Рішення № 87892189, 19.02.2020, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2020
Номер справи
260/1180/18
Номер документу
87892189
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

19 лютого 2020 рокум. Ужгород№ 260/1180/18

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Гаврилка С.Є.,

з участю секретаря судового засідання – Міци О.-Д.В.

учасники справи:

позивач – ОСОБА_1 ;

за участі представника позивача – Колотухи Олексія Михайловича;

відповідач – Головне управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області – представник – ОСОБА_2 ;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управляння Пенсійного фонду України у Закарпатській області – представник – Фурт Сперанца Русланівна,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника Колотухи Олексія Михайловича до Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управляння Пенсійного фонду України у Закарпатській області про визнання довідки протиправною та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

07 листопада 2018 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в особі представника адвоката Колотухи Олексія Михайловича ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ 39393632), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управляння Пенсійного фонду України у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063), яким просить суд: "1. Визнати Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 06 березня 2018 року вих. № 83/07-16-05-02-09 в частині визначення посадового окладу за посадою перший заступник начальника управління податкової міліції Державної податкової служби у Закарпатській області (посада прирівняна) в розмірі 8180,00 гривень - протиправною; 2. Зобов`язати відповідача Головне управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області та внести до Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , зміни, якими встановити посадовий оклад за прирівняною посадою першого заступника начальника управління податкової міліції Державної фіскальної служби у Закарпатській області у відповідності до абз.2 пп. 1 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2017 року № 704 та Додатку № 8 до наказу ДФС України від 29 січня 2018 року № 52 із змінами від 28 лютого 2018 року № 107, а саме на 1-5 відсотків нижче посадового окладу в розмірі 9300,00 гривень Першого заступника Голови ДФС у Закарпатській області - начальника управління податкової міліції ДФС у Закарпатській області, тобто посадовий оклад в межах сум 9207,00 гривень - 8835,00 гривень, а також відповідно змінити загальну суму для перерахунку пенсії та направити змінену Довідку до ГУ ПФ у Закарпатській області для перерахунку пенсії; 3. Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України."

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2018 року дану позовну заяву було залишено без руху.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2018 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2019 року залучено Головне управляння Пенсійного фонду України у Закарпатській області до участі в даній адміністративній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 березня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 14 березня 2008 року перебуває на обліку у Пенсійному фонді України та отримує пенсію, яка призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII (далі по тексту – Закон України № 2262-XII). У відповідності до статті 63 частини 4 Закону України № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі по тексту Порядок № 45), також встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України № 2262-XII, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. За приписами Порядку № 45 державним органом, з якого особу було звільнено із служби, видається довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. Згідно із пунктами 5 і 6 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена. Постановою КМ України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі по тексту Постанова № 103) встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі по тексту - Постанова № 704). 06 березня 2018 року вихідним № 83/07-16-05-02-09 Головне управління ДФС у Закарпатській області видало довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, в якій зазначено, що відповідно до Постанови № 103 та Постанови № 704 розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами чинними на 01 березня 2018 року за посадою перший заступник начальника управління податкової міліції Державної податкової служби у Закарпатській області (посада прирівняна) становить 14007 гривень, з яких 8180 гривень складає посадовий оклад за прирівняною посадою, 1480 гривень – оклад за звання полковник, 4347 гривень – надбавка 45% за вислугу років. Не погоджуючись з довідкою в частині визначення посадового окладу за прирівняною посадою в сумі 8180 гривень позивач звернувся до відповідача із заявою перевести розмір посадового окладу в сумі 8180 грн., зазначений у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу (вих. № 83/07-16-05-02-09 від 06.03.2018 р.) у відповідність до посади при звільненні, як це передбачено абзацу 2 підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704, де зазначено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1 - 5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника. Свою позицію позивач пояснив тим, що згідно Структури Державної податкової адміністрації у Закарпатській області станом на 01 січня 2008 року, затвердженої 29 січня 2008 року, що діяла на день звільнення позивача з органів податкової міліції, начальник управління податкової міліції ДПА у Закарпатській області водночас являвся першим заступником Голови ДПА у Закарпатській області, а згідно додатку 8 до наказу ДФС від 29 січня 2018 року № 52 із змінами внесеними наказом ДФС від 28 лютого 2018 року № 107 "Схеми посадових окладів осіб начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м. Києві, Офісу великих платників податків ДФС" місячний посадовий оклад першого заступника начальника головного управління-начальника управління податкової міліції, встановлений в розмірі 9300 гривень. Враховуючи, що позивач займав посаду першого заступника начальника податкової міліції його посадовий оклад у розумінні абзацу 2 підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704 має бути на 1 - 5 відсотків нижче від посадового окладу його прямого керівника - начальника податкової міліції, який водночас є першим заступником начальника Головного управління, тобто встановлений в розмірі між сумами 9207 гривень (1%) до 8835 гривень (5%). Наведене позивач підтверджував тим, що у штатному розписі ДПА у Закарпатській області на 2008 рік, у якому був звільнений з посади позивач, таке співвідношення у 3,1 % було застосовано між посадовим окладом першого заступника начальника управління податкової міліції (посада, яку займав позивач) в розмірі 1840 гривень (стор. 9 штатного розпису) і посадовим окладом його прямого керівника - начальника управління податкової міліції - першого заступника голови ДПА в розмірі 1899 гривень, що відповідало приписам діючої на той час Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (стосовно осіб рядового і начальницького складу податкової міліції втратила чинність згідно з Постановою № 704), де було встановлено право керівникам органів установлювати заступникам керівників, заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, посадові оклади на 3-7 відсотків нижче передбаченого схемою посадового окладу відповідного керівника. Тим самим, на переконання позивача, Постановою № 704 принцип встановлення посадового окладу заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені Постановою № 704, у розмірі нижчому на певний відсоток від посадового окладу прямого керівника не тільки збережений, але при цьому ще й зменшена різниця між посадовими окладами керівника і його заступника (різницю у 3-7% змінено на 1-5%). Позивач вважає, що визначення у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 06 березня 2018 року вих. № 83/07-16-05-02-09 розміру посадового окладу за прирівняною посадою в сумі 8180 гривень, що на 12,04 % нижче посадового окладу начальника податкової міліції (прямого керівника ОСОБА_1 ), встановленого в сумі 9300 гривень, повністю протирічить приписам наведених нормативних актів, зокрема абзацу 2 підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704, чим порушує його законні права і інтереси. У зв`язку з чим позивач звернувся з даним позовом.

Представник відповідача, заперечив щодо задоволення позову, з підстав викладених у відзиві та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, мотивуючи тим, що його дії повністю відповідали чинному на час виникнення спірних правовідносини законодавству, зокрема Постанові № 103, Постанові № 704 та Порядку № 45. Зокрема у відзиві зазначено наступне. Відповідно до Схеми посадових окладів начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м. Києві, Офісу великих платників податків ДФС, затвердженої Додатком 8 до наказу ДФС від 29.01.2018 № 52, посада першого заступника начальника управління податкової міліції, яку займав позивач на день звільнення, прирівнюється до посади першого заступника начальника управління податкової міліції з місячним посадовим окладом 8180 грн., та не може бути прирівняною до посади першого заступника начальника: Головного управління, Офісу великих платників податків, оскільки не є аналогічною. На момент звільнення ОСОБА_1 Управління податкової міліції ДПС у Закарпатській області було окремим (спеціальним) структурним підрозділом ДПС у Закарпатській області, а посада першого заступника начальника Головного управління ДФС у Закарпатській області охоплює роботу у всій установі відповідача. Окрім того, така поєднана з цивільною, тобто порядок проходження служби регулюється також і Законом України "Про державну службу", в той час як посада позивача є атестованою та підпадає виключно під положення Постанови КМУ "Про затвердження Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ". Окрім того, посадові обов`язки вказаних посад також відрізняються, як і порядок призначення та звільнення з них.

Під час розгляду справи позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю, просили суд позов задовольнити з підстав наведених у ньому.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив щодо задоволення позову у повному обсязі, просив відмовити у його задоволенні.

Представник третьої особи у судовому засіданні зауважив, що повноваження щодо визначення розміру грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" віднесено до компетенції виключно органу, в якому проходив службу позивач.

Розглянувши подані сторонами докази (заслухавши представників сторін), всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд приходить до наступного висновку.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області на підставі довідки від 06 березня 2018 року № 83/07-16-05-02-09, що видана Головним управлінням ДФС у Закарпатській області, здійснено перерахунок пенсії позивача.

У відповідності до виданої відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до Постанови № 103 та Постанови № 704 розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою позивача, за нормами чинними на 01 березня 2018 року за посадою перший заступник начальника управління податкової міліції Державної податкової служби у Закарпатській області (посада прирівняна) становить 14007 гривень, з яких 8180 гривень складає посадовий оклад за прирівняною посадою, 1480 гривень – оклад за звання полковник, 4347 гривень – надбавка 45% за вислугу років.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, регулюється нормами Закону України № 2262-ХІІ.

Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності прирівнювання посади першого заступника начальника управління податкової міліції Державної податкової адміністрації у Закарпатській області, з якої був звільнений позивач, в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до посади першого заступника начальника управління з тарифним розрядом 46 та у зв`язку із цим, як наслідок, позивач не погоджується із розміром посадового окладу, зазначеного відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 06 березня 2018 року за № 83/07-16-05-02-09, у зв`язку з введенням, починаючи з 01 березня 2018 року, в дію Постанови № 704 року, якою підвищено грошове забезпечення військовослужбовцям.

Відповідно до статті 63 частини 4 Закону України № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином законодавцем визначено, що умови, порядок та розміри саме перерахунку вже призначених пенсій визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання статті 64 частини 4 Закону України № 2262-ХІІ, Кабінет Міністрів України 21 лютого 2018 року ухвалив Постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою було вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Цією ж Постановою № 103 було внесено зміни також до Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року.

Так, відповідно до пункту 1 Порядку № 45 (в редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії), пенсії, призначені відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із України № 2262-ХІІ, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 2 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку № 45 визначено, що па підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (в редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Наведені положення Порядку № 45, на момент проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 були чинними.

Постановою № 103 визначено, складові грошового забезпечення враховуються при здійсненні перерахунку пенсій військовослужбовцям починаючи з 01 березня 2018 року, такими складовими (на момент виникнення права на перерахунок пенсії) визначено посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.

На підставі поданих списків Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області Головне управління ДФС у Закарпатській області надало довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ОСОБА_1 , де були визначені види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку № 45 та пункту 1 Постанови № 103, а саме: - посадовий оклад за посадою "перший заступник начальника податкової міліції Державної податкової служби у Закарпатській області" (посада прирівняна) – 8180 гривень; - оклад за військовим звання "полковник" – 1480 гривень; - надбавка за вислугу років у розмірі 45% - 4347 гривень, усього – 14007 гривень, про що судом вже зазначалося вище у тексті рішення.

Постановою № 704 затверджено, в тому числі, схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - Схема тарифних розрядів). Відповідно до Схеми тарифних розрядів, такою передбачені наступні посади начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби: 1) Перший заступник начальника: Головного управління, органу з обслуговування еликих платників податків з тарифним розрядом 54; 2) Заступник начальника: Головного управління, органу з обслуговування великих платників податків з тарифним розрядом 52; 3) Начальник: управління, самостійного відділу з тарифним розрядом 48; 4) Перший заступник начальника управління з тарифним розрядом 46; 5) Заступник начальника: управління, самостійного відділу з тарифним розрядом 44; 6) Начальник штабу (відділу) у складі управління з тарифним розрядом 42; 7) Заступник начальника штабу (відділу) у складі управління з тарифним розрядом 40.

Наказом Державної фіскальної служби України від 28 лютого 2018 року за № 107 з метою реалізації положень Закону України "Про державну службу", Постанови № 704 внесено зміни, в тому числі, до затвердженої наказом ДФС від 29 січня 2018 року № 52 Схеми посадових окладів осіб начальницького складу податкової міліції апарату ДФС Додаток 8 (далі - Схема посадових окладів, додаток 8).

Так, зокрема, як вбачається із затвердженої Схеми посадових окладів в такій передбачені наступні посади: 1) Перший заступник начальника: Головного управління, Офісу великих платників податків з місячним посадовим окладом 9300 грн.; 2) Заступник начальника: Головного управління, Офісу великих платників податків з місячним посадовим окладом 9020 грн.; 3) Начальник: управління, самостійного відділу з місячним посадовим окладом 8460 грн.; 4) Перший заступник начальника управління з місячним посадовим окладом 8180 грн.; 5) Заступник начальника: управління, самостійного відділу з місячним посадовим окладом 7890 грн.; 6) Начальник штабу (відділу) у складі управління з місячним посадовим окладом 7610 грн; 7) Заступник начальника штабу (відділу) у складі управління з місячним посадовим окладом 7330 грн.

Спір в даній адміністративній справі виник з приводу правомірності прирівнювання посади першого заступника начальника управління податкової міліції Державної податкової адміністрації у Закарпатській області, з якої був звільнений позивач, в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до посади першого заступника начальника управління з тарифним розрядом 46 та у зв`язку із цим, як наслідок, позивач не погоджується із розміром посадового окладу, зазначеного відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 06 березня 2018 року за № 83/07-16-05-02-09, у зв`язку з введенням, починаючи з 01 березня 2018 року, в дію Постанови № 704 року, якою підвищено грошове забезпечення військовослужбовцям.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Пунктом 6 Порядку № 45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), врегульовано питання визначення "відповідної посади" при здійсненні перерахунку пенсії. Так, зазначеною нормою передбачено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

При вирішенні питання визначення "відповідної посади" суб`єкт владних повноважень повинен виходити з кваліфікаційних характеристик такої.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, зокрема, судом проведено порівняльний аналіз штатного розпису Державної податкової адміністрації України на 2008 рік, затвердженого головою ДПА України від 29 січня 2008 р. (які були чинні на момент звільнення позивача), а також Схеми посадових окладів та тарифних розрядів начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби (якими керувався відповідач при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення).

Так, як вбачається зі штатного розпису Державної податкової адміністрації України на 2008 рік, в структурі останньої було створено Управління податкової міліції, до складу якого входило: керівництво (перший заступник начальника управління податкової міліції (посада з якої був звільнений позивач), заступник начальника управління податкової міліції) – 2 особи; канцелярія – 2 особи; оперативне управління – 5 відділів – 26 осіб; штаб – 7 осіб; оперативно-аналітичне відділення – 4 особи; відділення організації оперативних заходів із скорочення податкового боргу – 4 особи; відділ фізичного захисту – 7 осіб; сектор військово-технічного забезпечення – 2 особи; міжрегіональний відділ податкової міліції із оперативного документування – 8 осіб. Всього у штаті Управління податкової міліції визначено 62 штатні одиниці.

Посада начальника управління податкової міліції, враховуючи норми підпункту 3.1 Розділу 3 Положення про Управління податкової міліції Державної податкової адміністрації у Закарпатській області, затвердженого наказом ДПА у Закарпатській області від 30 березня 2007 року № 114 (далі по тексту Положення № 114), відповідно до якого управління очолює начальник, який є першим заступником голови Державної податкової адміністрації в області, в штатному розписі на 2008 рік виокремлена та віднесена до складу керівництва Державної податкової адміністрації у Закарпатській області.

Відповідно до норми підпункту 3.3. Розділу 3 Положення № 114, на період відсутності начальника управління податкової міліції його обов`язки виконує перший заступник начальника управління (посада, яку займав позивач) або заступник начальника управління.

Таким чином, вбачається, що за своїми кваліфікаційними ознаками та посадовими обов`язками позивач, який на момент звільнення займав посаду першого заступника начальника управління податкової міліції, знаходився у прямому підпорядкуванні начальника управління податкової міліції-першого заступника Голови ДПА у Закарпатській області і його посада була віднесена до керівного складу управління податкової міліції.

У відповідності до чинної на день звільнення позивача Схеми посадових окладів начальницького складу і спеціалістів податкової міліції державної податкової адміністрації в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, спеціалізованих державних податкових інспекціях (додаток 26 до Постанови Кабінету України від 09 березня 2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів") першому заступнику голови податкової адміністрації - начальнику управління податкової міліції був встановлений місячний посадовий оклад в розмірі 1899 гривень, першому заступнику начальника управління податкової міліції (посада, яку займав позивач) був встановлений місячний посадовий оклад в розмірі 1766-1840 гривень. Відповідно до Штатного розпису ДПА у Закарпатській області на 2008 рік посадовий оклад першого заступника голови-начальника податкової міліції становив 1899 гривень, а посадовий оклад першого заступника начальника податкової міліції (посада, яку займав позивач) становив 1840 гривень.

При порівнянні Схем посадових окладів осіб начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, що діяли на день звільнення позивача (додаток № 26 до Постанови № 268) та Схеми посадових окладів, додаток 8, що діяла на день формування оспорюваної довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, вбачається, що в останньому посада першого заступника начальника управління податкової міліції відсутня. Відповідно при формуванні оспорюваної довідки відповідачу необхідно було керуватися приписами пункту 5 Порядку № 45, згідно якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням та пунктом 6 Порядку № 45, де зазначено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

При цьому необхідно зазначити, що у відповідності до пункту 5 Постанови № 704, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами; посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника.

Проаналізувавши норми, що діяли на день звільнення позивача та на день формування відповідачем оспорюваної довідки, а саме Постанови № 268, Порядку № 45, Постанови 103, Постанови № 704, Наказу ДФС України № 107, суд приходить до висновку, що посаді прямого керівника позивача - начальника податкової міліції – першого заступника голови ДПА, що діяла на день звільнення позивача, відповідно до Схеми посадових окладів, додаток 8 відповідає посада Першого заступника начальника: Головного управління, Офісу великих платників податків з місячним посадовим окладом 9300 гривень, а відповідно до Схеми тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м. Києві, додаток 10 до Постанови № 704 відповідає тарифний розряд 54. Відповідно, враховуючи, що посада першого заступника начальника податкової міліції, з якої був звільнений позивач, є наступною за посадою начальника податкової міліції – першого заступника голови ДПА, то такій повинна відповідати посада на один тарифний розряд нижча. Згідно Схеми тарифних розрядів, додаток 10 до Постанови № 704 за тарифним розрядом 52 закріплена посада Заступника начальника: Головного управління, органу з обслуговування великих платників податків, якій згідно Схеми посадових окладів, додаток 8 встановлений місячний посадовий оклад 9300 гривень. Враховуючи, що посада заступника начальника: Головного управління, органу з обслуговування великих платників податків не є аналогічною посаді першого заступника начальника податкової міліції, з якої був звільнений позивач, тому для розрахунку його посадового окладу необхідно керуватися приписами абзацу 2 підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704. В цьому разі посадовий оклад позивача повинен встановлюватись на 1 - 5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника, а саме на 1-5 відсотків нижче місячного окладу першого заступника начальника Головного управління, який встановленого у розмірі 9300 гривень.

З урахуванням цього, суд вважає, що відповідач неправомірно прирівняв посаду першого заступника начальника управління податкової міліції ДПА у Закарпатській області, з якої був звільнений позивач до посади першого заступника начальника управління, (тарифний розряд 46), оскільки такі, хоча подібні за назвою, але за своїми класифікаційними характеристиками, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу не можна вважати відповідними.

Статтею 19 частиною 2 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України .

Згідно зі статтею 77 частиною 2 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд відхиляє твердження відповідача щодо правомірності довідки ГУ ДФС у Закарпатській області від 06 березня 2018 року за № 83/07-16-05-02-09, в оспорюваній її частині, за тієї підстави, що відповідач погоджуючись з тим, що посада першого заступника начальника податкової міліції у штатному розписі Головного управління ДФС у Закарпатській області від 29 січня 2018 року відсутня, належним чином не обґрунтував прирівняння цієї посади до аналогічної, визначеної у Схемі посадових окладів, додаток 8, якою, на думку відповідача є посада "перший заступник начальника управління". Відповідач не надав суду доказів, що наведені посади за своїми класифікаційними характеристиками, функціональністю, організаційним рівнем підрозділу у структурі органу та рівнем посадового окладу є аналогічними, та не спростував, що посада першого заступника начальника податкової поліції була другою у складі керівних посад податкової міліції. Суд приймає до уваги, що посада першого заступника начальника податкової міліції ДПА у Закарпатській області, з якої був звільнений позивач, і посада "перший заступник начальника управління" частково збігаються у назвах, проте тарифний розряд 46 цієї посади не відповідає посаді, з якої було звільнено позивача, а також різниця між посадовими окладами першого заступника начальника Головного управління (прирівняна посада начальника податкової міліції-першого заступника голови ДПА) в сумі 9300 гривень і посадовим окладом першого заступника начальника управління в сумі 8180 гривень становить 12 відсотків, що свідчить про наявність ознаки порушення ГУ ДФС у Закарпатській області прав, свобод та законних інтересів позивача.

Щодо вимоги позивача направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області змінену довідку про розмір грошового забезпечення, потрібно зазначити, що уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України та у місячний строк подають їх останньому. Тобто, відповідач надіслав довідку про грошове забезпечення позивача за запитуваним списком Головного управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області. Порядок № 45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до Головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію на підставі Закону України № 2262-XII.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що частково підлягають задоволенню частково.

За правилами статті 139 частини 3 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Визначаючи співмірність понесених витрат з урахуванням часткового задоволення позову, суд вважає, що понесені позивачем у даній справі судові витрати у вигляді сплати судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень в розмірі 1409,60 грн.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ 39393632), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управляння Пенсійного фонду України у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання довідки протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

ОСОБА_3 Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 06 березня 2018 року вих. № 83/07-16-05-02-09 в частині визначення посадового окладу за посадою перший заступник начальника управління податкової міліції Державної податкової служби у Закарпатській області (посада прирівняна) в розмірі 8180,00 гривень – протиправною.

Зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області внести до Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 06 березня 2018 року вих. № 83/07-16-05-02-09, що видана ОСОБА_1 , зміни, в частині розміру посадового окладу за прирівняною посадою першого заступника начальника управління податкової міліції Державної фіскальної служби у Закарпатській області у відповідності до абзацу 2 підпункту 1 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2017 року № 704 та Додатку № 8 до наказу ДФС України від 29 січня 2018 року № 52 із змінами від 28 лютого 2018 року № 107 із врахуванням висновків, що викладені у рішенні суду, змінивши при цьому загальну суму для обчислення (перерахунку) пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ 39393632) судові витрати у розмірі 1409,60 (одної тисячі чотириста дев`яти гривень 60 копійок) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).

Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 19 лютого 2020 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду. Рішення суду у повному обсязі було складено 28 лютого 2020 року.

СуддяС.Є. Гаврилко