Рішення № 87881712, 26.02.2020, Айдарський районний суд Луганської області (до 25.04.2025 - Новопсковський районний суд Луганської області)

Дата ухвалення
26.02.2020
Номер справи
234/19408/19
Номер документу
87881712
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Дата документу 26.02.2020

ЄУ № 234/19408/19

Провадження №2/942/209/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2020 року Новопсковський районний суд Луганської області

в складі: головуючого судді Стеценко О.С.,

за участю секретаря судового засідання Рожкової Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новопсков Луганської області за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 19 листопада 2019 року цивільний позов Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів передано за підсудністю на розгляд до Новопсковського районного суду Луганської області. В позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради заборговану переплату державних коштів у сумі 884 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 звернувся до управління з заявою як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. 04.11.2016 відповідачу було видано довідку № 1426077976 про взяття на облік. 12.05.2017 ОСОБА_1 звернувся з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщується з тимчасово окупованої території для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідним рішенням управління відповідачу було призначено допомогу як непрацездатній особі на період з 10.05.2017 по 09.11.2017 у розмірі 884 грн. 17.08.2017 на адресу управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради надійшла заява громадянки ОСОБА_2 , яка є власницею житла, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , з вимогою зняти з реєстрації зареєстрованого за її адресою ОСОБА_1 . В результаті здійсненої перевірки обставин викладених у заяві, було встановлено, що відповідач був відсутній за вищезазначеною адресою. У зв`язку з поданням відповідачем завідомо недостовірної інформації довідка внутрішньо переміщеної особи № 1426077976 від 04.11.2016 рішенням начальника управління була скасована. Здійснивши перерахунок виплачених коштів, працівниками управління виявлена переплата бюджетних коштів за вересень 2017 року в сумі 884,00 грн. Відповідач був повідомлений листом про утворену заборгованість, але суму переплати не повернув.

Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 19.11.2019 позовну заяву передано на розгляд за підсудністю до Новопсковського районного суду Луганської області.

Ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 09.01.2020 відкрито провадження по справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження на 03.02.2020.

03.02.2020 судовий розгляд справи відкладено до 26.02.2020 у зв`язку з неявкою відповідача.

Представник позивача до судового засідання не з`явився, надав заяву, в якій просив справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити.

Відповідач до судового засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на сайті Новопсковського районного суду Луганської області, про наявність поважних причин неявки до судового засідання не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи до суду не направив, відзив на позовну заяву не надав, зустрічний позов до суду не пред`явив.

За таких підстав, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності учасників справи на підставі наявних матеріалів справи та без фіксування судового засідання технічним засобами, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Пунктами 2, 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців. За рішенням комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, грошова допомога може надаватися внутрішньо переміщеним особам з інвалідністю, їх дітям, дітям з інвалідністю та особам, що здійснюють за ними догляд, які перемістилися з населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, і не мають можливості повернутися до попереднього місця проживання, у тому числі через потребу у тривалій вторинній (спеціалізованій) медичній допомозі або третинній (високоспеціалізованій) медичній допомозі із цілодобовим спостереженням або у зв`язку із загрозою насильства чи психологічною травмою.

Судом встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_1 управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради була видана довідка від 04.11.2016 № 1426077976 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в якій зазначено зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , та місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до заяви про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районі проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг поданої 10.05.2017, ОСОБА_1 рішенням від 09.06.2017 було призначено допомогу переміщеним особам на проживання з 10.05.2017 по 09.11.2017 у сумі 884,00 грн.

В заяві ОСОБА_2 від 17.08.2017, яка повідомила, що є власницею житла, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , вона просить зняти з реєстрації внутрішньо переміщену особу ОСОБА_1 .

Право власності ОСОБА_2 підтверджено Договором купівлі-продажу жилого будинку та земельної ділянки від 15.04.2016.

Відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї № 32166 від 18.08.2017 підтверджено факт не проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , з додаткових відомостей зазначених в акті вбачається, що за інформацією власника житла ОСОБА_2 ОСОБА_1 переїхав до іншого міста та в її домоволодінні вже не проживає.

Рішенням № 133 від 18.08.2017 про скасування дії довідок внутрішньо переміщених осіб, у зв`язку з наданням внутрішньо переміщеною особою завідомо недостовірних відомостей про фактичне місце проживання довідку № НОМЕР_1 від 04.11.2016 на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 18.08.2017 скасовано.

Розпорядженням від 26.09.2017 ОСОБА_1 припинена виплата грошової допомоги з 01.09.2017.

Відповідно до листа управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради № 04-40/5690 від 10.10.2017 відповідача повідомлено про утворення переплати щомісячної адресної допомоги за період з 01.09.2017 по 30.09.2017 в сумі 884,00 грн. та запропоновано повернути залишок надмірно нарахованих коштів у десятиденний термін, але повідомлення відповідачу залишилося без реагування.

Відповідно до п. 3 ч. 2 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа зобов`язана: повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від`їзду.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Відповідно до абзацу другого п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин. У разі виїзду внутрішньо переміщеної особи на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі та перебування на таких територіях понад 60 днів суми грошової допомоги повертаються за весь період перебування на зазначених територіях. Суми грошової допомоги, надмірно виплачені внаслідок подання недостовірних документів, неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату грошової допомоги, повертаються: уповноваженим представником сім`ї самостійно; за згодою уповноваженого представника сім`ї у повному обсязі за рахунок наступних виплат грошової допомоги; за рішенням уповноваженого органу за рахунок суми наступних виплат грошової допомоги в обсязі не менш як 20 відсотків щомісячної суми призначеної грошової допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.

Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Оскільки відповідачем не було повідомлено управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про зміну обставин, що вплинули на призначення та виплату грошової допомоги, це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді допомоги переміщеним особам на проживання в розмірі 884 грн. 00 коп.

Вказані виплати не повернуті відповідачем на вимогу позивача до цього часу, тому суд приходить до висновку про задоволення позову Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.

Суд вирішує питання про розподіл судових витрат на підставі ст. 141 ЦПК України, відповідно до вимог якої з відповідача на користь держави підлягають стягненню судові витрати у розмірі 1921,00 грн.

Керуючись ст. ст. ст. ст. 3, 10, 11, 1212, 1166 ЦК України, ст. ст. 4, 5,11, 12, 13, 81-84, 89, 141, 259, 263-266, 273, 268, 280-284 ЦПК України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі і на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 року №505, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, код ЄДРПОУ 25953617 переплату бюджетних коштів у сумі 884,00 грн. (вісімсот вісімдесят чотири грн. 00 коп.) на р/р НОМЕР_2 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.) на рахунок UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 22030106.

Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, код ЄДРПОУ 25953617, місцезнаходження за адресою: вул. Героїв Небесної Сотні, 23, м. Краматорськ, Донецька область.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через Новопсковський районний суд Луганської області до Луганського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження відповідно та в порядку і строки, визначені ст. 354 ЦПК України.

Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене).

Суддя: О.С. Стеценко