
Справа № 344/7195/18
Провадження № 2/344/332/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2020 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої - судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Івано-Франківської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідачів: виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради про визнання дій щодо відмови у приватизації житлового приміщення АДРЕСА_1 незаконними; визнання права на приватизацію житлового приміщення (квартири) АДРЕСА_1 в рівних частках,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання дій щодо відмови у приватизації житлового приміщення АДРЕСА_1 незаконними; визнання права на приватизацію житлового приміщення (квартири) АДРЕСА_1 в рівних частках, мотивуючи тим, 15.08.1994 року позивачка працювала у ВРТП «Укргазенергоремонт», яке на даний час перейменовано у ВРТП "УКРГАЗЕНЕРГОСЕРВІС" ПАТ "УКРТРАНСГАЗ" 20.02.1998 року відповідно до рішення № 9 від 20.02.1998 адміністрації та профкому Дочірнього підприємства «Укргазенергосервіс», затвердженого рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 28.11.1998 року № 449 зараховано до списку працівників Івано-Франківського управління філії ВРТП «УКРГАЗЕНЕРГОСЕРВІС», які перебувають на квартирному обліку по місту Івано-Франківську. 05.01.2011 року позивачка отримала ордер №1 для вселення із сім`єю у складі 3-х осіб у квартиру АДРЕСА_1 . У даній квартирі, позивачка зареєстрована разом із сином ОСОБА_2 де проживає по даний час. 09.08.2017 року звернувшись у ЦНАП до Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради отримала відмову у приватизації квартири АДРЕСА_1 . Підставою для відмови у приватизації квартири, зазначено відсутність ордеру на квартиру виданого Івано-Франківською міською радою. Позивачка вважає такі дії відповідача протиправними, що посягають на право на приватизацію квартири. Просить задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
04.06.2018 року Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради подав відзив, відповідно до якого ввважає позов безпідставним і необгрунтованим та таким. що не підлягає до задоволення. Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 06.10.2016 р. №674 створено комісію з прийняття в комунальну власність територіальної громади міста квартири АДРЕСА_1 міська рада та виконавчий комітет Івано-Франківської міської міської ради не приймали жодних рішень про надання жилого приміщення (квартири) АДРЕСА_1 , та не видавали позивачам відповідного ордера. А тому просили відмовити у задоволенні позовних вимог(а.с. 39-41).
25.10.2018 року ухвалою Івано-Франківського міського суду залучено до участі в справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання дій щодо відмови у приватизації житлового приміщення АДРЕСА_1 незаконними; визнання права на приватизацію житлового приміщення (квартири) АДРЕСА_1 в рівних частках, в якості співвідповідача - Івано-Франківську міську раду та в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідачів - виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради(а.с.70).
13.08.2019 року представник позивача подав письмові пояснення по суті справи(а.с.92-95).
Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просив задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав наведених у відзиві.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідачів - виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради проти позову заперечив.
Дослідивши письмові матеріали справи, судом встановлено наступне.
Статтею124 Конституції України передбачено, що правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 12 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: керує ходом судового процесу; сприяє врегулюванню спору шляхом досягнення угоди між сторонами; роз`яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій; сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Відповідно до архівного витягу від 26.10.2017 року встановлено, що рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 28.11.1998 року №449 про розгляд житлових питань Виконавчий комітет міської Ради вирішив дати згоду на постановку на облік для одержання житлової площі та зняття з обліку за місцем роботи та проживвання згідно протоколів засідань житлової комісії сім"ям: №32 від 10.11.98 р. - дати згоду на постановку на квартирний облік: Дочірнє підприємство "Укргазенергосервіс" ОСОБА_1. - 4 особи(а.с.18).
Відповідно до витягу з протоколу №1 спільного засідання адміністрації та профспілкового комітету підприємства "УКРГАЗЕНЕРГОСЕРВІС" від 05.01.2011 р. прийнято рішення про виділення ОСОБА_1 та її сім"ї для проживання двохкімнатну квартиру у АДРЕСА_1 , заг. пл. 60,8 кв.м., житловою площею 30,2 кв.м.(а.с.17).
Відповідно до ст. 52 ЖК України, жилі приміщення в будинках відомчого житлового фонду надаються громадянам за спільним рішенням адміністрації і профспілкового комітету підприємства, установи, організації, затвердженим виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів, а у випадках, передбачених Радою Міністрів СРСР, - за спільним рішенням адміністрації і профспілкового комітету з наступним повідомленням виконавчому комітетові відповідної Ради народних депутатів про надання жилих приміщень для заселення.
Відповідно до ст. 58 ЖК України, на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення.
Як вбачається з копії ордеру на житлове приміщення №1 від 05.01.2011 року, який виданий ОСОБА_1 з сім`єю із 3 чоловік на право зайняти житлове приміщення жилою площею 30,2 кв.м., що складається з двох кімнат в квартирі ізольованій за адресою АДРЕСА_1 . Підстава для видачі ордеру: Спільне рішення адміністрації та профспілкового комітету підприємства «Укргазенергосервіс». Склад сім`ї ОСОБА_1 - власник облікового рахунку, ОСОБА_4 - чоловік, ОСОБА_2 - син. Даний ордер являється єдиною основою для вселення в представлене житлове приміщення(а.с.21).
Згідно довідки виписки з домової книги про склад сім`ї і прописку виданої 29.12.2016 року, в квартирі по АДРЕСА_1 , власником якої є Дочірня компанія «Нафтогаз України», проживають та прописані дві особи: ОСОБА_1 піднаймач, дата реєстрації 11.03.2011 р., ОСОБА_2 - син піднаймача, дата реєстрації 04.11.2011 р.(а.с.22,23).
Листом 12.11.2013 року №1836/11 філія "Виробничого ремонтно - техічного підприємства "УКРГАЗЕНЕРГОСЕРВІС" звернулось до голови м. Івано-Франківська з проханням затвердити витяг з протоколу №1 спільного засідання адміністрації та профспілкового комітету підприємства "УКРГАЗЕНЕРГОСЕРВІС" від 05.01.2011 р.(а.с.19,20).
Відповідно до копії рішення Івано-Франківської міської ради 2 сесія сьомого демократичного скликання від 22.12.2015 року №46-2 п.2 надано згоду на прийняття в комунальну власність територіальної громади міста квартири АДРЕСА_1 (а.с.46).
Листом від 06.09.2016 року №2474/11 філія "Виробничого ремонтно - техічного підприємства "УКРГАЗЕНЕРГОСЕРВІС" звернулось до голови м. Івано-Франківська з приводу безоплатної передачі з балансу філії "Виробничого ремонтно - техічного підприємства "УКРГАЗЕНЕРГОСЕРВІС" ПАТ "УКРТРАНСГАЗ", правонаступника ДК "Укртрансгаз", НАК "Нафтогаз України", на баланс Івано-Франківської міської ради житлової квартири розташованої за адресою : АДРЕСА_1 , відповідно до п. 2 ст.6 Закону України "Про передачу об"єктів права державної та комунальної власності", постанови КМУ від 21.09.1998 року №1482 "Про передачу об"єктів права державної та комунальної власності" пропонують рішенням виконкому міської ради утворити спільну комісію для приймання-передачі зазначеного об"єкту. Спільним рішенням адміністрацї та профкому ВРТП "УКРГАЗЕНЕРГОСЕРВІС" від 05.01.2011 р. дану квартиру надано колишньому провідному бухгалтеру Івано-Франківського управління ВРТП "УКРГАЗЕНЕРГОСЕРВІС" ОСОБА_1 як такій, яка перебувала на квартобліку, та її сім"ї:чоловік, син(а.с.24).
Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області від 06.10.2016 року №674 створено комісію з прийняття у власність територіальної громади міста Івано-Франківська квартири АДРЕСА_1 (а.с.47).
Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області від 17.11.2016 року №777 затверджено акт приймання передачі у власність територіальної громади міста Івано-Франківська квартири АДРЕСА_1 (а.с.48). Що підтверджується актом приймання-передачі житлового фонду в комунальну власність №777 від 17.11.2016 року(а.с.49).
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об"єктів нерухомого майна щодо об"єкта нерухомого майна вбачається, що квартира АДРЕСА_1 є комунальною власністю територіальної громади міста Івано-Франківська в особі Івано-Франківської міської ради, дата державної реєстрації 02.06.2017 року(а.с.55,56).
Відповідно до ст. 345 ЦК України, фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», до об`єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.
Відповідно до пункту 1 «Положення про порядок передачі квартири (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян» затвердженого Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 № 396 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29 січня 2010 року за № 109/17404 (далі - Положення), Положення визначає порядок передачі квартир багатоквартирних будинків, одноквартирних будинків (далі - квартири (будинки)), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - кімнати у комунальних квартирах), які використовуються громадянами на умовах найму, у власність громадян.
Відповідно до пункту 4 Положення, передача займаних квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах здійснюється в приватну (спільну сумісну, спільну часткову) власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім`ї, які постійно мешкають') цих квартирах (будинках), жилих приміщеннях у гуртожитку, кімнатах у комунальній квартирі, у гому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов`язковим визначенням уповноваженого власника.
Ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та іншими міжнародно-правовими документами про права людини закріплено право на повагу до житла.
Відповідно до ч.3 ст. 9 ЖК України, громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.
Так, 09.08.2017 року позивачка ОСОБА_1 повторно звернулась із заявою до керівника органу приватизаціії, щодо передачі квартири у якій вона проживає у приватну власність(а.с.9).
Згідно з п. 17 Положення громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається до органу приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.
Пунктом 18 Положення врегульовано, що громадянином до органу приватизації подаються: оформлена заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі копію документа, що посвідчує особу; технічний паспорт на квартиру (будинок), жиле приміщення у гуртожи тку; довідка про склад сім`ї та займані приміщення; копія ордера про надання жилої площі (копія договору найму жилої площі у гуртожитку); документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду.
Проте, листами від 28.02.2017 року №35/24-10/232 на №214326 від 23.02.2017 року та від 07.09.2017 №35/24-10/1542 на №243423 від 09.08.2017 Департаментом житлової, комунальної політики та благоустрою ОСОБА_1 отримала повторно відмову у приватизації квартири, так як відсутній ордер на квартиру виданий Івано-Франківською міською радою(а.с.30,31).
У відповідності до ч.10 ст.8 Закону №2482-ХІІ встановлено, що органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків) та житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків передбачених законом.
Перелік таких чітко визначений у законодавстві та є вичерпним. До них відноситься відсутність у особи права на приватизацію(ч.2 ст. 1 Закону України від 04.09.2008 року №500-VІ «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», заборона приватизувати конкретне приміщення (ч.4 ст. 1 Закону №500-VІ, ч.2 ст.2 Закону №2482-ХІІ).
Як вбачається з копії довідки Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради №123 від 24.01.2017 року, виданої ОСОБА_2 який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , в тому, що право на безоплатну приватизацію житла не використано(а.с.14).
Так, згідно довідки №17970 від 08.12.10 року виданої Івано-Франківським обласним бюро технічної інвентаризації, встановлено, що за ОСОБА_1 , згідно даних Єдиного Реєстру прав власності на нерухоме майно, домоволодіння, житлового будинку, квартири або їх частини на праві особистої власності в м. Івано-Франківську не зареєстровано(а.с.15).
Листом 27.07.2017 року №1752/11 філія "Виробничого ремонтно - техічного підприємства "УКРГАЗЕНЕРГОСЕРВІС" ПАТ "УКРТРАНСГАЗ" не заперечує щодо приватизації квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонером ОСОБА_1 з сім`єю(а.с.16).
З матеріалів справи вбачається, що звертаючись у 2017 році до органу приватизації, позивачка отримала консультацію та вичерпний перелік документів, які вона мала надати для приватизації спірної квартири. Усі необхідні документи позивачка додала до заяви про приватизацію нерухомого майна.
Відмовляючи у наданні адміністративної послуги у вигляді безоплатної приватизації квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою в м. Івано-Франківської міської ради у листі від 28.02.2017 року №35/24-10/232 на №214326 від 23.02.2017 року та від 07.09.2017 №35/24-10/1542 на №243423 від 09.08.2017 зазначило підставу відмови- ненадання ордера про надання житлової площі тоді, як ОСОБА_1 надала ордер на право зайняття службового приміщення. Інших підстав відмови зазначено не було. Забезпеченням мешканцям будинку отримання ордерів на окреме житлове приміщення віднесено до обов`язків Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
Отже, позивачка виконала вимогу пункту 18 Положення щодо надання ордера про надання жилої площі, спірну квартиру включено до житлового фонду постійного проживання рішенням Івано-Франківської міської ради 2 сесія сьомого демократичного скликання від 22.12.2015 року №46-2(а.с.46).
При цьому необхідно врахувати, що зі зміною власника житлового фонду і категорії житла його статус як службового втрачено. Разом з цим чинний ЖК УРСР не вимагає від наймача отримання іншого ордера з урахуванням природи останнього як підстави для вселення в житлове приміщення, оскільки наймач уже вселився у житлове приміщення на законній підставі і правомірно ним користується.
З огляду на те, що на спірну житлову площу окрім позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ніхто не претендує, квартира розташована за адресою: АДРЕСА_1 є об`єктом нерухомого майна, позивачі вселилися у житло на законних підставах і протягом тривалого часу з 2011 року добросовісно використовують квартиру, як єдине житло відповідно мають право на її приватизацію.
Зазначена позиція висвітлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.06.2018 року у справі № 200/18858/ 16-ц.
Оцінивши дослідженні у судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов є обгрунтованим та таким, що підлягає до задоволення в повному обсязі.
На підставі ст.ст. 345 ЦК України, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76, 81, 258-259, 263-265, 268, 354-355 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Івано-Франківської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідачів: виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради про визнання дій щодо відмови у приватизації житлового приміщення АДРЕСА_1 незаконними; визнання права на приватизацію житлового приміщення (квартири) АДРЕСА_1 в рівних частках - задоволити.
Визнати незаконними дії Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у приватизації житлового приміщення АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 право на приватизацію житлового приміщення (квартири) АДРЕСА_1 в рівних частках.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Довідка: повний текст рішення виготовлено 27.02.2020 року.
Суддя Пастернак І.А.