
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 лютого 2020 р. № 520/14299/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини 9951 (Харківський прикордонний загін, 4 прикордонний загін), Військової частини 9938 (Луганський прикордонний загін, 3 прикордонний загін імені Героя України полковника Євгенія Пікуса) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачами не була нарахована та виплачена позивачу індексація грошового забезпечення за періоди 10.03.2015р.-19.02.2016р., 19.02.2016р.- 01.12.2018р., 01.02.2019 - 01.08.2019 р.
По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачам надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачам, та отримана ними.
Відповідач Військова частина 9938 (Луганський прикордонний загін, 3 прикордонний загін імені Героя України полковника Євгенія Пікуса) надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що відсутні підстави для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період 10.03.2015р.-19.02.2016р., оскільки з військової служби позивач звільнявся з Військової частини 9951 (Харківський прикордонний загін, 4 прикордонний загін), а з Військової частини 9938 був виключений зі списків особового складу без звільнення. За період 10.03.2015р.-19.02.2016р. відповідна індексація не виплачувалась через відсутність бюджетних асигнувань.
Відповідач Військова частина 9951 (Харківський прикордонний загін, 4 прикордонний загін) надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що індексація залежить від бюджетних асигнувань, водночас за періоди 19.02.2016р.- 01.12.2018р., 01.02.2019 - 01.08.2019 р. не виділялись.
Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Позивач надав відповіді на відзиви, в яких вказував на протиправній бездіяльності відповідачів.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що позивач проходив службу у Військовій частині 9938 (Луганський прикордонний загін, 3 прикордонний загін імені Героя України полковника Євгенія Пікуса) з 10.03.2015 року по 19.02.2016 року, а з 19.02.2016 року по 01.08.2019 р. - у Військовій частині 9951 (Харківський прикордонний загін, 4 прикордонний загін).
Наказом командира останнього від 01.08.2019 року № 361-ОС позивача, звільненого з військової служби наказом начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 27.06.2019 року № 359-ОС, виключено за списків особового складу та всіх видів забезпечення.
Позивач вказував, що під час проходження служби у Військовій частині 9938 йому не була виплачена індексація грошового забезпечення з 10.03.2015р.-19.02.2016р.
Така сама ситуація склалась у періодах 19.02.2016р.- 01.12.2018р., 01.02.2019 - 01.08.2019 р. за часів його військової служби у Військовій частині 9951
Внаслідок зазначеного позивач звернувся до відповідачів з зазначеного питання з заявами від 21.11.2019 року.
У відповідь на заяви відповідачі листами від 27.11.2019 року та від 06.12.2019 року повідомили що індексація залежить від бюджетних асигнувань, водночас у відповідних періодах, про який вказує позивач, такі асигнування не були виділені.
Невиплата індексації у позовні періоди також підтверджена довідками та особистими картками позивача
По суті позову суд зазначає наступне.
Згідно з ст. ст. 1, 1-2, 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом. Військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" ( надалі - Закон від 03.07.1991 № 1282-XII).
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг ( ст. 1 Закону від 03.07.1991 № 1282-XII).
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення) ( ст. 2 Закону від 03.07.1991 № 1282-XII).
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону ( ст. 4 Закону від 03.07.1991 № 1282-XII).
У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України ( ст.6 Закону від 03.07.1991 № 1282-XII).
Отже, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів ( ст.9 Закону від 03.07.1991 № 1282-XII).
Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 (надалі - Порядок).
Підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін ( п.1-1 Порядку).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків ( п.4 Порядку).
У разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення ( п.5 Порядку).
Виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік ( п.6 Порядку).
Роз`яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики ( п.14 Порядку).
Суд вказує, що нормами законодавства України передбачено проведення індексації, в тому числі, грошового забезпечення військовослужбовців та обмеження виконання цих, зокрема, внаслідок відсутності відповідних бюджетних асигнувань не є правовою та законною підставою для недотримання вимог закону та нездійснення виплати такої індексації.
Крім того, згідно правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року), в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Відповідачами не надано доказів того, що у періодах 10.03.2015р.-19.02.2016р., 19.02.2016р.- 01.12.2018р., 01.02.2019 - 01.08.2019 р. ними були вжиті заходи для виділення додаткових коштів для виплати позивачу індексації грошового забезпечення.
В ході розгляду справи відповідачами не надано жодних доказів на спростування факту ненарахування та невиплати позивачу протягом 10.03.2015р.-19.02.2016р., 19.02.2016р.- 01.12.2018р., 01.02.2019 - 01.08.2019 р. індексації грошового забезпечення, що є порушенням вимог Закону від 03.07.1991 № 1282-XII та Порядку проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.
Водночас, ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Тобто, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних вище нормативно-правових актів, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією), є обов`язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Посилання відповідача в/ч 9938, що індексація за період 10.03.2015р.-19.02.2016р. не може бути виплачена позивачу, оскільки він звільнявся з іншої військової частини, суд відхиляє, оскільки, по - перше, судовим розглядом встановлено факт протиправної бездіяльності вказаного відповідача по невиплати індексації за зазначений період.
По-друге, згідно п. 293 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, що затверджене Указом Президента України від 29 грудня 2009 року № 1115/2009 особа, звільнена з військової служби, на день виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби розраховується за всіма видами належного їй на день звільнення матеріального та грошового забезпеченням.
У даному випадку, відновлення порушених військовою частиною 9938 прав позивача з невиплати індексації грошового забезпечення під час проходження служби не може бути поставлено в залежність від факту звільнення позивача саме з в/ч 9951, а не з в/ч 9938.
Водночас, в/ч 9951 не може відповідати за порушення, допущені в/ч 9938 за період 10.03.2015р.-19.02.2016р.
Частинами 1 та 2 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач є звільненим від сплати судового збору за п.13 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", а доказів понесення інших витрат суду не надано.
Керуючись ст.ст. 255, 257, 295, 297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини 9938 (Луганський прикордонний загін, 3 прикордонний загін імені Героя України полковника Євгенія Пікуса) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період 10.03.2015р.-19.02.2016р.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини 9951 (Харківський прикордонний загін, 4 прикордонний загін) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за періоди 19.02.2016р.- 01.12.2018р., 01.02.2019 - 01.08.2019 р.
Зобов`язати Військову частину 9938 (Луганський прикордонний загін, 3 прикордонний загін імені Героя України полковника Євгенія Пікуса) (92702, Луганська обл., Старобільський район, місто Старобільськ, вул. Свободи, буд. 1 А нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період 10.03.2015р.-19.02.2016р.
Зобов`язати Військову частину 9951 (Харківський прикордонний загін, 4 прикордонний загін) (61045, Харківська обл., місто Харків, вул. Клочківська, будинок 228 П код ЄДРПОУ14321742) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за періоди 19.02.2016р.- 01.12.2018р., 01.02.2019 - 01.08.2019 р.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 27 лютого 2020 року.
Суддя Заічко О.В.