
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
26 лютого 2020 р. № 520/469/20
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Харківської обласної державної адміністрації (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків,61200, код ЄДРПОУ23912956) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Харківської обласної державної адміністрації які полягають у відмові надати відповідь на запит про надання публічної інформації від 03.01.2020.
- зобов`язати Харківську обласну державна, адміністрацію, надати відповідь протягом п`яти робочих днів із дня набрання чинності рішенням суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 11.01.2020 року позивач отримав лист-відповідь Харківської обласної державної адміністрації, вих. №01-33/5 за підписом начальника відділу забезпечення доступу до публічної інформації ОСОБА_2 ., зазначеним листом мені було відмовлено у наданні запитуваної інформації. При цьому. Відповідачем зазначено, що питання зазначені у запиті позивача не відповідають вимогам ч.5 ст.19 ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
Відповідач надав до суду відзив, в якому проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що відділом забезпечення доступу до публічної інформації Харківської обласної державної адміністрації листом від 11.01.2020 № 01-33/5 О. Ганжуку надано роз`яснення, що питання, порушені у запиті ОСОБА_3 , є зверненням, визначеним Законом України «Про звернення громадян», а не інформаційним запитом та повідомлено, що цей запит направлено за належністю до відділу роботи із зверненнями громадян апарату Харківської обласної державної адміністрації для розгляду, встановленому Законом України «Про звернення громадян». Листом від 21.01.2020 № 01-25/115 Департаментом масових комунікацій Харківської обласної державної адміністрації О. Ганжуку надані роз`яснення по суті поставлених ним питань. Відтак, відповідачем виконано обов`язок щодо розгляду звернення позивача.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
03.01.2020 року позивач звернувся до Харківської обласної державної адміністрації із запитом на отримання публічної інформації, в якому посилався на розпорядження Харківської обласної державної адміністрації №470 від 04.09.2019 року, яким утворено ініціативну групу з підготовки установчих зборів з формування нового складу громадської ради та просив надати наступну інформацію:
1. Чи обрано новий склад громадської ради при обласній державній адміністрації?
2. Як і коли відбуваються установчі збори?
3. Яким чином здійснюється відбір кандидатів до громадської ради при обласній державній адміністрації?
11.01.2020 року позивач отримав лист-відповідь Харківської обласної державної адміністрації, вих №01-33/5 за підписом начальника відділу забезпечення доступу до публічної інформації ОСОБА_2 ., зазначеним листом йому було відмовлено у наданні запитуваної інформації
При цьому, відповідачем зазначено, що питання зазначені у його запиті не відповідають вимогам ч.5 ст.19 ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до статті 34 Конституції України кожному гарантовано право на отримання, зберігання та поширення інформації. Гарантія права на інформацію забезпечується обов`язком органів державної влади та органів місцевого самоврядування, як розпорядників інформації, оприлюднювати інформацію, яка була отримана або створена в процесі їхньої діяльності згідно зі статтями З, 4, 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до ст. 4 Закону № 2939-VІ доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб`єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Відповідно до ст. 5 Закону № 2939-VІ доступ до інформації забезпечується шляхом зокрема надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону № 2939-VІ розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків; 4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Предметом доказування у вказаній справі є питання чи належить інформація з запитом про яку звернувся позивач до категорії публічної інформації, чи запит позивача був заявою в порядку звернення громадян.
Як вбачається з копії запиту позивача, наданого до матеріалів справи, вказаний запит подавався позивачем з посиланням на Закон України «Про доступ до публічної інформації».
Зміст запиту складався з трьох питань, по яких позивач просив надати інформацію:
1. Чи обрано новий склад громадської ради при обласній державній адміністрації?
2. Як і коли відбуваються установчі збори?
3. Яким чином здійснюється відбір кандидатів до громадської ради при обласній державній адміністрації?
Оцінюючи зміст запиту позивача на відповідність запиту на публічну інформацію суд виходить з наступного.
Відповідно до частини перщої статті 1 Закону України від 13 січня 2011 року № 2939- VI «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон № 2939-VІ) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до ст. 3 зазначеного Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.
Запит позивача за своїм змістом не містить порад, рекомендацій щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також не висловлює будь-яких думок щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Запит позивача також не містить будь-яких прохань про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством прав та інтересів позивача або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлень будь-яких думок щодо поліпшення їх діяльності, а також не містить письмових звернень з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Запит позивача також не містить будь-яких вимог про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.
Запит позивача містить прохання надати інформацію з трьох зазначених питань, що стосуються діяльності відповідача.
Запит позивача не містить чітких реквізитів документів, в яких містяться такі дані, з огляду на той факт, що такі дані з огляду на зміст запиту позивачу не відомі. Крім того, відповідно до Закону зазначення таких даних не є обов`язковими.
Відповідач послався у відповіді, якою відмовив позивачу та перенаправив запит на розгляд в порядку звернення громадян, на порушення позивачем вимог ч. 5 ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» . З зазначеного приводу, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 зазначеного Закону запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Письмовий запит подається в довільній формі. Запит на інформацію має містити:
1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Так з копії запиту позивача, що міститься у матеріалах справи вбачається, що зазначений запит містить ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу, а також номер засобу зв`язку. Також вказаний запит містить загальний опис інформації, щодо якої зроблено запит, зокрема три питання, на які позивач просить надати інформацію, а також підпис позивача і дату.
Відтак, суд не вбачає будь-яких невідповідностей запиту позивача ч. 5 ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.
Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Відтак, суд вважає поданий запит позивача саме запитом на публічну інформацію, та не вбачає наявності підстав для відмови позивачу у розгляді такого запиту.
З огляду на вищевикладене, відповідачем протиправно відмовлено в розгляді запиту позивача в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» та надано відповідь в порядку звернення громадян, оскільки запит позивача не підпадає під ознаки звернення громадян, та відповідає ознакам саме запиту на доступ до публічної інформації, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242– 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) до Харківської обласної державної адміністрації (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків,61200, код ЄДРПОУ:23912956) про визнання бездіяльності протиправною та стягнення матеріальної і моральної шкоди - задовольнити.
Визнати протиправними дії Харківської обласної державної адміністрації які полягають у відмові надати відповідь на запит про надання публічної інформації від 03.01.2020.
Зобов`язати Харківську обласну державна, адміністрацію, надати відповідь протягом п`яти робочих днів із дня набрання чинності рішенням суду.
Стягнути з Харківської обласної державної адміністрації (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків,61200, код ЄДРПОУ:23912956) до Державного бюджету України (Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030106) за рахунок бюджетних асигнувань суму судового збору, що підлягав сплаті при поданні позову в загальному розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Кухар М.Д.