
Михайлівський районний суд Запорізької області
Справа № 321/946/19
Провадження № 2/321/21/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.02.2020 смт. Михайлівка
Михайлівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Кравченко Н.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Цаплі Г.В.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Швайковського А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду об`єднану цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», третя особа, що не має самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_3 , про захист прав споживачів,
В С Т А Н О В И В:
27 червня 2019 року ОСОБА_2 звернувся з позовом до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», третя особа, що не має самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_3 , про захист прав споживачів. Згідно уточненої позовної заяви від 18 лютого 2020 року, позивач просить визнати неправомірними дії Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» щодо проведення перерахунку (донарахування) та зобов`язанню ОСОБА_2 сплатити грошові кошти за використання необлікованого природного газу в розмірі - 44 979,41 грн. та скасувати рішення комісії Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» про перерахунок (донарахування) необлікованого об`єму природною газу в сумі 44 979,41 грн. за актом про порушення № б/з від 19.04.2019 року о/р 0600029100. Судові витрати покласти на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз». Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» на користь ОСОБА_2 витрати на правову допомогу в розмірі – 5000 грн. Вимоги мотивовані тим, що посилаючись на те, що згідно договору від 17.11.2006 року, укладеного між ВАТ «Запоріжгаз», правонаступником якого є відповідач, та попереднім власником будинку за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_4 , надаються послуги з газопостачання за вказаною адресою. Після смерті ОСОБА_4 право власності на будинок в порядку спадкування перейшло до ОСОБА_3 , зі згоди якої в будинку проживає та зареєстрований позивач. ОСОБА_2 зазначає, що приблизно в листопаді 2018 року він придбав лічильник газу мембранний RS/2001-2 (P) ТОВ Самгаз G4, заводський номер 24/2018-6421641, монтаж якого здійснено 21.11.2018 року працівником АТ «Запоріжгаз». 19.04.2019 року під час здійснення огляду газового лічильника працівниками АТ «Запоріжгаз» був складений Акт про порушення та направлено лічильник на експертизу. Згідно позовної заяви підставою складання Акту зазначався замалий об`єм споживанням газу в зимовий період та необхідністю перевірки справності лічильника, не зважаючи на надані пояснення позивача щодо перебування за кордоном в період з 13.01.2019 року по 23.03.2019 року. За результатами проведеної експертизи від 02.05.2019 року, заводські пломби, повірочні тавра завода-виробника не пошкоджені, цілісність відлікового механізму в порядку, герметичність не порушена але в середині механізму лічильника газу є несанкціановане втручання, що зробило лічильник не придатним для використання. В подальшому позивачу було направлено повідомлення від 12.06.2019 року щодо перерахування об`єму не облікованого газу за період з 22.11.2018 року по 18.04.2019 року на суму 44979,41 грн. Не погоджуючись з вимогою відповідача стосовно необхідності сплати ним вартості необлікованого природного газу, ОСОБА_2 зазначає про відсутність підтверджень умисного втручання в роботу лічильника, в зв`язку з чим в силу ст. 614 ЦК України він не може нести відповідальність за шкоду, завдану ПАТ «Запоріжгаз». Враховуючи, що цілісність заводської пломби та повірочного тавра не порушено, відповідає встановленому зразку, а без їх пошкодження доступ до внутрішнього механізму лічильника газу неможливий, у Відповідача не має достатніх підстав вважати, що Позивач умисно несанкціоновано втручався в роботу лічильника, тому в силу ст.614 ЦК України ОСОБА_2 , не може нести відповідальність за шкоду, завдану ПАТ «Запоріжгаз» в оспорюваній ситуації, а отже, вимога Відповідача вартість необлікованого природного газу в розмірі 44 979,41 (сорок чотири тисячі дев`ятсот сімдесят девять гривень 41 копійка) є неправомірною.
Нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу відбулось за рішенням відповідача (у формі листа від 28.02.2019 вих. №69003.2-Сл-8754-0619), до якого надано як додатки: акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та рахунок на сплату необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу.
Підставою перерахунку (донарахування) об`ємів (обсягів) природного газу за період стало рішення комісії відповідача, що слугувало у подальшому підставою для складення акту-розрахунку.
Актом-розрахунком не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу за період з 20.07.2018 року по 17.01.2019 року нараховано суму 44 979,41 грн. та направлено рахунок на оплату б/н разом з рішенням.
Проте, жодних розрахунків вказаний акт не містить. Вартість облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу виражена однією сумою та не зазначено, які показники відповідач приймав до уваги при здійсненні підрахунків.
Контррозрахунку суду не надано.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги ОСОБА_2 на підставах, викладених в уточненій позовній заяві, та просив їх задовольнити.
Представник відповідача Швайковсткий А.А. в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову ОСОБА_2 , оскільки працівники ПАТ «Запоріжгаз» при складанні акту порушення і подальших дій діяли в межах чинного законодавства.
Згідно наданого відзиву на позовну заяву ОСОБА_2 , 19 квітня 2019 року за результатами перевірки газового лічильника, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , представниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: розділ 11 гл. 2 п. 1.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, розділ 11 гл. 2 п. 3.1 пошкодження ЗЗТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Некоректна робота ПЛГ, про щ обув складений акт про порушення. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками АТ «Запоріжгаз» та позивачем без зауважень. Лічильник газу було демонтовано для проведення його експертизи, що відображено у протоколі № 580 від 19 квітня 2019 року про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу. 02 травня 2019 року проведено експертизу ЗВТ, про що складено Акт № 0364 експертизи лічильника газу, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів: внесено самовільні зміни в конструкцію лічильника з метою заниження його показів - на клапані вимірювача змонтовано (вклеяно) сторонній предмет (елемент), що не передбачено конструкцією завода-виробника. Під дією впливу постійного магнітного поля на цей предмет (елемент), клапан вимірювача зміщується, рух клапанів вимірювача припиняється, внаслідок чого об`єм газу, що проходить крізь лічильник не обліковується. На корпусі лічильника з тильної сторони присутні сліди потертостей лакофарбового покриття в місцях ймовірного прикладання джерела постійного магнітного поля. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Позивач під час проведення експертизи був присутній, Акт № 0364 експертизи лічильника газу від 02 травня 2019 року підписав без зауважень. Акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (пункт 8 глави 5 розділу XІ Кодексу ГРМ). Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ за результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акту про порушення. При задоволенні комісією акту про порушення складається акг-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. За фактом втручання в роботу ЗВТ, комісією АТ «Запроріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення від 19 квітня 2019 року. На підставі п. 12. Глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ на адресу ОСОБА_2 рекомендованим листом з повідомленням направлено Акг-розрахунок не облікованого об`єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості, з пропозицією погашення вартості не облікованого об`єму природного газу у сумі 44979,41 грн. протягом 10 днів з дати отримання цього повідомлення, що було отримано Позивачем 22 червня 2019 року. На підставі викладеного, представником відповідача зазначається, що дії АТ «Запоріжгаз» за вказаних обставин цілковито ґрунтуються та відповідають і приписам законодавства. Зазначено також, що позовні вимоги не відповідають загальному переліку способів захисту цивільних прав та інтересів, відповідно до положень ст. 16 ЦК Уукраїни.
Третя особа в судове засідання не з`явилась, причини неявки суду не повідомлені.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а також заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України, кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
За змістом статей 11, 15 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, як вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачено статтею 16 ЦК України.
Законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень статей 55, 124 Конституції України та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
Оскільки положення Конституції України (254к/96-ВР) та Конвенції мають вищу юридичну силу (статті 8, 9 Конституції України), а обмеження матеріального права суперечать цим положенням, порушення цивільного права чи цивільного інтересу підлягають судовому захисту і у спосіб, не передбачений статтею 16 ЦК України, але який є ефективним засобом захисту, тобто таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.
Зазначений правовий висновок викладений Верховним Судом України у постанові від 12 червня 2013 року у справі №6-32цс13.
Як правило, власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Частіше за все спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом і регламентує конкретні цивільні правовідносини.
Так, за змістом пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку оператора газорозподільної системи, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) з об`ємом та/або вартістю необлікованого (донарахованого) природного газу, він може оскаржити їх у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.
Таким чином, зазначеним нормативно-правовим актом прямо передбачено, що споживач у разі незгоди з об`ємом та/або вартістю необлікованого (донарахованого) природного газу, має право оскаржити такий акт (вимогу) в судовому порядку, і тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.
Крім того, пунктом 3.4. Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 № 619 (z0053-06) , визначено, що у разі незгоди будь-якої сторони з висновками комісії по газопостачальній(газотранспортній) організації спірні питання вирішуються у судовому порядку.
Предметом спору у даній уточненій справі є визнання протиправними дій ПАТ по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» щодо проведення перерахунку (донарахування) позивачу необлікованого об`єму природного газу в сумі 44979,41 грн. та скасування рішення комісії ПАТ по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» про перерахунок (донарахування) необлікованого об`єму природного газу в сумі 44979,41 грн. за актом про порушення № 0600029100 від 19.04.2019 року. Акт про порушення та акт-розрахунку позивачем не оскаржуються. Натомість, позовом оскаржується вимога (рішення) про перерахунок за актом про порушення.
Позивач обґрунтовував обраний ним спосіб захисту тим, що між ним та ПАТ "Запоріжгаз" існує спір щодо вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється йому до сплати як сума заподіяних відповідачеві збитків, завданих газорозподільному підприємству на підставі акту - розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу, що становить 44979, 41 грн, а також щодо порядку проведення перерахунку та зобов`язанню погасити дану суму протягом 10 днів (а.с.15).
Вказане рішення відповідача порушує права позивача та породжує обов`язки зі сплати незаконного перерахунку, отже підлягає захисту
Так, в ході судового розгляду було встановлено, що Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» у відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст.ст. 633,634,642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу. На підставі вищезазначеного здійснюється газопостачання на об`єкт за адресою: АДРЕСА_1 .
З метою обліку обсягу спожитого природного газу на об`єкті було встановлено лічильник газу типу G4 RS/2001-2P ТОВ Самгаз, заводський номер 6421641.
19.04.2019 року при контрольному огляді ВОГ за адресою: АДРЕСА_1 , працівниками ПАТ «Запоріжгаз» виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, про що було складено акт про порушення № 0600029100, в якому зокрема було зазначено про не коректну роботу ПАГ (а.с. 12).
Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний зокрема: не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Згідно з пунктом 1 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Згідно з главою 3 розділу XI Кодексу внаслідок порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів).
19.04.2019 року працівниками ПАТ «Запоріжгаз» в присутності споживача ОСОБА_2 було здійснено демонтаж лічильника газу, що підтверджується протоколом № 580 про направлення ЗВТ на експертизу від 19.04.2019 року (а.с.13).
02.05.2019 року комісією було проведено експертизу лічильника газу, внаслідок якої було складено акт №0364 експертизи лічильника газу від 02.05.2019 року, згідно з висновками якого: виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом приховання заходів: внесено самовільні зміни в конструкцію лічильника з метою зниження його показів - на клапані вимірювача змонтовано (вклеєно) сторонній предмет (елемент) , що не передбачено конструкцією завода-виробника. Під дією впливу постійного магнітного поля на цей предмет (елемент), клапан вимірювача зміщується, рух клапанів вимірювача припиняється, в наслідок чого об`єм газу, що проходить крізь лічильник не обліковується. На корпусі лічильника з тильної сторони присутні сліди потертостей лако-фарбного покриття в місцях ймовірного прикладання джерела постійного магнітного поля. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації , підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою №С48718204 (а.с. 14).
Пунктом 8 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС визначено, якщо за результатами експертизи буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ та витрати, пов`язані з експертизою, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому, якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Відповідно до п.4 гл.1 розділу I Кодексу газорозподільних систем, несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника- втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу пераметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Пунктом 11 глави 5 розділу XI кодексу ГРС передбачено, що за результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення, або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Відповідно до п.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Нормами ч. 1 ст. 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У статті 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до п. 2 абз. 1 Глави І Кодексу ГРМ, цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем. Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Розділом 6 Глави Х Кодексу ГРМ, власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Відповідно до п. 1 розділу 9 глави Х Кодексу ГРМ Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, має право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1)відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2)працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3)відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4)відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5)перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газо регулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Споживач, на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ за їх посвідченнями до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.
Згідно із п.2.1розділу 9 глави Х Кодексу ГРМ. Перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом. У разі якщо перевірку ініціює сторона, на території якої знаходиться комерційний ВОГ, або якщо комерційний ВОГ знаходиться на території, яка не забезпечена наявністю представників суміжного суб`єкта природного газу (споживача), сторона, яка ініціює перевірку, повинна не пізніше ніж за дві доби до перевірки (вихідні та святкові дні не враховуються) письмово повідомити суміжного суб`єкта ринку природного газу про дату і час проведення перевірки та про необхідність забезпечити доступ на територію, де встановлений комерційний ВОГ, та/або бути присутнім при перевірці комерційного ВОГ.
Як визначено в абзаці 16 п. 4 розділу 1 глави 1 Кодексу ГРМ контрольний огляд вузла обліку виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з`єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу.
Згідно із п. 6 розділу 9 глави Х Кодексу ГРМ за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу).
Пунктом 7 розділу 9 розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що уразі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чийого складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: пошкодження пломб; пошкодження ЗВТ (лічильника газу); наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
Відповідно до Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України № 619 від 27.12.2005 року, лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації, зокрема, ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показів лічильника газу.
19.04.2019 року співробітниками ПАТ «Запоріжгаз» був здійснений контрольний огляд газового лічильника у домоволодінні позивача.
За результатами розгляду акту про порушення № 0600029100 від 19.04.2019 року було прийнято рішення про його задоволення та 12.06.2019 року складено акт розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості, згідно якого ОСОБА_2 було донараховано 44979,41 грн.
Пуктом 3 розділу 10 глави ХІ Кодексу ГРМ експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.
Так, згідно п. 3.3.1. Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.
Згідно акту № 0364 Комісія діє на підставі наказу № 01 На-73-0818 від 03.08.2018 року (а.с.14).
Постійно діючою комісією, що відповідає вимогам Кодексу ГРМ було проведено експертизу лічильника газу G-4 RS|2001-2Р Самгаз, заводський номер 6421641 від 02.05.2019 року, внаслідок якої було складено акт №0364, згідно з висновками якого: виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом приховання заходів: внесено самовільні зміни в конструкцію лічильника з метою зниження його показів - на клапані вимірювача змонтовано (вклеєно) сторонній предмет (елемент) , що не передбачено конструкцією завода-виробника. Під дією впливу постійного магнітного поля на цей предмет (елемент), клапан вимірювача зміщується, рух клапанів вимірювача припиняється, в наслідок чого об`єм газу, що проходить крізь лічильник не обліковується. На корпусі лічильника з тильної сторони присутні сліди потертостей лако-фарбного покриття в місцях ймовірного прикладання джерела постійного магнітного поля. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації , підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою №С48718204 (а.с. 14).
Доводи позивача щодо результатів експертизи та порушення порядку проведення експертизи зазначеного способу вимірювальної техніки суд вважає безпідставними та такими, що суперечать Главі 10 Розділу Х Кодексу ГРМ, оскільки вказану вище експертизу лічильника газу /ЗВТ та пломб було проведено комісією ПАТ «Запоріжгазгаз» за участю інженера з метрології 2 категорії ДП «Запоріжжястандартметрологія» ОСОБА_5 в присутності споживача ОСОБА_2 .
Зазначена позиція також викладена в Постанові Верховного суду від 17.04.2019 року по справі №311/2314/16.
Відповідно до п.п. 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належит ь несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Оскільки розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснено за наявності акту про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ Кодексу ГРМ, то суд погоджується, що вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газ в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ.
Згідно з пунктом 12 глави 5 розділу XI Кодексу, вартість необлікованого об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу в результаті задоволення акту про порушення зазначається в окремому платіжному рахунку, в подальшому надана ОСОБА_2 та складає 44979,41 грн. (а.с.15-17).
Вимог щодо неправильності суми нарахування або об`єму нарахованого (донарахованого) природного газу відповідачем не заявлено.
Доводи позивача щодо порушень при оформленні акту про порушення та проведенні експертизи не можуть бути прийняті до уваги, оскільки вказані акти були підписаний ним без зауважень.(а.с.12 об,14).
Також суду слід зазначити, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення («Серявін та інші проти України» (Seryavin and Others v. Ukraine) від 10 лютого 2010 року, заява №4909/04).
Отже, позовні вимоги ОСОБА_2 задоволенню не підлягають.
У спірних правовідносинах акт про порушення від 19.04.2019 року та акт експертизи від 02.05.2019 року є належними та допустимими доказами, що є достатніми для покладення на споживача послуг Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» відповідальності за вчинене порушення.
Керуючись ст. ст. ст. 12, 13, 76, 78, 81, 258, 259 ЦПК України,
В И Р І Ш И В :
В задоволенні уточненого позову ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт № НОМЕР_2 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», код ЄДРПОУ 03345716, місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд. 7, третя особа, що не має самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , паспорт серії НОМЕР_4 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 , про захист прав споживачів – відмовити.
Повний текст рішення виготовлений 27.02.2020 року.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду через Михайлівський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Михайлівського районного суду
Запорізької області Н.О. Кравченко