Рішення № 87863228, 19.02.2020, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
19.02.2020
Номер справи
908/3573/19
Номер документу
87863228
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 32/207/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.02.2020 Справа № 908/3573/19

м.Запоріжжя

За позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (69096, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 14)

до відповідача Запорізького національного університету (69600, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66)

про стягнення суми 42855,92 грн.,

Суддя Колодій Н.А.

При секретарі: Лола Н.О.

За участю представників сторін:

Від позивача – не з`явився

Від відповідача – не з`явився

СУТНІСТЬ СПОРУ

24.12.2019 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до Запорізького національного університету про стягнення суми 42855,92 грн. невикористаної житлової субсидії.

Ухвалою суду від 26.12.2019 відкрито провадження у справі в рамках спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 23.01.2020. Ухвалою суду від 23.01.2020 судове засідання відкладено на 19.02.2020.

У судове засідання 19.02.2020 представник позивача не заявився. Позовні вимоги заявлені на підставі ст.ст. 104, 105, 106, 509, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України.

Представник відповідача також у судове засідання не з`явився. У відзиві на позовну заяву зазначив, що на даний момент запис про припинення Запорізької державної академії до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не внесено. Відповідно до відомостей реєстру, ЗДІА перебуває у стадії припинення з 01.11.2018. Крім того, згідно протоколу №2 від 25.01.2019 була створена Комісія з реорганізації Запорізької державної інженерної академії, відповідно до якого надано строк для кредиторів для звернення з вимогами до ЗДІА та відокремлених структурних підрозділів. Протягом цього часу позивач не звертався, будь-які документи на підтвердження суми заборгованості Запорізького гідроенергетичного коледжу та включення Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до реєстру акцептованих кредиторів не надавав. Запис про наявність заборгованості в розмірі 42855 грн. 92 коп. за Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району відсутня також і в передавальному акті, де зафіксовані не тільки перехід майна та прав, але й обов`язків щодо погашення ЗНУ вимог заявлених в установленому порядку кредиторів. Таким чином, у Запорізького національного університету немає підстав для погашення суми заборгованості Запорізького гідроенергетичного коледжу , яка утворилась до його приєднання до ЗНУ. Просить в позові відмовити.

Розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі (ч. 1 ст. 252 ГПК).

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін на підставі наявних в справі матеріалів.

Розглянувши матеріали справи, суд

УСТАНОВИВ

Управління утворено міською радою і забезпечує в Дніпровському районі м. Запоріжжя виконання покладених на Управління завдань, які регламентовані «Положенням про управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району», затверджено Рішенням міської ради 20.12.2017 № 65.

Пунктом 4 Положення визначено, що основним завданням Управління є забезпечення в районі реалізації державної соціальної політики у сфері соціального захисту населення, що включає: забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення, виконання програм і здійснення заходів у цій сфері; призначення та виплату соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України, надання пільг, субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та інших пільг, передбачених законодавством; організацію виконання комплексних програм та заходів щодо поліпшення становища соціально вразливих верств населення, сімей та громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах, та всебічне сприяння в отриманні ними соціальних виплат та послуг за місцем проживання, перебування; забезпечення соціальної інтеграції осіб з інвалідністю; здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій органами Пенсійного фонду України; забезпечення реалізації регіональних та міських соціальних програм; виконання функцій розпорядника коштів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення та місцевих соціальних програм.

01.02.2016 року між Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (установа, позивач у справі) та Запорізьким гідроенергетичним коледжем Запорізької державної індустріальної академії (ЗГЕК ЗДІА) укладено договір про співпрацю.

Відповідно до пункту 1.1 договору, установа здійснює нарахування громадянам Дніпровського (Ленінського) району, які мають право на їх отримання згідно діючого законодавства та фінансування витрат ЗГЕК ЗДІА, пов`язаних з наданням населенню субсидій по оплаті за житлово-комунальні послуги, а ЗГЕК ЗДІА здійснює нарахування населенню за спожиті житлово-комунальні послуги з урахуванням субсидії.

Згідно з п. 2.1.1 договору, ЗГЕК ЗДІА зобов`язався щомісяця, до 5-го числа місяця, що настає за звітним, на підставі документів, які підтверджують здійснення нарахування та оплати, оформляти з установою двосторонні акти звіряння про нарахування та розрахунки по субсидіях.

У пункті 2.2 договору зазначено, що установа зобов`язується: - щомісяця, до 1-го числа місяця, що настає за звітним, надавати ЗГЕК ЗДІА перелік уповноважених власників/наймачів, яким призначено субсидію для відшкодування витрат за житлово-комунальні послуги в електронному та паперовому виді; - здійснювати в установленому порядку, в межах кошторисних призначень, фінансування передбачених державним бюджетом видатків з оплати за субсидії населенню за спожиті житлово-комунальні послуги; - щомісяця, до 5-го числа місяця, що настає за звітним, на підставі документів зазначених в п. 2.2.1 та інформації про погашення заборгованості, оформлювати з ЗГЕК ЗДІА двосторонні акти звіряння про нарахування та розрахунки по субсидіях.

Пунктом 3.1 договору визначено, що оплата за житлово-комунальні послуги населенню в частині субсидій здійснюється установою згідно діючого законодавства України та по мірі надходження фінансування.

Тарифи та порядок розрахунків за житлово-комунальні послуги встановлюються рішенням компетентних державних органів України. У разі зміни тарифів чи порядку розрахунків, нові тарифи чи порядок є обов`язковими для сторін. Про зміну тарифів ЗГЕК ЗДІА письмово повідомляє установу і це повідомлення є невід`ємною частино даного договору ( п. 3.2 договору).

Згідно з п. 8.1 договору, даний договір набирає чинності з моменту його підписання і діє по 21 грудня 2016 року, а в частині розрахунків до повного їх виконання. У разі відсутності заяви однієї із Сторін про припинення договору за місяць до закінчення терміну його дії, договір вважається пролонгованим на кожний наступний бюджетний рік.

На виконання умов Договору управління здійснювало нарахування субсидій громадянам Дніпровського району, мешканцям гуртожитків ЗДІА за адресою: м. Запоріжжя,

вул. Трегубова, 1, які мають право на їх отримання згідно діючого законодавства, та фінансування витрат ЗГЕК ЗДІА, пов`язаних з наданням населенню субсидій по оплаті за житлово-комунальні послуги, а ЗГЕК ЗДІА здійснювало нарахування субсидій населенню за спожиті житлово-комунальні послуги з урахуванням субсидій.

Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій регламентується «Положенням про порядок призначення житлових субсидій», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. № 848 зі змінами (далі - Положення) та Бюджетним кодексом України.

Згідно Положення житлова субсидія на оплату комунальних послуг призначається у розмірі соціальних нормативів відповідних комунальних послуг. До 31.01.2019 перерахування сум субсидії проводилось відповідно до Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256, шляхом перерахування коштів на рахунки організацій, відповідальних за надання послуг.

Згідно з п. 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995р. №848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). У територіальних громадах (в тому числі об`єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до вказаного Положення, в редакції, яка діяла до 1 травня 2019 року, житлові субсидії на оплату житлово-комунальних послуг до грудня 2018 року / січня 2019 включно надавались громадянам не у грошовій формі за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам шляхом перерахування коштів на рахунки надавачів послуг.

В подальшому, постановами Кабінету Міністрів України №1176 від 27.12.2019 «Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі» та №62 від 06.02.2019р. «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» були внесені зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 №848, відповідно до яких громадяни, які звернулись за субсидією з січня 2019 року отримують субсидію у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів через Пенсійний фонд України або через АТ «Ощадбанк».

Після закінчення опалювального сезону невикористана сума житлової субсидії, яка надавалась не у грошовій формі, повертається виконавцем комунальних послуг до державного бюджету з урахуванням зазначених норм на підставі акту розрахунку загального обсягу невикористаних сум житлової субсидії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг із централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо-та електропостачання був визначений пунктом 11 Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016р. №534 «Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг», яка на час здійснення розрахунків була чинна.

Згідно Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 № 534, який діяв на момент виконання умов договору, ЗГЕК ЗДІА проводився розрахунок невикористаних сум субсидії, про що до управління надавались відповідні акти розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидії. Управлінням враховувались загальні обсяги невикористаних сум субсидії, зазначені в наданих актах, та відображались в щомісячних актах звіряння взаємних розрахунків.

Відповідно до акту звірки взаємних розрахунків від 01.02.2019 проведено звіряння взаємних розрахунків та узгоджено, що заборгованість станом на 01.02.2019 року по невикористаним сумам житлової субсидії становить 41937,90 грн. Вищезазначена заборгованість утворилася за період з 01.05.2017 по 30.09.2018 року за послугу постачання електричної енергії. Після закінчення опалювального періоду 2018-2019 заборгованість по невикористаним сумам житлової субсидії збільшилась на суму 918,02 грн. (в т.ч. за послугу з постачання електричної енергії - 162,12 грн., за послугу з водопостачання та водовідведення - 368,93грн, за послугу з теплопостачання - 386,97грн).

Отже, загальна сума невикористаної житлової субсидії станом на 16.12.2019 складає 42855,92 грн.

Разом з тим, Наказом Міністерства освіти і науки України від 29.10.2018 № 1163 «Про реорганізацію Запорізької державної інженерної академії» наказано реорганізувати Запорізьку державну академію разом із відокремленими структурними підрозділами - Запорізьким металургійним коледжем Запорізької державної академії та Запорізьким гідроенергетичним коледжем Запорізької державної академії шляхом приєднання до Запорізького національного університету.

Пунктом 2.1 наказу установлено, що Запорізькій національний університет є правонаступником всього майна, прав і обов`язків Запорізької державної інженерної академії.

Статтею 104 ЦК України визначено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Згідно ст. 106 ЦК України, злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.

Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.

Статтею 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено, що в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, дані про відокремлені підрозділи юридичної особи, зокрема, відомості про належність відокремленого підрозділу юридичної особи, що припиняється шляхом злиття, приєднання, поділу або перетворення, до юридичної особи – правонаступника.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.12.2018 № 1359 «Про створення відокремлених структурних підрозділів Запорізького національного університету» наказано створити Запорізький металургійний коледж Запорізького національного університету і Запорізький гідроенергетичний коледж Запорізького національного університету, надавши ім. окремі права фінансово-господарської самостійності.

Дані про Запорізький гідроенергетичний коледж Запорізького національного університету внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про що свідчить витяг з реєстру на юридичну особу – Запорізький національний університет (код ЄДРПОУ 02125243).

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що відповідно до норм чинного законодавства, Запорізький національний університет є правонаступником прав та обов`язків Запорізького гідроенергетичного коледжа Запорізької державної індустріальної академії.

Отже, зобов`язання Запорізького гідроенергетичного коледжу Запорізької державної інженерної академії щодо повернення невикористаної суми житлової субсидії за Договором про співпрацю від 01.02.2016 перейшло до Запорізького національного університету.

Згідно з 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідач доказів виконання зобов`язання і перерахування позивачу заявленої до стягнення суми не надав.

Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідача суми 42855,92 грн. невикористаної житлової субсидії є обґрунтованими, законними та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 233, 236 - 238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Запорізького національного університету (69600, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66; код ЄДРПОУ 02125243) на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (69096, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 14; код ЄДРПОУ 37573796) суму 42855 (сорок дві тисячі вісімсот п`ятдесят п`ять) грн. 92 коп. невикористаної житлової субсидії, суму 1921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 26.02.2020.

Суддя Н.А. Колодій