
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 лютого 2020 р. № 520/752/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій і бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області (ідентифікаційний код 08592313), щодо невидачі довідки про розмір грошового забезпечення у розмірі 89% від загального грошового забезпечення, та премії 33,3% та зобов`язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Харківській області (ідентифікаційний код 08592313) видати ОСОБА_1 довідку про розмір його грошового забезпечення із показниками 89% від загального грошового забезпечення, та премії 33,3%; визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 у розмірі 89% від загального грошового забезпечення, та премії 33,3% і зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 89% від загального грошового забезпечення, та премії 33,3% з 01 січня 2016 року, по сьогоднішній день.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідачів є неправомірними та такими, що не відповідають вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачам рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та була отримана ними, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, які містяться в матеріалах справи.
07.02.2020 Ліквідаційною комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що його дії є правомірними, та такими, що не суперечать вимогам чинного законодавства.
18.02.2020 Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області надано відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що його дії є правомірними, та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
Позивач, ОСОБА_1 , із 01 липня 2005 року є пенсіонером та отримує спеціальну пенсію за вислугу років, як пенсіонер системи МВС, призначену йому в порядку визначеному положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
На момент виходу на пенсію позивачем, його пенсія була призначена виходячи з наступних показників: посадовий оклад - 300,00 грн., оклад за звання - 135,00 грн., надбавка за вислугу років 40%; разова надбавка - 100%; надбавка за особливі умови служби 50%; надбавка за таємність 15%; разова пенсійна надбавка 50%; надбавка за безперервну службу 90%; премія 33,3%.
На момент виходу на пенсію основний розмір пенсії було визначено на рівні 89% від розміру загального грошового забезпечення. Спеціальне звання органів МВС на момент виходу на пенсію - полковник. Посада на момент виходу на пенсію - Начальник управління розвідувально- пошукової діяльності при ГУ МВС України в Харківській області. Загальна вислуга років 27 років 6 місяців 18 днів.
Загальний розмір призначеної мені пенсії склав - 6926,53 грн.
Розмір та порядок виплати пенсії підтверджується довідкою про доходи пенсіонера, виданою ГУ ПФУ в Харківській області за №11051 від 27.12.2019.
27.03.2018 позивач звернувся до ГУ ПФ в Харківській області із заявою про перерахування розміру пенсії, в порядку встановленому положеннями Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
У квітні 2018 року, на адресу позивача надійшла відповідь від ГУ ПФУ в Харківській області від 16.04.2018 №10091-14/20 в якій зазначено, що заява про перерахунок пенсії була задоволена і пенсію було перераховано (збільшено) до розміру 7498,73 грн. Цей перерахунок було здійснено на підставі даних (довідки) наданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області. У відповіді зазначено, що в основу перерахунку належної позивачу пенсії було покладено наступні показники: посадовий оклад - 3600,00 грн.; оклад за військове звання - 2400,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років - 50%; надбавка за роботу із таємними носіями, документами - 15%; Премія - 12,29%; Пенсія була перерахована у розмірі 70% грошового забезпечення.
Факт перерахунку пенсії підтверджується копією заяви про перерахунок пенсії від 21 березня 2018 року та відповіддю ГУ ПФУ в Харківській області від 16.04.2019 №10091-14/20.
Так, внаслідок проведеного перерахунку, Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області надано на адресу Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області дані, в яких було занижено у довідці про розмір грошового забезпечення розрахункові показники які використовувались при визначенні первісного розміру пенсії позивача. Так, замість встановленого при звільненні показника премії у розмірі 33,3% Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області надав до ГУ ПФУ у Харківській області відомості про розмір премії на рівні 12,29% та відомості про загальний розмір пенсії на рівні 70% замість 89% визначених на момент призначення пенсії.
Так, 13 червня 2019 року, я звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення.
В липні позивачем було отримано відповідь від Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в якій зазначено, щодо відсутності підстав для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення.
07 серпня та 15 серпня 2019 року позивач повторно звертався до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області із заявами про видачу довідки про розмір грошового забезпечення, вказуючи в них додаткові аргументи, щодо необхідності її видачі.
В серпні 2019 року позивач отримав відповідь від Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області із посиланням на неможливість виготовлення та видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення.
У вересні 2019 року позивач отримав ще одну відповідь від Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 06.09.2019, згідно якої йому було відмовлено у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення.
24 вересня 2019 року позивча повторно звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення.
У вересні 2019 року, на адресу позивача надійшли дві відповіді від Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, від 27.09.2019 та від 30.09.2019, якими позивача повідомлено про відсутність підстав для видачі довідки про розмір грошового забезпечення.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до положень статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року (далі за текстом Закон №2262-ХІІ) (в редакції яка діяла на момент виходи позивача на пенсію), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; (Пункт "а" частини першої статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законом №3946-12 від 04.02.94);
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ або служба в державній пожежній охороні (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); (Пункт "б" частини першої статті 13 в редакції Закону №3946-12 від 04.02.94, із змінами, внесеними згідно із Законом №1889-ІV (1889-15) від 24.06.2004);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. (Пункт "в" частини першої статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законами №3946-12 від 04.02.94, №51-IV (51-15) від 04.07.2002).
Таким чином, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Таким чином, позивач в момент виходу на пенсію, виходячи із розрахунку його особистих показників проходження служби в органах системи внутрішніх справ, мав право на пенсійне забезпечення на рівні 89% від розміру грошового забезпечення.
08 липня 2011 року було прийнято Закон №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668-VІ), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".
27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VІІ), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу II якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри 80 замінено цифрами 70. Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
Суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до абз. 2 п. 3 вказаної ПКМУ, довідки про розмір грошового забезпечення видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим порядком.
Абзоцем 4 пункту 3 ПКМУ 45 встановлено, шо довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.
Суд звертає увагу на те, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Харківській області є тимчасовим органом завдання якого виконувати функції ГУ МВС України в Харківській області на час проведення ліквідації цієї державної установи. Згідно даних наведених у Державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ГУ МВС України в Харківській області не ліквідовано остаточно і не внесено запис про її припинення. Цей орган державної влади продовжує обмежено функціонувати, і функції щодо такого управління виконують ліквідаційні комісії на місцях. Як витікає із наведених положень ПКМУ №45, тільки ГУ МВС України в Харківській області є тим органом державної влади який може видати довідку про розмір грошового забезпечення особи звільненої із служби лав МВС України. Передати ці повноваження іншому органу державної влади може тільки Кабінет Міністрів України - шляхом винесення відповідної постанови. В той же час, Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Харківській області посилається на лист Державного секретаря МВС України від 25.02.2019 за №2537/05/22-2019, як на підставу відсутності компетенції щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення.
Тобто, відповідач, Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Харківській області посилається на відсутність повноважень покладених на них положеннями нормативно-правового акту посилаючись на розпорядчий документ який не носить ознак нормативно-правового акту, є відомчий та має набагато меншу юридичну силу ніж ПКМУ №45.
До цього часу положення п. 3 ПКМУ № 45 є чинними, ніким не скасовані. А Кабінет Міністрів України не приймав жодного іншого нормативного акту яким би передав повноваження покладені на Ліквідаційну комісію ГУ МВС України, щодо виконання обов`язку видачі довідок про розмір грошового забезпечення на будь-яку іншу державну установу чи організацію.
Такім чином, посилання ГУ МВС України в Харківській області на те, що в них відсутні обов`язки (повноваження) щодо виготовлення та видачі довідок про розмір грошового забезпечення є такими які ґрунтуються на розпорядчому документі, не відповідають приписам чинного законодавства України та не створюють жодних правових наслідків, крім наявності обов`язку виготовити та видати довідку про розмір грошового забезпечення на ім`я позивача.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 у розмірі 89% від загального грошового забезпечення, та премії 33,3% і зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 89% від загального грошового забезпечення, та премії 33,3% з 01 січня 2016 року, суд зазначає наступне.
Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства або певних обставин вплинуть на його правове становище в майбутньому.
З огляду на фактичні обставини справи та зумовленого ними нормативного регулювання спірних правовідносин, суд виходить з того, що заявлена позивачем вимога є передчасною, а тому задоволенню не підлягає.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 КАС України
Керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5, м. Харків, 61002, ЄДРПОУ 08592313), Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій і бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Взнати протиправними дії Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області (ЄДРПОУ 08592313) щодо невидачі довідки про розмір грошового забезпечення у розмірі 89% від загального грошового забезпечення, та премії 33,3%.
Зобов`язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Харківській області (ЄДРПОУ 08592313) видати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) довідку про розмір його грошового забезпечення із показниками 89% від загального грошового забезпечення, та премії 33,3%
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в загальному розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області (ЄДРПОУ 08592313).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Панов М.М.