Рішення № 87860950, 27.02.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2020
Номер справи
560/3796/19
Номер документу
87860950
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/3796/19

РІШЕННЯ

іменем України

27 лютого 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради , комісії з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради та комісії з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Виконавчого комітету Хмельницької міської ради про скасування рішення комісії, викладеного у протоколі №14 від 30.08.2019 року, щодо відмови в призначенні адресної допомоги. Також просить зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради нарахувати та виплатити адресну допомогу, починаючи з дати звернення 02.05.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є внутрішньо переміщеною особою, відтак 02 травня 2019 року подала заяву про призначення на шестимісячний строк адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

У серпні 2019 року позивач отримала повідомлення про те, що Комісія з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Виконавчого комітету Хмельницької міської ради вирішила не призначати їй адресну допомогу. Позивач зазначає, що з отриманого повідомлення та витягу з протоколу засідання Комісії не вбачаються чіткі підстави прийняття такого рішення. Також вважає, що були відсутні і обставини, які відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, могли бути підставою для не призначення допомоги. Позивач вважає рішення необґрунтованим, відтак звернулась до суду.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради поданий відзив, у якому у задоволенні позову відповідач просить відмовити. Зазначає, що рішення про не призначення адресної допомоги було прийняте у зв`язку з виявленням факту повідомлення недостовірної інформації під час звернення за призначенням допомоги. Зокрема, при зверненні позивач не вказала про одержання її чоловіком спадщини у вигляді права власності на 1/6 частини жилої квартири у м. Хмельницькому, про що вона повинна була повідомити орган соціального захисту. Вважає, що позивач в порушення п.11 Порядку № 505 не повідомила органи соціального захисту населення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. Зважаючи на це, Комісією було прийняте рішення не призначати адресну допомогу. Рішення вважає правомірним, у позові просить відмовити.

Комісія з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Виконавчого комітету Хмельницької міської ради, яка вказана другим відповідачем, не направила суду відзив на позовну заяву.

Дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 разом з неповнолітніми дітьми перебувають на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради як внутрішньо переміщені особи, що підтверджується довідками у справі і ніким не заперечується.

Як вбачається зі змісту письмових доказів, які є у справі, та відзиву, позивачу з жовтня 2018 року була призначена та виплачувалась щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунальних послуг.

Відповідно до розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, копія якого отримана судом, ОСОБА_1 з 01.12.2018 року було припинено виплату адресної допомоги через надання недостовірної інформації.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачами було встановлено, що після призначення позивачці адресної допомоги у жовтні 2018 року, вона не повідомила про наступну зміну обставин, які впливають на призначення допомоги, зокрема те, що 06.11.2018 року її чоловік набув право власності на частину нерухомого майна ( квартири у м. Хмельницькому)

02 травня 2019 року позивач звернулась про призначення їй допомоги на наступний шестимісячний період.

Заява була розглянути Комісією з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Виконавчого комітету Хмельницької міської ради, яка рішенням від 30.08.2019 року (протокол № 14) вирішила не призначати ОСОБА_1 адресну допомогу з 02.05.2019 року. У рішенні міститься посилання на п. 12.5 постанови № 505 та причина: подання недостовірної інформації.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505.

Згідно з пунктом 2 Порядку №505 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Для призначення грошової допомоги уповноважений представник сім`ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім`ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.

Якщо документи, подані уповноваженим представником сім`ї, не відповідають вимогам цього Порядку, уповноважений орган протягом семи робочих днів після отримання таких документів надсилає у письмовому вигляді уповноваженому представнику сім`ї інформацію про відмову у призначенні грошової допомоги з обґрунтуванням причин такої відмови (абзац сімнадцятий пункту 5 Порядку № 505).

Порядком визначений вичерпний перелік підстав, з яких щомісячна адресна допомога не призначається або її виплата припиняється.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається, зокрема, у разі, коли будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Надаючи оцінку підставам відмови у призначенні допомоги та доводам відповідача про повідомлення ОСОБА_1 недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на вирішення питання, суд виходить з такого.

Відповідно до наданих відповідачем документів ( витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, копія договору дарування частки квартири) судом встановлено, що 06.11.2018 року чоловік позивачки ОСОБА_2 дійсно набув право на спадщину за законом у вигляді 1/6 частки у праві власності на квартиру у м АДРЕСА_1 . 26.04.2019 року це нерухоме майно було ним відчужене іншій особі, про що свідчить договір дарування та відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відтак, станом на 02.05.2019 року, коли позивач звернулась про призначення адресної допомоги, у власності члена її сім`ї вказане нерухоме майно вже не перебувало.

Так, дійсно відповідно до Порядку уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин.

Однак, та обставина, що у власності члена сім`ї позивачки раніше перебувало нерухоме майно, яке на дату подачі нею заяви 02.05.2019 року вже вибуло з його власності, не могла бути підставою для не призначення допомоги.

Порядком №505 передбачено, що заявник повинен зазначити у своїй заяві, зокрема, інформацію про наявність у будь-якого із членів сім`ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

У той же час, станом на дату звернення 02.05.2019 року у власності сім`ї позивачки не було нерухомого майна, яке вона повинна була зазначити відповідно до Порядку у своїй заяві, оскільки 26.04.2019 року вищевказане майно вже було відсутнім.

Таким чином, позивач не зазначала недостовірні відомості у своїй заяві від 02.05.2019 року, які могли б бути підставою для прийняття рішення про непризначення їй допомоги. Крім того, наявність у власності члена сім`ї нерухомого майна у минулому, станом на дату звернення 02.05.2019 року не мало правового значення, оскільки позивач на той час не отримувала допомогу.

Відтак, у комісії при прийнятті рішення були відсутні підстави для відмови у призначенні адресної грошової допомоги ОСОБА_1 згідно з чинним Порядком № 505, тому в частині визнання протиправним та скасування рішення комісії від 30.08.2019 року, оформленого протоколом № 14, позовну вимогу слід задоволити.

Що стосується вимоги про зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради нарахувати та виплатити позивачу адресну допомогу, суд вважає, що документи, подані позивачкою 02.05.2019 року, повинні бути повторно розглянуті Комісією та Управлінням з урахуванням висновків суду. При цьому, відповідачі повинні врахувати, що обставини, які можуть бути підставою для непризначення допомоги, повинні існувати станом на дату звернення. Обставини ж, які існували у минулому, однак які на час звернення були відсутні і фактично не впливали на правовідносини, не можуть покладатись в обґрунтування рішення про непризначення соціальної виплати.

Зважаючи на це, на підставі рішення комісії про призначення допомоги з дати звернення у подальшому Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повинне призначити та виплачувати заявниці адресну допомогу. Відтак, належним способом захисту прав позивача у даному випадку буде зобов`язання комісії з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Виконавчого комітету Хмельницької міської ради та управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повторно розглянути заяву та документи, подані ОСОБА_1 02.05.2019 року для призначення щомісячної адресної допомоги, та вирішити питання про призначення адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 02.05.2019 року, з урахуванням висновків суду.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачами не доведено правомірність рішення, зважаючи на що позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати необґрунтованим, протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 30.08.2019 року в частині непризначення ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі за її заявою від 02 травня 2019 року, оформлене протоколом комісії № 14 від 30.08.2019 року.

Зобов`язати комісію з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Виконавчого комітету Хмельницької міської ради та управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повторно розглянути заяву та документи, подані ОСОБА_1 02.05.2019 року для призначення щомісячної адресної допомоги, та вирішити питання про призначення адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 02.05.2019 року, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти вимог позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 27 лютого 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 03198563) Виконавчий комітет Хмельницької міської ради в особі комісії з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (вул. Гагаріна, 3,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 04060772)

Головуючий суддя І.С. Козачок