.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що пункт 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII стосується осіб державних службовців, які станом на 01 травня 2016 року займали посади державної служби.

Положеннями ч.1 ст. 37 Закону України № 3723-XII передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

З цієї норми Закону випливає, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч. 18 ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та /або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Суд зазначає, що перелік посад державної служби, які обіймали особи - державні службовці, що належать до певної категорії посад, передбачених Законом № 3723-ХІІ, визначається Кабінетом Міністрів України та ст. 25 Закону № 3723-ХІІ.

Абзацами другим та третім пункту другого Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. № 283, передбачено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової та контрольно-ревізійної служби, а також на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.

Згідно з абзацами 1,2 пункту 344.1 статті 344 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». Період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду України, викладеними у постанові від 22.10.2013 року у справі 21-340а13, де суд дійшов висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду.

Як встановлено за матеріалами справи, згідно записів трудової книжки позивач працював:

- з 19.08.1995 по 15.04.1997 на посаді інспектора митниці в Державний митний комітет Магістральна митниця (01.03.1996 присвоєно персональне звання «Інспектор митної служби III рангу».

28.05.1996 ОСОБА_1 прийняв присягу державного службовця (а.с. 27 запис №32)

- з16.04.1997 по 19.12.1999 р. – працював на посаді головного інспектора митниці в Державна митна служба України Магістральна митниця.

- з 29.04.1998 ОСОБА_1 присвоєно персональне звання «Інспектор митної служби ІІ рангу (а.с. 27 запис № 35 ).

- з 20.12.1999 по 31.03.2004р. працював на посаді головного інспектора митного поста «Гоптівка».

- з 24.05.2000 присвоєно персональне звання «Інспектор митної служби І рангу (а.с. 28 запис № 37)

21.04.2003 присвоєно персональне звання «Радник митної служби III ранту (а.с. 28, запис № 38).

- з 01.04.2004 по 30.07.2004 р. працював на посаді головного інспектора сектору експлуатації технічних засобів митного контролю митного поста «Готівка»

01.04.2004 присвоєно спеціальне звання «Інспектор митної служби 1 рангу» (а.с. 29 запис № 40).

З 01.08.2004 по 28.02.2006 р. - працював на посаді старшого інспектора пасажирського відділу митного поста «Гоптівка»

З 01.03.2006 по 02.07.2007р. працював на посаді старшого інспектора відділу митного оформлення № 2 митного поста «Гоптівка».

З 03.07.2007 по 28.04.2008 позивач працював на посаді старшого інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Гоптівка».

З 01.05.2008 по 31.05.2010 працював на посаді старшого інспектора сектору митного

оформлення суб`єктів зовнішньо-економічної діяльності № 2 митного поста «Гоптівка» Харківська митниця у порядку переведення з Магістральної митниці.

- з 01.06.2010 по 19.01.2012 р. працював на посаді інспектора сектору митного оформлення відділу митного оформлення «Гоптівка» митного поста «Автомобільний» Харківська обласна митниця у порядку переведення з Харківської митниці;

- з 20.01.2012 по 18.02.2012 позивач працював на посаді інспектора сектору № 4 митного поста «Гоптівка» Харківська обласна митниця.

- з 19.02.2012 но 14.03.2012 позивач працював на посаді інспектора сектору № 1 митного поста «Гоптівка» Харківська обласна митниця.

- з 15.03.2012 по 22.04.2012 - працював на посаді інспектора сектору № 4 митного поста «Гоптівка» Харківська обласна митниця.

-з 23.04.2012 по 01.12.2013 на посаді інспектора митного поста «Гоптівка» Харківська обласна митниця.

01.06.2013 ОСОБА_1 присвоєно 11 ранг державного службовця.

- з 02.12.2013 по 24.12.2014 позивач працював на посаді головного державного інспектора митного поста «Гоптівка» Харківська митниця.

24.12.2013 ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання «інспектор податкової та митної справи І рангу».

- з 25.12.2014 по 24.02.2016 працював на посаді головного державного інспектора митного поста «Гоптівка» Харківської митниці ДФС у порядку переведення із Харківської митниці Міидоходів.

18.08.2015 р. ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання Радник податкової та митної справи III рангу.

- з 25.02.2016 по 15.05.2019р. працював на посаді головного державного інспектора митного поста «Щербаківка» Харківська митниця ДФС.

ОСОБА_1 звільнений у відповідності до п.1 ч. 7 ст. 83 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-УІІІ у зв`язку із досягненням державним службовцем 65-річного віку.

Суд зазначає, що після 01.05.2016, відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" № 889- VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

При цьому існують умови, при дотриманні яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу".

Так, відповідно до н. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-УПІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Попереднього Закону у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу", для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Тому, можна зробити висновок, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723- ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІ1 "Про державну службу" і Прикінцевих та перехідних положень Закону, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Аналогічна правова позиція щодо застосування вказаних норм матеріального права висловлена у постанові Верховного Суду від 10.07.2018 по справі № 591/6970/16-а.

Відповідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 (чинного до 01.05.2016 р. в період проходження позивачем служби в митних органах) визначались посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Згідно ч. 2 вказаного Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань. Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Відповідно до ч. 1 ст. 569 Митного кодексу України (у редакції, чинній на час роботи позивача в митних органах) працівники органів доходів і зборів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у етапі 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи органів доходів і зборів с державними службовцями.

Частиною 1 ст. 588 Митного кодексу України (у редакції, чинній на час роботи позивача в митних органах) пенсійне забезпечення посадових осіб органів доходів і зборів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в органах доходів і зборів зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи па посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Так. згідно записів трудової книжки, ОСОБА_1 працював на посадах в органах митної служби більше 20 років, як посадова особа в органах Державної митної служби на посадах, на яких відповідно до Закону присвоювалися персональні звання та ранг державного службовця. Звільнено його також було як державного службовця.

Згідно довідки Харківської митниці ДФС 7368/ДЗН/20-70-04 від 23.09.2019 (а.с. 43), відповідно до наказу Харківської митниці Міндоходів від 22.10.2013 № 286-о «Про присвоєння рангів державних службовців» ОСОБА_1 з 01.06.2013 присвоєно 11 ранг державного службовця. У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 839 «Про спеціальні звання посадових осіб органів доходів і зборів» (зі змінами), наказу Харківської митниці Міндоходів від 18.08.2015 № 527-о «Про присвоєння спеціальних звань» ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання «Радник податкової та митної справи III рангу».

Згідно довідки Слобожанської митниці Держмитслужби від 28.01.2020 № 714-08-714- 12/1-12/1333, стаж роботи ОСОБА_1 в митних органах станом на 01.05.2016 складає 20 років 8 місяців 2 дні; станом на дату звільнення з займаної посади Харківської митниці ДФС 15.05.2019 складає 23 роки 8 місяців 16 днів (а.с. 89).

Згідно іншої довідки Харківської митниці ДФС від 15.05.2019 № 20-70-05-02/63 ОСОБА_1 станом на травень 2019 року отримував надбавку за вислугу років (50 %) за стаж державної служби 25 років 09 місяців (до стажу державної служби 23 роки 8 місяців 16 днів додається період проходження позивачем військової служби в Радянській армії з 24.11.1972 року по 30.11.1974 року) (а.с. 90).

Отже, під час розгляду справи встановлено, що у спірний період позивач мав спеціальне звання - Радник податкової та митної справи.

Стосовно відмови відповідача зарахування періодів роботи в органах митної служби ОСОБА_1 для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на тій підставі, що йому не було присвоєно персональні чи спеціальні звання, а не відповідні ранги, суд зазначає, що такі твердження спростовуються матеріалами справи.

Як встановлено з копії трудової книжки, яка міститься в матеріалах справи 28.05.1996 прийняв присягу державного службовця.

Процедуру присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів та осіб, уповноважених їх присвоювати визначалось Порядком присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 року №839 (далі - Порядок №839).

Згідно пункту 9 Порядку №839 посадовій особі, яка перебувала на державній службі та вперше призначена на посаду в органах доходів і зборів, присвоюється спеціальне звання посадою, на яку призначено особу, з урахуванням встановленого співвідношення рангів державних службовців.

Особам, які приймались на роботу до органів доходів і зборів та яким раніше присвоєно спеціальні звання державної податкової або митної служби, спеціальні звання присвоюються з урахуванням співвідношення, визначеного законом.

За приписами пункту 4 Порядку №839 до строку перебування у спеціальному званні зараховується період роботи в органах доходів і зборів у спеціальному званні (ранзі державного службовця), а також строк перебування у спеціальному званні (ранзі державного службовця) посадових осіб державної податкової та державної митної служби крім посадових осіб, яким у період роботи в органах доходів і зборів спеціальне звання було присвоєно достроково.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №306 від 20 квітня 2016 року "Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями" (далі - постанова №306), якою затверджено Порядок присвоєння рангів державних службовців, співвідношення рангів державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями згідно з додатками 1-10.

Пунктом 3 зазначеної Постанови № 306 зазначено, що співвідношення між рангами державних службовців та рангами посадових осіб місцевого самоврядування визначається з урахуванням категорії посад державної служби та посад в органах місцевого самоврядування.

Вищенаведені норми підтверджують, що посадові особи контролюючих органів, в даному випадку - податкових органів, віднесені до державних службовців за певними особливостями, тобто з присвоєнням спеціальних звань, які відповідають певним категоріям та рангам державних службовців.

Додатком 6 до цієї Постанови № 306 встановлені співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями працівників посадових осіб органів доходів і зборів.

Отже, як встановлено в ході розгляду справи : 28.05.1996 року позивачем прийнята присяга державного службовця; 05.06.1994 року було присвоєно персональне звання — інспектор податкової служби першого рангу (запис в трудовій книжці №18); 10.06.2002 року було присвоєно персональне звання - радник податкової служби третього рангу (запис №25); 26.06.2013року було присвоєно - 14 ранг державного службовця (запис №37); 31.12.2013року було присвоєно спеціальне звання - радник податкової та митної справи 3 рангу" (запис №38)

З приписів додатку 6 до Постанови КМУ № 306 вбачається, що Радник податкової та митної справи III рангу прирівнюється до 6 рангу Державного службовця.

Щодо зарахування до стажу державної служби службу в армії суд зазначає наступне.

Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (чинний до 01.05.2016, тобто в період роботи позивача на державній службі) визначались посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Відповідно до п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби", яка була дійсна на час перебування позивача в органах митної служби, (до 01.05.2016), до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в органах митного контролю.

Пунктом 3 вказаного Порядку також передбачено, що до стажу державної служби включається також, зокрема, час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

Відповідно до статті 2 Закону України від 25.03.92 р. № 2232-ХП «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Пунктом 4 Порядку визначено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Відповідно до записів трудової книжки період з 24.11.1972 року по 30.11.1974 року позивач проходив військову службу в Радянській армії.

До того ж, у пункті 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229, зазначено, що документом для визначення стажу державної служби, у тому числі, є військовий квиток.

Подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді (постанова від 03.07.2018 по справі № №569/350/17)

Таким чином, період проходження позивачем військової служби в Радянській армії з 24.11.1972 року по 30.11.1974 року також підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про помилковість доводів відповідача стосовно незарахування пенсійним органом до стажу державної служби ОСОБА_1 періодів проходження військової служби з 24.11.1972 року по 30.11.1974 року та періодів роботи в органах митної служби з 19.08.1995 по 15.05.2019 року.

Відтак, на переконання суду, наявні підстави для визнання такого рішення відділу з питань призначення та перерахунку пенсій № 21 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 55 від 07.06.2019р протиправними та його скасування.

Водночас, з огляду на встановлені судом обставини, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди проходження військової служби з 24.11.1972 року по 30.11.1974 року та періодів роботи в органах митної служби з 19.08.1995 по 15.05.2019 року.

В той же час, враховуючи обставини того, що у даному випадку позивачу було протиправно відмовлено у зарахуванні до стажу державної служби ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди проходження військової служби з 24.11.1972 року по 30.11.1974 року та періодів роботи в органах митної служби з 19.08.1995 по 15.05.2019 року та безпідставно відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно із Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII з огляду на відсутність достатнього стажу, то, враховуючи приписи ст. 9 КАС України, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 04.06.2019 року про призначення пенсії за віком згідно з Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII з урахуванням висновків суду у даній справі.

Між тим суд зазначає, що повноваження відповідача щодо призначення ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 04 червня 2019 року виходячи із розрахунку 90 % від заробітної плати державного службовця відповідно до довідок Харківської митниці ДФС № 20-70-05-02/62 від 15.05.2019р. та № 20-70-05-02/63 від 15.05.2019р. - є дискреційними повноваженнями органу виконавчої влади, а завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Отже, вказані позовні вимоги є формою втручання в дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень та виходять за межі завдань адміністративного судочинства, а тому не підлягають задоволенню.

Щодо вимоги в частині зобов`язання відповідача виплачувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця в подальшому, суд зазначає, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Аналізуючи позовні вимоги у вказаній частині, суд зазначає, що вони звернені на майбутнє, а тому права позивача в даній частині позовних вимог на час розгляду справи по суті не є порушеними.

Водночас з цим, суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів існування у відповідача наміру допускати порушення закону у процедурі проведення майбутніх пенсійних виплат за призначеною пенсією.

За таких обставин суд не знаходить підстав для задоволення позову в цій частині, адже ці вимоги є передчасними, оскільки виплата ОСОБА_1 пенсії за Законом України «Про державну службу» можлива лише після призначення її позивачу.

Суд також не може зобов`язати відповідача виплачувати таку пенсію і в подальшому, оскільки такі вимоги стосуються правовідносин, котрі ще не відбулись та відносно яких відсутні докази обрання владним суб`єктом наперед певного варіанту правової поведінки.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ - 14099344) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунку пенсій № 21 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 55 від 07.06.2019р., яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу".

Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України у Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи:

- з 24.11.1972 року по 30.11.1974 року - період проходження військової служби в Радянській армії;

- з 19.08.1995 по 15.04.1997 року - на посаді інспектора митниці в Державний митний комітет Магістральна митниця;

- з 16.04.1997 по 19.12.1999 року на посаді головного інспектора митниці в Державна митна служба України Магістральна митниця;

- з 20.12.1999 по 31.03.2004 року на посаді головного інспектора митного поста «Гоптівка»;

- з 01.04.2004 по 30.07.2004 року на посаді головного інспектора сектору експлуатації технічних засобів митного контролю митного поста «Гоптівка»; з 01.08.2004 по 28.02.2006 на посаді старшого інспектора пасажирського відділу митного поста «Гоптівка»;

- з 01.03.2006 по 02.07.2007 року на посаді старшого інспектора відділу митного оформлення №2 митного поста «Гоптівка»;

- з 03.07.2007 по 28.04.2008 року на посаді старшого інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Гоптівка»;

- з 01.05.20008 по 31.05.2010 року на посаді старшого інспектора сектору митного оформлення суб`єктів зовнішньо - економічної діяльності № 2 митного поста «Гоптівка» Харківська митниця у порядку переведення з Магістральної митниці;

- з 01.06.2010 по 19.01.2012 року на посаді інспектора сектору митного оформлення відділу митного оформлення «Гоптівка» митного поста «Автомобільний» Харківська обласна митниця у порядку переведення з Харківської митниці;

- з 20.01.2012 по 18.02.2012 року на посаді інспектора сектору № 4 митного поста «Гоптівка» Харківська обласна митниця;

- з 19.02.2012 по 14.03.2012 року на посаді інспектора сектору № 1 митного поста «Гоптівка» Харківська обласна митниця;

- з 15.03.2012 по 22.04.2012 року на посаді інспектора сектору № 4 митного поста «Гоптівка» Харківська обласна митниця;

- з 23.04.2012 по 01.12.2013 року на посаді інспектора митного поста «Гоптівка» Харківська обласна митниця ;

- з 02.12.2013 по 24.12.2014 року на посаді головного державного інспектора митного поста «Гоптівка» Харківська митниця ;

- з 25.12.2014 по 24.02.2016 року на посаді головного державного інспектора митного поста «Гоптівка» Харківської митниці ДФС у порядку переведення із Харківської митниці Міндоходів;

- з 25.02.2016 по 15.05.2019 року на посаді головного державного інспектора митного поста «Щербаківка» Харківська митниця ДФС.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» з 04 червня 2019 року відповідно до довідок Харківської митниці ДФС № 20-70-05-02/62 від 15.05.2019р. та № 20-70-05-02/63 від 15.05.2019р.

У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог – відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) сплачений судовий збір у розмірі 384,20 (триста вісімдесят чотири грн. 20 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 28 лютого 2020 року.

Суддя Бідонько А.В.