Ухвала суду № 87890934, 28.02.2020, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
28.02.2020
Номер справи
920/192/20
Номер документу
87890934
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

28.02.2020 Справа № 920/192/20Господарський суд Сумської області у складі судді Яковенка В.В., перевіривши матеріали позовної заяви № б/н від 21.02.2020

за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАНГР» (40021, м. Суми, пров. Громадянський, 1, ідентифікаційний код 37430609)

до відповідачів: 1) Сумської міської ради (40030, м. Суми, майдан Незалежності, 3, ідентифікаційний код 23823253);

2) державний кадастровий реєстратор Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40022, м. Суми, вул. Супруна, 32)

про скасування реєстрації земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача, в якій просить суд скасувати реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 5910136300:12:002:0043 площею 0,9574 га цільового призначення - 03.02 для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка зареєстрована на підставі незаконної технічної документації розробленої інженером-зелевпорядником ОСОБА_1 , код НОМЕР_1 , сертифікат 001330 з одночасним припиненням зареєстрованих речових прав, їх обтяжень у зв`язку з їх відсутністю; витребувати в Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40022, м. Суми, вул. Супруна, 32) копію поземельної книги земельної ділянки кадастровий номер 5910136300:12:002:0043, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Разом з тим у позовній заяві позивач зазначив третіх осіб: Освітній заклад Сумська автомобільна школа ТСО України, Громадська організація «Сумська обласна організація товариства сприяння обороні України», сертифікований інженер-землевпорядник ОСОБА_1 .

Зі змісту позовних вимог і мотивів, якими керувався позивач, звертаючись з таким позовом, убачається, що предметом у цій справі є законність дій і дотримання другим відповідачем порядку та процедури державної реєстрації земельної ділянки на підставі неправильно, на думку позивача, розробленої, виготовленої, сформованої та поданої третіми особами документації із землеустрою.

При цьому вимоги щодо правомірності набуття третьою особою права на постійне користування згаданою вище ділянкою та/або порушення прав позивача на неї у позові відсутні.

Відповідно до ч.1 ст.2 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Згідно з ч.2 ст.4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

За приписами статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці (п.6 ч.1); вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами (п.13 ч.1).

У відповідності до ч. 12 ст. 30 ГПК України вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо розгляд таких вимог віднесений до юрисдикції господарського суду, розглядаються господарським судом, визначеним за правилами підсудності щодо розгляду спору, похідними від якого є такі вимоги.

Таким чином, спір у цій справі не має ознак приватноправового та не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Як слідує з тексту позовної заяви, звертаючись до суду з нею позивач, хоча і посилається в обґрунтування позовних вимог на те, що у нього за наявності декларації про готовність об`єкта до експлуатації не оформлено право власності на нерухомість за адресою: м . Суми, пров. Громадянський, 1 , оскільки у нього відсутнє право власності або користування земельною ділянкою, на якій споруджено об`єкт нерухомого майна, він жодних вимог щодо вказаної землі не заявляє, не зазначає яке його право порушено, а відтак, фактично, при вирішенні заявлених позивачем позовних вимог суд повинен перевірити та встановити виключно правомірність рішення про державну реєстрацію земельної ділянки та відповідних дій реєстратора під час його прийняття.

Відносини, пов`язані з державною реєстрацією земельної ділянки, регулюються Законом України «Про Державний земельний кадастр» (далі Закон).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Згідно зі статтею 9 Закону внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний кадастровий реєстратор є державним службовцем. Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки. Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється, крім випадків, встановлених цим Законом.

У відповідності до частини другої статті 39 Закону рішення, дії або бездіяльність Державного кадастрового реєстратора можуть бути оскаржені: до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин на території дії повноважень відповідного Державного кадастрового реєстратора, та до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Ураховуючи наведене, державний кадастровий реєстратор є суб`єктом владних повноважень, а правовідносини, які виникають між ним та заявником, - публічно-правовими. Захист прав та інтересів відповідного заявника від порушень з боку цього суб`єкта владних повноважень є завданням адміністративного судочинства та має відбуватися у відповідному порядку.

Пунктом 1 частини 1 статті 175 ГПК України визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

За таких обставин, суд вважає за необхідне у відкритті провадження відмовити.

Роз`яснити позивачу про те, що даний спір віднесено до юрисдикції Сумського окружного адміністративного суду.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 175, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

1. У відкритті провадження за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАНГР» про скасування реєстрації земельної ділянки відмовити.

2. Позовну заяву № б/н від 21.02.2020 (вх. № 649 від 24.02.2020) товариству з обмеженою відповідальністю «ЛАНГР» повернути позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у порядку, встановленому статтею 256 ГПК України.

Додаток: позовна заява № б/н від 21.02.2020 з додатками на 55-ти аркушах, в тому числі: квитанція № 250 від 21.02.2020 про сплату судового збору.

Ухвалу складено та підписано 28.02.2020.

Суддя В.В. Яковенко